Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 ώρες πριν, xariskk24 είπε

Έχουμε καμία εικόνα που θα κινηθούν οι τιμές για Οκτώβρη; Πχ τους περασμένους 2 μήνες πάνω-κάτω αυτά που έλεγαν εδώ μέσα ήταν και αυτά που ανακοινώθηκαν.

Θα έλεγα περίπου 0,60-0,70€ ανάλογα τον πάροχο. 

Δεν θα μου φαινόταν περίεργο τιμές από 0,55 έως 0,75

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Τον τελευταίο καιρό η we υπολειτουργεί σε θέμα εξυπηρέτησης. Μάλλον έπεσε πολύ δουλειά. Για να σου στείλουν λογ/σμο πρέπει να τους στείλεις μεηλ και να τους πάρεις και τηλ. Μόνο sms στέλνουν με το ποσό. Μέχρι πριν 2 μήνες έστελναν μαζί με το sms και το λογ/σμο σε μεηλ. Τον στέλνουν και ταχυδρομικά αλλά παίρνει πολλές μέρες (είναι θέμα ταχυδρομείου λογικά). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

λογικο να τα φτυσουν οταν οι εργαζομενοι τους ειναι λιγοι και ξαφνικα φορτωθηκαν πελατες που δε περιμεναν

Επεξ/σία από akaloith
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν είχαν παραμείνει τα προγράμματα κυμαινόμενα με ρήτρα θα πληρώναμε λιγότερα πάντως...

Στην ΔΕΗ ας πούμε:

Ρήτρα = 1,16*436(ΤΕΑ έως σήμερα) + 11,6 = 517,36-50 = 467,36 ή 0,46736

Τιμοκατάλογος = 0,12*70% = 0,084

ΣΥΝΟΛΟ = 0,55€/kWh (καμία σχέση με τα 0,79€ που ανακοίνωσε) 

Το κράτος θα χρειαζόταν λιγότερα χρήματα για να δίνει επιδοτήσεις και τα λοιπά και τα λοιπά...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, MasterBlaster είπε

Εάν είχαν παραμείνει τα προγράμματα κυμαινόμενα με ρήτρα θα πληρώναμε λιγότερα πάντως...

Στην ΔΕΗ ας πούμε:

Ρήτρα = 1,16*436(ΤΕΑ έως σήμερα) + 11,6 = 517,36-50 = 467,36 ή 0,46736

Τιμοκατάλογος = 0,12*70% = 0,084

ΣΥΝΟΛΟ = 0,55€/kWh (καμία σχέση με τα 0,79€ που ανακοίνωσε) 

Το κράτος θα χρειαζόταν λιγότερα χρήματα για να δίνει επιδοτήσεις και τα λοιπά και τα λοιπά...

 

για ΔΕΗ στο άλλο θέμα :)

γενικά όντως ακριβότερα βγήκαν τα προγράμματα

παίζοντας με το excel 0,55-0,57 έπρεπε να ήταν με εξαίρεση της elpedison στα 0,65-0,69

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ανοιξει θεμα στην ΡΑΕ για αμφισβητηση χρεωσεων λογαριασμου στην Elpedison.

Η παγια εντολη που ειναι για αυριο 20/09, θα εκτελεστει κανονικα, ενω υπαρχει ανοιχτο θεμα στην ΡΑΕ;

Στην περιπτωση αυτη, θα μπορουσα να ακυρωσω μονος μου την παγια εντολη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ForuMakis είπε

Η παγια εντολη που ειναι για αυριο 20/09, θα εκτελεστει κανονικα, ενω υπαρχει ανοιχτο θεμα στην ΡΑΕ;

ναι , πάρε ένα τηλ στην ελπε να ενημερώσεις οτι υπάρχει ανοιχτή αμφισβήτηση μπας και τραβήξουν μικρότερο ποσό και καπάκι στείλε email με τον αρ πρωτοκόλλου της ΡΑΕ

υπόψιν κανονικά πρώτα κάνεις αμφισβήτηση στην εταιρία και μετά ανοίγεις αίτημα στη ΡΑΕ

3 λεπτά πριν, ForuMakis είπε

Στην περιπτωση αυτη, θα μπορουσα να ακυρωσω μονος μου την παγια εντολη;

ναι αλλά θεωρείται ληξιπρόθεσμο , είναι λίγο μπλέξιμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, δεν ασχολούμαι εντατικά με το ίντερνετ. Παρακολουθώ μέσα από συγκεκριμένη σελίδα τις ανακοινώσεις τιμών και έπειτα τις ανακοινώσεις της κυβέρνησης για την επιδότηση κάθε μήνα (τρελό), αλλά μέχρι εκεί. Έχει παρακολουθήσει κανείς, ισχύουν αυτά που ανακοινώνονται ή άλλα μας λένε και άλλα χρεώνουν;

Αυτήν την εποχή ποια εταιρεία εκτός ΔΕΗ (το Δ τι εξυπηρετεί;) νομίζετε ότι συμφέρει;

Ευχαριστώ, με απέραντη εκτίμηση και υποχρέωση, ένας σοφός παππούς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, korakios είπε

για ΔΕΗ στο άλλο θέμα :)

Δεν ήταν για ΔΕΗ, απλά θυμόμουν τον τύπο της ρήτρας της...γενική παρατήρηση για το που θα ήταν η αγορά εάν δεν είχε καταργηθεί η ρήτρα. Πάντως αυτή η διαφορά 0,79 χωρίς ρήτρα - 0,55 εάν υπήρχε ρήτρα δεν χάνεται, σε κάποιες τσέπες πάει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, SofosChoriou είπε

Καλησπέρα, δεν ασχολούμαι εντατικά με το ίντερνετ. Παρακολουθώ μέσα από συγκεκριμένη σελίδα τις ανακοινώσεις τιμών και έπειτα τις ανακοινώσεις της κυβέρνησης για την επιδότηση κάθε μήνα (τρελό), αλλά μέχρι εκεί. Έχει παρακολουθήσει κανείς, ισχύουν αυτά που ανακοινώνονται ή άλλα μας λένε και άλλα χρεώνουν;

Αυτήν την εποχή ποια εταιρεία εκτός ΔΕΗ (το Δ τι εξυπηρετεί;) νομίζετε ότι συμφέρει;

Ευχαριστώ, με απέραντη εκτίμηση και υποχρέωση, ένας σοφός παππούς...

περίμενε αύριο/μεθαύριο που θα βγούνε οι τιμές και ίσως οι επιδοτήσεις Οκτωβρίου

προς το παρών Ηρών και WeEnergy είναι ανταγωνιστικές

2 λεπτά πριν, MasterBlaster είπε

Δεν ήταν για ΔΕΗ, απλά θυμόμουν τον τύπο της ρήτρας της...γενική παρατήρηση για το που θα ήταν η αγορά εάν δεν είχε καταργηθεί η ρήτρα. Πάντως αυτή η διαφορά 0,79 χωρίς ρήτρα - 0,55 εάν υπήρχε ρήτρα δεν χάνεται, σε κάποιες τσέπες πάει. 

αυτονόητο , πήγαινε στο τελευταίο φύλλο του excel "Δεν Ισχύει" και βάλε τιμές όταν κλείσει ο μήνας για μεγαλύτερη ακρίβεια .

βέβαια μπορεί αν συνεχιζόταν ο υπολογισμός με ρήτρα να αυξάνανε τους συντελεστές προσαύξησης όπως και έχουν κάνει αρκετές φορές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, SofosChoriou είπε

Καλησπέρα, δεν ασχολούμαι εντατικά με το ίντερνετ. Παρακολουθώ μέσα από συγκεκριμένη σελίδα τις ανακοινώσεις τιμών και έπειτα τις ανακοινώσεις της κυβέρνησης για την επιδότηση κάθε μήνα (τρελό), αλλά μέχρι εκεί. Έχει παρακολουθήσει κανείς, ισχύουν αυτά που ανακοινώνονται ή άλλα μας λένε και άλλα χρεώνουν;

Αυτήν την εποχή ποια εταιρεία εκτός ΔΕΗ (το Δ τι εξυπηρετεί;) νομίζετε ότι συμφέρει;

Ευχαριστώ, με απέραντη εκτίμηση και υποχρέωση, ένας σοφός παππούς...

Γενικά ισχύουν.

Το μεγαλύτερο ποσοστό μετοχών (σε σχέση με άλλους μετόχους) της ΔΕΗ συνεχίζει να το έχει το Δημόσιο (γύρω στο 30%).

Από εταιρίες, φθηνότερες είναι πχ η We (αλλά δύσκολα θα πας εκεί), ο Ήρωνας (με παγίδες στην έκπτωση συνέπειας που την κάνει πιο φθηνή), και η Ελίν (με υποψία για θέματα γενικά στην λειτουργία του λογιστηρίου της). Οι υπόλοιποι (φθηνότεροι από ΔΕΗ), είναι πάνω-κάτω πάρε τον έναν και βάρα τον άλλον, για διάφορους λόγους.

Γι' αυτό για όλα αυτά (και για άλλα), καλύτερα ΔΕΗ. Περαιτέρω απορίες σχετικά με ΔΕΗ, στο θέμα της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

WeEnergy είναι κάποιο πρόγραμμα της NRG;

Αυτήν την στιγμή δεν φεύγω ακόμη από ΗΡΩΝ, έχω εντοπίσει και εγώ κάποιες παγιδούλες. Θέλω να είμαι έτοιμος στην επόμενη στραβή...

Από ΔΕΗ έχω καεί και δεν θέλω ούτε να ακούσω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, SofosChoriou είπε

Αυτήν την στιγμή δεν φεύγω ακόμη από ΗΡΩΝ, έχω εντοπίσει και εγώ κάποιες παγιδούλες. Θέλω να είμαι έτοιμος στην επόμενη στραβή...

είσαι στο generous το οποίο έτυχε μέχρι στιγμής να είναι ανταγωνιστικό

2 λεπτά πριν, SofosChoriou είπε

WeEnergy είναι κάποιο πρόγραμμα της NRG;

όχι

κατέβασε το excel 21/9/22 βράδυ (1η σελίδα ,1ο ποστ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, SofosChoriou είπε

WeEnergy είναι κάποιο πρόγραμμα της NRG;

Αυτήν την στιγμή δεν φεύγω ακόμη από ΗΡΩΝ, έχω εντοπίσει και εγώ κάποιες παγιδούλες. Θέλω να είμαι έτοιμος στην επόμενη στραβή...

Από ΔΕΗ έχω καεί και δεν θέλω ούτε να ακούσω...

Εταιρία (παραγωγός/πάροχος) είναι η We Εnergy, όχι "πρόγραμμα". Η δε NRG, άλλη εταιρία.

Αφού ήδη είσαι στον Ήρωνα, μείνε για να εκμεταλλευτείς το 20% έκτπωσης συνέπειας, το οποίο πρακτικά σημαίνει -0,15€/kWh σε σχέση με την ΔΕΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ, αλλά δες και τί τιμές θα ανακοινώσουν ΓΙΑ ΟΚΤΩΒΡΗ, στην καλύτερη από αύριο (κάθε 20 του κάθε μήνα "είναι υποχρεωμένοι" να ανακοινώνουν τιμές επόμενου μήνα). Πιθανώς θα παραμείνει φθηνότερος από ΔΕΗ Ο Ήρωνας, αλλά εάν τυχόν όχι, σκέψου και πράξε. Η συνήθης παγίδα του είναι το αν φύγεις, δεν θα σου αποδώσουν την τελευταία έκπτωση συνέπειας. Το οποίο μπορείς να το διεκδικήσεις με παράπονο/αμφισβήτηση στην εταιρία πρώτα, και μετά από 10ήμερο ανοίγεις αίτημα στην ΡΑΕ, και πιθανώς θα συμμορφωθούν και θα σου δώσουν αυτά που θα σου χρωστάνε.

Spoiler

Όσο για την ΔΕΗ δεν ξέρω για πότε μιλάς για κάψιμο και τί είδους ήταν αυτό, αλλά το κάψιμο που έχουν πατήσει όλοι οι εναλλακτικοί (με διάφορους τρόπους) από πέρσι που άρχισαν τα όργανα στους πελάτες τους, δεν συγκρίνεται. Δεν λέω τυχαία "καλύτερα ΔΕΗ".

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου χτύπησε σήμερα στο διαμέρισμα την πόρτα ένα παλικάρι, ξεκίνησε να μου λέει ότι μπορεί να δει αν μπορούμε να πάρουμε ΚΟΤ, μετά μου ζήτησε νερό και να μπει μέσα και άρχισε να μου μιλάει για την φοβερή προσφορά που έχει. Τον ρωτάω από που είναι και μου λέει Ήρων. 

Με τα πολλά άρχισε να μου ζηταει ταυτότητα και μισθωτηριο και του ξεκαθαρίζω ότι δεν πρόκειται να υπογράψω κάτι on the spot. Με αυτό έφυγε σχετικά αμέσως αλλά έγω τώρα αναρωτιέμαι:

είναι συνήθης πρακτική οι πωλητές πόρτα πόρτα στην Ελλάδα?

Ξέρουμε αν όντως ο Ήρων έχει τέτοια εκστρατεία ή έπεσα σε απατεώνα που έκανε scouting διαμέρισμα για διάρρηξη??

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...