Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας.

Σήμερα έστειλα ότι συναινώ (με συνημμένη φωτογραφία τον ηλεκτρονικό μετρητή με τη συνολική ένδειξη στο 1.8.0) για το elpedison bright επαγγελματικό. Λίγο αργότερα είδα το σταθερό επαγγελματικό της ΕΛΙΝ που είναι πιο φθηνό (αλλά οκ δεν έχει 100άρι αλλά έχει πόντους Ελιν). Επειδή δε γνωρίζω από τις διαδικασίες, μπορώ να κάνω παράλληλα και αίτημα στην ΕΛΙΝ και ταυτόχρονα να στείλω ακυράκι σε ΕΛΠΕ ή έχω "υπογράψει" τώρα και δε μπορώ να φύγω ούτε με το (μελλοντικό) πρωτότοκο παιδί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 λεπτά πριν, fthanos27 είπε

Καλησπέρα σας.

Σήμερα έστειλα ότι συναινώ (με συνημμένη φωτογραφία τον ηλεκτρονικό μετρητή με τη συνολική ένδειξη στο 1.8.0) για το elpedison bright επαγγελματικό. Λίγο αργότερα είδα το σταθερό επαγγελματικό της ΕΛΙΝ που είναι πιο φθηνό (αλλά οκ δεν έχει 100άρι αλλά έχει πόντους Ελιν). Επειδή δε γνωρίζω από τις διαδικασίες, μπορώ να κάνω παράλληλα και αίτημα στην ΕΛΙΝ και ταυτόχρονα να στείλω ακυράκι σε ΕΛΠΕ ή έχω "υπογράψει" τώρα και δε μπορώ να φύγω ούτε με το (μελλοντικό) πρωτότοκο παιδί;

https://www.elpedison.gr/Uploads/Documents/130121/ΑΙΤΗΣΗ ΥΠΑΝΑΧΩΡΗΣΗΣ ΗΛΕΚΤΡΙΚΗΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ.pdf

αναφέρθηκε οτι το email τους υπολειτουργεί επομένως μπες σε chat να δεις αν το πήραν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, fthanos27 είπε

Καλησπέρα σας.

Σήμερα έστειλα ότι συναινώ (με συνημμένη φωτογραφία τον ηλεκτρονικό μετρητή με τη συνολική ένδειξη στο 1.8.0) για το elpedison bright επαγγελματικό. Λίγο αργότερα είδα το σταθερό επαγγελματικό της ΕΛΙΝ που είναι πιο φθηνό (αλλά οκ δεν έχει 100άρι αλλά έχει πόντους Ελιν). Επειδή δε γνωρίζω από τις διαδικασίες, μπορώ να κάνω παράλληλα και αίτημα στην ΕΛΙΝ και ταυτόχρονα να στείλω ακυράκι σε ΕΛΠΕ ή έχω "υπογράψει" τώρα και δε μπορώ να φύγω ούτε με το (μελλοντικό) πρωτότοκο παιδί;

Εάν δεν έχει ανεβάσει την αίτηση η ΕΛΠΕ μπορεί να προλάβεις. Εάν την ανέβασε την αίτηση στο σύστημα του δεδδηε τότε μπλοκάρονται έξτρα αιτήματα…αλλά μπορείς να κανεις αζημια υπαναχώρηση στην ΕΛΠΕ εντός 14 ημερών. Δοκίμασε να δεις. Η Ελιν δίνει στο σταθερό και 3 πάγια δώρο μέχρι τις 15/1;

Edit: το δώρο είναι στα οικιακά και στο Γ21

Edit 2: Απλά συναίνεσες και ήσουν ήδη πελάτης στα ΕΛΠΕ. Άρα δεν έχει ανεβεί αίτημα από ΕΛΠΕ. Άρα μπορείς να κανεις αίτηση στην Ελιν. Υπέγραψε όμως την δήλωση υπαναχώρηση στην ΕΛΠΕ έτσι και αλλιώς 

Επεξ/σία από MasterBlaster
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, pananton είπε

δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί αλλά μπήκαν μόλις οι πόντοι go4more από Elpedison. από συνδεση 25/10. 

έχει αναφερθεί , αλλά τα ευχάριστα δε μας χαλάνε 😁

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, korakios είπε

νομίζω την εποχή που πήρε ο Μυτηληναίος τη W&V , δεν είμαι και σίγουρος

η Volterra τελικά έκανε επένδυση σε ΑΠΕ και δε θα εξαγοραστεί ?

Σεπτέμβριος του 18 συνεργασία ελιν και ηρων και μια ερώτηση κορακιε μπορούν να μπαίνουν και πωλητές στην συζήτηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, sosias είπε

Σεπτέμβριος του 18 συνεργασία ελιν και ηρων και μια ερώτηση κορακιε μπορούν να μπαίνουν και πωλητές στην συζήτηση;

ήδη κυκλοφορούν πωλητές εδώ και καιρό , αρκεί να το δηλώνουν , να μη γράφουν παπάντζες και να μη σπρώχνουν συγκεκριμένα προγράμματα επειδή έχουν γιαυτούς μεγαλύτερο όφελος

τώρα αν σπαμάρουν με pm χρήστες ,μη στέλνετε σε μένα , δεν έχει νόημα , κάντε αναφορές οι ίδιοι στους διαχειριστές

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά τι γίνετε τον Ήρωνα,  πήγα πρόσφατα εκεί (Οκτ), ο πρώτος λογαριασμός βγήκε εχθές αλλά κι αυτό μόνο στην εφαρμογή (δηλαδή το ποσό πληρωμής). Το PDF  δεν υπάρχει ακόμα για δεν έχει γίνει η ανάλυση .  Τόσο χάλια είναι η οργάνωση τους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, george1994 είπε

Ρε παιδιά τι γίνετε τον Ήρωνα,  πήγα πρόσφατα εκεί (Οκτ), ο πρώτος λογαριασμός βγήκε εχθές αλλά κι αυτό μόνο στην εφαρμογή (δηλαδή το ποσό πληρωμής). Το PDF  δεν υπάρχει ακόμα για δεν έχει γίνει η ανάλυση .  Τόσο χάλια είναι η οργάνωση τους;

ναι , έχει αναφερθεί πολλές φορές

1ος λογαριασμός μετά απο 40 μέρες τουλάχιστον και οι λογαριασμοί θα είναι 1μήνα ετεροχρονισμένοι

δες και αν σε διπλοχρέωσαν όταν βγει το pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, korakios είπε

ναι , έχει αναφερθεί πολλές φορές

1ος λογαριασμός μετά απο 40 μέρες τουλάχιστον και οι λογαριασμοί θα είναι 1μήνα ετεροχρονισμένοι

δες και αν σε διπλοχρέωσαν όταν βγει το pdf

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, tasosger είπε

Περαιτέρω, αναφορικά με τον Ειδικό Όρο Ε3.3 του εν θέματι Προγράμματος προβλέπεται ρητώς η δυνατότητα του Πελάτη να επιλέξει στην Αίτηση Προμήθειας Ηλεκτρικής Ενέργειας την εφαρμογή του Ορίου Διακύμανσης στην Κυμαινόμενη Τιμολόγηση του προγράμματος, το οποίο εξασφαλίζει Ανώτατη Τιμή Guarantee στη χρέωση προμήθειας της κατανάλωσης της παροχής του Πελάτη. Η δε ορισθείσα Ανώτατη Τιμή Guarantee, όπως αυτή ορίζεται κάθε φορά στην Αίτηση Προμήθειας της Συμβάσεως, εφόσον την επιλέξει ο Πελάτης, έχει ελάχιστη διάρκεια ισχύος έξι (6) μήνες από την Ημερομηνία Έναρξης Εκπροσώπησης του Πελάτη στο εν θέματι πρόγραμμα, η οποία ισχύει και κατά τη διάρκεια ισχύος των έκτακτων μέτρων.

Ως εκ τούτου η Ανώτατη Τιμή Guarantee , όπως αυτή ορίζεται στην Αίτηση Προμήθειας της Συμβάσεως του κ. ......, ήτοι 0,170 Ευρώ/kWh, θα παραμείνει σε ισχύ τουλάχιστον μέχρι τη συμπλήρωση της ελάχιστης διάρκειας ισχύος αυτής των έξι (6) μηνών δεδομένου ότι εκ παραδρομής του εστάλη η τροποποίηση της Ανώτατης Τιμής Guarantee που εστάλη σε Πελάτες του ιδίου εν θέματι προγράμματος που όμως δεν έχουν επιλέξει την εφαρμογή Ορίου Διακύμανσης και ως εκ τούτου δεν ισχύει  γι’ αυτούς η προστασία της Ανώτατης Τιμής Guarantee.

άρα το παίζουν τρελίτσα αντίστοιχα με την NRG όπως λέγαμε με @ekrepali με το που βγήκε το guarantee σαν πρόγραμμα ,

καλά ξεμπερδέματα 😁

12 ώρες πριν, tasosger είπε

Μια βοήθεια τι συμφέρει να κάνω αυτή την στιγμή .παραμένω με 0,17 όπως αντιλαμβάνομαι από την απάντηση ή πάω αλλού ;

έως 0,17

Πρώτα απάντησε για το αν είχες ενεργοποιημένη την ταρίφα? (άσχετα που δεν υπήρχε λόγος με τις χώμα τιμές τελευταίων μηνών)

12 ώρες πριν, tasosger είπε

Αν παραμείνω θα μπορώ να φύγω οποιαδήποτε στιγμή ;

ότι ισχύει στα κυμαινόμενα γενικότερα

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλη μου χθές πήγε σε κατάστημα Elpedison. Είναι ήδη ΕΛΠΕ και πήγε να πληρώσει το ρεύμα. Ρωταγε εκεί τι να κάνουμε από το νέο έτος κλπ κλπ και ο πωλητής εκεί της τα είπε τελείως ανάποδα από ότι είναι στην πραγματικότητα. Της έλεγε πρακτικά ότι τα κίτρινα τιμολόγια όπως το smart συμφέρει περισσότερο και ότι είναι πολύ φθηνή η τιμή της κιλοβατώρας και θα ανακοινώνεται κάθε μήνα (χωρίς να της πει ότι θα ανακοινώνετε στην ουσία στο τέλος) και ότι δεν έχει ρήτρα αναπροσαγης. Την έπεισε και έκανε το smart χωρίς δώρα... Τράβαγα τα μαλλιά μου με αυτά που μου είπε ότι της είπε... Κρίμα πολλοί που δεν ασχολούνται θα πάνε σαν πρόβατα στην σφαγή με την σφραγίδα του κράτους..

Ευτυχώς που υπάρχει εδώ το νήμα και μας ανοίγετε τα μάτια! 

Ευχαριστούμε!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, panagos89 είπε

Φίλη μου χθές πήγε σε κατάστημα Elpedison. Είναι ήδη ΕΛΠΕ και πήγε να πληρώσει το ρεύμα. Ρωταγε εκεί τι να κάνουμε από το νέο έτος κλπ κλπ και ο πωλητής εκεί της τα είπε τελείως ανάποδα από ότι είναι στην πραγματικότητα. Της έλεγε πρακτικά ότι τα κίτρινα τιμολόγια όπως το smart συμφέρει περισσότερο και ότι είναι πολύ φθηνή η τιμή της κιλοβατώρας και θα ανακοινώνεται κάθε μήνα (χωρίς να της πει ότι θα ανακοινώνετε στην ουσία στο τέλος) και ότι δεν έχει ρήτρα αναπροσαγης. Την έπεισε και έκανε το smart χωρίς δώρα... Τράβαγα τα μαλλιά μου με αυτά που μου είπε ότι της είπε... Κρίμα πολλοί που δεν ασχολούνται θα πάνε σαν πρόβατα στην σφαγή με την σφραγίδα του κράτους..

Ευτυχώς που υπάρχει εδώ το νήμα και μας ανοίγετε τα μάτια! 

Ευχαριστούμε!!

τον παραδέχομαι τον πωλητή πάντως , ωραίος , έκανε τη δουλειά που έπρεπε 😁

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι πολύ θετικές εντυπώσεις από ηρωνα μέχρι στιγμής. Βγήκε ένα 3 ήμερος λογαριασμός ,μάλλον έπεσε η αλλαγή με τον εκκαθαριστικό. Απλά έγινε το εξής που με έβαλε σε σκέψεις. Αναγράφει 70 ευρώ ως εγγύηση ,όχι ως χρεώση ,που δεν κατέβαλα ποτέ. Φεύγοντας δηλαδή θα ζητήσω να μου πιστωθούν; Χαχαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...