Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, korakios είπε

πολύ ενδιαφέρον

απλά είναι ακατανόμαστοι τελικά , γιαυτό μάλλον και το μπλέξιμο με την ελπέ

αλλά απο την άλλη πως γίνεται να βάζουν μετά την καθυστέρηση τις ενδείξεις κανονικά ?

Ζητά ο ΔΕΔΔΗΕ σε 2ο χρόνο αν υπάρχει φωτό ?

Εμένα από το κατάστημα δε μου ζήτησαν φωτογραφία με την αίτηση. Πρακτικά με ρώτησαν τις μετρήσεις για να τις περάσουν απευθείας την αίτηση. Δεν κράτησαν δηλαδή κάποια φωτογραφία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

νομίζω την εποχή που πήρε ο Μυτηληναίος τη W&V , δεν είμαι και σίγουρος

η Volterra τελικά έκανε επένδυση σε ΑΠΕ και δε θα εξαγοραστεί ?

Η Ελίν είναι εντελώς ανεξάρτητη από τον ΗΡΩΝ. Το 2018 έκαναν στρατηγική συνεργασία η οποία έληξε το 2021(η Ελίν αγόραζε από τον ΗΡΩΝ την ενέργεια ΝΟΜΕ που χρειαζόταν για το χαρτοφυλάκιο της και φαντάζομαι πως υπήρχε και συμβουλευτική από τον ΗΡΩΝ για την start up της Ελίν στο ρεύμα) αλλά ως εκεί. 

Η Volterra έχει εξαγοραστεί κανονικά και μάλλον στο πρώτο εξάμηνο του 2024 την απορροφά εντελώς ο Μυτιλιναίος...

4 λεπτά πριν, MICHAILKON είπε

Δεν λέει κάτι τέτοιο φίλε μου...στρατηγική συνεργασία λέγεται αυτό...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, MasterBlaster είπε

Η Volterra έχει εξαγοραστεί κανονικά και μάλλον στο πρώτο εξάμηνο του 2024 την απορροφά εντελώς ο Μυτιλιναίος...

μια λιγότερη γραμμή στο excel 😛

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, MasterBlaster είπε

Η Ελίν είναι εντελώς ανεξάρτητη από τον ΗΡΩΝ. Το 2018 έκαναν στρατηγική συνεργασία η οποία έληξε το 2021(η Ελίν αγόραζε από τον ΗΡΩΝ την ενέργεια ΝΟΜΕ που χρειαζόταν για το χαρτοφυλάκιο της και φαντάζομαι πως υπήρχε και συμβουλευτική από τον ΗΡΩΝ για την start up της Ελίν στο ρεύμα) αλλά ως εκεί. 

Η Volterra έχει εξαγοραστεί κανονικά και μάλλον στο πρώτο εξάμηνο του 2024 την απορροφά εντελώς ο Μυτιλιναίος...

Δεν λέει κάτι τέτοιο φίλε μου...στρατηγική συνεργασία λέγεται αυτό...

Ακριβώς, με ΗΡΩΝ συνεργάζεται ακόμη και απο ΗΡΩΝ προμηθεύεται  ρεύμα. Τουλάχιστον μέχρι πριν τρείς μήνες που είχα άνθρωπο στην ΕΛΙΝ. (εξαγορά δεν έγραψα σε κανένα σημείο, συνεργασία ανέφερα)

 

 

 

Επεξ/σία από MICHAILKON
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, MICHAILKON είπε

Ακριβώς, με ΗΡΩΝ συνεργάζεται ακόμη και απο ΗΡΩΝ προμηθεύεται  ρεύμα. Τουλάχιστον μέχρι πρι τρείς μήνες που είχα άνθρωπο στην ΕΛΙΝ

 

Αχ τι ακούνε τα αυτιά μου! Μην το συνεχίσεις σε παρακαλώ γιατί λες ανακρίβειες. Από το ΕΝΕΧ προμηθεύεται ρεύμα όπως όλοι οι πάροχοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ekrepali είπε

Μπαίνω πριν λίγο στο MyHeron... βλέπω το κλασικό μήνυμα:

 

Ευλόγως ρωτάω στο chat πώς γίνεται να δηλώσω αντίθεση μέχρι τις 31/1/24, εφόσον αν δε κάνω τίποτα αυτή τη στιγμή θα εκπέσω στο πράσινο από 1/1/24. Και μου λένε ότι αν δηλώσω αντίθεση εντός του Ιανουαρίου, θα κάνουν αίτημα να χρεωθώ αναδρομικά από 1/1 με κίτρινο.

Δηλαδή θεωρητικά μπορούν οι πελάτες του ΗΡΩΝ να περιμένουν μέχρι 31/1 για να δούνε αν τον Ιανουάριο συμφέρει το κίτρινο αντί του πράσινου, και να δηλώσουν τότε την αντίθεση με αναδρομική ισχύ. Too good to be true? Δε ξέρω τι να πω... κάθε μέρα μπερδεύεται περισσότερο το πράγμα.

Πάρε και την Elpedison και ρώτα... υπάρχει ο λεγόμενος "κωδικός καταχώρησης" στο σύστημα του Θαλή. Επίσης αυτοί θα ξέρουν αν έστειλαν όντως τις ενδείξεις σου ή αν άφησαν κενά τα κουτάκια ώστε να περάσει ο ΔΕΔΔΗΕ να μετρήσει.

Υποτίθεται πως οι αλλαγές γίνονται με αναδρομική ημερομηνία... αυτή που ο πάροχος απέστειλε το αίτημα στον ΔΕΔΔΗΕ.

15 λεπτά πριν, korakios είπε

πολύ ενδιαφέρον

απλά είναι ακατανόμαστοι τελικά , γιαυτό μάλλον και το μπλέξιμο με την ελπέ

αλλά απο την άλλη πως γίνεται να βάζουν μετά την καθυστέρηση τις ενδείξεις κανονικά ?

Ζητά ο ΔΕΔΔΗΕ σε 2ο χρόνο αν υπάρχει φωτό ?

13 λεπτά πριν, yazidis είπε

Εμένα από το κατάστημα δε μου ζήτησαν φωτογραφία με την αίτηση. Πρακτικά με ρώτησαν τις μετρήσεις για να τις περάσουν απευθείας την αίτηση. Δεν κράτησαν δηλαδή κάποια φωτογραφία.

Με βάλατε σε σκέψεις. Μετά το τηλέφωνο το μεσημέρι στο ΔΕΔΔΗΕ, πήρα τώρα την Elpedison (μου έδωσαν τον αρ. αίτησης του ΔΕΔΔΗΕ. Δε ξέρω αν είναι αυτός ο κωδικός καταχώρησης που λες ekrepali) και πρακτικά μου είπαν το ίδιο: Βρίσκεται σε στάδιο προέγκρισης. Τα δικαιολογητικά όλα ήταν εντάξει και πως είναι θέμα χρόνου. Ο τύπος δεν ήξερε τίποτα για το τι ενδείξεις δόθηκαν, αν δόθηκαν, και πως ο ΔΕΔΔΗΕ άλλες φορές δέχεται τις ενδείξεις και άλλες έρχεται για επιτόπια. Οκ αυτά τα ξέραμε
Μετά πήρα ξανά τηλέφωνο στο ΔΕΔΔΗΕ μήπως με αυτόν τον αρ. αίτησης μου έλεγαν κάτι διαφορετικό. Η κοπέλα μου είπε πως θέλει τον αριθμό παροχής. Μετά από επιβεβαίωση του ποιος είπε και το που είναι η παροχή, εκείνη αυτή τη φορά μου είπε πως η αίτηση πήγε εχθές 4 παρά, πως προχωράει κανονικά, και πως έχει στείλει ο πάροχος ενδείξεις, άρα δε χρειάζεται επιτόπια.

Σε άλλα νέα, η Ζενίθ αρχές Οκτωβρίου για το διάστημα 1-30 Σεπτεμβρίου, και αρχές Νοεμβρίου για το διάστημα 1-30 Οκτωβρίου είχε εκδόσει λογαριασμό έναντι. Αυτό τον μήνα δε μου έβγαλε λογαριασμό για το διάστημα 1-30 Νοεμβρίου, και ήθελα να προλάβω να αλλάξω πάροχο προτού εκδόσει λογαριασμό για να βγει τελικός και να αφαιρεθεί η εγγύηση. Τώρα που μπήκα στο my zenith, μου βγάζει στο ιστορικό αιτημάτων και αυτή την εικόνα μέσα στο σπόιλερ, οπότε ήδη πήγε το αίτημα και εκεί.
 

Spoiler

Screenshot2023-12-15at18_29_16.png.113dcce1c14713026a76cc89c74943da.png

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ekrepali είπε

Οι τιμές συμπαθητικές και για τα επαγγελματικά @HERTHAN αλλά έχουν μεγάλη εγγύηση και ρήτρα αποχώρησης

Περιμενω να δω τι θα γινει μεχρι τελος του μηνα(ισως και στα μεσα Ιανουραριου) και μετα θα δω πως θα κινηθω.

Αν δεν ειναι πανω απο 100-150 στανταρ καθε μηνα το κερδος η χασουρα δεν θα κανω καμια κινηση.Εχω μεγαλους λογαριασμους οποτε δεν με απασχολουν τα ποσα αυτα.Γι'αυτο κι εκατσα στην We 1,5 χρονο τωρα αν και μου βγηκε σε καλο.

Θα δουμε πως θα κινηθει μεσα στο επομενο διαστημα και βλεπουμε.

3 ώρες πριν, MasterBlaster είπε

μπορεί να βγάλει αυτή ανοιχτό σταθερό στα 0,11! χιχι

Ολα παιζουν ειναι ικανοι.

Μακαρι να βγαλουν τοσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, MasterBlaster είπε

Αχ τι ακούνε τα αυτιά μου! Μην το συνεχίσεις σε παρακαλώ γιατί λες ανακρίβειες. Από το ΕΝΕΧ προμηθεύεται ρεύμα όπως όλοι οι πάροχοι

Το 2021 ανανεώθηκε η συμφωνία ΜΕ ΗΡΩΝ,θεωρείται πολύ συμφέρουσα και απο τις δύο πλευρές,  και έγινε και νέα με ΔΕΗ για φορτιστές( δεν γνωρίζω αν προχώρησε). Αυτή την στιγμή η συνεργασία είναι εν ισχύ    ΕΛΙΝΟΪΛ: Οι 3 στρατηγικές συνεργασίες (reporter.gr)

Δεν έχει επιβεβαιωθεί 328867.crdownload

Επεξ/σία από MICHAILKON
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί παρακαλώ κάποιος που έκανε την διαδικασία με τον Ηρωνα πρόσφατα να με κατατοπίσει;

1) Μέτα την αίτηση μέσω του ι-κοντρακτ για το γκαραντι ακολουθεί πρώτα τηλεφωνική επικοινωνία ή αποστολή μειλ με την συμβαση; Και σε πόσο χρονικό διάστημα το καθένα;

2) Από την αίτηση μέχρι την οριστική μετάβαση στον Ηρωνα πόσες περίπου μέρες μεσολαβουν; Μπορεί ο πελάτης να κάνει κάτι για την επίσπευση της διαδικασίας;

3) Το 50ρικο αναφέρεται στην συμβαση που αποστέλλεται ηλεκτρονικώς;

Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, akis1821 said:

Η Δεη στο αριθμο παροχης μου εχει στο τελος -10 8 (με κενο οπως το γραφω αναμεσα σε 10 και 😎

Edit

Οτι να ναι αν βγαλω το 8 την βρισκω, sorry

To 12o ψηφίο της ΔΕΗ το αγνοείς. Το 8 αυτό σημαίνει πως είσαι το 8ο ΑΦΜ στη συγκεκριμένη παροχή.

39 minutes ago, yazidis said:

Μα πως γίνεται να άφησαν κενά τα κουτάκια; Στην αίτηση που κάναμε αναγράφτηκαν επάνω, ως Κ και Μ. Δε στέλνουν ως αίτηση την αίτηση που κάνουμε εμείς;

Πολλοί πάροχοι έχουν αυτοματοποιημένη διαδικασία... υπάρχουν φυσικά και περιπτώσεις όπου οι αιτήσεις έχουν σταλεί σκαναρισμένες και πρέπει να περαστούν τα στοιχεία στη πλατφόρμα του ΔΕΔΔΗΕ χειροκίνητητα. Ειδικά στην Elpedison όπου υπάρχει 1 κουτάκι για ημερήσιο και νυχτερινό, εννοείται πως κάποιος υπάλληλος καταχωρεί χειροκίνητα.

Έχουμε δει λοιπόν στο παρελθόν περιπτώσεις όπου δε καταχωρήθηκαν οι ενδείξεις, ή ακόμα χειρότερα ο υπάλληλος καταχώρησε τις ενδείξεις που έγραφε ο τελευταίος εκκαθαριστικός και ο ΔΕΔΔΗΕ προχώρησε την αλλαγή μ'αυτές τις ενδείξεις.

6 minutes ago, yazidis said:

εκείνη αυτή τη φορά μου είπε πως η αίτηση πήγε εχθές 4 παρά, πως προχωράει κανονικά, και πως έχει στείλει ο πάροχος ενδείξεις, άρα δε χρειάζεται επιτόπια.

 

Ευτυχώς.

33 minutes ago, korakios said:

 

αλλά απο την άλλη πως γίνεται να βάζουν μετά την καθυστέρηση τις ενδείξεις κανονικά ?

Ζητά ο ΔΕΔΔΗΕ σε 2ο χρόνο αν υπάρχει φωτό ?

Δεν είναι υποχρεωτική η φωτογραφία. Στη περίπτωση του yazidis πιστεύω πως η αλλαγή θα γίνει με σημερινή ημερομηνία (τελευταία μέρα εκπροσώπησης στο παλιό πάροχο χτες), και φυσικά με τις ενδείξεις που έδωσε εκείνος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα ήρθε ο ΔΕΔΔΗΕ να πάρει τις μετρήσεις, ευγενικότατος με ευχαρίστησε που του άνοιξα! Άντε να δούμε τι θα κάνει η ελπε με τον δεύτερο λογαριασμό και τα 100 € του smart.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Δεν είναι υποχρεωτική η φωτογραφία. Στη περίπτωση του yazidis πιστεύω πως η αλλαγή θα γίνει με σημερινή ημερομηνία (τελευταία μέρα εκπροσώπησης στο παλιό πάροχο χτες), και φυσικά με τις ενδείξεις που έδωσε εκείνος.

η απορία μου είναι στο πως γίνεται (μετά απο καθυστέρηση) , ο ΔΕΔΔΗΕ να βάζει τις σωστές ενδείξεις όταν η ελπέ δεν τις συμπληρώνει στο σύστημα

Spoiler
1 λεπτό πριν, peragialos είπε

Σήμερα ήρθε ο ΔΕΔΔΗΕ να πάρει τις μετρήσεις, ευγενικότατος με ευχαρίστησε που του άνοιξα! Άντε να δούμε τι θα κάνει η ελπε με τον δεύτερο λογαριασμό και τα 100 € του smart.

δεν έχεις σκύλο ? κάνει δουλειά , ειδικά απο ΕΔΑ και ΔΕΔΔΗΕ έχει εκπαιδευτεί 😛

(αρκεί να υπάρχει άφθονη τροφή)

 

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, korakios said:

η απορία μου είναι στο πως γίνεται (μετά απο καθυστέρηση) , ο ΔΕΔΔΗΕ να βάζει τις σωστές ενδείξεις όταν η ελπέ δεν τις συμπληρώνει στο σύστημα

Εγώ γράφω τι γίνεται σε περίπτωση που υπάρχουν οι ενδείξεις στο σύστημα. Αν τα κουτάκια είναι κενά δίνουν εντολή για επιτόπια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, MICHAILKON είπε

Το 2021 ανανεώθηκε η συμφωνία ΜΕ ΗΡΩΝ,θεωρείται πολύ συμφέρουσα και απο τις δύο πλευρές,  και έγινε και νέα με ΔΕΗ για φορτιστές( δεν γνωρίζω αν προχώρησε). Αυτή την στιγμή η συνεργασία είναι εν ισχύ    ΕΛΙΝΟΪΛ: Οι 3 στρατηγικές συνεργασίες (reporter.gr)

Δεν έχει επιβεβαιωθεί 328867.crdownload 280.13 kB · 1 download

Κοιτα που επιμένει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, MICHAILKON είπε

Το 2021 ανανεώθηκε η συμφωνία ΜΕ ΗΡΩΝ,θεωρείται πολύ συμφέρουσα και απο τις δύο πλευρές,  και έγινε και νέα με ΔΕΗ για φορτιστές( δεν γνωρίζω αν προχώρησε). Αυτή την στιγμή η συνεργασία είναι εν ισχύ    ΕΛΙΝΟΪΛ: Οι 3 στρατηγικές συνεργασίες (reporter.gr)

Δεν έχει επιβεβαιωθεί 328867.crdownload 280.13 kB · 1 download

Ναι. ΟΚ. Άλλο όμως συνεργασία και άλλο εξαγορά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...