Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, doncorlrone είπε

Εγώ πάλι πολύ θετικές εντυπώσεις από ηρωνα μέχρι στιγμής. Βγήκε ένα 3 ήμερος λογαριασμός ,μάλλον έπεσε η αλλαγή με τον εκκαθαριστικό. Απλά έγινε το εξής που με έβαλε σε σκέψεις. Αναγράφει 70 ευρώ ως εγγύηση ,όχι ως χρεώση ,που δεν κατέβαλα ποτέ. Φεύγοντας δηλαδή θα ζητήσω να μου πιστωθούν; Χαχαχα

αν αφαιρεθεί στον τελικό και βγει πιστωτικό , εννοείται

έχει καλές κληρώσεις η μηχανογράφηση του Ήρων 😁

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, doncorlrone είπε

Εγώ πάλι πολύ θετικές εντυπώσεις από ηρωνα μέχρι στιγμής. Βγήκε ένα 3 ήμερος λογαριασμός ,μάλλον έπεσε η αλλαγή με τον εκκαθαριστικό. Απλά έγινε το εξής που με έβαλε σε σκέψεις. Αναγράφει 70 ευρώ ως εγγύηση ,όχι ως χρεώση ,που δεν κατέβαλα ποτέ. Φεύγοντας δηλαδή θα ζητήσω να μου πιστωθούν; Χαχαχα

Εγω ανοιξα αιτημα στο myheron , τους είπα οτι εχω παγια εντολη ενεργοποιημένη και οτι αναγράφεται και στον ιδιο τον λογαριασμο οτι μου χρεωσαν κανονικα την εγγυηση και να βγαλουν διωρθωτικό λογαριασμό, και σήμερα όντως έγινε.
Βέβαια δεν χρειαζόταν μάλλον μιας και ηδη ειμαι στην διαδικάσια μεταφοράς στην ελπε .

edit: δεν διαβασα καλά και η απάντηση δεν πολυ κολλαει :P

Επεξ/σία από TasosPk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάνοντας πράξεις... πχ elpe smart κίτρινο με το τύπο τους  έχουμε για Ιανουάριο  μέση (υποτιθέμενη )τιμή 115kwh χωρίς το πάγιο βγάζει ((€ / kWh): 1,249*ΤΕΑ + 0,0339) )=0,177€ η kwh. Πώς γίνεται να βγαίνει το κίτρινο πιο ακριβό από το σταθερό της we που είναι στα 0,16;;;

Επεξ/σία από barimagas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, barimagas είπε

Κάνοντας πράξεις... πχ elpe smart κίτρινο με το τύπο τους  έχουμε για Ιανουάριο  μέση (υποτιθέμενη )τιμή 115kwh χωρίς το πάγιο βγάζει ((€ / kWh): 1,249*ΤΕΑ + 0,0339) )=0,177€ η kwh. Πώς γίνεται να βγαίνει το κίτρινο πιο ακριβό από το σταθερό της we που είναι στα 0,16;;;

Σαν γενική απάντηση θα έλεγα ότι έχουμε ελεύθερη αγορά και πουλάει όσο θέλει ο καθένας. Εμείς επιλέγουμε αυτόν που μας συμφέρει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, panagos89 said:

Φίλη μου χθές πήγε σε κατάστημα Elpedison. Είναι ήδη ΕΛΠΕ και πήγε να πληρώσει το ρεύμα. Ρωταγε εκεί τι να κάνουμε από το νέο έτος κλπ κλπ και ο πωλητής εκεί της τα είπε τελείως ανάποδα από ότι είναι στην πραγματικότητα. Της έλεγε πρακτικά ότι τα κίτρινα τιμολόγια όπως το smart συμφέρει περισσότερο και ότι είναι πολύ φθηνή η τιμή της κιλοβατώρας και θα ανακοινώνεται κάθε μήνα (χωρίς να της πει ότι θα ανακοινώνετε στην ουσία στο τέλος) και ότι δεν έχει ρήτρα αναπροσαγης. Την έπεισε και έκανε το smart χωρίς δώρα... Τράβαγα τα μαλλιά μου με αυτά που μου είπε ότι της είπε... Κρίμα πολλοί που δεν ασχολούνται θα πάνε σαν πρόβατα στην σφαγή με την σφραγίδα του κράτους..

Ευτυχώς που υπάρχει εδώ το νήμα και μας ανοίγετε τα μάτια! 

Ευχαριστούμε!!

Τελικά πόσες δωροεπιταγές δίνουν? Εμένα εφτασαν 2Χ20.

Επισης σε παροχή χωρίς ουσιαστικά κατανάλωση, αξίζει για μετά 1.1.2024 το μπλέ που έβγαλαν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, doll είπε

Επισης σε παροχή χωρίς ουσιαστικά κατανάλωση, αξίζει για μετά 1.1.2024 το μπλέ που έβγαλαν?

σε παροχές χωρίς κατανάλωση κυνηγάς τα δώρα ή το μικρότερο πάγιο αν δε μπορείς να κάνεις τράμπες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, korakios said:

άρα το παίζουν τρελίτσα όπως με την NRG όπως λέγαμε με @ekrepali με το που βγήκε ,

 

Τα λέγαμε ναι... βέβαια της NRG ήταν λίγο διαφορετική περίπτωση καθώς η τιμή του fixed δεν αναγραφόταν στη σύμβαση αλλά σε ξεχωριστό τιμοκατάλογο, οπότε ήθελε συγκεκριμένη διατύπωση για να ευσταθεί η καταγγελία.

Στον ΉΡΩΝ η παρανομία είναι πολύ πιο κραυγαλέα καθώς το 0.17 αναγραφόταν στους ειδικούς όρους της σύμβασης, και παρακάτω έγραφε ξεκάθαρα ότι δε μπορούν να αναπροσαρμόσουν τις παραμέτρους εντός 6μηνου και χωρίς να υπάρχει ειδοποίηση 60 μέρες πριν.

Πουθενά στους όρους δε γράφει πως η χρέωση guarantee δέχεται τροποποίησης εντός 6μήνου για όσους δεν την είχαν ενεργοποιήσει. Το επιχείρημα ότι μπορούν να τροποποιήσουν τη τιμή εντός του 6μηνου επικαλούμενοι α) το γεγονός ότι ο πελάτης δεν την είχε ενεργοποιήσει και β) τον έκτακτο μηχανισμό και τη μη ισχύ του ΚΠΗΕ σχετικά με τις τροποποιήσεις και τις ειδοποιήσεις είναι πραγματικά γελοίο.

Spoiler

1.jpg.e88421c5ff0c55fc00a03def98debe80.jpg

4.jpg.dc4bb189a633b5702c920f880dea2837.jpg

Ευτυχώς που δε πρόκειται για κάνα πρόγραμμα της προκοπής... για μένα όποιος ασχοληθεί με καταγγελίες, τζάμπα το χρόνο του σπαταλάει. 0.17 με τόσο υψηλά πάγια και συνδρομές και απώλεια έκπτωσης συνέπειας στον τελικό.. καλύτερα να φύγουν όλοι τώρα που η χασούρα της συνέπειας θα είναι μικρή.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Τα λέγαμε ναι... βέβαια της NRG ήταν λίγο διαφορετική περίπτωση καθώς η τιμή του fixed δεν αναγραφόταν στη σύμβαση αλλά σε ξεχωριστό τιμοκατάλογο, οπότε ήθελε συγκεκριμένη διατύπωση για να ευσταθεί η καταγγελία.

Στον ΉΡΩΝ η παρανομία είναι πολύ πιο κραυγαλέα καθώς το 0.17 αναγραφόταν στους ειδικούς όρους της σύμβασης, και παρακάτω έγραφε ξεκάθαρα ότι δε μπορούν να αναπροσαρμόσουν τις παραμέτρους εντός 6μηνου και χωρίς να υπάρχει ειδοποίηση 60 μέρες πριν.

Πουθενά στους όρους δε γράφει πως η χρέωση guarantee δέχεται τροποποίησης εντός 6μήνου για όσους δεν την είχαν ενεργοποιήσει. Το επιχείρημα ότι μπορούν να τροποποιήσουν τη τιμή εντός του 6μηνου επικαλούμενοι α) το γεγονός ότι ο πελάτης δεν την είχε ενεργοποιήσει και β) τον έκτακτο μηχανισμό και τη μη ισχύ του ΚΠΗΕ σχετικά με τις τροποποιήσεις και τις ειδοποιήσεις είναι πραγματικά γελοίο.

  Απόκρυψη περιεχομένων

1.jpg.e88421c5ff0c55fc00a03def98debe80.jpg

4.jpg.dc4bb189a633b5702c920f880dea2837.jpg

Ευτυχώς που δε πρόκειται για κάνα πρόγραμμα της προκοπής... για μένα όποιος ασχοληθεί με καταγγελίες, τζάμπα το χρόνο του σπαταλάει. 0.17 με τόσο υψηλά πάγια και συνδρομές και απώλεια έκπτωσης συνέπειας στον τελικό.. καλύτερα να φύγουν όλοι τώρα που η χασούρα της συνέπειας θα είναι μικρή.

καλύτερα να κάνουν όλοι μπας και κουνηθούν οι άχρηστοι (ΡΑΕ)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, korakios said:

καλύτερα να κάνουν όλοι μπας και κουνηθούν οι άχρηστοι (ΡΑΕ)

Ίσως ο ΣτΚ να ρίξει καμιά ποινική ρήτρα και να τους κρεμάσει στα μανταλάκια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, barimagas είπε

Κάνοντας πράξεις... πχ elpe smart κίτρινο με το τύπο τους  έχουμε για Ιανουάριο  μέση (υποτιθέμενη )τιμή 115kwh χωρίς το πάγιο βγάζει ((€ / kWh): 1,249*ΤΕΑ + 0,0339) )=0,177€ η kwh. Πώς γίνεται να βγαίνει το κίτρινο πιο ακριβό από το σταθερό της we που είναι στα 0,16;;;

Εδώ βγαίνει πιο ακριβό από το σταθερό της ίδιας εταιρείας...προσωπικά βέβαια πιστεύω ότι υπάρχει πιθανότητα να ανακοινώσουν εκπτώσεις συνέπειας στα κίτρινα. Αλλιώς δεν έχει λογική να κάνουν όλοι μειώσεις στα σταθερά.Απλα ξεκίνησαν από εκεί λόγω της κίνησης ΔΕΗ. Στα πράσινα θεωρητικά οι εκπτώσεις είναι ότι έχει ανακοινωθεί...στα κίτρινα που τα προτιμούν οι παροχοι ίσως δούμε στη συνέχεια. Θα δείξει σύντομα. 

41 λεπτά πριν, doll είπε

Τελικά πόσες δωροεπιταγές δίνουν? Εμένα εφτασαν 2Χ20.

Επισης σε παροχή χωρίς ουσιαστικά κατανάλωση, αξίζει για μετά 1.1.2024 το μπλέ που έβγαλαν?

Πόσες παροχές μετέφερες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, barimagas said:

Κάνοντας πράξεις... πχ elpe smart κίτρινο με το τύπο τους  έχουμε για Ιανουάριο  μέση (υποτιθέμενη )τιμή 115kwh χωρίς το πάγιο βγάζει ((€ / kWh): 1,249*ΤΕΑ + 0,0339) )=0,177€ η kwh. Πώς γίνεται να βγαίνει το κίτρινο πιο ακριβό από το σταθερό της we που είναι στα 0,16;;;

Με 108 χονδρική αλλάζει σημαντικά το αποτέλεσμα... αδύνατον να μαντέψουμε που θα κάτσει η χονδρική.

Η We είναι ιδιαίτερη περίπτωση... θα έχουν πάλι υπερκέρδη στη παραγωγή (ΑΠΕ σε τιμή αερίου).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα ηθελα παρακαλω μια απαντηση σε ενα προβληματισμο που εχω.....εγω που δεν δινω μηνιαιες μετρησεις καθε μηνα (αρα δεν ειμαι ενεργειακος τουριστας ) θα ηταν προτιμοτερο ,λιγο πριν την εποχη των μεγαλων αλλαγων ,να δωσω μηνιαια μετρηση ? πως θα χρεωθω ομως που ειμαι στην μεση της περιοδου για να περασει η ΔΕΗ? Στις 2 Φεβρουαριου θα ερθει να μετρησει για την τετραμηνια.......και συμφερει να δωσω μεγαλυτερη καταναλωση τωρα που ειναι πιο "φθηνες" η τιμες της kwh?ειμαι NRG on time plus.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εξής κουφό σ από ελπεντισον στο μέρες μετά την αίτηση μου:

τους είχα γράψει ενδείξεις στο συναινω και αποδέχομαι και μου στέλνουν μειλ στείλτε μας φωτογραφία μετρητή γιατί οι ενδείξεις που τους έστειλα είναι μικρότερες από την τελευταία μέτρηση του ΔΕΔΔΗΕ. 

Τους στέλνω κι εγώ φωτογραφία χθες και μου απαντάνε απορρίπτεται γιατί η τελευταία μέτρηση του ΔΕΔΔΗΕ είναι μεγαλύτερη και αν συμφωνώ να προχωρήσουμε με του ΔΕΔΔΗΕ. 
τους απάντησα εννοείται να μην προχωρήσουν και πως ευθύνεται ο ΔΕΔΔΗΕ αλλά δε ξέρω τι μαγείρεματα μπορεί να κάνει αυτός που περνάει -αν περνάει ποτέ- γιατί η κατανάλωση είναι εδώ και χρόνια σχεδόν μηδενική. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...