Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, AristidisZ είπε

Και εγώ συντάσσομαι με την άποψή σου, πιστεύω ότι πλέον δύσκολο να πέσουν κάτω από τα 11-12 λεπτά 

Κάπου κουράζει η κατάσταση με το να ψάχνεις κάθε μέρα τι τιμές έβγαλε ο ένας, τι τιμές έδωσε ο άλλος, πόσο πήγε η ΤΕΑ, πόσο το ένα πόσο το άλλο

Αν ένα μέσο σπίτι καίει το χρόνο 5000 kwh, αξίζει για 10-15-20 ευρώ το μήνα να είσαι όλη την ώρα στην τσίτα ; 

κατ' εμέ όχι, και για αυτό περιμένω να τελειώσει αυτή η βδομάδα, μπας και κάποιος δώσει έστω και λίγο καλύτερο μπλε, αλλιώς και εγώ την κάνω για ΕΛΙΝ...

Και εγώ το ίδιο. Αρκετό χρόνο σπατάλησα για τις εταιρίες ρεύματος.

Και με το 20% που βάζει η ΔΕΗ για να μας γλυτώσει από την ρήτρα αναπροσαρμογής και με το μέτωπο που θα ανοίξει η Αμερική με την Υεμένη, από 1/1 προβλέπω να παίρνουν φωτιά τα τιμολόγια

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

  

49 minutes ago, yazidis said:

Φίλε δε ξέρω τι γίνεται εκεί στο ΔΕΔΔΗΕ, αλλά σήμερα στην εφαρμογή για την ΥΔΕ μου βγάζει ότι ο αριθμός της παροχής δεν υπάρχει..

  Reveal hidden contents

Screenshot2023-12-19at12_35_49.png.30d486fef613a1b3b240e35767bd94c8.png

 

 

Άλλαξες το τελευταίο ψηφίο του αριθμού παροχής με +1; (εάν είναι 2, κάντο 3 (=2+1))

Επεξ/σία από neced2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Hi--Tech είπε

Και εγώ το ίδιο. Αρκετό χρόνο σπατάλησα για τις εταιρίες ρεύματος.

Και με το 20% που βάζει η ΔΕΗ για να μας γλυτώσει από την ρήτρα αναπροσαρμογής και με το μέτωπο που θα ανοίξει η Αμερική με την Υεμένη, από 1/1 προβλέπω να παίρνουν φωτιά τα τιμολόγια

κοίταξε το αν αξίζει ή όχι είναι πολυ υποκειμενικό για τον καθένα, προσωπικά έχω γλυτώσει περίπου 150 ευρώ ήδη ρεύμα και συνεχίζω. Χάρη σε αυτά τα λεφτά μπόρεσα και τακτοποίησα πολλές άλλες υποχρεώσεις, οπότε προσωπικά ναι θεωρώ αξίζει 1 φορά τον μήνα να ασχολούμαι. Πιστεύω ότι αν κανείς κάνει 1-2 αλλαγές, μετά καταλαβαίνει πώς πάει το πράγμα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Volton energy Free βλέπω διαφημίζει δωρεάν το ρεύμα του πρώτου μήνα (μέχρι 500kwh) + 50€ δωροεπιταγή Public (υποχρεωτική παραμονή 12μηνες αλλιώς επιστρέφεται βλέπω στους ειδικούς όρους)

Επίσης στο σταθερό της Ελιν δώρο τα πρώτα 3 πάγια 

Σήμερα παρέλαβα και εγώ τα 20€ δωροεπιταγη Σκλαβενίτη από Ελπεντισον... Μάλλον με βλέπω για volton τώρα που είδα τον πρώτο μήνα δωρεάν ... Ισχύει έως 6/1

Επεξ/σία από tounion
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, dimi1982 είπε

Πότε βγήκε? Σε μένα δεν ξέρω τι έχει γίνει, μάλλον πρέπει να μιλήσω μαζι τους! 

Ημερομηνια εκδοσης 10/12

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, neced2 είπε

  

 

Άλλαξες το τελευταίο ψηφίο του αριθμού παροχής με +1; (εάν είναι 2, κάντο 3 (=2+1))

Ναι το είχα κάνει.

Είχε μάλλον πρόβλημα ο ΔΕΔΔΗΕ. Τώρα λειτουργεί. @korakios σήμερα φαίνεται αλλαγμένο το ψηφίο και στο ΥΔΕ app.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, yazidis είπε

Φίλε δε ξέρω τι γίνεται εκεί στο ΔΕΔΔΗΕ, αλλά σήμερα στην εφαρμογή για την ΥΔΕ μου βγάζει ότι ο αριθμός της παροχής δεν υπάρχει..

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Screenshot2023-12-19at12_35_49.png.30d486fef613a1b3b240e35767bd94c8.png

 

Το ίδιο πρόβλημα και με εμένα σήμερα! Στις ενδείξεις όμως ακόμα βρίσκει τον τωρινό αριθμό παροχής. 

Αλλαγή από ΔΕΗ σε ΕΛΠΕ στο smart, ακόμα περιμένω από 6/12. Χθες που κάλεσα Δεδδηε, μου έδωσαν περιθώριο 2 μέρες για αλλαγή. Στην αρχή μου είπαν πως δεν έχουν λάβει μετρήσεις από τον πάροχο, μετά το άλλαξαν σε «έχουμε βάλει εμείς ως Δεδδηε να κάνουμε επιτόπια και αργήσαμε. Έχει στείλει ο πάροχος μετρήσεις και θα το λύσουμε είτε συστημικά είτε με επιτόπια.»  🤷‍♂️

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, bilham είπε

Τα πράσινα είναι για υφιστάμενους πελάτες, δεν μπορείς να επιλέξεις πράσινο αν είσαι σε άλλη εταιρεία

Από 1/1/24 μπορείς να αλλάζεις κάθε μήνα από όποια εταιρεία και να είσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/12/2023 στις 9:28 ΜΜ, korakios είπε

απλά να παρακολουθείς το νήμα ανα διαστήματα ειδικότερα τις τελευταίες σελίδες

@ParafronGR επίσης μιας και πας ελπέ διάβασε αυτό περι ΔΕΔΔΗΕ και ελπέ

Μόλις ξεκίνησα τις διαδικασίες για μεταφορά από Protergia σε Elpedison. Επέλεξα το Smart πακέτο με τα 100€ (μου το στείλανε και σε pdf ως "xmas promo") , και με πήραν μετά από λίγο τηλ να μου προτείνουν και το Bright πακέτο, αλλά όταν μου είπαν ότι έχει 12 μήνες δέσμευση, τους είπα να προχωρήσουμε με το Smart.

Τώρα πώς προχωράω?? Μου έχουν στείλει ένα mail που ζητάνε φωτογραφία του μετρητή και τελευταίο λογαριασμό Protergia, αλλά δεν ήξερε τίποτα η τύπισσα περί ΔΕΔΔΗΕ κτλ . Και επίσης, μέσα το mail έχει μια ασφάλεια Eurolife. Αυτό είναι μαζί με την elpedison? Να της απαντήσω "αποδέχομαι" που μου έχει γράψει στο mail να της απαντήσω ή να τους ξαναπάρω τηλ για διευκρινήσεις??

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, yazidis said:

Φίλε δε ξέρω τι γίνεται εκεί στο ΔΕΔΔΗΕ, αλλά σήμερα στην εφαρμογή για την ΥΔΕ μου βγάζει ότι ο αριθμός της παροχής δεν υπάρχει..

  Hide contents

 

 

Το πέτυχες πάνω στην αλλαγή, μην αγχώνεσαι. Το πολύ αύριο θα εμφανιστεί.

2 hours ago, alan_dalon said:

Με εκτιμώμενη καταναλωση 1500 Kwh (αντλία) σε επαγγελματικο 21, μου αρεσει πολυ η volton με τις 1000Kwh πρωτες δωρο. 

1) χαζο αλλα για να ειμαστε 101% σιγουροι. το δωρο αφορα μονο την δωρεαν προμηθεια 1000Kwh? αποκλειεται νομιζω να αφαιρουνται και απο τις ρυμιζομενες.

2) ειναι κιτρινο (με ανακοινωση τιμης στο τελος του μηνα?). δηλαδη την τιμη της Kwh γεναρη θα την μαθω φλεβαρη? 

3) οπως και να εχει νομιζω οτι το κερδος απο τις 1000Kwh ειναι καλυτερα απο τα 100 της ελπε ή οτιδηποτε αλλο υπαρχει σαν δωρο. στην χειροτερη με τιμη 0,1 ισοφαριζει τα 100 της ελπε και με τιμη 0,16 το οφελος ειναι 160 ευρω. αποψεις? 

4) σαν εταιρια ειναι κομπλε? εγω δινω μετρησεις καθε μηνα και βγαινει καθε μηνα εκαθαριστικος μετα απο 4-5 μερες που θα δωσω τις μετρησεις μου. επειδη σκεφτομαι τον ενεργειακο τουρισμο για οσο δουλευει η αντλια τωρα στα κρυα, ισχυει κατι διαφορετικο στην volton? δινω μετρηση 31/01, βγαινει εκαθαριστικος με τις 1000Kwh δωρο και παω στον επομενο απο 01/02? δεν εχω ξανασχοληθει με τουρισμο οποτε τι γινεται με τους χρονους δεν τα ξερω

1) Ναι, μόνο τη προμήθεια.

2) Ναι.

3) Σε συμφέρει να κάνεις την αίτηση τις τελευταίες μέρες του Δεκεμβρίου (λίγο πριν λήξει το πρόγραμμα). Αν τον Ιανουάριο η τιμή είναι ~0.16... τότε θα γλυτώσεις 160 * 1.06 ΦΠΑ = 170

4) Όταν δίνεις ενδείξεις στo site της Volton βγαίνει έναντι (έναντι ready τον ονομάζουν). Στην εκκαθάριση οι κιλοβατώρες σπάνε αναλογικά. Αν δες εκκαθάριση για 1 μήνα, θα πρέπει να φύγεις σε άλλο πάροχο μετά από 1 μήνα. Βέβαια αργούν να βγάλουν λογαριασμό (τιμολογούν πλέον με 1 μήνα καθυστέρηση), οπότε θα πρέπει να ζητήσεις βεβαίωση εκπροσώπησης.

 

1 minute ago, ParafronGR said:

ζητάνε φωτογραφία του μετρητή και τελευταίο λογαριασμό Protergia, αλλά δεν ήξερε τίποτα η τύπισσα περί ΔΕΔΔΗΕ κτλ . Και επίσης, μέσα το mail έχει μια ασφάλεια Eurolife. Αυτό είναι μαζί με την elpedison? Να της απαντήσω "αποδέχομαι" που μου έχει γράψει στο mail να της απαντήσω ή να τους ξαναπάρω τηλ για διευκρινήσεις??

 

Να ζητήσεις να γραφτούν στην αίτηση οι ενδείξεις του μετρητή (και ημερήσιο και νυχτερινό αν έχεις) ώστε να ξεμπερδεύεις γρήγορα με την αλλαγή, διαφορετικά θα πρέπει να έρθει ο ΔΕΔΔΗΕ για επιτόπια.

Γι'αυτό εγώ elpedison πάντα πάω κατάστημα και υπογράφω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Το πέτυχες πάνω στην αλλαγή, μην αγχώνεσαι. Το πολύ αύριο θα εμφανιστεί.

1) Ναι, μόνο τη προμήθεια.

2) Ναι.

3) Σε συμφέρει να κάνεις την αίτηση τις τελευταίες μέρες του Δεκεμβρίου (λίγο πριν λήξει το πρόγραμμα). Αν τον Ιανουάριο η τιμή είναι ~0.16... τότε θα γλυτώσεις 160 * 1.06 ΦΠΑ = 170

4) Όταν δίνεις ενδείξεις στo site της Volton βγαίνει έναντι (έναντι ready τον ονομάζουν). Στην εκκαθάριση οι κιλοβατώρες σπάνε αναλογικά. Αν δες εκκαθάριση για 1 μήνα, θα πρέπει να φύγεις σε άλλο πάροχο μετά από 1 μήνα. Βέβαια αργούν να βγάλουν λογαριασμό (τιμολογούν πλέον με 1 μήνα καθυστέρηση), οπότε θα πρέπει να ζητήσεις βεβαίωση εκπροσώπησης.

 

Να ζητήσεις να γραφτούν στην αίτηση οι ενδείξεις του μετρητή (και ημερήσιο και νυχτερινό αν έχεις) ώστε να ξεμπερδεύεις γρήγορα με την αλλαγή, διαφορετικά θα πρέπει να έρθει ο ΔΕΔΔΗΕ για επιτόπια.

Γι'αυτό εγώ elpedison πάντα πάω κατάστημα και υπογράφω.

οπότε το παρατάω και κάνω την αίτηση από κατάστημα αυριο??

επίσης, ενω έκανα την αίτηση από την επίσημη σελίδα της elpedison , μου στέιλανε email από [email protected] . τι φαση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σκέφτομαι να πάω ELPEDISON SMART. Μου είπαν ότι από 1/1 θα πάει αυτόματα στο κίτρινο smart. Ποια η γνώμη σας, να το αφήσω να πάει αυτόματα στο κίτρινο ή να επιλέξω το πράσινο? Μου είπαν ότι η εγγύηση χρεώνεται κανονικά στον 1ο λογαριασμό και απλά  δεν την πληρώνεις, μετά βάζεις πάγια εντολή και στον 2ο λογαριασμό δεν υπάρχει πια η εγγύηση. (έτσι το έκανα στην ΖΕΝΙΘ αλλά η εγγύηση δεν έφυγε και αναγκάστηκα και την πλήρωσα με πάγια εντολή για να αφαιρεθεί στον επόμενο)

Επεξ/σία από walex
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, ekrepali είπε

4) Όταν δίνεις ενδείξεις στo site της Volton βγαίνει έναντι (έναντι ready τον ονομάζουν). Στην εκκαθάριση οι κιλοβατώρες σπάνε αναλογικά. Αν δες εκκαθάριση για 1 μήνα, θα πρέπει να φύγεις σε άλλο πάροχο μετά από 1 μήνα. Βέβαια αργούν να βγάλουν λογαριασμό (τιμολογούν πλέον με 1 μήνα καθυστέρηση), οπότε θα πρέπει να ζητήσεις βεβαίωση εκπροσώπησης.

αποτι καταλαβαινω

1) 29/12 κανω αιτηση στην volton, ζητωντας βεβαιωση εκπροσωπησης και λογικα θα στειλω καπου και τις KWh μου (δεδδηε/volton)

1) βαζω μετρησεις 31/01. 

2) 01/02 κανω αιτηση σε αλλον, ζητωντας παλι βεβαιωση εκπροσωπησης απο τον επομενο και KWh.

3) καποια στιγμη πριν τον μαρτη θα βγει ο 1ος και εκαθαριστικος απο volton 

o επομενος δεν θα θελει λογαριασμο απο την volton? θα του δωσω απο αυτον που ειμαι τωρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tengai34 είπε

Ημερομηνια εκδοσης 10/12

Ευχαριστώ, τελικά πήρα τηλέφωνο και μου είπανε ότι επειδή βγήκε λογαριασμός εκκαθαριστικός για τον Οκτώβριο, θα αργήσει να βγει για Νοέμβριο και μάλλον θα βγει αρχές του άλλου μήνα 🙃(ξέρω ξέρω μη ακούς τη λένε στα τηλέφωνα)... 

Μου είπε ότι τυχαίνει να συμβαίνει αυτό την πρώτη φορά που βγαίνει εκκαθαριστικός δεν είναι τιποτα(επέμενε λέμε 😁)! 

Ρώτησα και για το αν πρέπει να κάνω κάτι για να μείνω στο smart από 1/1/24 και μου είπε όχι το κάνατε όταν υπογράψατε την αλλαγή από economy plus σε smart!

Για το 100αρι δεν ρώτησα γιατι θα της εκαιγα και τα τελευταία εγκεφαλικά κύτταρα 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Swimmer21 είπε

Ελιν στο 0,149 αρκετά καλό μου φαίνεται. 

Ποσο μαντεύουμε ότι θα παει από 1/1 τα προγράμματα που έχουν ρήτρα;

0,12-0,13;

Για τα πράσινα με τα τωρινά δεδομένα υπολογίζεις από 0,145 περίπου έως 0,185

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...