Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επίσης αν ισχύσει αυτό που έγραψε ο φίλος πιο πάνω, περί συνέχισης της οριζόντιας κρατικής επιδότησης στο λογαριασμό, με τη μορφή που ισχύει σήμερα (καθόλου απίθανο λόγω ευρωεκλογών), αυτομάτως καθιστά ασύμφορα τα σταθερά…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

12 λεπτά πριν, korakios είπε

  

 

καρφιτσωμένη ανάρτηση

κατεβάζεις excel και παίζεις με τιμές

_____________

επίσης σε ποιο πρόγραμμα είσαι τώρα ?

Τώρα στο σπίτι που θα πάω να μείνω έχω βάλει φυσικό αέριο το maxi free save

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ody_sim είπε

Καλησπέρα σε όλους και συγχαρητήρια για το excel που μας βοηθά να κατανοήσουμε την κατάσταση .

Γιατί κάποιος να μην προτιμήσει μια σταθερή τιμή (fixed) σχετικά χαμηλή 0,16 με 0,18 που δεν έχει και ρήτρα αναπροσαρμογής και να παίξει τη τύχη του με πράσινα/κίτρινα ; 

Χάνω κάτι προφανές και δεν το καταλαβαίνω ;

0,16 δεν είναι και φθηνό, ο καθένας κινείται όπως νομίζει

προς το παρών κυνηγάμε τα δώρα μιας και μικρή σημασία έχει η χρέωση κιλοβατώρας με 100άρια και 50άρια δώρων

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ody_sim είπε

Καλησπέρα σε όλους και συγχαρητήρια για το excel που μας βοηθά να κατανοήσουμε την κατάσταση .

Γιατί κάποιος να μην προτιμήσει μια σταθερή τιμή (fixed) σχετικά χαμηλή 0,16 με 0,18 που δεν έχει και ρήτρα αναπροσαρμογής και να παίξει τη τύχη του με πράσινα/κίτρινα ; 

Χάνω κάτι προφανές και δεν το καταλαβαίνω ;

Αν η τιμή πέσει αισθητά θα είσαι πολύ χαμένος. Αν η τιμή ανέβει αισθητά θα είσαι πολύ κερδισμένος. Αν όλα πάνε χωρίς άκρα, θα είσαι λίγο χαμένος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, ParafronGR said:

οπότε το παρατάω και κάνω την αίτηση από κατάστημα αυριο??

επίσης, ενω έκανα την αίτηση από την επίσημη σελίδα της elpedison , μου στέιλανε email από [email protected] . τι φαση?

Δεν έχει η Elpedison τμήμα συμβάσεων... το έχει δώσει ανάθεση στη Befon (εξωτερικό συνεργάτη). Το πρόβλημα είναι ότι ακολούθησαν τη διαδικασία ανάποδα... φαντάζομαι σου έστειλαν αίτηση με κενή ένδειξη κι αν πατήσεις "Αποδέχομαι", αυτό αντιστοιχεία με υπογραφή. Ακόμα κι αν τους επισυνάψεις τη φώτο του μετρητή, δε σου εξασφαλίζει κανείς ότι θα συμπληρώσουν το κουτάκι. Έχουμε δει περιστατικά να στέλνουν αιτήσεις στο ΔΕΔΔΗΕ με κενή ένδειξη, ή να έχουν ξεχάσει να γράψουν το νυχτερινό... ώς αποτελέσμα κολλάει η αίτηση και ξεκολάει μόνο με επιτόπια του ΔΕΔΔΗΕ.

Αν πήγαινες σε κατάστημα θα φρόντισες να γραφτούν σωστά οι ενδείξεις πριν υπογράψεις. Τώρα δε ξέρω αν γίνεται να γίνεται να κάνεις αίτηση αλλού, ενώ εκκρεμεί αίτηση στο ΑΦΜ σου από άλλο συνεργάτη. Πιστεύω ότι τα συστήματα δε συνδέονται μεταξύ τους αλλά δε παίρνω και όρκο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, korakios είπε

0,16 δεν είναι και φθηνό, ο καθένας κινείται όπως νομίζει

προς το παρών κυνηγάμε τα δώρα μιας και μικρή σημασία έχει η χρέωση κιλοβατώρας με 100άρια και 50άρια δώρων

Προφανώς και δεν είναι φθηνό αλλά μιλάμε με τα δεδομένα του παρόντος .

Με αυτή τη λογική λοιπόν πάνε πολλοί Ελπέντισον από ότι βλέπω λόγω του δώρου που είναι σίγουρα χρήματα σωστα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, korakios είπε

Μπήκαν και οι πόντοι απο ελπέ, πιστεύω οτι όλοι τους πήραν (ήμουν απο τους τελευταίους)

Καλησπέρα Κοράκιε. Η εκπροσώπηση πότε είχε γίνει; Επίσης έκατσες πολύ εκεί; Γτ σε εμένα ακόμα τπτ. Βασικά ας πατήσει λαικ οποίος δεν τα πήρε ακόμα. Και αν υπάρχει κάποιο τηλ να πάρουμε ευπρόσδεκτο. 14 Νοεμβρίου αίτηση,17 Νοεμβρίου εκπροσώπηση. Και έφυγα και μετά απο 20 μέρες. 

Επεξ/σία από visualmaster
  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

Μπήκαν και οι πόντοι απο ελπέ, πιστεύω οτι όλοι τους πήραν (ήμουν απο τους τελευταίους)

14 Νοεμβρίου αίτηση

17 Νοεμβρίου εκπρόσωπηση

Να ανησυχώ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/12/2023 στις 5:01 ΜΜ, korakios είπε

2x100 + 20

2x100 + 2x20 σήμερα....

1 ώρα πριν, ody_sim είπε

Προφανώς και δεν είναι φθηνό αλλά μιλάμε με τα δεδομένα του παρόντος .

Με αυτή τη λογική λοιπόν πάνε πολλοί Ελπέντισον από ότι βλέπω λόγω του δώρου που είναι σίγουρα χρήματα σωστα;

Δεν είναι η πιο φτηνή στο κιτρινο-πράσινο, αλλά αν συνυπολογίσεις το δώρο τότε ναι (για τυπική κατανάλωση τριμήνου)...και εφόσον δεν δεσμεύεσαι μπορεί να βγεί καλύτερο σε άλλη εταιρεία ή στην ίδια στο τρίμηνο πάνω.   

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

Μπήκαν και οι πόντοι απο ελπέ, πιστεύω οτι όλοι τους πήραν (ήμουν απο τους τελευταίους)

Και μένα, 2*50 για δύο παροχές με διαφορά 4 ημερών, λογαριασμός ακόμα από ΕΛΠΕ τίποτα.

Κ επειδή ρώτησα και απάντηση δεν πήρα, επειδή έχω πάει ήδη Ήρων κ ήρθε σήμερα μήνυμα,, ότι σήμερα ο ΗΡΩΝ ξεκίνησε να εκπροσωπεί την παροχή, πότε μπορώ να κάνω αίτηση ... elpe?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, charilaos είπε

Βλέποντας το λογαριασμό του φίλου που πόσταρε σε προηγούμενη σελίδα:

image.png.075d94041d1ab5da8d8b1395937ef18e.png

 

Αφού ο ΔΕΔΔΗΕ μετράει μια φορά ανά τετράμηνο, πως γίνεται η αναγωγή των kWh σε κάθε μήνα;

Τόσο για να γίνει η χρέωση και φυσικά η πίστωση από την επιδότηση.

Ή έδινε μετρήσεις κάθε μήνα;

Κάνεις εδώ μια ενημέρωση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, visualmaster είπε

Καλησπέρα Κοράκιε. Η εκπροσώπηση πότε είχε γίνει; Επίσης έκατσες πολύ εκεί; Γτ σε εμένα ακόμα τπτ. Βασικά ας πατήσει λαικ οποίος δεν τα πήρε ακόμα. Και αν υπάρχει κάποιο τηλ να πάρουμε ευπρόσδεκτο. 14 Νοεμβρίου αίτηση,17 Νοεμβρίου εκπροσώπηση. Και έφυγα και μετά απο 20 μέρες

ίδιες ακριβώς ημερομηνίες έχουμε , πιστεύω είναι θέμα ημερών

5 λεπτά πριν, demakhs είπε

Και μένα, 2*50 για δύο παροχές με διαφορά 4 ημερών, λογαριασμός ακόμα από ΕΛΠΕ τίποτα.

Κ επειδή ρώτησα και απάντηση δεν πήρα, επειδή έχω πάει ήδη Ήρων κ ήρθε σήμερα μήνυμα,, ότι σήμερα ο ΗΡΩΝ ξεκίνησε να εκπροσωπεί την παροχή, πότε μπορώ να κάνω αίτηση ... elpe?

και σήμερα αν θες , αλλά θα πρότεινα τέλη του μηνός

επίσης αναφέρθηκε οτι κολλά η μετάβαση στην ελπέ αν δεν έχει βγει τελικός και βλέπει το σύστημά της οτι είσαι καόμα πελάτης

2 λεπτά πριν, charilaos είπε

Κάνεις εδώ μια ενημέρωση;

αναλογικά σπάει

52 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

14 Νοεμβρίου αίτηση

17 Νοεμβρίου εκπρόσωπηση

Να ανησυχώ?

που πέρασε η ώρα ? εννοείται 😁

1 ώρα πριν, ody_sim είπε

Με αυτή τη λογική λοιπόν πάνε πολλοί Ελπέντισον από ότι βλέπω λόγω του δώρου που είναι σίγουρα χρήματα σωστα;

προς το παρών παίζει 100ρικο ελπέ , 50ρικο Ηρών (ή και έξτρα 50 σε ΚΟΤ άτυπα , που σημαίνει αν πάρεις τηλ και το σκαλίσεις το έξτρα θα το χάσεις όπως και έγινε 😁) και 500kw/30 μέρες δώρο κατανάλωσης απο volton

για μένα αυτά αξίζουν παραπάνω απο πχ 0,05 διαφοράς κιλοβατώρας

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, ody_sim είπε

Προφανώς και δεν είναι φθηνό αλλά μιλάμε με τα δεδομένα του παρόντος .

Επό του παρόντος, κάποιοι πληρώνουμε 0,050/KWh το Δεκέμβριο, μείον τα δώρα. :)

Επεξ/σία από motoboots
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...