Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, akaloith είπε

θυμαμαι οτι εστειλα τα ΠΑΝΤΑ μεσω της πλατφορμας
την οποια εγω συμπληρωσα για να ειμαι 100% σιγουρος τι γραφουν ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ
και αν θυμαμαι καλα, ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ, ελαβα ενα μαιλ που απλα απαντησα "ΑΠΟΔΕΧΟΜΑΙ..."
δεν τυπωσα τιποτα δεν υπεγραψα τιποτα, ολο ηλεκτρονικα

επειτα επικοινωνησα για να τους πω ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΤΕ ΤΟ γιατι θα φαω ρητρα απο προτεργια, ετσι κ εγινε

ως πληροφορικαριος-μαθηματικος με ικανοποιησε απολυτα η δικαδικασια
και δεν θα ελεγα "ααααα ηρων και μηχανογραφηση δεν συναντιουνται ποτε"
οι λογαριασμοι ειναι αλλο θεμα και θα το μαθω στη πορεια

Ωραία... η αποστολή όλων των στοιχείων σου = δήλωση ενδιαφέροντος (προσυμβατική διαδικασία).

Αυτό που σου έστειλαν την επόμενη μέρα (υπογεγραμμένα απ'τον ΗΡΩΝ) είναι η προσφορά προμήθειας η οποία έχει ισχύ 15 μέρες.

Το κουμπί που πάτησες 'αποδέχομαι' είναι η ψηφιακή υπογραφή σου.

Μη κολλάς στις λεπτομέρεις, η διαδικασία παντού "ίδια" είναι ως προς τα βήματα.

Το πιο βασικό που έπρεπε να προσέξεις, είναι να μη σ'έβαλαν να υπογράψεις πρόγραμμα με δέσμευση (που θα μπει σε ισχύ αν καταργηθεί ο μηχανισμός της κυβέρνησης και πάμε στο παλιό σύστημα τιμολόγησης). Το προτιμότερο δηλαδή θα είναι να έχεις υπογράψει πρόγραμμα αορίστου χρόνου.

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Ωραία... η αποστολή όλων των στοιχείων σου = δήλωση ενδιαφέροντος (προσυμβατική διαδικασία).

Αυτό που σου έστειλαν την επόμενη μέρα (υπογεγραμμένα απ'τον ΗΡΩΝ) είναι η προσφορά προμήθειας η οποία έχει ισχύ 15 μέρες.

Το κουμπί που πάτησες 'αποδέχομαι' είναι η ψηφιακή υπογραφή σου.

Μη κολλάς στις λεπτομέρεις, η διαδικασία παντού "ίδια" είναι ως προς τα βήματα.

Το πιο βασικό που έπρεπε να προσέξεις, είναι να μη σ'έβαλαν να υπογράψεις πρόγραμμα με δέσμευση (που θα μπει σε ισχύ αν καταργηθεί ο μηχανισμός της κυβέρνησης και πάμε στο παλιό σύστημα τιμολόγησης). Το προτιμότερο δηλαδή θα είναι να έχεις υπογράψει πρόγραμμα αορίστου χρόνου.

"Αποδέχομαι πλήρως τους γενικούς και ειδικούς όρους που διέπουν την/τις αιτήσεις προμήθειας    μου στο ειδικό πρόγραμμα   GENEROUS HOME       για την  παροχή    _______ με αριθμό συμβολαίου το/τα  __________"

αυτο το κειμενο εγινε copy paste & reply, δεν γινεται πιο ξεκαθαρο
προφανως εσβησα τα στοιχεια μου απο το φορουμ
και προσθεσα και εγω απο κατω το:
"με 50 ευρω δωρο στο (στους) πρωτους λογαριασμους λογο econtract"
αυτα ειναι τα δικα μου... για να μη ξεχνιομαστε
το generous home ειναι αοριστου.-

ειπα απλα οτι απευθειας ξεκινησα απο το site
συμπληρωσα και εστειλα τα παντα
ελαβα ενα mail την επομενη μερα
και απαντησα με ενα copy paste
δεν τυπωσα και δεν υπεγραψα τιποτα
αυτο και μονο αυτο (οσον αφορα τη μηχανογραφηση, οχι δε τα εστειλα με φαξ, ουτε με σηματα καπνου... ουτε τυπωνα και υπεγραφα και σκαναρα οπως συνηθως γινεται)

Επεξ/σία από akaloith
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, xariskk24 είπε

Μόλις άκουσα ότι αλλάζει η επιδότηση απο Οκτώβρη. Θα βλέπουν λέει την κατανάλωση την περσινή του αντίστοιχου μήνα και θα δίνουν επιδότηση κλιμακωτά . Αν κάψεις λιγότερο απο πέρυσι παίρνεις όλη τη επιδότηση και απο εκεί και πέρα λιγότερη. Μα τι μπάχαλο!! Άπειρα κενά βλέπω ήδη στο πως θα το βλέπουν αυτό… και επίσης πόσους θα κοροϊδέψουν οι πάροχοι. Ότι να ναι.

Spoiler

που να το ξερα περσυ να αναβω το καλοριφερ σε κλειστο σπιτι....

ξερουμε ποτε θα βγουνε τιμες οκτωβρη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

που να το ξερα περσυ να αναβω το καλοριφερ σε κλειστο σπιτι....

ξερουμε ποτε θα βγουνε τιμες οκτωβρη?

μες στη βδομαδα σιγουρα :P
αν βγαλει η δεη θα βγαλουν και οι αλλοι, αυτη περιμενουν φανταζομαι 

Επεξ/σία από akaloith
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω μια απορια για την μητερα μου που εχει Γ1 οικιακο.

Ας υποθεσουμε οτι γυρναει απο Γ1 οικιακο σε Ηρων τωρα που συμφερει η Ηρων. 

Το ερωτημα ειναι πώς γινεται η καταμετρηση , ή πιο σωστα, πώς συμφερει να γινεται; Φανταζομαι οτι στο τελος του μηνα θα πρεπει να παει στο ρολοι να δει kWh και να τις δηλωσει στην Ηρων για να βγει ο λογαριασμος; Σωστα το λεω; Η υπαρχει καποια αλλη πεπατημενη; 

Διοτι, στο τελος του μηνα θα μπορουσε να αλλαξει παλι εταιρεια, ή ακομα κι αν εμενε στην Ηρων, φανταζομαι οτι θα ηθελε να τιμολογηθει με τη τρεχουσα φθηνη τιμη kWh , αν οχι οσες περισσοτερες γινεται, τουλαχιστον οσες πραγματικα εχει καψει. Οποτε, πώς παει αυτο με τις μετρησεις κλπ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, akaloith είπε

θυμαμαι οτι εστειλα τα ΠΑΝΤΑ μεσω της πλατφορμας
την οποια εγω συμπληρωσα για να ειμαι 100% σιγουρος τι γραφουν ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ
και αν θυμαμαι καλα, ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ, ελαβα ενα μαιλ που απλα απαντησα "ΑΠΟΔΕΧΟΜΑΙ..."
δεν τυπωσα τιποτα δεν υπεγραψα τιποτα, ολο ηλεκτρονικα

Αυτό κάποτε στον ΗΡΩΝΑ όντως ίσχυε.

Τώρα πλέον αφού ανεβάσεις ταυτότητα λογαριασμό κλπ έρχεται σύμβαση στο mail σε 2-3 μέρες και ζητάνε την υπογραφή κανονικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ΠάρηςΓ είπε

Εμένα μου φαίνεται λογικό. Αν έχεις στόχο να μειώσεις καταναλωση θα δώσεις τυράκι ώστε να έχει κίνητρο ο κόσμος και να υποταχθεί. Το αν δε καλύπτει όλους είναι αδιάφορο.καθως ο στόχος θα επιτευχθεί. Έτσι και αλλιώς με μειωμένη επιδότηση σε μεγαλύτερη κατανάλωση πάλι δίνεις κίνητρο για το λαο. Υπάρχει μια μεγάλη μερίδα που δε μπορείς.να κάνει κάτι γιατί τους είναι ψίχουλα τα λεφτά της ΔΕΗ λόγω εισοδημάτων . Αυτό όμως είναι offtopic.

 

παρόλα αυτά αν ένα νοικοκυριό έχει ήδη πολύ χαμηλές καταναλώσεις, πώς μπορεί να τις κάνει ακόμη χαμηλότερες; Σε πολλές περιπτώσεις είναι αδύνατον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ekrepali είπε

Μετά τη καταχώρηση στοιχείων στο econtract, δεν έστειλαν email με συμπληρωμένη την αίτηση προμήθειας, γενικούς και ειδικούς όρους προς υπογραφή;

Νομίζω χανόμαστε στη μετάφραση.

Ακριβώς... ας μη κλειδωθεί κι αυτό, γιατί η συζητήση περί θεωρητικών επιδοτήσεων ξεφεύγει εύκολα σε πολιτική συζήτηση που είναι εκτός κανόνων του forum.

Όταν ανακοινωθούν οι επιδοτήσεις, μπορούμε να συζητήσουμε εδώ περί τελικων τιμών.

Εγώ πίστευα πως το νόημα του κάθε θέματος είναι να ενημερωνόμαστε. Εδώ σε αυτό το θέμα μιλάμε για εναλλακτικούς παρόχους και τις επιδοτήσεις του κράτους. Δε καταλαβαίνω τι κακό έχει η ενημέρωση πως αυτό που περιμένουμε όλοι , την επιδότηση τους κράτους μετά την ανακοίνωση των τιμών απο τους παρόχους , παίζει να μην την δώσουν πλέον απο τον 3ο κιόλας μηνα εφαρμογής του , ολόκληρη αλλά με κριτήρια !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, xariskk24 είπε

Εγώ πίστευα πως το νόημα του κάθε θέματος είναι να ενημερωνόμαστε. Εδώ σε αυτό το θέμα μιλάμε για εναλλακτικούς παρόχους και τις επιδοτήσεις του κράτους. Δε καταλαβαίνω τι κακό έχει η ενημέρωση πως αυτό που περιμένουμε όλοι , την επιδότηση τους κράτους μετά την ανακοίνωση των τιμών απο τους παρόχους , παίζει να μην την δώσουν πλέον απο τον 3ο κιόλας μηνα εφαρμογής του , ολόκληρη αλλά με κριτήρια !

Αυτό το θέμα γιατί κλειδώθηκε; Γιατί πριν καν συμπληρωθεί η 1η σελίδα, η συζήτηση ξέφυγε σε πολιτικό επίπεδο που είναι ενάντια στους κανόνες του site.  Θέλετε να κλειδωθεί κι αυτό; Τι δεν καταλαβαίνετε επιτέλους;  🙄

Όταν ανακοινωθούν οι επιδοτήσεις θα μπορούμε να μιλάμε εδώ για τελίκές τιμές και συγκρίσεις. Κάντε υπομονή μερικές μέρες.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, geodimis είπε

Αυτό κάποτε στον ΗΡΩΝΑ όντως ίσχυε.

Τώρα πλέον αφού ανεβάσεις ταυτότητα λογαριασμό κλπ έρχεται σύμβαση στο mail σε 2-3 μέρες και ζητάνε την υπογραφή κανονικά. 

εγω αυγουστο το κανα, οποτε το καποτε ηταν 1 μηνα πριν

3 ώρες πριν, xariskk24 είπε

Εγώ πίστευα πως το νόημα του κάθε θέματος είναι να ενημερωνόμαστε. Εδώ σε αυτό το θέμα μιλάμε για εναλλακτικούς παρόχους και τις επιδοτήσεις του κράτους. Δε καταλαβαίνω τι κακό έχει η ενημέρωση πως αυτό που περιμένουμε όλοι , την επιδότηση τους κράτους μετά την ανακοίνωση των τιμών απο τους παρόχους , παίζει να μην την δώσουν πλέον απο τον 3ο κιόλας μηνα εφαρμογής του , ολόκληρη αλλά με κριτήρια !

κατσε περιμενε να βγουν
και αφου εχουν βγει.... η μονη επιλογη που θα χουμε θα ναι να καταπιουμε οτι μας πλασαρουν...
απαγορευεται να σχολιαζουμε τα αυτονοητα...
και να μουν στο xda developers... να πω οκ...
στο insomnia.γρ ειμαι...

Επεξ/σία από akaloith
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, xariskk24 είπε

Εγώ πίστευα πως το νόημα του κάθε θέματος είναι να ενημερωνόμαστε.

όταν ανακοινωθούν επίσημα οι επιδοτήσεις και ο υπολογισμός τους τότε θα ενημερωθούμε

και φυσικά θα μπει στο excel ο υπολογισμός , το να γράφουμε σελίδες για το άδικη κενωνία κι ντουνιά δεν έχει νόημα στο παρών θέμα , ζητήστε να ξεκλειδώσουν το άλλο ή ανοίξτε νέο θέμα (αν καταφέρει να φτάσει σε 2η σελίδα)

4 ώρες πριν, basilis_k6 είπε

ξερουμε ποτε θα βγουνε τιμες οκτωβρη?

20 του μηνός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, BackFromHell είπε

Εχω μια απορια για την μητερα μου που εχει Γ1 οικιακο.

Ας υποθεσουμε οτι γυρναει απο Γ1 οικιακο σε Ηρων τωρα που συμφερει η Ηρων. 

Το ερωτημα ειναι πώς γινεται η καταμετρηση , ή πιο σωστα, πώς συμφερει να γινεται; Φανταζομαι οτι στο τελος του μηνα θα πρεπει να παει στο ρολοι να δει kWh και να τις δηλωσει στην Ηρων για να βγει ο λογαριασμος; Σωστα το λεω; Η υπαρχει καποια αλλη πεπατημενη; 

Διοτι, στο τελος του μηνα θα μπορουσε να αλλαξει παλι εταιρεια, ή ακομα κι αν εμενε στην Ηρων, φανταζομαι οτι θα ηθελε να τιμολογηθει με τη τρεχουσα φθηνη τιμη kWh , αν οχι οσες περισσοτερες γινεται, τουλαχιστον οσες πραγματικα εχει καψει. Οποτε, πώς παει αυτο με τις μετρησεις κλπ;

Ο πάροχος δίνει τις ημερομηνίες που μπορεί να δώσει δική της καταμέτρηση (πχ στη ΔΕΗ ενημερώνουν, τικάροντας το σχετικό μποξάκι στο e-bill, μέσω SMS ή/και mail). Και ναι, αν θέλει να δώσει ενδείξεις που έχει το "ρολόι", πηγαίνει και σημειώνει τις ενδείξεις της "ροδέλας" - ή των ροδελών, αν έχει διπλο καντράν για νυχτερινό : "Κ" της καταμέτρησης "ημερησίων" και "Μ" της "νυχτερινής" - προσέχοντας να μην δώσει και το τελευταίο ψηφίο με κόκκινο χρώμα, που είναι η υποδιαίρεση της κιλοβατώρας. Αν τυχόν της έχουν βάλει φηφιακό μετρητή, "κάνουν κύκλο" οι ενδείξεις (παίρνει κα'να 2λεπτο), και σημειώνει την ένδειξη 1.8.1. για ημερήσιο και 1.8.2. για τυχόν νυχτερινό.

Όσο για το "πώς πάει με τις μετρήσεις" : είτε έναντι του παρόχου βγει (με "εικονικές", φλου κιλοβατώρες), είτε "έναντι πελάτη" με την πραγματική κατανάλωση δίνοντας ενδείξεις ο πελάτης, το θέμα είναι ότι στην εκκαθάριση του 4μηνου, η τιμολόγηση θα γίνει αναλογικά κάθε μήνα (αν στην εκκαθάριση έχει πχ 1.200kWh, ο κάθε μήνας θα τιμολογηθεί για 300kWh, ανεξάρτητα με το πόσες πραγματικά έκαψε πχ τον Αύγουστο ή τον Σεπτέμβρη που ακόμη υπήρχε/υπάρχει η βαρβάτη επιδότηση) και οι όποιες διαφορές θα συνυπολογιστούν εκεί. Αν δηλαδή πληρώσει λιγότερα στους έναντι (αν βγάλει έναντι ο πάροχος, χωρίς ενδείξεις), θα πληρώσει αναλογικά περισσότερα στον εκκαθαριστικό (και το ανάποδο φυσικά).

Κατά τ' άλλα, ΔΕΝ είναι τόσο εύκολος πρακτικά, ο "ενεργειακός τουρισμός", γιατί θέλει χρόνο να τελεστεί η μετάβαση, άρα αν πχ στις 20 του μήνα που κανονικά υποχρεούνται οι πάροχοι ν' ανακοινώσουν τιμές Οκτώβρη, ο Ήρωνας παραμένει από τους πιο φθηνούς (όπως για Σεπτέμβρη), και πεις να της κάνεις ένα e-contract για να μεταβεί σε αυτόν, στην καλύτερη θα προλάβει να μεταβεί σε Ήρωνα προς το τέλος του μήνα (αν κι εξαρτάται και από την ΔΕΗ, και από τον Ήρωνα αλλά ΚΑΙ από τον ΔΕΔΔΗΕ πόσο θα πάρει η διαδικασία - συνήθως υπολόγιζε μια εργάσιμη βδομάδα για να είσαι "σίγουρος", τύπου από Δευτέρα ως Παρασκευή). Αλλά μετά αρχίζουν άλλα ωραία :

α) ...αν στις 20+ Οκτώβρη ανακοινώσει ΠΙΟ ψηλές τιμές ο Ήρωνας πχ από την ΔΕΗ, τότε λογικά θα θες να την ξαναγυρίσεις ΔΕΗ, σωστά; Ε το θέμα είναι ότι μέχρι τότε πιθανώς δεν θα έχει ακόμη βγει ο πρώτος λογαριασμός από Ήρωνα (ο οποίος έχει γενικά "θέμα" με το λογιστήριό του, απ' ό,τι έχει γραφτεί εδώ μέσα), πράγμα που είναι στα προαπαιτούμενα από τους παρόχους ώστε να κάνεις σύμβαση. Το οποίο σημαίνει ότι αν τελικά ο Ηρωνας βγάλει λογαριασμό πες στις 40 μέρες, δηλαδή κάπου στις 10 Νοέμβρη, βάλε και καμμιά βδομάδα που λέγαμε η διαδικασία για να γυρίσει στη ΔΕΗ, ίσως κοντέψει στις 15 με 20 του μήνα. Όμως στις 20 Νοέμβρη και μετά θα ανακοινωθούν οι τιμές Δεκέμβρη, άρα θα πρέπει να περιμένει να δει στις τιμές του επόμενου μήνα μη τυχόν και πάει ΔΕΗ ενώ δεν πρέπει πλέον....Μ' αυτά και μ' αυτά δηλαδή, τραγανίζεται το χρονικό περιθώριο, και πρακτικά μπορεί να πρέπει να μείνεις "αναγκαστικά" τουλάχιστον 2μηνο σε κάθε πάροχο, και να μην πέσεις σε,,,,"λάθος μήνα" (που ίσως να έχει μεγαλύτερη τελικά χρέωση). Άσε που ενώ αρχικά έλεγαν από την κυβέρνηση για υποχρέωση ανακοίνωσης τιμών στις 20, αλλά και διάφοροι πάροχοι είτε καθυστέρησαν ν' ανακοινώσουν τιμές Αύγουστο και Σεπτέμβρη, είτε και τις,,,άλλαξαν (προς τα πάνω...) λίγες μέρες μετά.

β) Η φτήνια του Ήρωνα (για Σεπτέμβρη) προκύπτει από την "έκπτωση συνέπειας 20%" που είχε ανακοινώσει. Την οποία για να την παίρνει κάθε μήνα κάποιος, πρέπει να παραμείνει,,,,εσαεί εκεί, καθώς έχουν την κακή συνήθεια να κοροϊδεύουν κόσμο, πατώντας στην φράση "αποδίδεται στον επόμενο λογαριασμό, και αφού φύγατε δεν θα υπάρξει,,,επόμενος λογαριασμός" (...και μετά πρέπει να κάνεις καταγγελία στην ΡΑΕ και πιθανώς θα συμμορφωθούν μετά από αυτό και θα σου αποδώσουν το ποσό, εκδίδοντας "έκτακτο" λογαριασμό κτλκτλ...). Αν είναι να ΜΕΙΝΕΙ η μητέρα σου στον Ήρωνα, πάει καλά, ακόμα και για μερικούς μόνο μήνες, ώστε να προλάβει να πάρει αρκετές εκπτώσεις συνέπειας (...ελπίζω μόνο να μην την αποδίδουν στον 1ο έναντι ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟ, γιατί έτσι πάει μακρυά η βαλίτσα........). Αν όμως πάνω στο 2μηνο τινάξει τιμές στον θεό (όπως πχ η Ελπέντισον), και πρέπει να φύγει, θα έχει κάνει "τζάμπα" την αρχική μετάβαση από ΔΕΗ, διότι προφανώς δεν αξίζει όλη αυτή η ταλαιπωρία για ένα-δυο μήνες "έκπτωσης 20%"...

Σούμα : εγώ θα έλεγα μην κοιτάς τα όποια τυράκια των εναλλακτικών και να μείνει ΔΕΗ η μητέρα. Είναι και η πιο "αίγουρη" (πχ για τον Ήρωνα παίζει και μια ψιλοφήμη για εξαγορά από την NRG -  και γενικά οι εναλλακτικοί, ειδικά οι πιο μικροί, έχουν αβέβαιο μέλλον στο περιβάλλουν που υπάρχει) και με λιγότερα "ταχυδακτυλουργικά" και κεκαλυμμένες απάτες στις οποίες επιδίδονται κατά κόρον γενικά οι εναλλακτικοί...Πιο πολύ νόημα για 'μένα έχει να προσπαθήσει να "περιορίσει" τις καταναλώσεις της, παρά να μεταβεί σε εναλλακτικό. Από την άλλη πάλι, δεν αποκλείεται ούτε να ΜΗΝ πουληθεί ο Ηρωνας, ούτε να ΜΗΝ ανεβάσει τιμές, ούτε να ΜΗΝ κάνει τίποτε άλλο "πονηρό", και να βλέπεις να περνάνε οι μήνες και να με βρίζεις που με άκουσες και την άφησες ΔΕΗ και να βλέπεις να χάνει καμμιά 15αριά cent επί της κάθε κιλοβατώρας...Ένα "ρίσκο" είναι, αν θες το παίρνεις και την πας Ήρωνα και βλέπεις πώς πάει. Απλά θα πρέπει να παρακολουθείς πώς πάει τον κάθε μήνα. Και για την ακρίβεια, από βδομάδα θ' ανακοινώσουν τιμές Οκτώβρη, οπότε περίμενε έστω μέχρι τότε και μετά αν είναι, την πας Ήρωνα. Εγώ πάντως, λέω και ξαναλέω : καλύτερα να την αφήσεις ΔΕΗ...

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουμε καμία εικόνα που θα κινηθούν οι τιμές για Οκτώβρη; Πχ τους περασμένους 2 μήνες πάνω-κάτω αυτά που έλεγαν εδώ μέσα ήταν και αυτά που ανακοινώθηκαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, xariskk24 είπε

Έχουμε καμία εικόνα που θα κινηθούν οι τιμές για Οκτώβρη; Πχ τους περασμένους 2 μήνες πάνω-κάτω αυτά που έλεγαν εδώ μέσα ήταν και αυτά που ανακοινώθηκαν.

κατέβασε το excel , πήγαινε στο τελευταίο καταργημένο φύλλο , βάλε τιμές χοντρικής απο τα λινκ που έχω , ΤΕΑ/MCP , μάντεψε ΛΠ & ΑΠ απο ΑΔΜΗΕ,  δες τελικές στη γραμμή 117 και κάτω ,

κάπου εκεί περίπου και αν οι μελλοντικές τιμές TTF αερίου (έχω λινκ στο φύλλο με φυσικό αέριο) είναι αυξημένες τότε υπολόγισε παραπάνω

οι επιδοτήσεις παντελώς άγνωστες και δεν έχει κανένα νόημα να πετάμε νούμερα

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/9/2022 στις 7:25 ΜΜ, ekrepali είπε

ρωτήστε αν γίνεται να γράφετε στο κουτάκι τις ενδείξεις και του ημερήσιου και του νυχτερινού...

και γράψτε μετά τι σας είπανε στο τηλέφωνο για να ξέρουν οι επόμενοι και να μην επαναλαμβάνουμε τα ίδια.

  

 

Καλημερα,

Μολις μιλησα με την εξυπηρετηση πελατων της we σχετικα με την καταχωρη των ενδειξεων. Μου ειπαν οτι πρεπει να καταχωρω τις ενδειξεις απο τις 1- 4 καθε μηνα.

Ο λογαριαμος μου θα εκδειδεται καθε 15 (προφανως μια που απο τις 15 ξεκινησε η εκπροσωπηση μου απο την  we)

Οσο για τον τροπο καταχωρησης της ενδειξης του νυχτερινου να γραφω πριν απο την ενδειξη ημερας "Κ" (κανονικο) και πριν απο την ενδειξη του νυχτερινου "Μ" (μειωμενο).

Επισης οτι δεν χρειαζεται να δινω ενδειξη στην ΔΕΔΔΗΕ και οτι η επομενη μετρηση απο τον ΔΕΔΔΗΕ εχει προγραματιστει για τις 4/11.

 

Screenshot 2022-09-19 at 09-42-13 Δώσε τη μέτρηση σου - We Energy.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...