Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, geodimis είπε

Το εξής κουφό σ από ελπεντισον στο μέρες μετά την αίτηση μου:

τους είχα γράψει ενδείξεις στο συναινω και αποδέχομαι και μου στέλνουν μειλ στείλτε μας φωτογραφία μετρητή γιατί οι ενδείξεις που τους έστειλα είναι μικρότερες από την τελευταία μέτρηση του ΔΕΔΔΗΕ. 

Τους στέλνω κι εγώ φωτογραφία χθες και μου απαντάνε απορρίπτεται γιατί η τελευταία μέτρηση του ΔΕΔΔΗΕ είναι μεγαλύτερη και αν συμφωνώ να προχωρήσουμε με του ΔΕΔΔΗΕ. 
τους απάντησα εννοείται να μην προχωρήσουν και πως ευθύνεται ο ΔΕΔΔΗΕ αλλά δε ξέρω τι μαγείρεματα μπορεί να κάνει αυτός που περνάει -αν περνάει ποτέ- γιατί η κατανάλωση είναι εδώ και χρόνια σχεδόν μηδενική. 

αρχικά μπες στις μετρήσεις του ΔΕΔΔΗΕ να δεις ποιες είναι οι τελευταίες (μην κάνεις καταχώρηση) μήπως έκαναν καμιά πατάτα

μπορεί να έτυχε και να πέρασαν λίγες μέρες μετά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 minutes ago, korakios said:

αρχικά μπες στις μετρήσεις του ΔΕΔΔΗΕ να δεις ποιες είναι οι τελευταίες (μην κάνεις καταχώρηση) μήπως έκαναν καμιά πατάτα

μπορεί να έτυχε και να πέρασαν λίγες μέρες μετά

Αυτές που ισχυρίζεται η ελπεντισον είναι στην εφαρμογή. 
Είναι μικρή η διαφορά 280/35304 έναντι 317/35119 πραγματικών. Αλητεία μυρίζομαι ότι θέλουν περνάνε δεν έχει λογική. 
 

Λίγες μέρες μετά να πέρασαν πως καταχωρήσαν μεγαλύτερες ενδείξεις από τις χθεσινές;

Επεξ/σία από geodimis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kastoria74 είπε

Στα προγράμματα ΣΤΑΘΕΡΗΣ χρεώσης (συνήθως ετήσια) ισχύει η έκπτωση για το κοινωνικό τιμολόγιο ;

αν το πρόγραμμα παίρνει ΚΟΤ τότε ναι , συνέχεια στο άλλο νήμα

6 λεπτά πριν, geodimis είπε

Αυτές που ισχυρίζεται η ελπεντισον είναι στην εφαρμογή. 
Είναι μικρή η διαφορά 280/35304 έναντι 317/35119 πραγματικών. Αλητεία μυρίζομαι ότι θέλουν περνάνε δεν έχει λογική. 
Λίγες μέρες μετά να πέρασαν πως καταχωρήσαν μεγαλύτερες ενδείξεις από τις χθεσινές;

αν υπάρχει διαφορά τότε ,όντως δε μπορεί να προχωρήσει

αν οι 317/35119 είναι οι πραγματικές τότε πες να βάλουν αυτές , αν δεν είναι βγάλε φωτό και βγάλε άκρη με ΔΕΔΔΗΕ (σε άλλο νήμα :) )

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, korakios είπε

αν το πρόγραμμα παίρνει ΚΟΤ τότε ναι , συνέχεια στο άλλο νήμα

αν υπάρχει διαφορά τότε ,όντως δε μπορεί να προχωρήσει

αν οι 317/35119 είναι οι πραγματικές τότε πες να βάλουν αυτές , αν δεν είναι βγάλε φωτό και βγάλε άκρη με ΔΕΔΔΗΕ (σε άλλο νήμα :) )

Και πώς θα ξέρουμε ποιο πρόγραμμα παίρνει ΚΟΤ ; Το αναγράφουν κάπου ; Δεν είδα κάτι σχετικό στις αναλύσεις των προγραμμάτων των εταιρειών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, kastoria74 είπε

Και πώς θα ξέρουμε ποιο πρόγραμμα παίρνει ΚΟΤ ; Το αναγράφουν κάπου ; Δεν είδα κάτι σχετικό στις αναλύσεις των προγραμμάτων των εταιρειών.

στα σταθερά στο excel γράφω στα σχόλια, we&προτεργια , απλά επειδή η we έχει παλιά σελίδα δεν είμαι 100% οτι δεν παίρνει ΚΟΤ

γενικά αν δεν παίρνει , το γράφουν είτε στη σελίδα είτε στους ειδικούς όρους του προγράμματος

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκδόθηκε τελικός λογαριασμός volton για περίοδο 27/10 με 30/11 στα 14,75€. Είναι αυτός με τις 500 πρώτες δωρεάν , ωστόσο δεν ανοίγει ακόμη το pdf. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, Lewnidas1995 είπε

Εκδόθηκε τελικός λογαριασμός volton για περίοδο 27/10 με 30/11 στα 14,75€. Είναι αυτός με τις 500 πρώτες δωρεάν , ωστόσο δεν ανοίγει ακόμη το pdf. 

Λεωνίδα καλά τα πηγές εγώ στην ίδια περίοδο με 256 ημερήσιες και 82 νυχτερινές 42.1 ευρώ κάτι δεν πάει καλά γιατί δεν ανοίγει το pdf ,εσύ τι έκαψες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, marmaris said:

θα ηθελα παρακαλω μια απαντηση σε ενα προβληματισμο που εχω.....εγω που δεν δινω μηνιαιες μετρησεις καθε μηνα (αρα δεν ειμαι ενεργειακος τουριστας ) θα ηταν προτιμοτερο ,λιγο πριν την εποχη των μεγαλων αλλαγων ,να δωσω μηνιαια μετρηση ? πως θα χρεωθω ομως που ειμαι στην μεση της περιοδου για να περασει η ΔΕΗ? Στις 2 Φεβρουαριου θα ερθει να μετρησει για την τετραμηνια.......και συμφερει να δωσω μεγαλυτερη καταναλωση τωρα που ειναι πιο "φθηνες" η τιμες της kwh?ειμαι NRG on time plus.....

  Αν προλαβαίνεις να δώσεις ενδείξεις εντός του παραθύρου στον ΔΕΔΔΗΕ

On 03/12/2023 at 23:13, ekrepali said:

υπόψιν ότι το "παράθυρο" καταχώρησης 2μήνου στον ΔΕΔΔΗΕ μπορεί να είναι καμιά 10ριά μέρες νωρίτερα συγκριτικά με τη προγραμματισμένη καταμέτρηση 4μήνου. Πρέπει να τηλεφωνήσεις νωρίτερα στον ΔΕΔΔΗΕ να μάθεις ποιες ημερομηνίες μπορείς να δώσεις ένδειξη.

Και προσοχή όσοι έχετε ΚΟΤ... όταν δίνεται ένδειξη 2μηνου στον ΔΕΔΔΗΕ ή όταν αλλάζετε πάροχο, να μη χάσετε το ΚΟΤ (σπάει κι αυτό αναλογικά). Δεν έχουμε όλους τους μήνες την ίδια κατανάλωση κυρίως λόγω κλιματιστικών.

Αλλιώς ο μονοαδικός άλλος τρόπος να γίνει εκκαθάριση, είναι η αλλαγή παρόχου... όπου μόνο οι ενδείξεις είναι απαραίτητες, αλλά αν για οποιοδήποτε λόγο ο ΔΕΔΔΗΕ δε κάνει δεκτές τις ενδείξεις θα στείλουν κάποιον για επιτόπια. Ή αν γίνουν δεκτές οι ενδείξεις, θα πρέπει στην επόμενη προγραμματισμένη καταμέτρηση να έχεις καταναλώσεις τις επιπλέον κιλοβατώρες και ο μετρητής να γράφει παραπάνω.

8 hours ago, Lewnidas1995 said:

Εκδόθηκε τελικός λογαριασμός volton για περίοδο 27/10 με 30/11 στα 14,75€. Είναι αυτός με τις 500 πρώτες δωρεάν , ωστόσο δεν ανοίγει ακόμη το pdf. 

Κι εμένα κομπλέ με μηνιαία εκκαθάριση.

7 hours ago, sosias said:

Λεωνίδα καλά τα πηγές εγώ στην ίδια περίοδο με 256 ημερήσιες και 82 νυχτερινές 42.1 ευρώ κάτι δεν πάει καλά γιατί δεν ανοίγει το pdf ,εσύ τι έκαψες;

α) Αν έμεινες παραπάνω διάστημα... σπάει αναλογικά η κατανάλωση και δικαιούσαι λιγότερες δωρεάν κιλοβατώρες.

β) Αν είχες ενεργοποιημένο ΚΟΤ σε πετάει σε άλλο πρόγραμμα γιατί το volton free δε συνδιάζεται με ΚΟΤ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, sosias said:

Λεωνίδα καλά τα πηγές εγώ στην ίδια περίοδο με 256 ημερήσιες και 82 νυχτερινές 42.1 ευρώ κάτι δεν πάει καλά γιατί δεν ανοίγει το pdf ,εσύ τι έκαψες;

ειναι νωρις ακομη, χθες βγηκε μονο το ποσο και μετα απο 2-3 μερες ανοιγει το pdf , ετσι ηταν και στην Δ** που ημουν. 

 

1 hour ago, ekrepali said:

 

Κι εμένα κομπλέ με μηνιαία εκκαθάριση.

χωρις να φανω "αχαριστος" νομιζω οτι ειναι λιγο μεγαλυτερο το ποσο απ' οσο περιμενα παντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimi1982 είπε

Ποσό πολύ θα ήθελα να το δω αυτό! Και μετά να κάνει ο ΙΝΚΑ αγωγές στον εαυτό του για υπερκέρδη!

Αν έχει τα λεφτά ο ΙΝΚΑ για εγγυητική στην ΡΑΕ για άδεια προμήθειας, εγγυητική σε ΑΔΜΗΕ, ΔΕΔΔΗΕ, ΜΔΝ ΔΕΔΔΗΕ, ΔΑΠΕΕΠ, χρηματιστήριο ενέργειας, πιστοποιημένα στελέχη για να του κάνουν supply από το χρηματιστήριο και καμία 100 υπαλλήλους για εξυπηρέτηση, πωλήσεις, billing, λογιστήριο κτλ, επίσης εάν έχει κεφάλαιο να πληρώνει σήμερα ενέργεια στο ΕΝΕΧ και ρυθμιζόμενες στους διαχειριστές, να πληρώνει επιδοτήσεις που θα εισπράξει μετά από κάνα 6μηνο κτλ κτλ και να πληρώνεται τους λογαριασμούς μετά από 40 μέρες από τις πληρωμές του (και αν εισπράξει) τότε ΝΑΙ! Go inka go! Μπορείς και συ!

  • Like 8
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει γεμίσει η χώρα με μαθητευόμενους μάγους που πιστεύουν ότι με ένα μαγικό τρόπο θα λύσουν τα προβληματα των πολιτών 

  • Like 4
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O μονος τρόπος για να υλοποιηθεί το παραπάνω ανέκδοτο, θα ήταν οι πελάτες να γίνονται ταυτόχρονα μέτοχοι στην εταιρία με ό,τι αυτό συνεπάγεται (μέσα σε 1 χρόνο θα πηγαιναν όλοι για φούντο).

Ας προσγειωθούμε στη πραγματικότητα λοιπον... κοράκιε τι θα γίνει, θα βάλεις στο excel κάνα φτηνό πρόγραμμα; 😄

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...