Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, nasoduko είπε

δεν ξερω αν το προσεξε κανεις αλλα η τιμη που αναφερεται στην ελπεντισον στο σταθερο αναφερει η τιμη 0.169 αναφερεται μεχρι 31/12/2024,απο 1/1/24 αναφερεται με 1.249*Τεα+0.034,μας κανουν πλακα...αυτο δεν ειναι σταθερο,μας δουλευουν....δηλαδη αμεσα συμφωνεις οτι απο 01/01 αλαζει η τιμη υπογραφοντας..

Από 2025 ήθελες να γράψεις μπερδεύτηκες. Είναι για 1 χρονο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Nnoutas είπε

0.169 μέχρι 31/12/2024 σωστά. Τι σε προβληματίζει; 

μολις ξυπνησα ,νομιζα εννοουσα αυτον τον χρονο χαχχαχα

15 λεπτά πριν, Nnoutas είπε

 

 

15 λεπτά πριν, Nnoutas είπε

 

 

15 λεπτά πριν, Nnoutas είπε

 

φανταζομαι φαινεται χαχχα τρεις φορες σου εγραψα απαντηση

Επεξ/σία από nasoduko
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, nasoduko said:

μολις ξυπνησα ,νομιζα εννοουσα αυτον τον χρονο χαχχαχα

μολις ξυπνησα ,νομιζα εννοουσα αυτον τον χρονο χαχχαχα

μολις ξυπνησα ,νομιζα εννοουσα αυτον τον χρονο χαχχαχα

μολις ξυπνησα ,νομιζα εννοουσα αυτον τον χρονο χαχχαχα

Spoiler

Φαίνεται ότι μόλις ξύπνησες :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, skantsos είπε

Δεν ξέρω αν ειπώθηκε, αλλά ο Ηρων έβγαλε διορθωτικό λογαρισμο -0.96€ για το λαθος με τις ρυθμιζόμενες.

Το θέμα είναι το έδωσε σε όλους η μόνο σε όσους κάνανε παράπονα?

 

Επιβεβαιώνω τον διορθωτικό κι εγώ για ρυθμιζόμενες χρεώσεις! Μόλις μου εξέδωσε ο ΗΡΩΝ για 2,28 ευρώ 😆

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, skantsos είπε

Δεν ξέρω αν ειπώθηκε, αλλά ο Ηρων έβγαλε διορθωτικό λογαρισμο -0.96€ για το λαθος με τις ρυθμιζόμενες.

Το θέμα είναι το έδωσε σε όλους η μόνο σε όσους κάνανε παράπονα?

 

Και σε μενα με χθεσινή ημερομηνία -5,87Ε. Δυστυχώς το pdf είναι μη διαθέσιμο ακόμα. Μόλις απάντησαν και στη ΡΑΕ.

η Εταιρεία μας προέβη σε έλεγχο των Χρεώσεων για το "Ελληνικό Δίκτυο Διανομής Η/Ε" στον με Α/Α ---  "Έναντι Από Ένδειξη Πελάτη" Λογαριασμό και στον με Α/Α  --- Εκκαθαριστικό Λογαριασμό και σας ενημερώνει ότι προχώρησε στην έκδοση διορθωτικών Λογαριασμών, τους οποίουςτο προσεχές διάστημα θα έχετε στη διάθεσή σας .

Απολογούμαστε για την απροσδόκητη συστημική δυσλειτουργία. Σας διαβεβαιώνουμε ότι ο στόχος μας παραμένει η διαφάνεια στην παροχή των υπηρεσιών μας, η ταχύτερη και ευκολότερη ενημέρωση των Πελάτων σε σχέση με την τιμολόγησή τους, τηρώντας πιστά τη νομοθεσία και το ισχύον ρυθμιστικό και κανονιστικό πλαίσιο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαζή ερώτηση γενικής φύσεως. Όταν αλλάζω πάροχο, πως ξεχωρίζει μέχρι πόσες Kwh έχω πληρώσει στον παλιό και από που ξεκινάει η χρέωση στον νέο πάροχο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, kax54638 είπε

Χαζή ερώτηση γενικής φύσεως. Όταν αλλάζω πάροχο, πως ξεχωρίζει μέχρι πόσες Kwh έχω πληρώσει στον παλιό και από που ξεκινάει η χρέωση στον νέο πάροχο;

Με την ένδειξη που θα δώσεις εσύ στον νέο πάροχο κατα την υπογραφή της νέας σου σύμβασης. Διαφορετικά, αν δεν δώσεις ή δεν λάβουν υπ όψιν αυτή που έστειλες εσύ θα περάσει ο ΔΕΔΔΗΕ.

8 λεπτά πριν, 1comment είπε

Και σε μενα με χθεσινή ημερομηνία -5,87Ε. Δυστυχώς το pdf είναι μη διαθέσιμο ακόμα. Μόλις απάντησαν και στη ΡΑΕ.

η Εταιρεία μας προέβη σε έλεγχο των Χρεώσεων για το "Ελληνικό Δίκτυο Διανομής Η/Ε" στον με Α/Α ---  "Έναντι Από Ένδειξη Πελάτη" Λογαριασμό και στον με Α/Α  --- Εκκαθαριστικό Λογαριασμό και σας ενημερώνει ότι προχώρησε στην έκδοση διορθωτικών Λογαριασμών, τους οποίουςτο προσεχές διάστημα θα έχετε στη διάθεσή σας .

Απολογούμαστε για την απροσδόκητη συστημική δυσλειτουργία. Σας διαβεβαιώνουμε ότι ο στόχος μας παραμένει η διαφάνεια στην παροχή των υπηρεσιών μας, η ταχύτερη και ευκολότερη ενημέρωση των Πελάτων σε σχέση με την τιμολόγησή τους, τηρώντας πιστά τη νομοθεσία και το ισχύον ρυθμιστικό και κανονιστικό πλαίσιο.

απροσδόκητη συστημική δυσλειτουργία 🤣 πως γίνεται απαντησε τους παντα τα λαθη τους να ειναι εναντιον μας και οχι υπερ μας?

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Επειδή κάποια στιγμή ειπώθηκε από κάποιον ότι σήμερα (όχι πρόπερσι) πληρώνουμε το ακριβότερο ρεύμα με διαφορά στην Ευρώπη...image.jpeg.782e8ec4038b106a24877fe3b2cebaec.jpeg

Επεξ/σία από Greg29M
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λιγες εντελως αρχαριες ερωτησεις

-Περα απο τις χρεωσεις ρευματος που πονταρεις με σταθερα και κυμαινομενους τιμαριθμους, οι χρεωσεις μεταφορας ρευματος ερτ δημων κτλ ειναι ιδιες αναμεσα σε ΔΕΗ και εναλλακτικων, η πρεπει να κοιτας και εκει κατι?

-Επιδοτηση ρευματος απο Κρατος εχει μονο η ΔΕΗ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, therock είπε

Λιγες εντελως αρχαριες ερωτησεις

-Περα απο τις χρεωσεις ρευματος που πονταρεις με σταθερα και κυμαινομενους τιμαριθμους, οι χρεωσεις μεταφορας ρευματος ερτ δημων κτλ ειναι ιδιες αναμεσα σε ΔΕΗ και εναλλακτικων, η πρεπει να κοιτας και εκει κατι?

-Επιδοτηση ρευματος απο Κρατος εχει μονο η ΔΕΗ?

Ρυθμιζόμενες χρεώσεις είναι ίδιες για όλους ανεξαρτήτως παρόχου και τιμολογίου ρεύματος. δεν έχω ψάξει αν παίζει κάτι διαφορετικός σε όσους έχουν το κοτ.

Επιδότηση ρεύματος έχουν όλα τα τιμολόγια σε όλους τους παρόχους εκτός από το σταθερά και τα επαγγελματικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, gpapas640 είπε

Ρυθμιζόμενες χρεώσεις είναι ίδιες για όλους ανεξαρτήτως παρόχου και τιμολογίου ρεύματος. δεν έχω ψάξει αν παίζει κάτι διαφορετικός σε όσους έχουν το κοτ.

Επιδότηση ρεύματος έχουν όλα τα τιμολόγια σε όλους τους παρόχους εκτός από το σταθερά και τα επαγγελματικά.

ΜΙΑ ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΗ!

επιδότηση ρεύματος από 1-1-24 όχι για όλους οριζόντια και μόνο με κριτήρια και αίτηση σε πλατφόρμα που θα ανοίξει προσεχώς για κατανάλωση ρεύματος από Γενάρη μέχρι και Μάρτιο

Σημαντικό: Δεν δικαιούνται το παραπάνω επίδομα ρεύματος οι δικαιούχοι επιδόματος θέρμανσης!

Επεξ/σία από Greg29M
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι σε double πρόγραμμα στη Ζενίθ (ΦΑ: Gas Home now + ΗP: Power Home Night), χωρίς δέσμευση παραμονής. Επειδή είμαι νέος στο "άθλημα" και έχω λίγο μπερδευτεί με όλες τις πιθανές επιλογές, θα εκτιμούσα λίγο βοήθεια με τα παρακάτω:

1. Συμφέρουν γενικά τα double? Αν όχι, γιατί; Αν ναι, γιατί;

2. Αν όχι, ποιές εναλλακτικές προτείνετε για πάροχο / πρόγραμμα ΦΑ και ΗΡ αντίστοιχα; Κατανοώ ότι δεν γίνεται να προβλέψουμε τις τιμές του 2024 από τώρα, αλλά γενικά τι προσέγγιση ακολουθούν οι guru του Group;

3. Μετά από δική μου έρευνα και διαβάζοντας το excel του @korakios, έχω καταλήξει στα εξής υποψήφια προγράμματα. ΦΑ: Ήρων Gas Pass με χαμηλή τιμή kwh και όφελος 150 ευρώ (αορίστου, ουσιασικά όμως παραμονή για 12 μήνες για να μην τα επιστρέψεις). ΗΡ: Elpedison Bright σταθερό με όφελος 100 ευρώ και δέσμευση παραμονής (που ακόμα και έτσι αν θες φεύγεις και απλά επιστρέφεις μέρος του δώρου, άρα καμία ζημιά). Γνώμες και αντιπροτάσεις δεκτές.

Ευχαριστώ και συγνώμη για το μεγάλο Post!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα σε ολη την ομαδα! 
λοιπον εδω κ καποιες μερες λαμβανω τηλεφωνημα απο μια συμβουλο ενεργεισς που προτεινει που ειναι καλυτερα να παω οσον αφορα το ρευμα! 
εγω ειμαι αυτη τη στιγμη ζενιθ στο power home basic. Κ μου λεει οτι το καλυτερο προγραμμα αυτη την στιγμη ειναι της protergia ενα προγραμμα τυπου κιτρινο οπου λεει κανεις συμβολαιο 2 χρονια, αν δν σ αρεσει φευγεις χωρις επιβαρυνση και σου δινει γραπτως οτι γι αυτα τα 2 χρ δν θα εχεις ρητρα αναπροσαρμογης. 

Γενικα μου ειπε να παω σε μεγαλους παροχους που παραγουν ρευμα τυπου δεη, protergia και ηρων..

τι προτεινετε γενικα;

Κοτ β δν δικαιουμαι..

Επεξ/σία από nikiangel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...