Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, korakios είπε

αν το βιάζεσαι τότε επικοινώνησε με Εθνική και ελπέ

άλλαξες σε smart για τα 100? Μπορεί να ισχυριστούν οτι είτε τα 50+50 ή τα 100 δεν ισχύουν (ή και τα 2 😛)

Όχι δεν άλλαξα ακόμα.αλλα θα περιμένω λίγο ακόμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, ekrepali είπε

Έστειλε νέο mail ο ΗΡΩΝ με επεξήγηση τιμολογίων και φουλ παραπλάνηση (αυτά που έχω υπογραμμίσει)

κατευθείαν παραπλάνηση τον καλό μας πάροχο 😁

ο ποιητής με το "χωρίς να προσθέτει παραμέτρους που απαιτούν πρόβλεψη και αυξάνουν τον κίνδυνο" εννοεί

"χωρίς να βάζει επιπλέον κέρδος που απαιτεί η πρόβλεψη και αυξάνει την τελική τιμή για να μη μειωθεί το κέρδος" 🤪

2 λεπτά πριν, cabamaru4 είπε

Όχι δεν άλλαξα ακόμα.αλλα θα περιμένω λίγο ακόμα. 

σαν τι να περιμένεις ? αν εννοείς να βάλουν τους πόντους , μπαίνουν κανονικά και ας έχεις φύγει

αν εννοείς για τα 100€ 99% δε θα τα πάρεις χωρίς να κάνεις τράμπα

για μένα ,απλά παραμένεις σε ακριβό πρόγραμμα χωρίς λόγο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, όσο και να έχουμε ξυπνήσει, που έχουμε, αισθάνομαι άσχημα για τον υπόλοιπο κοσμο ο οποίος με τόση παραπλάνηση ούτε ξέρει, ούτε θα καταλάβει τι έρχεται...τι θα πληρώνει....

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler
Μόλις τώρα, charilaos είπε

Πάντως, όσο και να έχουμε ξυπνήσει, που έχουμε, αισθάνομαι άσχημα για τον υπόλοιπο κοσμο ο οποίος με τόση παραπλάνηση ούτε ξέρει, ούτε θα καταλάβει τι έρχεται...τι θα πληρώνει....

καμία συγκίνηση , ας πρόσεχε , δυστυχώς δε γίνεται να το αναλύσω εδώ

  • Like 9
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, greekparot είπε

Στείλε μηνυμα στην Εθνική να σου τους περάσουν (εγώ έτσι έκανα).

Που εστειλες ακριβως και τι εγραψες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/12/2023 στις 2:48 ΜΜ, Sta είπε

Βλέπω για να βγει απο Γενάρη η τελική τιμή σε κάθε πρόγραμμα υπάρχει η βασική χρέωση και μετά η προσαύξηση.
Γενικά τι είναι καλύτερο να διαλέγουμε πρόγραμμα με χαμηλή βασική;

Γενικά στα κυμαινόμενα, είναι καλύτερο να διαλέγεις πρόγραμμα με ψηλό Lu και χαμηλό α. Αυτό ισχύει και στα ex-ante και στα ex-post. Παρ'όλα αυτά, γι' αυτό υπάρχουν τα εξελάκια αλλά και οι συγκρίσεις στο επίσημο energycost.gr.

Στις 18/12/2023 στις 3:13 ΜΜ, mdendrin είπε

Σκέφτομαι να πάω στο Ελίν Power On! Blue Day & Night με Σταθερή τιμή Ημέρας = 0,149€/kWh και Σταθερή τιμή Νύχτας = 0,139€/kWh για να μην ασχολούμαι και να ηρεμίσει το κεφάλι μου για 12 μήνες. Η κατανάλωση είναι περίπου 300-350kWh.

Τι λέτε; Αξίζει ή να περιμένω να δω τις τιμές των πράσινων με τις ρήτρες;

Αξίζει, αν και για κατανάλωση 300 kWh, της Elpedison θα σου έρθει 3,27 € φθηνότερα το μήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά λόγο αντλίας έχω τους δύσκολους  μήνες του χειμώνα περίπου 2000 kwh το μήνα μαζί με το νυχτερινό μου, 3φασικο οικιακό.

λέω να πάω σε ένα κίτρινο πρόγραμμα και τώρα είμαι στην ΕΛΙΝ.

τι πιστεύεται για τις μεγάλες καταναλώσεις στα σπίτια ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, georgi0 είπε

παιδιά λόγο αντλίας έχω τους δύσκολους  μήνες του χειμώνα περίπου 2000 kwh το μήνα μαζί με το νυχτερινό μου, 3φασικο οικιακό.

λέω να πάω σε ένα κίτρινο πρόγραμμα και τώρα είμαι στην ΕΛΙΝ.

τι πιστεύεται για τις μεγάλες καταναλώσεις στα σπίτια ?

πάρε πρώτα τα 100€ της ελπέ και απο το νέο έτος βλέπεις τιμές πρασίνων και κάποιων κίτρινων που θα έχουνε βγει . Αν θες άλλα κίτρινα μαντεύεις τιμές που θα κλείσει ο Ιανουάριος και βλέπεις το excel

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, georgi0 είπε

παιδιά λόγο αντλίας έχω τους δύσκολους  μήνες του χειμώνα περίπου 2000 kwh το μήνα μαζί με το νυχτερινό μου, 3φασικο οικιακό.

λέω να πάω σε ένα κίτρινο πρόγραμμα και τώρα είμαι στην ΕΛΙΝ.

τι πιστεύεται για τις μεγάλες καταναλώσεις στα σπίτια ?

Αν υποθέσουμε ότι καις 1300 kWh μέρας και 700 kWh νύχτας, το Γ1Ν της ΔΕΗ από τα πράσινα θα σου έρθει φθηνότερο για τον Ιανουάριο στα 296 €/μήνα περίπου και το μπλε της Eunice Power (We Energy) στα 343 €/μήνα χωρίς ελάχιστη παραμονή. Ποιο κίτρινο έχεις κατά νου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πάω τα αλάνια , θα κάνανε συμβούλιο για το αν θα αλλάξουν τα ονόματα των προγραμμάτων μετά τις εμπνεύσεις του ΥΠΕΝ

"μπα"

Spoiler

522665584_.png.a0994bcb6555bf7cd1c1b2b2d80974d5.png

😁

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, korakios είπε

Τα πάω τα αλάνια , θα κάνανε συμβούλιο για το αν θα αλλάξουν τα ονόματα των προγραμμάτων μετά τις εμπνεύσεις του ΥΠΕΝ

"μπα"

  Απόκρυψη περιεχομένων

522665584_.png.a0994bcb6555bf7cd1c1b2b2d80974d5.png

😁

Το οποίο κυριολεκτικά μεταφράζεται:

"Μπλε αυτοί; Κίτρινο εμείς" 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Agwnistikotatos είπε

Όσον αφορά το power on Blue day & Night της Ελίν, έστειλα και αναμένω την επίσημη απάντηση της εταιρείας:

Χαίρετε,
 
    Στους ειδικούς όρους και συγκεκριμένα στον όρο Α. 5. αναφέρεται ότι η τιμή προμήθειας παραμένει σταθερή για όλο το διάστημα της σύμβασης. Δύναται δηλαδή να αυξάνεται κατά το δοκούν το μηνιαίο πάγιο πριν παρέλθει το 12μηνο; Γιατί αν ισχύει κάτι τέτοιο, μιλάμε για έμμεση παράκαμψη του ως άνω όρου και δεν μιλάμε για «σταθερό» πρόγραμμα εν τελεί… Και δεν αναφέρομαι από άποψη νομιμότητας ώστε να χαρακτηριστεί ως μπλε το πρόγραμμα, αλλά καθαρά όσον αφορά την αξιοπιστία έναντι του πελάτη.
     Ευχαριστώ.


     Με εκτίμηση,

     Ευχαριστώ.

Άμεση απάντηση από την Ελίν:

Αξιότιμε κύριε,,



Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι πάντοτε στους όρους σύμβασης αναφέρονται όλοι οι παράμετροι που έχουν θεσπιστεί από τη Ρυθμιστική Αρχή.


Για να γίνει οποιαδήποτε τροποποίηση ο κάθε πάροχος υποχρεούται να έχει ενημερώσει τον πελάτη 60 μέρες πριν την οποιαδήποτε αλλαγή για να αποφασίσει ο πελάτης αν θέλει να συνεχίσει στο πρόγραμμα.

Ως εταιρία έχουμε αποφασίσει το πάγιο των προγραμμάτων μας να μη τροποποιηθεί.



Με εκτίμηση.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα   σας  

επειδη βλεπω  οτι ειστε ειδικοι     στις  καταναλωσεις ,  σας θετω την  παρακατω  ερωτηση :

εχω αντλια θερμοτητας ( μονο σε χρηση  τον χειμωνα)  , με  καταναλωση  στην  διαρκεια του χειμωνα για τεσσερις μηνες  περιπου  1800 κιλοβατωρες. 

η συνδεση μου ειναι η ΔΕΗ Γ1 ( οικιακο ) .επειδη ειμαστε  2 ατομα στο σπιτι γενικα δεν εχουμε μεγαλες  καταναλωσεις το καλοκαιρι. 

ο περσινος  αντιστοιχος λογ  απο 31/10/2022 εως 27/2/2023  ηταν 1524 kwh με ποσο πληρωμης 400  ερω  ( εχει  ηδη αφαιρεθει  η   κρατικη επιδοτηση 326  ευρω  )  . 

η γνωμη σας  ?  να παραμείνω  στο  Γ1 ,   και  αν   ναι    υφισταται  η   κρατικη  επιδότηση  ?  η  με   συμφερει  το  προγραμμα  σταθερης  home online ,  homeenter ?

ευχαριστω  εκ  των  προτερων  για   οποιαδηποτε   απαντηση   !      

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...