Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

33 λεπτά πριν, Haldol είπε

Στον ΗΡΩΝ πόσο καιρό κάνουν να βγάλουν το αναλυτικό pdf; Ο λογαριασμός βγήκε 13/9, αλλά είναι ένα σκέτο νούμερο μέσ' την ιστοσελίδα τους. Δεν έχω κάποιο θέμα ή πρόβλημα - αλλά πριν πληρώσω τον 1ο λογαριασμό θέλω να δω τι και πως.

μηχανογράφηση και Ηρών δυστυχώς δε συμβαδίζουν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το econtract δηλαδη δε θεωρειται μηχανογραφηση;
δεν ειναι αυτονοητο για ολους ουτε το εχει η we που ειναι ο αλλος φθηνος αντιπαλος, τουλαχιστον οταν προσπαθησα να βαλω μου ζητησαν με το καλησπερα ολα τα δικαιολογητικα να τα στειλω καπου... πριν καν λαβω συμβολαιο, τρομαξα απο αγνωστη εταιρεια να εχει τετοια απαιτηση

μιλησα με εναν στη πολυκατοικια που εχει ηρωνα χρονια
οκ το χαρτι απο το ταχυδρομειο ερχεται οποτε θελει (κακως ερχεται κατ εμε)
αλλα στους ηλεκτρονικους λογαριασμους δεν εχει θεμα
και συγκεκριμενα μου ανεφερε οτι ειναι ξεκαθαροι, αυτο ειναι το μεγαλο υπερ του
κατι που δε περιμενα να ακουσω ουτε τον εχω για genius

μου ρθε email οτι αλλαζουν, γινονται ακομα πιο ευκολοι "λεει"
ελπιζω οχι οπως αλλαξαν της προτεργια και εγιναν ΜΠΟΥΡΔΕΛΟ
ο παλιος της προτεργια ηταν πολυ καλυτερος απο τον νεο, ευτυχως εφυγα

Επεξ/σία από akaloith
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 29/8/2022 στις 5:42 ΜΜ, Mike532 είπε

Με τα παλιά δεδομένα για ΥΚΩ πλήρωνα: 5700x0,007 + 400x0,05 + 400x0,08 = 92

Εκ παραδρομής, Γράψε λαθος

Επεξ/σία από libera
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler
Μόλις τώρα, libera είπε

Τώρα το είδα.Σύμφωνα με το άρθρο μάλλον μπερδευεσαι.Λογικά πρεπει να πληρωνεις 

1600 Χ 0,0069=11,04 ευρώ

400Χ 0,05 =20 ευρώ

4500 Χ 0,08= 360 ευρώ

Σύνολο 391,04

 

Ενω τώρα

6500Χ0,017=110,5

 

Δηλ κέρδος  281,04 ευρώ περιπου

Ετήσια κατανάλωση 6500KWh λέει , άρα και δια 3 , συν το οτι είναι μικτή (άγνωστη)

σε σπόιλερ λόγω oftopic

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, korakios είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Ετήσια κατανάλωση 6500KWh λέει , άρα και δια 3 , συν το οτι είναι μικτή (άγνωστη)

σε σπόιλερ λόγω oftopic

 

Σωστα ,γιαυτό και αποσύρθηκε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μόλις άκουσα ότι αλλάζει η επιδότηση απο Οκτώβρη. Θα βλέπουν λέει την κατανάλωση την περσινή του αντίστοιχου μήνα και θα δίνουν επιδότηση κλιμακωτά . Αν κάψεις λιγότερο απο πέρυσι παίρνεις όλη τη επιδότηση και απο εκεί και πέρα λιγότερη. Μα τι μπάχαλο!! Άπειρα κενά βλέπω ήδη στο πως θα το βλέπουν αυτό… και επίσης πόσους θα κοροϊδέψουν οι πάροχοι. Ότι να ναι.

Επεξ/σία από xariskk24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, xariskk24 είπε

Μόλις άκουσα ότι αλλάζει η επιδότηση απο Οκτώβρη. Θα βλέπουν λέει την κατανάλωση την περσινή του αντίστοιχου μήνα και θα δίνουν επιδότηση κλιμακωτά . Αν κάψεις λιγότερο απο πέρυσι παίρνεις όλη τη επιδότηση και απο εκεί και πέρα λιγότερη. Μα τι μπάχαλο!! Άπειρα κενά βλέπω ήδη στο πως θα το βλέπουν αυτό… και επίσης πόσους θα κοροϊδέψουν οι πάροχοι. Ότι να ναι.

Εμένα μου φαίνεται λογικό. Αν έχεις στόχο να μειώσεις καταναλωση θα δώσεις τυράκι ώστε να έχει κίνητρο ο κόσμος και να υποταχθεί. Το αν δε καλύπτει όλους είναι αδιάφορο.καθως ο στόχος θα επιτευχθεί. Έτσι και αλλιώς με μειωμένη επιδότηση σε μεγαλύτερη κατανάλωση πάλι δίνεις κίνητρο για το λαο. Υπάρχει μια μεγάλη μερίδα που δε μπορείς.να κάνει κάτι γιατί τους είναι ψίχουλα τα λεφτά της ΔΕΗ λόγω εισοδημάτων . Αυτό όμως είναι offtopic.

 

Επεξ/σία από ΠάρηςΓ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

Εμένα μου φαίνεται λογικό. Αν έχεις στόχο να μειώσεις καταναλωση θα δώσεις τυράκι ώστε να έχει κίνητρο ο κόσμος και να υποταχθεί. Το αν δε καλύπτει όλους είναι αδιάφορο.καθως ο στόχος θα επιτευχθεί. Έτσι και αλλιώς με μειωμένη επιδότηση σε μεγαλύτερη κατανάλωση πάλι δίνεις κίνητρο για το λαο. Υπάρχει μια μεγάλη μερίδα που δε μπορείς.να κάνει κάτι γιατί τους είναι ψίχουλα τα λεφτά της ΔΕΗ λόγω εισοδημάτων . Αυτό όμως είναι offtopic.

 

Το θέμα είναι ότι δήλωσαν 0.15 ότι θα κρατήσουν την τιμή με την επιδότηση. Αν απο τώρα κιόλας αλλάζουν το σύστημα άλλοι θα δίνουν 0.25. 0,30 και γενικά ότι να ναι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, akaloith είπε

το econtract δηλαδη δε θεωρειται μηχανογραφηση;
δεν ειναι αυτονοητο για ολους ουτε το εχει η we που ειναι ο αλλος φθηνος αντιπαλος, τουλαχιστον οταν προσπαθησα να βαλω μου ζητησαν με το καλησπερα ολα τα δικαιολογητικα να τα στειλω καπου... πριν καν λαβω συμβολαιο, τρομαξα απο αγνωστη εταιρεια να εχει τετοια απαιτηση

μιλησα με εναν στη πολυκατοικια που εχει ηρωνα χρονια
οκ το χαρτι απο το ταχυδρομειο ερχεται οποτε θελει (κακως ερχεται κατ εμε)
αλλα στους ηλεκτρονικους λογαριασμους δεν εχει θεμα
και συγκεκριμενα μου ανεφερε οτι ειναι ξεκαθαροι, αυτο ειναι το μεγαλο υπερ του
κατι που δε περιμενα να ακουσω ουτε τον εχω για genius

μου ρθε email οτι αλλαζουν, γινονται ακομα πιο ευκολοι "λεει"
ελπιζω οχι οπως αλλαξαν της προτεργια και εγιναν ΜΠΟΥΡΔΕΛΟ
ο παλιος της προτεργια ηταν πολυ καλυτερος απο τον νεο, ευτυχως εφυγα

To econtract είναι δήλωση ενδιαφέροντος... ουσιαστικά αντικαθιστά την τηλεφωνική επικοινωνία.

Εγώ δε θεωρώ ότι είναι τρελή απαίτηση που ζητάνε τα δικαιολογητικά εκ των προτέρων. Δεν έχουν πολλούς υπαλλήλους οπότε θέλουν να βεβαιωθούν πως όλα τα στοιχεία που θα αναγράψουν στην σύμβαση προμήθειας είναι σωστά για να μη χρειαστούν διορθώσεις εκ των υστέρων. Άγνωστη εταιρία δεν είναι... την γυρνοφέρναμε εδώ και χρόνια αλλά Ελίν και Σουμπάσης ήταν φτηνότεροι παλιά.

Ο ΗΡΩΝ έχει το κακό όταν εκδίδει λογαριασμούς να βλέπεις στο ebill το ποσό που χρωστάς, αλλά το pdf γίνεται διαθέσιμο για κατέβασμα μετά από 7-10. Για μένα αυτό είναι ψυχοφθόρο, ειδικά όταν βλέπω ένα ποσό που δεν αντιστοιχεί σ'αυτό που περιμένω. Επίσης είναι πολύ εκνευριστικό που έρχεται ο ΔΕΔΔΗΕ πχ για καταμέτρηση στις 29/9, και ο ΗΡΩΝ βγάζει έναντι στις 28/9 και εκκαθαριστικό τον Οκτώβρη. Η έκπτωση συνέπειας δηλαδή πάει για Νοέμβρη.

Για θεωρίες σχετικά με τις επιδοτήσεις συνεχίστε τη συζήτηση στο αντίστοιχο θέμα.

Εδώ μονο όταν ανακοινώσουν τις τιμές επίσημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Για θεωρίες σχετικά με τις επιδοτήσεις συνεχίστε τη συζήτηση στο αντίστοιχο θέμα.

Εδώ μονο όταν ανακοινώσουν τις τιμές επίσημα.

Το θεμα αυτο ειναι κλειδωμενο απο τις 6 Μαΐου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

To econtract είναι δήλωση ενδιαφέροντος... ουσιαστικά αντικαθιστά την τηλεφωνική επικοινωνία.

Εγώ δε θεωρώ ότι είναι τρελή απαίτηση που ζητάνε τα δικαιολογητικά εκ των προτέρων. Δεν έχουν πολλούς υπαλλήλους οπότε θέλουν να βεβαιωθούν πως όλα τα στοιχεία που θα αναγράψουν στην σύμβαση προμήθειας είναι σωστά για να μη χρειαστούν διορθώσεις εκ των υστέρων. Άγνωστη εταιρία δεν είναι... την γυρνοφέρναμε εδώ και χρόνια αλλά Ελίν και Σουμπάσης ήταν φτηνότεροι παλιά.

Ο ΗΡΩΝ έχει το κακό όταν εκδίδει λογαριασμούς να βλέπεις στο ebill το ποσό που χρωστάς, αλλά το pdf γίνεται διαθέσιμο για κατέβασμα μετά από 7-10. Για μένα αυτό είναι ψυχοφθόρο, ειδικά όταν βλέπω ένα ποσό που δεν αντιστοιχεί σ'αυτό που περιμένω. Επίσης είναι πολύ εκνευριστικό που έρχεται ο ΔΕΔΔΗΕ πχ για καταμέτρηση στις 29/9, και ο ΗΡΩΝ βγάζει έναντι στις 28/9 και εκκαθαριστικό τον Οκτώβρη. Η έκπτωση συνέπειας δηλαδή πάει για Νοέμβρη.

Για θεωρίες σχετικά με τις επιδοτήσεις συνεχίστε τη συζήτηση στο αντίστοιχο θέμα.

Εδώ μονο όταν ανακοινώσουν τις τιμές επίσημα.

δηλωση ενδιαφεροντος;;; ολοκληρωθηκε ολη η διαδικασια μεσω ιντερνετ
σταλθηκαν ολα μεσω ιντερνετ
δεν ηταν "παρτε με τηλεφωνο"
συμπληρωθηκαν ολα μεσω πλατφορμας και οχι ααα στειλτε μας και βλεπουμε

το χω δει σε wind να το κανει αυτο, κατ αρχας αργει το λογαριασμο κατα δευτερον τον αναλυτικο... καποτε
η προτεργια επισης αργουσε και τους 2
απο εταιρειες μονο η vodafone βγαζει τη μερα που οντως πρεπει και μου κανε εντυπωση

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, akaloith είπε

δηλωση ενδιαφεροντος;;; ολοκληρωθηκε ολη η διαδικασια μεσω ιντερνετ
σταλθηκαν ολα μεσω ιντερνετ
δεν ηταν "παρτε με τηλεφωνο"
συμπληρωθηκαν ολα μεσω πλατφορμας και οχι ααα στειλτε μας και βλεπουμε
 

Μετά τη καταχώρηση στοιχείων στο econtract, δεν έστειλαν email με συμπληρωμένη την αίτηση προμήθειας, γενικούς και ειδικούς όρους προς υπογραφή;

Νομίζω χανόμαστε στη μετάφραση.

50 λεπτά πριν, ppetros είπε

Το θεμα αυτο ειναι κλειδωμενο απο τις 6 Μαΐου..

Ακριβώς... ας μη κλειδωθεί κι αυτό, γιατί η συζητήση περί θεωρητικών επιδοτήσεων ξεφεύγει εύκολα σε πολιτική συζήτηση που είναι εκτός κανόνων του forum.

Όταν ανακοινωθούν οι επιδοτήσεις, μπορούμε να συζητήσουμε εδώ περί τελικων τιμών.

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Δεν έστειλαν email με συμπληρωμένη την αίτηση προμήθειας, γενικούς και ειδικούς όρους προς υπογραφή;

Νομίζω χανόμαστε στη μετάφραση.

θυμαμαι οτι εστειλα τα ΠΑΝΤΑ μεσω της πλατφορμας
την οποια εγω συμπληρωσα για να ειμαι 100% σιγουρος τι γραφουν ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ
και αν θυμαμαι καλα, ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ, ελαβα ενα μαιλ που απλα απαντησα "ΑΠΟΔΕΧΟΜΑΙ..."
δεν τυπωσα τιποτα δεν υπεγραψα τιποτα, ολο ηλεκτρονικα

επειτα επικοινωνησα για να τους πω ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΤΕ ΤΟ γιατι θα φαω ρητρα απο προτεργια, ετσι κ εγινε, ηρθε ο δεδδηε ακριβως 9/8 που τους ειπα (πόυ τελειωσε η προτεργια), απιστευτο και ομως αληθινο. και 10/8 ειχα αλλαξει

ως πληροφορικαριος-μαθηματικος με ικανοποιησε απολυτα η δικαδικασια
και δεν θα ελεγα "ααααα ηρων και μηχανογραφηση δεν συναντιουνται ποτε"
οι λογαριασμοι ειναι αλλο θεμα και θα το μαθω στη πορεια

Επεξ/σία από akaloith
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...