Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 17/12/2023 στις 11:35 ΜΜ, liakjim είπε

Θα περιμένω από 1/1/24 να δω πως θα είναι το τοπίο και λογικά θα χωθώ σε κάποιο πράσινο.

Τα πράσινα είναι για υφιστάμενους πελάτες, δεν μπορείς να επιλέξεις πράσινο αν είσαι σε άλλη εταιρεία

11 ώρες πριν, fthanos27 είπε

Επίσης μια άλλη ερώτηση. Αν αποχωρήσεις από νέο ΣΤΑΘΕΡΟ συμβόλαιο πριν τον πρώτο μήνα, σε χρεώνουν με ρήτρα;

Εννοείται, και μάλιστα μπορεί να πληρώσεις και περισσότερο από το αν έμενες πχ ενάμιση μήνα

10 ώρες πριν, Alkazar21 είπε

Καλημέρα,

για να καταλάβω καλύτερα... Εγώ δεν έχω επιλέξει ακόμη κάποιο νέο πρόγραμμα...
Αποφασίστηκε για το Guarantee χωρίς τα 8€ έξτρα πάγιο μιας και θέλω να παραμείνω στην ΉΡΩΝ
Είπατε και αναφέρθηκε αρκετές φορές να περιμένουμε τις νέες τιμές που θα βγάλει η ΉΡΩΝ

Πότε περίπου θα ανακοινωθούν; 

ένας ΗΡΩΝ ξέρει...

1 ώρα πριν, nikiangel είπε

Καλησπερα! Θα σας ανεβασω τον λογαριασμο αν μπορει να μου καποιος η ο @korakios ποσο πληρωνω..νομιζω πολυ ειναι.αν καταλαβα καλα οι κιλοβατωρες που ξοδευω ειναι περιπου 310;; Κ τι τιμη πληρωνα 0,19;;;

που προτεινετε να παω;; Το συμβολαιο εληξε..επισης δεν αχω πλεον κοτ

Είχες μείνει σε παλιό ακριβό πρόγραμμα. Έχεις 1199kWh το 4μηνο

Αν δεν θέλεις σταθερό μπορείς να επιλέξεις να μείνεις Ζενίθ στο κίτρινο Power Home Value

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Είναι κανένας που δεν του έχουν πιστωθεί ακόμα οι πόντοι g4more της ΕΛΠΕ? Την προηγούμενη βδομάδα αρκετοί τους είχατε λάβει αλλά σε μένα δεν μπήκαν ακόμη τι φάση?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Captain_AMeAKA είπε

Είναι κανένας που δεν του έχουν πιστωθεί ακόμα οι πόντοι g4more της ΕΛΠΕ? Την προηγούμενη βδομάδα αρκετοί τους είχατε λάβει αλλά σε μένα δεν μπήκαν ακόμη τι φάση?

και εγώ περιμένω αλλά είμαι απο τους τελευταίους μιας και η αίτηση έγινε και τελευταία στιγμή 😛

25 λεπτά πριν, bilham είπε

Τα πράσινα είναι για υφιστάμενους πελάτες, δεν μπορείς να επιλέξεις πράσινο αν είσαι σε άλλη εταιρεία

δε νομίζω οτι ισχύει αυτό

43 λεπτά πριν, yazidis είπε

btw μια σημείωση: Στο my deddie app φαίνονται οι μετρήσεις που έδωσα με την ημερομηνία 14/12 όπως είπα, αλλά στη σελίδα για την ΥΔΕ φαίνεται το προηγούμενο ψηφίο ακόμα. @korakios νομίζω πως είχες απορία αν κάποιο απ'τα δύο ενημερώνεται πιο γρήγορα ή όχι.

Ναι , γιατί και σε μένα πρώτα ενημερώθηκε το σύστημα μετρήσεων και μετά της ΥΔΕ , Αν μπορείς τσέκαρε και της ΥΔΕ ανα μέρα να δούμε πόσο θα καθυστερήσει . Πάντως άλλο μέλος ανέφερε ταυτόχρονα , άρα μάλλον δεν είναι στάνταρ

51 λεπτά πριν, yazidis είπε

Η αίτηση σε κατάστημα είχε γίνει 9/12, αλλά η αίτηση στον ΔΕΔΔΗΕ έφτασε 14/12, όποτε και οι μετρήσεις που έδωσα φαίνονται να άλλαξαν εκείνη την ημερομηνία και όχι στις 9/12.

το ζητούμενο είναι να δείχνει η εκπροσώπηση 9/12 , θα δείξει

52 λεπτά πριν, yazidis είπε

Θεωρω πως είναι θέμα της Elpedison επειδή καθυστερεί μάλλον λόγω Πόλυς δουλειάς να στέλνει τις αιτήσεις.

κάτι παίζει συγκεκριμένα με το αίτημα στο ΔΕΔΔΗΕ και κάνουν κάτι τελείως λάθος , αν και Ήρων που έκανα στις 12-13 του μηνός και εκεί ακόμα δεν έχει φανεί κάτι

οριακά είμαι για τις 29 στην ελπέ πίσω

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την προηγουμενη Δευτερα εστειλα τα εγγραφα ολοκληρωμενα στον Ηρων για αλλαγη απο ελπε....τα αιτηματα εχουν παει στον Δεδδηε κ ακομα περιμενω....παιρνει μερες η μεταβαση? Ευελπιστω να προλαβω την μεταβαση ξανα σε ελπε πριν σταματησει το δωρο!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 minutes ago, desiro said:

Την προηγουμενη Δευτερα εστειλα τα εγγραφα ολοκληρωμενα στον Ηρων για αλλαγη απο ελπε....τα αιτηματα εχουν παει στον Δεδδηε κ ακομα περιμενω....παιρνει μερες η μεταβαση? Ευελπιστω να προλαβω την μεταβαση ξανα σε ελπε πριν σταματησει το δωρο!!

Εμένα το αίτημα μου να φύγω από ηρων να πάω αλλού έγινε στις 9/12, η εντολή σώθηκε 11/12 και στην εφαρμογή της υδε η αλλαγή φάνηκε σήμερα 19/12. Αυτή τη φορά άργησε πολύ ο δεδδηε ενώ τις άλλες φορές έκανε 2 μέρες το πολύ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, ^_NikitaS_^ είπε

Εμένα το αίτημα μου να φύγω από ηρων να πάω αλλού έγινε στις 9/12, η εντολή σώθηκε 11/12 και στην εφαρμογή της υδε η αλλαγή φάνηκε σήμερα 19/12. Αυτή τη φορά άργησε πολύ ο δεδδηε ενώ τις άλλες φορές έκανε 2 μέρες το πολύ. 

Χμ αρα οπου ναναι κ εμενα θα φανει!!! Μηπως μπορεις να μοθ πεις τον τροπο για να δω στο site του δεδδηε αν οντως εχει γινει η αλλαγη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 hours ago, korakios said:

και εγώ περιμένω αλλά είμαι απο τους τελευταίους μιας και η αίτηση έγινε και τελευταία στιγμή 😛

 

οριακά είμαι για τις 29 στην ελπέ πίσω

Και οι γονείς μου δεν τα  πήραν ακόμα από εθνική

29 θα κάνεις αίτηση ή πιστεύεις ότι θα πάρεις εκπροσώπηση;

Είμαι Ήρων simple generous business από 23/11 και θέλω να πάω ΕΛΠΕ smart business για τα 100€, μήνα όμως κλείνω στην Ήρων στις 23/12 αλλά σκέφτομαι μην το σταματήσουν το 100€ στις 20/12 που θα ανακοινωθούν οι νέες τιμές...

Να κάνω αίτηση από σήμερα ή να περιμένω τις νέες τιμές από 20/12 (αύριο δηλαδή...);

Και αφού εξαντληθεί το 100€, θέλω να πάω σε κάποιο και να μην μείνω εκεί, ποια εταιρεία είναι πιο safe χωρίς εκπλήξεις και έχει ιστορικά τις πιο χαμηλές σταθερές τιμές και προτείνεται;

Ευχαριστώ

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέποντας το λογαριασμό του φίλου που πόσταρε σε προηγούμενη σελίδα:

image.png.075d94041d1ab5da8d8b1395937ef18e.png

 

Αφού ο ΔΕΔΔΗΕ μετράει μια φορά ανά τετράμηνο, πως γίνεται η αναγωγή των kWh σε κάθε μήνα;

Τόσο για να γίνει η χρέωση και φυσικά η πίστωση από την επιδότηση.

Ή έδινε μετρήσεις κάθε μήνα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, desiro είπε

Χμ αρα οπου ναναι κ εμενα θα φανει!!! Μηπως μπορεις να μοθ πεις τον τροπο για να δω στο site του δεδδηε αν οντως εχει γινει η αλλαγη?

Πάρε τηλέφωνο να δεις αν υπάρχει κάποια εντολή για την αλλαγή παρόχου.. 8004004000.. Και πότε έχει σταλεί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, prefuse είπε

Να κάνω αίτηση από σήμερα ή να περιμένω τις νέες τιμές από 20/12 (αύριο δηλαδή...);

Δεν θα ανακοινωθούν νέες τιμές πλέον.Αλλαξε η διαδικασία.Απο 1/1 πράσινα μπλε κίτρινα τιμολόγια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις έρθει αυτό το μήνυμα:

"ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΑΤΕ ΣΤΟΝ ΗΡΩΝΑ! ΑΠΟ ΤΙΣ 8/12/2023 Ο ΗΡΩΝ ΕΚΠΡΟΣΩΠΕΙ ΤΗΝ ΠΑΡΟΧΗ ΗΛΕΚΤΡΙΚΗΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ"

Κάνουμε αίτημα ΕΛΠΕ για το 100ρικο??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, favou2000 said:

Δεν θα ανακοινωθούν νέες τιμές πλέον.Αλλαξε η διαδικασία.Απο 1/1 πράσινα μπλε κίτρινα τιμολόγια.

Α ναι το ξέχασα αυτό... Ευχαριστώ

Αν και για το γραφείο θέλω να επιλέξω ένα πρόγραμμα και να μείνω εκεί... συνεχίζει να ισχύει ότι μπορούμε να αλλάξουμε ανα μήνα;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, atpanos είπε

31/11 δεν υπάρχει, εννοείς 30/11.

Εγώ πήρα λογαριασμό 13/12 με ημερομηνία 9/12.

Αλλαγή σε Smart με 100€ έγινε 1/12. Δεν φαίνεται ακόμα στον λογαριασμό. Ο λογαριασμός έγραφε ακόμα economy plus.

Δε φαίνεται ότι έχει αλλάξει πρόγραμμα για τις 9 ημέρες του Δεκεμβρίου?αφού έχουν διαφορετική τιμή kwh τα 2 προγράμματα...πάλι θα τρέχουμε myrae μου φαίνεται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, dimi1982 said:

Έχει βγει σε κανέναν λογαριασμός Νοεμβρίου από ελπεντισον (για ημερομηνίες 21/11-31/11 που δίνουμε εμείς μέτρηση)? 

Εγώ έκανα αλλαγή απο economy plus σε smart 27/11 και έδωσα και μέτρηση την ίδια μερα(27/11), αλλα λογαριασμός δεν βγήκε ακόμα, βγήκε μόνο εκκαθαριστικός Οκτωβρίου κάτι ψιλά (3,5 ευρα ερτ)!

 Κάτι μαγειρεύουν εκεί στην ελπε (με το 100αρι που δώσανε ντεμεκ)... 

Εμένα μου βγήκε κανονικά και είχα πιστωτικό 19,95€ από το 50αρικο του economy plus. Τώρα περιμένω το 100αρικο να δω από την αλλαγή σε smart.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, prefuse είπε

Α ναι το ξέχασα αυτό... Ευχαριστώ

Αν και για το γραφείο θέλω να επιλέξω ένα πρόγραμμα και να μείνω εκεί... συνεχίζει να ισχύει ότι μπορούμε να αλλάξουμε ανα μήνα;

 

Στα κυμαινόμενα (κίτρινο -πρασινο)μπορείς να αλλάζεις κάθε μήνα και από τη νέα χρονιά.Αν δεν έχεις πολύ χρόνο γενικά και θες να μην πολυασχολεισαι κλείσε ένα μπλε σταθερό καλύτερα από την νέα χρονιά να έχει ήσυχο το κεφάλι σου για 12 μήνες έχουν γύρω στα 16, λεπτά χοντρικά.

-----------------------------------------------------------------------------------

Όσο αναφορά το λάθος στις ρυθμιζόμενες χρεώσεις του Ήρωνα μετά από 7 μέρες δεν απάντησαν στο μάιλ.Σημερα μίλησα στο chat και αναγνώρισαν το λάθος και θα εκδώσουν πιστωτικό.

Επεξ/σία από favou2000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...