Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, favou2000 είπε

Στα κυμαινόμενα (κίτρινο -πρασινο)μπορείς να αλλάζεις κάθε μήνα και από τη νέα χρονιά.Αν δεν έχεις πολύ χρόνο γενικά και θες να μην πολυασχολεισαι κλείσε ένα μπλε σταθερό καλύτερα από την νέα χρονιά να έχει ήσυχο το κεφάλι σου για 12 μήνες έχουν γύρω στα 16, λεπτά χοντρικά.

Στα κιτρινοπράσινα η χρέωση ακολουθεί την αγορά, στα μπλε η τιμή μένει καρφωμένη ανεξαρτήτως διακύμανσης αγοράς, με ότι αυτό συνεπάγεται αν ανέβει ή κατέβει η τιμή.

Ναι μεν θα έχει το κεφάλι του ήσυχο όσον αφορά την αναζήτηση τιμών αλλά θα βάλει μπελά στο κεφάλι του αν η αγορά πέσει...

Επεξ/σία από bilham
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα παίδες! Είχα μεταφερθεί τον 2/23 στο elpe economy. Δεν κοίταξα το Νοε τις τιμές που άρχισε το γδάρσιμο (22 λεπτά την Kwh!!!) και ψάxνω άμεσα κάτι άλλο λόγω ύπαρξης Α/Θ για θέρμανση. Από κατάστημα της εταιρείας μου πρότειναν να μπω αυθημερόν στο smart (χρέωση 0,071). Από 1/1 θα γυρίσω σε πράσινο; Δημιουργεί υποχρέωση παραμονής η ένταξη στο smart; Καμία άλλη ιδέα;

Επεξ/σία από poraios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, poraios είπε

Καλημέρα παίδες! Είχα μεταφερθεί τον 2/23 στο elpe economy. Δεν κοίταξα το Νοε τις τιμές που άρχισε το γδάρσιμο (22 λεπτά την Kwh!!!) και ξάxνω άμεσα κάτι άλλο λόγω ύπαρξης Α/Θ για θέρμανση. Από κατάστημα της εταιρείας μου πρότειναν να μπω αυθημερόν στο smart (χρέωση 0,071). Από 1/1 θα γυρίσω σε πράσινο; Δημιουργεί υποχρέωση παραμονής η ένταξη στο smart; Καμία άλλη ιδέα;

Πήγαινε στο σμαρτ άμεσα να πάρεις και 100ευρω δώρο στο λογαριασμό.Απο 1/1 θα ξέρεις τιμή πράσινου και αναλόγως πράττεις.Οποτε θες φεύγεις και από την νέα χρονιά δεν έχεις υποχρέωση παραμονής.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, favou2000 είπε

Πήγαινε στο σμαρτ άμεσα να πάρεις και 100ευρω δώρο στο λογαριασμό.Απο 1/1 θα ξέρεις τιμή πράσινου και αναλόγως πράττεις.Οποτε θες φεύγεις και από την νέα χρονιά δεν έχεις υποχρέωση παραμονής.

Ευχαριστώ αγόρι. Αυτό σκεπτόμουν, αλλά το δώρο δεν αφορά υφιστάμενους πελάτες!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, το σταθερό της ΕΛΙΝ μου φαινεται πολύ καλό, από την απόψη πως είναι χαμηλότερο από της ΔΕΗ και δεν ασχολείσαι για 1 χρονο. Προσωπικά πιστυέω βέβαια πως οι τιμές δεν θα πέσουν κάτω από 0,11. Προσφάτως έχουμε και τα περιστατικά στην Υεμένη που επηρεάζουν την διώρυγα του Σουέζ, για να μας ταισόυν το σανό για να ανέβει το πετρέλαιο κτλ. 

Η ερώτηση μου είναι μήπως κρύβει κάποια παγίδα? Δεν το βλέπω να συζητιέται από πολλούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σημερα ελαβα το παρακατω email : <<

Αγαπητοί,

 

Σας ενημερώνουμε ότι η εταιρεία μας από την 19/12/2023 αλλάζει τον διακριτικό της τίτλο από [We Energy] σε [Eunice Power].

 

Καμία αλλαγή δεν υφίσταται στη διοίκηση και στο εύρος των προϊόντων/υπηρεσιών που προσφέρουμε, αφού η εταιρεία συνεχίζει να αποτελεί μέλος του ομίλου Eunice Energy Group.

 

H αλλαγή του διακριτικού τίτλου δεν επηρεάζει τη συνεργασία μας και τους συμφωνηθέντες όρους οι οποίοι παραμένουν ως έχουν.

 

Σας ενημερώνουμε επίσης, ότι οι διευθύνσεις του ιστότοπου και του ηλεκτρονικού ταχυδρομείου μας θα αλλάξουν, ώστε να αντικατοπτρίζουν τη νέα ταυτότητα της επωνυμίας μας.

 

 

Για επιπλέον πληροφορίες μπορείτε να επικοινωνήσετε μαζί μας με έναν από τους παρακάτω τρόπους.

Τηλέφωνο Επικοινωνίας: 210 7294 512

 

H ηλεκτρονική μας διεύθυνση[email protected]

 

 

Είμαστε στη διάθεση σας για οποιαδήποτε περαιτέρω πληροφορία ή διευκρίνιση.

 

Με εκτίμηση,

 

Εξυπηρέτηση Πελατών
customers@eunice-power.com

+30 210 3242020 | www.eunice-group.com
5 Chimarras str., 151 25 Marousi, Attica, Greece >> . 

 

 

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα! Σχετικά με την διπλοχρεωση στον ΗΡΩΝ...

Χθες μιλάω στο chat και μου λέει ότι θα το προωθήσει στο λογιστήριο. Σαφώς και δεν τους εμπιστεύομαι και ανοίγω αίτημα στο myRAE στο καπάκι. Σήμερα απάντησε κιόλας η ΗΡΩΝ το κάτωθι:

"Αξιότιμε κε .... καλημέρα σας,

σε συνέχεια της επικοινωνίας σας σχετικά με την χρέωση επί του Ελληνικού Δικτύου Διανομής Η/Ε, σας ενημερώνουμε ότι η εταιρεία μας προχώρησε στην διαδικασία αποκατάστασης της λανθασμένης χρέωσης και θα λάβετε ενημέρωση με το συστημικό  συγχρονισμό του εντύπου λογαριασμού .
Λυπόμαστε για την  αναστάτωση που τυχόν προκλήθηκε από την απρόσμενη συστημική δυσλειτουργία και  παραμένουμε στην διάθεσή σας για όποιο νέο αίτημα προκύψει."

Οπότε οκ. Τι περιμένω τώρα για να λήξει; Διόρθωση του εκδοθέντος λογαριασμού ή έκδοση νέου πιστωτικού. Και αν εκδόσουν νέο πιστωτικό, θα συμπεριλαμβάνει και το υπόλοιπο πιστωτικό ποσό που είχα από το 50ευρω το δώρο;

 

Edit

Εκδόθηκε ήδη ο διορθωτικός με σωστό ποσό (η διαφορά στην διπλοχρεωση συν το παλιό πιστωτικό). Οφείλω να πω ότι εντυπωσιάστηκα από την ταχύτητα των ενεργειών. Ελπίζω να μη μου τη φυλάνε σε λίγο καιρό που πάω για το επόμενο ενεργειακό trip! 😁

Επεξ/σία από stavros_ace
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, poraios είπε

Ευχαριστώ αγόρι. Αυτό σκεπτόμουν, αλλά το δώρο δεν αφορά υφιστάμενους πελάτες!

Τοτε πήγανε Ήρων guarantee με econtract να πάρεις το 50αρι και από νέα χρονιά βλέπεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, wendor είπε

Καλημέρα, το σταθερό της ΕΛΙΝ μου φαινεται πολύ καλό, από την απόψη πως είναι χαμηλότερο από της ΔΕΗ και δεν ασχολείσαι για 1 χρονο. Προσωπικά πιστυέω βέβαια πως οι τιμές δεν θα πέσουν κάτω από 0,11. Προσφάτως έχουμε και τα περιστατικά στην Υεμένη που επηρεάζουν την διώρυγα του Σουέζ, για να μας ταισόυν το σανό για να ανέβει το πετρέλαιο κτλ. 

Η ερώτηση μου είναι μήπως κρύβει κάποια παγίδα? Δεν το βλέπω να συζητιέται από πολλούς.

Και εγώ συντάσσομαι με την άποψή σου, πιστεύω ότι πλέον δύσκολο να πέσουν κάτω από τα 11-12 λεπτά 

Κάπου κουράζει η κατάσταση με το να ψάχνεις κάθε μέρα τι τιμές έβγαλε ο ένας, τι τιμές έδωσε ο άλλος, πόσο πήγε η ΤΕΑ, πόσο το ένα πόσο το άλλο

Αν ένα μέσο σπίτι καίει το χρόνο 5000 kwh, αξίζει για 10-15-20 ευρώ το μήνα να είσαι όλη την ώρα στην τσίτα ; 

κατ' εμέ όχι, και για αυτό περιμένω να τελειώσει αυτή η βδομάδα, μπας και κάποιος δώσει έστω και λίγο καλύτερο μπλε, αλλιώς και εγώ την κάνω για ΕΛΙΝ...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις με πήραν τηλ. από Elpedison για τις δωροεπιταγές των 20 ευρώ του Σκλαβενίτη που δικαιούμουν! Έρχονται με Γενική Ταχυδρομική μου είπαν, για όσους δεν το γνωρίζουν ή τις περιμένουν. :)

2 ώρες πριν, favou2000 είπε

Στα κυμαινόμενα (κίτρινο -πρασινο)μπορείς να αλλάζεις κάθε μήνα και από τη νέα χρονιά.Αν δεν έχεις πολύ χρόνο γενικά και θες να μην πολυασχολεισαι κλείσε ένα μπλε σταθερό καλύτερα από την νέα χρονιά να έχει ήσυχο το κεφάλι σου για 12 μήνες έχουν γύρω στα 16, λεπτά χοντρικά.

-----------------------------------------------------------------------------------

Όσο αναφορά το λάθος στις ρυθμιζόμενες χρεώσεις του Ήρωνα μετά από 7 μέρες δεν απάντησαν στο μάιλ.Σημερα μίλησα στο chat και αναγνώρισαν το λάθος και θα εκδώσουν πιστωτικό.

@favou2000 επειδή κι εμένα έτσι μου έλεγαν στο chat του Ήρων, ότι θα εκδώσουν πιστωτικό κλπ, ο οποίος δεν εκδόθηκε ποτέ για τη διπλοχρέωση στις ρυθμιζόμενες, απευθύνθηκα μέσω ΡΑΕ και την ίδια μέρα βγήκε έκτακτος λογαριασμός (το είδα στο Myheron), οπότε αν δεις ότι αργούν να εκδώσουν, στείλε κατευθείαν ΡΑΕ κατά τη γνώμη μου. 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, HAthinaia said:

Μόλις με πήραν τηλ. από Elpedison για τις δωροεπιταγές των 20 ευρώ του Σκλαβενίτη που δικαιούμουν! Έρχονται με Γενική Ταχυδρομική μου είπαν, για όσους δεν το γνωρίζουν ή τις περιμένουν. :)

@favou2000 επειδή κι εμένα έτσι μου έλεγαν στο chat του Ήρων, ότι θα εκδώσουν πιστωτικό κλπ, ο οποίος δεν εκδόθηκε ποτέ για τη διπλοχρέωση στις ρυθμιζόμενες, απευθύνθηκα μέσω ΡΑΕ και την ίδια μέρα βγήκε έκτακτος λογαριασμός (το είδα στο Myheron), οπότε αν δεις ότι αργούν να εκδώσουν, στείλε κατευθείαν ΡΑΕ κατά τη γνώμη μου. 

Επειδή είμαι στην Ήρων πως καταλαβαίνω αν έχουν διπλοχρεωθεί οι ρυθμιζόμενες χρεώσεις; 

Θα ανεβάζω λογαριασμό όταν μπορώ αλλά αν μπορώ να το βρω και μόνος μου να μην σας απασχολω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, prefuse είπε

Επειδή είμαι στην Ήρων πως καταλαβαίνω αν έχουν διπλοχρεωθεί οι ρυθμιζόμενες χρεώσεις; 

Θα ανεβάζω λογαριασμό όταν μπορώ αλλά αν μπορώ να το βρω και μόνος μου να μην σας απασχολω

@prefuseΘα πας εκεί που λέει Ρυθμιζόμενες Χρεώσεις, από κάτω στην ανάλυση των ρυθμιζόμενων έχει τη χρέωση προς "Ελληνικό Δίκτυο Διανομής Η/Ε", προς ΔΕΔΔΗΕ δηλαδή. Θα υπολογίσεις με κομπιουτεράκι τον μαθηματικό τύπο που σου γράφει, να δεις αν το αποτέλεσμα που σου βγάζουν δίπλα της πράξης είναι το σωστό. 

44 λεπτά πριν, stavros_ace είπε

Καλημέρα! Σχετικά με την διπλοχρεωση στον ΗΡΩΝ...

Χθες μιλάω στο chat και μου λέει ότι θα το προωθήσει στο λογιστήριο. Σαφώς και δεν τους εμπιστεύομαι και ανοίγω αίτημα στο myRAE στο καπάκι. Σήμερα απάντησε κιόλας η ΗΡΩΝ το κάτωθι:

"Αξιότιμε κε .... καλημέρα σας,

σε συνέχεια της επικοινωνίας σας σχετικά με την χρέωση επί του Ελληνικού Δικτύου Διανομής Η/Ε, σας ενημερώνουμε ότι η εταιρεία μας προχώρησε στην διαδικασία αποκατάστασης της λανθασμένης χρέωσης και θα λάβετε ενημέρωση με το συστημικό  συγχρονισμό του εντύπου λογαριασμού .
Λυπόμαστε για την  αναστάτωση που τυχόν προκλήθηκε από την απρόσμενη συστημική δυσλειτουργία και  παραμένουμε στην διάθεσή σας για όποιο νέο αίτημα προκύψει."

Οπότε οκ. Τι περιμένω τώρα για να λήξει; Διόρθωση του εκδοθέντος λογαριασμού ή έκδοση νέου πιστωτικού. Και αν εκδόσουν νέο πιστωτικό, θα συμπεριλαμβάνει και το υπόλοιπο πιστωτικό ποσό που είχα από το 50ευρω το δώρο;

@stavros_ace Περιμένεις έκδοση έκτακτου λογαριασμού, που θα σου εμφανιστεί στο MyHeron. Αν δεν έχεις κάνει εγγραφή και λαμβάνεις έντυπο λογαριασμό, κάνε εγγραφή από εδώ: https://my.heron.gr/create-user και μέσα στην εφαρμογή έχει επιλογή για ενεργοποίηση ebill. 

Ναι, θα πρέπει να σου περιλαμβάνει και το προηγούμενο πιστωτικό υπόλοιπο. Αν δεν το περιλαμβάνει, ξανά myRAE. 

Επεξ/σία από HAthinaia
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αίτημα αλλαγής μέσω e contract για Ηρων  από Ελπεντισον στις 6/12. Στις 15/12 άλλαξαν τα τελευταία 2 ψηφία στον ΔΕΔΔΗΕ.  ΣΗΜΕΡΑ 19/12 μου εστειλαν ότι η παροχή εκπροσωπείται από αυτούς(Ηρων) από τις 11/12. Η Ελπε με δείχνει ακόμη ενεργό. 

Θα περιμένω ακόμη 2-3 μέρες και μετά θα επιστρέψω σε Elpedison Smart. Η αίτηση να γίνει σε κατάστημα, τηλεφωνικά ή μέσω της διαδικασίας e-contract της Ελπεντισον, τι λέτε?

Επεξ/σία από dimtech
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με εκτιμώμενη καταναλωση 1500 Kwh (αντλία) σε επαγγελματικο 21, μου αρεσει πολυ η volton με τις 1000Kwh πρωτες δωρο. 

1) χαζο αλλα για να ειμαστε 101% σιγουροι. το δωρο αφορα μονο την δωρεαν προμηθεια 1000Kwh? αποκλειεται νομιζω να αφαιρουνται και απο τις ρυμιζομενες.

2) ειναι κιτρινο (με ανακοινωση τιμης στο τελος του μηνα?). δηλαδη την τιμη της Kwh γεναρη θα την μαθω φλεβαρη? 

3) οπως και να εχει νομιζω οτι το κερδος απο τις 1000Kwh ειναι καλυτερα απο τα 100 της ελπε ή οτιδηποτε αλλο υπαρχει σαν δωρο. στην χειροτερη με τιμη 0,1 ισοφαριζει τα 100 της ελπε και με τιμη 0,16 το οφελος ειναι 160 ευρω. αποψεις? 

4) σαν εταιρια ειναι κομπλε? εγω δινω μετρησεις καθε μηνα και βγαινει καθε μηνα εκαθαριστικος μετα απο 4-5 μερες που θα δωσω τις μετρησεις μου. επειδη σκεφτομαι τον ενεργειακο τουρισμο για οσο δουλευει η αντλια τωρα στα κρυα, ισχυει κατι διαφορετικο στην volton? δινω μετρηση 31/01, βγαινει εκαθαριστικος με τις 1000Kwh δωρο και παω στον επομενο απο 01/02? δεν εχω ξανασχοληθει με τουρισμο οποτε τι γινεται με τους χρονους δεν τα ξερω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, korakios είπε

Ναι , γιατί και σε μένα πρώτα ενημερώθηκε το σύστημα μετρήσεων και μετά της ΥΔΕ , Αν μπορείς τσέκαρε και της ΥΔΕ ανα μέρα να δούμε πόσο θα καθυστερήσει . Πάντως άλλο μέλος ανέφερε ταυτόχρονα , άρα μάλλον δεν είναι στάνταρ

το ζητούμενο είναι να δείχνει η εκπροσώπηση 9/12 , θα δείξει

Φίλε δε ξέρω τι γίνεται εκεί στο ΔΕΔΔΗΕ, αλλά σήμερα στην εφαρμογή για την ΥΔΕ μου βγάζει ότι ο αριθμός της παροχής δεν υπάρχει..

Spoiler

Screenshot2023-12-19at12_35_49.png.30d486fef613a1b3b240e35767bd94c8.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...