Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Aκόμα και και για την ένδειξη, δεν έχουν βάλει κουτάκι για νυχτερινό. Δώστε τηλεφωνικά μη γίνει κάνα μπέρδεμα ή ρωτήστε αν γίνεται να γράφετε στο κουτάκι τις ενδείξεις και του ημερήσιου και του νυχτερινού.

Προσωπικα εχω νυχτερινο. Στο we blue που εχω μπει, απο οτι θυμαμαι η τιμη ειναι ιδια για ημερησια και νυχτερινη καταναλωση. Λογικα θα πρεπει να προσθετω τις 2 ενδειξεις και να δινω το συνολο?..

Τωρα που το θυμηθηκα κατι ειχα διαβασει εδω μεσα  νομιζω οτι υπαρχει  διαφορα στις ρυθμιζομενες χρεωσεις ασχετα με την χρεωση της κιλοβατωρας ή κανω λαθος?

Επεξ/σία από ppetros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, ppetros είπε

Προσωπικα εχω νυχτερινο. Στο we blue που εχω μπει, απο οτι θυμαμαι η τιμη ειναι ιδια για ημερησια και νυχτερινη καταναλωση. Κατι ειχα διαβασει εδω μεσα  νομιζω οτι υπαρχει  διαφορα στις ρυθμιζομενες χρεωσεις ασχετα με την χρεωση της κιλοβατωρας ή κανω λαθος?

Ναι ρυθμιζομενες κερδιζεις καμποσα απο νυχτερινο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler
Μόλις τώρα, ppetros είπε

Προσωπικα εχω νυχτερινο. Στο we blue που εχω μπει, απο οτι θυμαμαι η τιμη ειναι ιδια για ημερησια και νυχτερινη καταναλωση. Κατι ειχα διαβασει εδω μεσα  νομιζω οτι υπαρχει  διαφορα στις ρυθμιζομενες χρεωσεις ασχετα με την χρεωση της κιλοβατωρας ή κανω λαθος?

σωστά , στη χρέωση μεταφοράς/διανομής του ΔΕΔΔΗΕ (μηδενική στο νυχτερινό)

παλιότερα βοηθούσε να μην ανεβαίνουν και οι κλίμακες στις ΥΚΩ με πολύ μεγάλη διαφορά για όσους καίγανε >2000kw/τετράμηνο και δεν είχαν νυχτερινό ,

δυστυχώς όμως καταργήθηκαν οι κλίμακες και αυξήθηκε η βασική χρέωση , θα διορθώσω το excel όταν σκάσουν οι πρώτοι λογαριασμοί για επαλήθευση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler
8 λεπτά πριν, korakios είπε

παλιότερα βοηθούσε να μην ανεβαίνουν και οι κλίμακες στις ΥΚΩ με πολύ μεγάλη διαφορά για όσους καίγανε >2000kw/τετράμηνο και δεν είχαν νυχτερινό ,

δυστυχώς όμως καταργήθηκαν οι κλίμακες και αυξήθηκε η βασική χρέωση , θα διορθώσω το excel όταν σκάσουν οι πρώτοι λογαριασμοί για επαλήθευση

Πότε έγινε αυτό; Μου ήρθε χτες τελικός και έχει 0,00690/kwh ΥΚΩ όπως πάντα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, ppetros είπε

Προσωπικα εχω νυχτερινο. Στο we blue που εχω μπει, απο οτι θυμαμαι η τιμη ειναι ιδια για ημερησια και νυχτερινη καταναλωση. Λογικα θα πρεπει να προσθετω τις 2 ενδειξεις και να δινω το συνολο?..

Όχι γιατί θα τις χρεώσουν όλες ημερήσιες στον έναντι.

  

36 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Δώστε τηλεφωνικά μη γίνει κάνα μπέρδεμα ή ρωτήστε αν γίνεται να γράφετε στο κουτάκι τις ενδείξεις και του ημερήσιου και του νυχτερινού...

και γράψτε μετά τι σας είπανε στο τηλέφωνο για να ξέρουν οι επόμενοι και να μην επαναλαμβάνουμε τα ίδια.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Όχι γιατί θα τις χρεώσουν όλες ημερήσιες στον έναντι.

  

 

Θα παρω τηλεφωνο να ρωτησω απο Δευτερα πως ακριβως και ποτε θα δινω την ενδειξη... Εννοειται θα ενημερωσω στο θεμα για το τι θα μου πουν..

Κατι αλλο.. Χρειαζεται να δινω τις ενδειξεις και στον ΔΕΔΔΗΕ?? Και αν ναι καθε ποτε?

Στην protergia δεν ειχα τετοια θεματα... Καθε τελος του μηνα καταχωρουσα ημερησια και νυχτερινη καταναλωση και εκδιδοταν  εκαθαριστικος καθε 5 του επομενου μηνα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, ppetros είπε

Κατι αλλο.. Χρειαζεται να δινω τις ενδειξεις και στον ΔΕΔΔΗΕ?? Και αν ναι καθε ποτε?

Στην protergia δεν ειχα τετοια θεματα... Καθε τελος του μηνα καταχωρουσα ημερησια και νυχτερινη καταναλωση και εκδιδοταν  εκαθαριστικος καθε 5 του επομενου μηνα..

Θα δίνεις μηνιαίως στη WE στο διάστημα που θα σου πούνε (εμένα στο επαγγελματικό μου έχουνε πει να δίνω 22-27 κάθε μήνα), εκτός απ'το μήνα που έρχεται ο ΔΕΔΔΗΕ για προγραμματισμένη καταμέτρηση.

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ppetros είπε

Επειδη εχω γραψει σχετικα με την οχι καλη πρωτη εντυπωση στο θεμα της επικοινωνιας με την we energy να διευκρινισω οτι στο τηλεφωνο απαντανε κανονικα και χωρις αναμονη. Στα email δεν απαντουσαν..

Απο χθες 15 ειμαι πλεον στην we οποτε θα ενημερωνω για την εμπειρια μου.. Ελπιζω να μην το μετανιωσω..

Σιγουρα ηδη μου λειπει η πολυ καλη εφαρμογη myprotergia.. Απ οσο ξερω και η ΔΕΗ εχει φανταζομαι και αλλοι παροχοι..

Στην we δεν δεν υπαρχει δυνατοτητα εγραφης στη σελιδα τους ωστε να βλεπεις οτιδηποτε σχετικα με την παροχη  ή το λογαριασμο σου.. Μονο να δωσεις τις ενδειξεις μπορεις βαζοντας αρ. παροχης , τηλεφωνο και email.. Τοσο δυσκολο τους ειναι??

Μπορεις να μου πεις ποσα χρηματα εγγυηση ζητανε για το weblue;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, greekparot είπε

Μπορεις να μου πεις ποσα χρηματα εγγυηση ζητανε για το weblue;

50 ευρω αλλα αν βαλεις παγια εντολη  δεν την χρεωνουν.

 

 

 

Document_2022-09-16_213750.jpg

Επεξ/σία από ppetros
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, korakios είπε

αν είναι να φύγεις σύντομα ,δεν έχει νόημα

θα σου πρότεινα να κάνεις απο τώρα αίτηση για να αποφύγεις καθυστέρηση , αν τυχών είναι αρκετά ακριβότερη (χλωμό βάση ιστορικού τελευταίου έτους) κάνεις υπαναχώρηση

σε κάποια προγράμματα υπάρχει δυνατότητα "άμεσης εκπροσώπησης" που σημαίνει οτι χάνεις το δικαίωμα υπαναχώρησης , οπότε τσέκαρε το συμβόλαιο

γνωρίζει κανείς αν τυχόν έχω κάποια ρήτρα αποδέσμευσης; κάτι διάβασα οτι απο 01/08/22 δεν ισχύει. Επίσης την εγγύηση της ΔΕΗ πως θα την πάρω πίσω; με τον τελευταίο λογαριασμό της κατα τη μετάβαση στον άλλο πάροχο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, madrivermadonus είπε

γνωρίζει κανείς αν τυχόν έχω κάποια ρήτρα αποδέσμευσης;

εκτός του οτι το Γ1 δεν είχε , απο 1/8/22 δεν ισχύει λόγο νομοθεσίας οποιαδήποτε ρήτρα αποχώρησης στα κυμαινόμενα

2 λεπτά πριν, madrivermadonus είπε

Επίσης την εγγύηση της ΔΕΗ πως θα την πάρω πίσω; με τον τελευταίο λογαριασμό της κατα τη μετάβαση στον άλλο πάροχο;

με τον τελικό θα γίνει συμψηφισμός, αν βγει πιστωτικός πόσταρε στο άλλο νήμα της ΔΕΗ για επιλογές πως να πάρεις τα λεφτά

Επεξ/σία από korakios
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε ολους! Είμαι κι εγώ σε αναζήτηση παρόχου. Έχω ακούσει από γνωστό μου καλά σχόλια για το φυσικό αέριο.  Έχει κάποιος άποψη; Ευχαριστώ!!

 

Επεξ/σία από titanforce
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον ΗΡΩΝ πόσο καιρό κάνουν να βγάλουν το αναλυτικό pdf; Ο λογαριασμός βγήκε 13/9, αλλά είναι ένα σκέτο νούμερο μέσ' την ιστοσελίδα τους. Δεν έχω κάποιο θέμα ή πρόβλημα - αλλά πριν πληρώσω τον 1ο λογαριασμό θέλω να δω τι και πως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, titanforce είπε

Καλησπέρα σε ολους! Είμαι κι εγώ σε αναζήτηση παρόχου. Έχω ακούσει από γνωστό μου καλά σχόλια για το φυσικό αέριο.  Έχει κάποιος άποψη; Ευχαριστώ!!

ο γνωστός σου παραπάνω πλήρωσε το χειμώνα απο τα φθηνά σταθερά και αρκετά κυμαινόμενα με ρήτρα....

κατέβασε το excel της πρώτης σελίδας και περίμενε 3 μέρες να ανακοινωθούν οι τιμές του Οκτ (ανα μήνα αλλάζουν)

μέχρι πρόσφατα δε συνέφερε κάποιο πρόγραμμα της εταιρίας, πλην Σεπ που η κρατική επιδότηση ήταν υψηλή και πάροχοι με ακριβά προγράμματα έτυχε να έχουν φθηνή κιλοβατώρα 

επίσης εκτός του ανώτατου παγίου 5€ γράφουν και συνδρομή στους όρους....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, titanforce είπε

Καλησπέρα σε ολους! Είμαι κι εγώ σε αναζήτηση παρόχου. Έχω ακούσει από γνωστό μου καλά σχόλια για το φυσικό αέριο.  Έχει κάποιος άποψη; Ευχαριστώ!!

 

Περιμενε 3-4 μερες ακομα.. Που θα ανακοινωθουν οι τιμες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...