Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, visualmaster είπε

Καλησπέρα Κοράκιε. Η εκπροσώπηση πότε είχε γίνει; Επίσης έκατσες πολύ εκεί; Γτ σε εμένα ακόμα τπτ. Βασικά ας πατήσει λαικ οποίος δεν τα πήρε ακόμα. Και αν υπάρχει κάποιο τηλ να πάρουμε ευπρόσδεκτο. 14 Νοεμβρίου αίτηση,17 Νοεμβρίου εκπροσώπηση. Και έφυγα και μετά απο 20 μέρες. 

Στείλε μηνυμα στην Εθνική να σου τους περάσουν (εγώ έτσι έκανα).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, korakios είπε

αν έκανες τον κόπο και διάβαζες καρφιτσωμένη ανάρτηση είσαι στην κατηγορία :

δες φύλλο σταθερού στο excel

της ελπέδισον με τα 100 δώρο συμφέρει μιας και το δώρο καλύπτει τη ρήτρα αποχώρησης σε περίπτωση που πέφταν οι τιμές , αλλά επειδή δεν το παρακολουθείς το θέμα πήγαινε στης Ελίν

Εγώ που παρακoλούθησα το θέμα, ήμουν σε οικονομικό πρόγραμμα αλλά κουράστηκα να το παρακολουθώ να πάω ελπέντισον να bright να τελειώνω; :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Giannis Vs είπε

Εγώ που παρακoλούθησα το θέμα, ήμουν σε οικονομικό πρόγραμμα αλλά κουράστηκα να το παρακολουθώ να πάω ελπέντισον να bright να τελειώνω; :-)

βάλε στο excel κατανάλωση και δες τη διαφορά μεταξύ ελπέ και ελίν

υπόψιν τα 100€ δώρου της ελπέ δεν περιλαμβάνονται στον υπολογισμό

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

και 500kw/30 μέρες δώρο κατανάλωσης απο volton

Επειδή δεν το έχω ψάξει, σου κάνουν δώρο τις πρώτες 500kw ή έως 500kw (όσο κάψεις) για 30 μέρες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, yazidis είπε

Επειδή δεν το έχω ψάξει, σου κάνουν δώρο τις πρώτες 500kw ή έως 500kw (όσο κάψεις) για 30 μέρες;

έως 500kw (όσο κάψεις) για 30 μέρες

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα

Ειμαι στο ζενιθ power now και μολις μου ηρθε μηνυμα τα γνωστα απο 01/01/2024 κτλπ..

Λεει πως με βαζει αυτοματα στο power home start (ειδικο τιμολογιο) αλλα εχω την επιλογη να μεινω στο υφισταμενο προιον. Ποια ειναι η διαφορα  δηλαδη αυτων των δυο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

korakie μηπως στο excel τα σταθερα παροτι εχουν δεσμευση, απο ετησια να γινει μηνιαια η καταναλωση, ωστε οι υπολογισμοι στις τιμες βαζοντας kwh να συγκρινονται απευθειας με τις αντιστοιχες των κυμαινομενων? Εχω την εντυπωση οτι θα ειναι πιο χρηστικο, και αλλωστε οι πιο πολλοι ξερουν τι καταναλωνουν μηνιαια παρα ετησια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, shot00 είπε

Ποια ειναι η διαφορα  δηλαδη αυτων των δυο?

καρφιτσωμένη ανάρτηση πάνω

1 λεπτό πριν, petrox21 είπε

korakie μηπως στο excel τα σταθερα παροτι εχουν δεσμευση, απο ετησια να γινει μηνιαια η καταναλωση, ωστε οι υπολογισμοι στις τιμες βαζοντας kwh να συγκρινονται απευθειας με τις αντιστοιχες των κυμαινομενων? Εχω την εντυπωση οτι θα ειναι πιο χρηστικο, και αλλωστε οι πιο πολλοι ξερουν τι καταναλωνουν μηνιαια παρα ετησια

διαλέγεις ετήσια/4μηνη/μηνιαία , είναι μενού επιλογής

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, charilaos είπε

Βλέποντας το λογαριασμό του φίλου που πόσταρε σε προηγούμενη σελίδα:

image.png.075d94041d1ab5da8d8b1395937ef18e.png

 

Αφού ο ΔΕΔΔΗΕ μετράει μια φορά ανά τετράμηνο, πως γίνεται η αναγωγή των kWh σε κάθε μήνα;

Τόσο για να γίνει η χρέωση και φυσικά η πίστωση από την επιδότηση.

Ή έδινε μετρήσεις κάθε μήνα;

Οχι δρν εδινα καμια μετρηση! Δεν ξερω εγω εχω καταμπερδευτει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, nikiangel είπε

Οχι δρν εδινα καμια μετρηση! Δεν ξερω εγω εχω καταμπερδευτει!

X τα kw που έκαψες Ψ μέρες περιόδου κατανάλωση , Χ δια Ψ kw ανα μέρα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, korakios είπε

Μπήκαν και οι πόντοι απο ελπέ, πιστεύω οτι όλοι τους πήραν (ήμουν απο τους τελευταίους)

Εμένα ακόμα από 1/11 περιμένω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έστειλε νέο mail ο ΗΡΩΝ με επεξήγηση τιμολογίων και φουλ παραπλάνηση (αυτά που έχω υπογραμμίσει)

Quote

 

Σας υπενθυμίζουμε ότι σύμφωνα με την κείμενη νομοθεσία, από 1η.1.2024 τα προγράμματα ηλεκτρικής ενέργειας θα διακρίνονται σε «πράσινα», «κίτρινα» και «μπλε», ανάλογα με τον τύπο και τον τρόπο τιμολόγησής τους:

 

Πράσινο: Kυμαινόμενο  τιμολόγιο, με τιμή που μεταβάλλεται κάθε μήνα, βάσει των χρηματιστηριακών  τιμών ενέργειας  των 2 προηγούμενων μηνών. Η τιμή του ανακοινώνεται την πρώτη ημέρα του μήνα κατανάλωσης. Όσοι καταναλωτές δεν επιλέξουν άλλου χρώματος τιμολόγιο, θα υπαχθούν υποχρεωτικά στο «πράσινο» τιμολόγιο την 1η.1.2024.

 

Κίτρινο: Κυμαινόμενο  τιμολόγιο, με τιμή που μεταβάλλεται κάθε μήνα, βάσει της χρηματιστηριακής τιμής ενέργειας του εκάστοτε μήνα που καταναλώνεται η ενέργεια. Η τιμή του διαμορφώνεται την τελευταία ημέρα του μήνα κατανάλωσης. Το τιμολόγιο που βρίσκεστε σήμερα, από την 1η.1.2024 αποκτά χαρακτηριστικά «κίτρινου» τιμολογίου και απαιτείται η Δήλωσή σας για να παραμείνετε σε αυτό.

 

Μπλε: Σταθερό τιμολόγιο, με τιμή που δεν μεταβάλλεται μέσα σε ορισμένη περίοδο που αναφέρεται στη σύμβαση (συνήθως 12 μήνες). Δεδομένου ότι οι χρηματιστηριακές τιμές ενέργειας μεταβάλλονται διαρκώς, ανάλογα μεταβάλλεται και η τιμή διάθεσης του σταθερού τιμολογίου. Μπορείτε να ενημερώνεστε για την τιμή του σταθερού τιμολογίου στο www.heron.gr και να την «κλειδώσετε» όταν την θεωρήσετε συμφέρουσα.

 

Για να μάθετε περισσότερα για τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα των νέων τιμολόγιων, πατήστε εδώ.

 

Εξαιτίας του κινδύνου διακύμανσης των χρηματιστηριακών τιμών ενέργειας, ως ΗΡΩΝ σάς προτείνουμε να παραμείνετε, στο πλέον ανταγωνιστικό, «κίτρινο» τιμολόγιο που διαμορφώνει την τιμή του ακολουθώντας τη διακύμανση του χρηματιστηριακού δείκτη σε πραγματικό χρόνο χωρίς να προσθέτει παραμέτρους που απαιτούν πρόβλεψη και αυξάνουν τον κίνδυνο. Παράλληλα, σάς παροτρύνουμε να ενημερώνεστε κάθε μήνα από το www.heron.gr για την τιμή διάθεσης του σταθερού (μπλε) τιμολογίου, ώστε να κλειδώσετε την τιμή του ρεύματός σας όταν την θεωρήσετε συμφέρουσα.

 

Υπάρχει κι ένα μεγάλο μπλε κουμπί στο mail "Πατήστε εδώ" ώστε να παραμείνουμε σε κίτρινο... δε ξέρω καν αν οδηγεί στο myheron, ή αν επιλέγει το κίτρινο χωρίς περαιτέρω επιβεβαίωση.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, cabamaru4 είπε

Εμένα ακόμα από 1/11 περιμένω 

αν το βιάζεσαι τότε επικοινώνησε με Εθνική και ελπέ

άλλαξες σε smart για τα 100? Μπορεί να ισχυριστούν οτι είτε τα 50+50 ή τα 100 δεν ισχύουν (ή και τα 2 😛)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...