Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ νομίζω ότι όταν τα πάντα αλλάζουν γεωπολιτικά από μήνα σε μήνα και αυτή τη στιγμή πάμε μάλλον καλύτερα στις τιμές ρεύματος από ότι πριν 2 χρόνια είναι λαθος να πηγαίνεις σε προγράμματα που σε κρατάνε δέσμιο για ενα χρόνο εκτός αν δεν μπορείς καν να παρακολουθείς τίποτα αλλά έχω την εντυπωση ότι το επόμενο διάστημα θα βγουν από τους εναπομείναντες παρόχους πιο φτηνά προγράμματα σε κάθε κατηγορία.Οποτε εγώ προσωπικά  ο Ηρωνακιας θα περιμένω ένα guarantee πιο φτηνό και θα το παρακολουθώ αλλά μάλλον προς πιο φτηνές τιμές πάνε γενικά από πριν παρά σε πιο ακριβές.

Επεξ/σία από vassilis211973
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ούτε εμένα ο ΔΕΔΔΗΕ έχει αλλάξει το ψηφίο. Η εντολή έχει δωθει από 11/12 και πήρα χτες και σήμερα τηλέφωνο και μου είπαν ότι δεν έχει δώσει το τοπικό υποκατάστημα την έγκριση. Τους ρώτησα θα πάνε να μετρήσουν; Αφού έχω περάσει ενδείξεις. Όχι μου λένε, είναι συστημικο να το εγκρίνει ο υπάλληλος του τοπικού καταστήματος. Και εκεί της λέω, καλά βάλε καμιά 30αρια κιλοβατώρες πάνω γιατί έχει περάσει και μια βδομάδα. Χαχαχα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπαίνω πριν λίγο στο MyHeron... βλέπω το κλασικό μήνυμα:

 

Quote

 

Απαιτείται ενέργεια

Εάν επιθυμείς να παραμείνεις στο πρόγραμμά σου και μετά την 1/1/2024, μπορείς να το δηλώσεις έως 31/1/2024.

 

Ευλόγως ρωτάω στο chat πώς γίνεται να δηλώσω αντίθεση μέχρι τις 31/1/24, εφόσον αν δε κάνω τίποτα αυτή τη στιγμή θα εκπέσω στο πράσινο από 1/1/24. Και μου λένε ότι αν δηλώσω αντίθεση εντός του Ιανουαρίου, θα κάνουν αίτημα να χρεωθώ αναδρομικά από 1/1 με κίτρινο.

Δηλαδή θεωρητικά μπορούν οι πελάτες του ΗΡΩΝ να περιμένουν μέχρι 31/1 για να δούνε αν τον Ιανουάριο συμφέρει το κίτρινο αντί του πράσινου, και να δηλώσουν τότε την αντίθεση με αναδρομική ισχύ. Too good to be true? Δε ξέρω τι να πω... κάθε μέρα μπερδεύεται περισσότερο το πράγμα.

6 minutes ago, yazidis said:

Ναι τηλεφώνησα και μου είπαν απ'την εξυπηρέτηση του ΔΕΔΔΗΕ πως είναι στο στάδιο της προσωρινής έγκρισης. Ρώτησα αν φαίνονται και οι μετρήσεις που έδωσα αλλά μου απάντησε πως δεν φαίνεται κάτι σε αυτό το στάδιο ακόμα. Ούτε στο my deddie app φαίνονται οι μετρήσεις.

Πάρε και την Elpedison και ρώτα... υπάρχει ο λεγόμενος "κωδικός καταχώρησης" στο σύστημα του Θαλή. Επίσης αυτοί θα ξέρουν αν έστειλαν όντως τις ενδείξεις σου ή αν άφησαν κενά τα κουτάκια ώστε να περάσει ο ΔΕΔΔΗΕ να μετρήσει.

3 minutes ago, ^_NikitaS_^ said:

Και εκεί της λέω, καλά βάλε καμιά 30αρια κιλοβατώρες πάνω γιατί έχει περάσει και μια βδομάδα. Χαχαχα. 

Υποτίθεται πως οι αλλαγές γίνονται με αναδρομική ημερομηνία... αυτή που ο πάροχος απέστειλε το αίτημα στον ΔΕΔΔΗΕ.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Ευλόγως ρωτάω στο chat πώς γίνεται να δηλώσω αντίθεση μέχρι τις 31/1/24, εφόσον αν δε κάνω τίποτα αυτή τη στιγμή θα εκπέσω στο πράσινο από 1/1/24. Και μου λένε ότι αν δηλώσω αντίθεση εντός του Ιανουαρίου, θα κάνουν αίτημα να χρεωθώ αναδρομικά από 1/1 με κίτρινο.

πόσο πολύ μου αρέσουν οι παραπληροφορήσεις!!!!

Από χθεσινή οδηγία της ΡΑΑΕΥ (Ο-107154)

image.png.34e1c5c8d5e59241b35ac31ff486bd16.png

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Nnoutas είπε

Τι Γιάννης τι Γιαννάκης. Το σύνολο είναι αρνητικό 

προφανώς, το διευκρίνισα γιατί μπορεί κάποιος να έχει μεγάλη κατανάλωση και να νομίζει ότι πιστώνεται στο σύνολο. 

@korakioshttps://energy.elin.gr/ilektriki-energeia-new/gia-to-spiti-ilektriko-reyma-on/power-on-blue-day-and-night-reyma/

νέα τροφή για excel

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, MasterBlaster said:

πόσο πολύ μου αρέσουν οι παραπληροφορήσεις!!!!

Από χθεσινή οδηγία της ΡΑΑΕΥ (Ο-107154)

image.png.34e1c5c8d5e59241b35ac31ff486bd16.png

 

Άνοιξα ξανά το chat για να δω ακριβώς τη διατύπωση της εκροσώπου... λέει ότι το τιμολόγιο για το εν λόγω διάστημα θα φαίνεται πράσινο, αλλά (χαριστικά? ) θα επιστρέψουν τη διαφορά χρέωσης αν το κίτρινο είναι φτηνότερο.

 

Spoiler


4.jpg.89f2571ca7f2bbd9ec7462d0e209de37.jpg

Βέβαια αν πέσει πολύ η ΤΕΑ ίσως αλλάξουν τροπάριο... ειδικά στα επαγγελματικά, σιγά μη κάνουν χάρες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια βοηθεια, εκανα αιτηση για αλλαγη παροχου και προσπαθω να δω με το κολπακι με το Δεδδηε αν εγινε η μεταβαση αλλα δεν με αφηνει να βαλω 12 αριθμους για να το ελεγξω(μου λεει καταχωρηστε 11), υπαρχει αλλος τροπος εκτος απο το να παιρνω τηλεφωνα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, akis1821 είπε

Μια βοηθεια, εκανα αιτηση για αλλαγη παροχου και προσπαθω να δω με το κολπακι με το Δεδδηε αν εγινε η μεταβαση αλλα δεν με αφηνει να βαλω 12 αριθμους για να το ελεγξω(μου λεει καταχωρηστε 11), υπαρχει αλλος τροπος εκτος απο το να παιρνω τηλεφωνα?

11 είναι τα ψηφία έχει 9 και μετά παύλα και αλλα δυο σε αυτό το τελευταίο των δυο αριθμών μετά την παύλα το βάζεις +1

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ekrepali είπε

Άνοιξα ξανά το chat για να δω ακριβώς τη διατύπωση της εκροσώπου... λέει ότι το τιμολόγιο για το εν λόγω διάστημα θα φαίνεται πράσινο, αλλά (χαριστικά? ) θα επιστρέψουν τη διαφορά χρέωσης αν το κίτρινο είναι φτηνότερο.

 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

 

 

4.jpg.89f2571ca7f2bbd9ec7462d0e209de37.jpg

 

Βέβαια αν πέσει πολύ η ΤΕΑ ίσως αλλάξουν τροπάριο... ειδικά στα επαγγελματικά, σιγά μη κάνουν χάρες.

 

Ξέρεις, το θέμα δεν είναι οι χάρες ή όχι...το θέμα είναι δυστυχώς πως υπάρχει μία αρχή (η ΡΑΕ ή ΡΑΑΕΥ) που θέτει κάποιους κανόνες, τους οποίους όμως υπάρχουν πάροχοι που τους γράφουν εκεί που ξέρουμε. Και θα το κάνουν μόνο όταν είναι προς το συμφέρον τους (είτε για λόγους κόστους είτε για λόγους διαφήμισης και παραπλάνησης του κοινού). Ο ΗΡΩΝ είναι τρανό παράδειγμα. Πριν 2 εβδομάδες έστειλε επιστολή που συνέκρινε το κίτρινο τιμολόγιο με το καινούργιο πράσινο που δημοσίευσε (χωρίς φυσικά εκπτώσεις). Έτσι κατεύθυνε τους πελάτες του στο κίτρινο γιατί επίτηδες έφτιαξε ένα πολύ ακριβό πράσινο! Όταν δημοσιεύτηκαν τα υπόλοιπα πράσινα και αποδείχτηκε το πράσινο του ΗΡΩΝΑ το ακριβότερο, κλαιγόντουσαν οι εκπρόσωποι του στην ΡΑΕ ότι είχαν σκοπό να ανακοινώσουν και εκπτώσεις αλλά ξεχάστηκαν! Η σύγκριση όμως στην επιστολή που έστειλαν στο πελατολόγιο δεν είχε καμία έκπτωση για το πράσινο...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, alan_dalon είπε

την προσεξα την διευθυνση και καταλαβα οτι λογικα ειναι εξωτερικος συνεργατης. παρολαυτα, ΑΝ εφτανε καποιος να υπογραψει κατι τετοιο με εξωτερικο συνεργατη που αν ειναι καταργημενο ή οχι και καλως-κακως το δωσει, τι γινεται? 

Δεν νομίζω να μπορούν να προχωρήσουν αίτημα σε καταργημένο πρόγραμμα...

1 ώρα πριν, Alkazar21 είπε

 

Ήρων (είμαι χρόνια και δεν θέλω να αλλάξω), υπάρχουν τα:

Generous Guarantee = χαμηλή τιμή με διακύμανση = Το επέλεξαν οι περισσότεροι
Generous = υψηλότερη τιμή χωρίς διακύμανση
Generous Simply = κάτι ανάμεσα των δύο προηγούμενων

Τι προτείνετε για παροχές με: 

  • 3.000kwh το τετράμηνο και
  • 1.200kwh το τετράμηνο

Screenshot 2023-12-15 134523.jpg

Αν είναι μόνο για ΗΡΩΝ το Guarantee

56 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Δηλαδή θεωρητικά μπορούν οι πελάτες του ΗΡΩΝ να περιμένουν μέχρι 31/1 για να δούνε αν τον Ιανουάριο συμφέρει το κίτρινο αντί του πράσινου, και να δηλώσουν τότε την αντίθεση με αναδρομική ισχύ. Too good to be true?

Δεν υπάρχει περίπτωση 31/1 να βγει η τιμολόγηση για το κίτρινο του Ιανουαρίου. Βάλε 5-6 μέρες μετά να είσαι μέσα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, dimostr είπε

11 είναι τα ψηφία έχει 9 και μετά παύλα και αλλα δυο σε αυτό το τελευταίο των δυο αριθμών μετά την παύλα το βάζεις +1

Η Δεη στο αριθμο παροχης μου εχει στο τελος -10 8 (με κενο οπως το γραφω αναμεσα σε 10 και 8)

Edit

Οτι να ναι αν βγαλω το 8 την βρισκω, sorry

Επεξ/σία από akis1821
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, akis1821 είπε

Μια βοηθεια, εκανα αιτηση για αλλαγη παροχου και προσπαθω να δω με το κολπακι με το Δεδδηε αν εγινε η μεταβαση αλλα δεν με αφηνει να βαλω 12 αριθμους για να το ελεγξω(μου λεει καταχωρηστε 11), υπαρχει αλλος τροπος εκτος απο το να παιρνω τηλεφωνα?

Για πάρε ένα τηλέφωνο  στον Δεδδηε.. 8004004000..Αν υπάρχει κάποια εντολή αλλαγής παρόχου.. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, akis1821 είπε

Η Δεη στο αριθμο παροχης μου εχει στο τελος -10 8 (με κενο οπως το γραφω αναμεσα σε 10 και 😎

Λογικά κάνεις το 10 11 το 8 μην το γράφεις 

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν λίγο μετά από νέα ενημέρωση μας ανακοίνωσαν ότι η ΗΡΩΝ, μετά από χετζάρισμα κάποιας ποσότητας σε τιμές που ήθελε, θα διαθέσει ένα σταθερό Limited πρόγραμμα για λίγες μέρες μέχρι εξαντλήσεως των ποσοτήτων

Τιμή 0,165

Πάγιο 7,5

Ρήτρα αποχώρησης τα εναπομείναντα πάγια

Από ότι κατάλαβα δεν θα διατεθεί επίσημα αλλά μόνο μέσα από δίκτυα όπως τα δικά μας

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...