Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Antonilaz είπε

η γνωμη σας  ?  να παραμείνω  στο  Γ1 ,   και  αν   ναι    υφισταται  η   κρατικη  επιδότηση  ?  η  με   συμφερει  το  προγραμμα  σταθερης  home online ,  homeenter ?

Η ΔΕΗ αναμένεται να είναι φθηνότερη τον Ιανουάριο ίσως και Φεβρουάριο. Για περισσότερα στο σχετικό νήμα...

21 λεπτά πριν, revmatopliktos είπε

Το 14,8/kwh τελική τιμή στο πράσινο της NRG συνεχίζει να ισχύει;

Ακόμα δεν ξεκίνησε.... 😁

2 ώρες πριν, kronos73 είπε

Καλημέρα,

Όσοι είστε στο nrg pass τι σκέφτεστε να κάνετε;

Αν θέλεις να παραμείνεις nrg θα σου έλεγα για τον Ιανουάριο να το αφήσεις να σε πάνε στο πράσινο, το οποίο με τα μέχρι τώρα δεδομένα είναι από τα καλύτερα πράσινα. Ο Ιανουάριος συνήθως έχει ακριβότερη τιμή ΤΕΑ, και μετά βλέπεις

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μίλησα με φίλο που κάνει συμβόλαια σε εταιρείες και εξακρίβωσε ότι είμαι ενεργός στην elpedison (φαίνεται και από το elpedison app που τσεκαρω μέρα παρά μέρα) ενώ έχω φύγει εδώ και 30 μέρες.

Τι μπορώ να κάνω για να μην φαίνομαι ενεργός;

Διαφορετικά δεν έχει νόημα να κάνω αίτηση ως νέος πελάτης στην elpedison γιατί ΔΕΝ πρόκειται να δώσουν τα 100€ δώρο..

Υπάρχει κάποια λύση;

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, prefuse είπε

Μίλησα με φίλο που κάνει συμβόλαια σε εταιρείες και εξακρίβωσε ότι είμαι ενεργός στην elpedison (φαίνεται και από το elpedison app που τσεκαρω μέρα παρά μέρα) ενώ έχω φύγει εδώ και 30 μέρες.

Τι μπορώ να κάνω για να μην φαίνομαι ενεργός;

Διαφορετικά δεν έχει νόημα να κάνω αίτηση ως νέος πελάτης στην elpedison γιατί ΔΕΝ πρόκειται να δώσουν τα 100€ δώρο..

Υπάρχει κάποια λύση;

H συμπληρώνεις τη φόρμα επικοινωνίας (κατηγορία παράπονα) γιατί το μαιλ τους δεν λειτουργεί ή επικοινωνείς στο live chat (επιλογη ειμαι πελατης και βαζεις τα στοιχεια που ζηταει) και ζητας αιτημα επισπευσης εκδοσης του τελικου.

1 ώρα πριν, Seofirosu είπε

Επειδη το EXCEL δεν μου δειχνει αξιες και βρισκομαι σε μια ζορικη περιοδο με την δουλεια, εχω αποδεχτει οτι δεν θα βγαλω ακρη. Ειμαι στην ELPEDISON και λεω να συνεχισω σε αυτην. Ειμαι μεταξυ SMART και BRIGHT. Το SMART θα ειναι εν δυναμει φτηνοτερο ή αγνωσται αι βουλαι του Κυριου?

Ζηταω μεταφορα σε νεο πακετο και επιμενω για το 100ρικο?

Αν δεν θες να ασχολείσαι κλείσε το φτηνότερο σταθερό και το πιο συμφέρον για σένα (παίζει το bright της ελπε με 100 ευρω δωρο). Αν πάλι ασχολείσαι αυτή την περίοδο παίζουν δώρα από ΕΛΠΕ 100 ευρώ, ηρων 50αρικο μέσω econtract και volton δωρο εως 500kwh δωρεαν (προσοχη +δωροεπιταγη 50 ευρω απο public αλλα την επιστρεφεις αν δεν μεινεις σε αυτους 12 μηνες).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, Antonilaz said:

Καλησπέρα   σας  

επειδη βλεπω  οτι ειστε ειδικοι     στις  καταναλωσεις ,  σας θετω την  παρακατω  ερωτηση :

εχω αντλια θερμοτητας ( μονο σε χρηση  τον χειμωνα)  , με  καταναλωση  στην  διαρκεια του χειμωνα για τεσσερις μηνες  περιπου  1800 κιλοβατωρες. 

η συνδεση μου ειναι η ΔΕΗ Γ1 ( οικιακο ) .επειδη ειμαστε  2 ατομα στο σπιτι γενικα δεν εχουμε μεγαλες  καταναλωσεις το καλοκαιρι. 

ο περσινος  αντιστοιχος λογ  απο 31/10/2022 εως 27/2/2023  ηταν 1524 kwh με ποσο πληρωμης 400  ερω  ( εχει  ηδη αφαιρεθει  η   κρατικη επιδοτηση 326  ευρω  )  . 

η γνωμη σας  ?  να παραμείνω  στο  Γ1 ,   και  αν   ναι    υφισταται  η   κρατικη  επιδότηση  ?  η  με   συμφερει  το  προγραμμα  σταθερης  home online ,  homeenter ?

ευχαριστω  εκ  των  προτερων  για   οποιαδηποτε   απαντηση   !      

Αν θες σταθερό κοίτα το elin power on blue με 0,149 ημέρας και 0,139 νύχτας.

Για κυμαινόμενο, αν θες το μέγιστο όφελος και δε βαριέσαι τις μεταφορές, πας volton τέλη Δεκεμβρίου που δίνει τις πρώτες 500kwh δωρεάν (75 ευρώ για 0,15/kwh), μετά elpedison smart για τα 100 ευρώ και μετά Ήρων guarantee για τα 50 ευρώ. Από εκεί και πέρα βλέπεις τι άλλα δώρα υπάρχουν ή αν δε θες άλλες μεταφορές γυρνάς είτε στο ΔΕΗ 4all που είναι το φτηνότερο πράσινο είτε στο ζενίθ power home choice που είναι το φτηνότερο κίτρινο. Για ίδιες τιμές ρεύματος έχουν σχεδόν ίδια τιμή αυτά τα δύο προγράμματα, αλλά το 4all βασίζεται στις τιμές των 2 προηγούμενων μηνών και το choice στην τιμή ρεύματος του τρέχοντος μήνα. Αν πέφτει η τιμή είναι καλύτερο το κίτρινο ενώ αν ανεβαίνει η τιμή είναι καλύτερο το πράσινο. 

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dasnowy είπε

Αν θες σταθερό κοίτα το elin power on blue με 0,149 ημέρας και 0,139 νύχτας.

Για κυμαινόμενο, αν θες το μέγιστο όφελος και δε βαριέσαι τις μεταφορές, πας volton τέλη Δεκεμβρίου που δίνει τις πρώτες 500kwh δωρεάν (75 ευρώ για 0,15/kwh), μετά elpedison smart για τα 100 ευρώ και μετά Ήρων guarantee για τα 50 ευρώ. Από εκεί και πέρα βλέπεις τι άλλα δώρα υπάρχουν ή αν δε θες άλλες μεταφορές γυρνάς είτε στο ΔΕΗ 4all που είναι το φτηνότερο πράσινο είτε στο ζενίθ power home choice που είναι το φτηνότερο κίτρινο. Για ίδιες τιμές ρεύματος έχουν σχεδόν ίδια τιμή αυτά τα δύο προγράμματα, αλλά το 4all βασίζεται στις τιμές των 2 προηγούμενων μηνών και το choice στην τιμή ρεύματος του τρέχοντος μήνα. Αν πέφτει η τιμή είναι καλύτερο το κίτρινο ενώ αν ανεβαίνει η τιμή είναι καλύτερο το πράσινο. 

κατατοπιστικος    και   αναλυτικος   

ευχαριστω  πολυ  .  

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, dasnowy είπε

Αν θες σταθερό κοίτα το elin power on blue με 0,149 ημέρας και 0,139 νύχτας.

Για κυμαινόμενο, αν θες το μέγιστο όφελος και δε βαριέσαι τις μεταφορές, πας volton τέλη Δεκεμβρίου που δίνει τις πρώτες 500kwh δωρεάν (75 ευρώ για 0,15/kwh), μετά elpedison smart για τα 100 ευρώ και μετά Ήρων guarantee για τα 50 ευρώ. Από εκεί και πέρα βλέπεις τι άλλα δώρα υπάρχουν ή αν δε θες άλλες μεταφορές γυρνάς είτε στο ΔΕΗ 4all που είναι το φτηνότερο πράσινο είτε στο ζενίθ power home choice που είναι το φτηνότερο κίτρινο. Για ίδιες τιμές ρεύματος έχουν σχεδόν ίδια τιμή αυτά τα δύο προγράμματα, αλλά το 4all βασίζεται στις τιμές των 2 προηγούμενων μηνών και το choice στην τιμή ρεύματος του τρέχοντος μήνα. Αν πέφτει η τιμή είναι καλύτερο το κίτρινο ενώ αν ανεβαίνει η τιμή είναι καλύτερο το πράσινο. 

Μέχρι να γίνουν αυτές οι "τράμπες" θα πάρει κάνα δίμηνο, δεν είναι βέβαιο ότι θα ισχύουν οι προσφορές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, matrixxx είπε

Για κοιταξτε το email και οσοι το πηρατε το δωρο στην ωρα του και οσοι δεν το πηρατε, και δωστε feedback.

Στο πρώτο δώρο το 50 +50 έγραφε συμπληρωμένο όνομα επώνυμο ημερομηνία και αφμ και το πήρα. 

 

Το δεύτερο Christmas promo για τα 100 ευρώ, με εσωτερική αλλαγή προγράμματος της elpedison, δεν έχει κανένα στοιχείο μου συμπληρωμένο. Δεν έχει μου έχει σταλεί λογαριασμός ακόμα αλλά στο chat που μίλησα μου είπαν ότι έχει εκδοθεί με ημερομηνία 19/12 58 ευρώ. Όταν ρώτησα για το δώρο του Christmas promo, μου είπε ότι δεν βλέπει να έχει πιστωθεί κάτι τέτοιο και θα υποβάλει το ερώτημα μου στο αρμόδιο τμήμα και θα επικοινωνήσουν μαζί μου. 

 

Θα ενημερώσω για την εξέλιξη. 

  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, kronos73 είπε

Καλημέρα,

Όσοι είστε στο nrg pass τι σκέφτεστε να κάνετε;

παραμένω και Ιανουάριο γτ απ ότι είδα η τιμή πράσινου είναι καλή.

μετά βλέπουμε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, nvoros said:

Μέχρι να γίνουν αυτές οι "τράμπες" θα πάρει κάνα δίμηνο, δεν είναι βέβαιο ότι θα ισχύουν οι προσφορές.

Στην προηγούμενη σελίδα αναφέρθηκε πως το 100αρι της elpedison ισχύει μέχρι 31/1. Αν όντως ισχύει αυτό, τότε προλαβαίνεις να τα πάρεις όλα. Αλλιώς, πας τώρα elpedison για το 100αρι και αν προλάβεις volton τέλος του μήνα. Μπορεί να πάρει και παράταση βέβαια η προσφορά της volton. Αλλιώς, δεν περνάς καθόλου από volton και από elpedison πας Ήρων για το 50αρι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καινούριο σταθερό από Ζενίθ,  Power Home Fixed SE

Σταθερή τιμή 0,189€/kWh χωρίς συνέπεια, με συνέπεια η τιμή διαμορφώνεται σε 0,160€/kWh

Μηνιαίο πάγιο 5€

Τέλος πρόωρης αποχώρησης: 1ος- 6ος μήνας: 100€, 7ος - 11ος μήνας 50€ & 12ος μήνας 0€

Είναι συμβατό για πελάτες ΚΟΤ

Διαθέσιμο από σήμερα 20/12

Επεξ/σία από bilham
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, walex είπε

Τα πρέπει να κάνουμε για να αποφύγουμε να πληρώσουμε εγγύηση στην ΕΛΠΕ?

Είτε ενεργοποιείς την πάγια εντολή από εδω, αλλιώς μέσω της εφαρμογής κάπου θα σου έχει να την ενεργοποιήσεις από εκεί. 

@messinia3 θυμάμαι είχα διαβάσει κάτι μέρες πριν ότι ειχες πρόβλημα με κάποιο δώρο κ εσυ, έβγαλες άκρη τελικά; 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, dasnowy είπε

Στην προηγούμενη σελίδα αναφέρθηκε πως το 100αρι της elpedison ισχύει μέχρι 31/1. Αν όντως ισχύει αυτό, τότε προλαβαίνεις να τα πάρεις όλα. Αλλιώς, πας τώρα elpedison για το 100αρι και αν προλάβεις volton τέλος του μήνα. Μπορεί να πάρει και παράταση βέβαια η προσφορά της volton. Αλλιώς, δεν περνάς καθόλου από volton και από elpedison πας Ήρων για το 50αρι. 

Βέβαια πρέπει να έχεις μεγάλη κατανάλωση που υπερκαλύπτει τα δώρα, αλλιώς μένεις πιστωτικός. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/12/2023 στις 6:04 ΜΜ, Greg29M είπε

Προσπαθώ να στείλω mail στο

[email protected]

αλλά μετά από δυο μέρες μου εμφανίζει σφάλμα undelivered... το προσπάθησα κι από άλλο mail αλλα τα ιδια. Συμβαινει και σε αλλον ;

 

Μου συμβαίνει το ίδιο, από τότε δεν λειτουργεί ή ξαναχάλασε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...