Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μιας και βλέπω ότι όλα τα επαγγελματικά θα είναι άνω των 0,15Ε στα πράσινα-κίτρινα, σαν πιο συμφέρον βλέπω είτε της we energy με 0,16 για ένα εξάμηνο είτε της ελπεντισον με 0,169 αλλά με δέσμευση αποχώρησης. 

Επεξ/σία από 1comment
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, korakios είπε

βάζεις ημερομηνία απο 1/12 στο λινκ για ΤΕΑ

https://www.enexgroup.gr/el/day-ahead-market-figures

ΜΤΑ = ΤΕΑ (ΑΓΟΡΑ ΕΠΟΜΕΝΗΣ ΗΜΕΡΑΣ ΚΑΙ ΕΝΔΟΗΜΕΡΗΣΙΑ ΑΓΟΡΑ) + Αποκλίσεις + ΛΠ(σύνολο)

μαντεύεις και ΛΠ και Αποκλίσεις

Υποθέτω εννοείς 1-Ιανουαρίου, και όχι 1-Δεκεμβρίου σωστά; Στο παράδειγμα που ανέφερα, έγραψα ότι έστω πως είναι Ιανουάριος και πλησιάζει τέλος του μήνα. Τα κίτρινα (είμαι στο Ήρων Guarantee) δεν είναι με την ΤΕΑ του τρέχοντα μήνα;

Για το ΜΤΑ είδα το εξής:


 

Αναφορά σε κείμενο

 

image.png.939994bf6dd5190304795526ecb5c5d4.png

 

image.png.ad932c4e1e85e89e56e7ff03fd2d8236.png


 

 

Δηλαδή ταυτίζοντα. Στο site του ΑΔΜΗΕ όμως:

 

Αναφορά σε κείμενο

image.png.01a84145191984127ccca01b902127df.png

 

Τι κάνω λάθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, charilaos είπε

Υποθέτω εννοείς 1-Ιανουαρίου, και όχι 1-Δεκεμβρίου σωστά;

μόνο σε περίπτωση που ταξιδεύεις στο χωροχρόνο θα μπορείς να βάλεις απο 1η Ιανουαρίου 😁

6 λεπτά πριν, charilaos είπε

Τι κάνω λάθος;

δεν έχω ιδέα , δε με έχει απασχολήσει ποτέ να σου πω την αλήθεια , ίσως να παίζουν ρόλο οι αποκλίσεις , δες για προηγούμενους μήνες αν βγαίνει μαζί με αυτές , αν ναι τότε θα κάνει διόρθωση για Νοέμβριο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, korakios είπε

μόνο σε περίπτωση που ταξιδεύεις στο χωροχρόνο θα μπορείς να βάλεις απο 1η Ιανουαρίου 😁

δεν έχω ιδέα , δε με έχει απασχολήσει ποτέ να σου πω την αλήθεια , ίσως να παίζουν ρόλο οι αποκλίσεις , δες για προηγούμενους μήνες αν βγαίνει μαζί με αυτές , αν ναι τότε θα κάνει διόρθωση για Νοέμβριο

Κουράστηκες, αύριο πάλι :D @korakios

Αφού έγραψα "Ας υποθέσουμε ότι είναι Ιανουάριος " :D

Δηλαδή αν είναι πχ. 20 Ιανουαρίου, να βάζουμε από 1/1 μέχρι 20/1 να δούμε που κυμαίνεται και να κάνουμε μια εκτίμηση

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σ πάντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, fysikos είπε

Μου ηρθε εκκαθαριστικος της ελπε στον οποιο αναγράφεται το προηγούμενο πρόγραμμα κ χωρις το 50αρικο. Λογικό;

Λογικό, το "ξεχάσανε" 😁 (εκτός αν ήσουν απο πριν πελάτης)

αμφισβήτηση , ΣτΚ/myrae , τα γνωστά , θα το θυμηθούν

Μάλλον ξέμειναν απο λεφτά, το νου σας αν πάτε με κάρτα Σκλαβενίτη μήπως είναι ακάλυπτη  😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, korakios είπε

Λογικό, το "ξεχάσανε" 😁 (εκτός αν ήσουν απο πριν πελάτης)

αμφισβήτηση , ΣτΚ/myrae , τα γνωστά , θα το θυμηθούν

Μάλλον ξέμειναν απο λεφτά, το νου σας αν πάτε με κάρτα Σκλαβενίτη μήπως είναι ακάλυπτη  😂

Ημουν απο πριν πελατης αλλα μου ειπε οτι θα το παρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη και εγω σκεφτομαι να βαλω σταθερο προγραμμα. Με τις τωρινες τιμες χονδρικης, ποσο θα εκανε η κιλοβατωρα πχ στην elpe και στον ηρωνα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, fysikos είπε

Ημουν απο πριν πελατης αλλα μου ειπε οτι θα το παρω

ε, εντάξει τότε, αυτά τα λένε εξαρχής , αφού σου είπε ο υπάλληλος οτι θα τα πάρεις είναι γνωστό , ο λόγος του συμβόλαιο 😂

ζήτα για αρχή την τηλεφωνική ηχογράφηση και εύχεσαι να μην "έχει χαθεί"

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είχε βγει στις 29/11 έναντι της ΕΛΠΕ στο οποίο φαινόταν κανονικά το 50ρικο δώρο και ήταν πιστωτικός. Τους είχα ζητήσει 28/11 να μπω στο smart και να μου δώσουν το 100ρικο δώρο, αποδέχτηκα την αλλαγή προγράμματος την ίδια μέρα με το pdf του 100ρικου να συμπεριλαμβάνεται κανονικά στο mail αλλά επειδή το ψηλιάστηκα ότι δεν πρόκειται να πάρω και το 100ρικο, αρχές δεκεμβρίου υπολογίζοντας στο περίπου ότι έχω εξαντλήσει το 50ρικο, έκανα αίτηση σε ΗΡΩΝ και ακόμη περιμένω να ολοκληρωθεί η αλλαγή. Μέχρι εχθές φαινόταν κανονικά στο myElpedison ο  έναντι λογαριασμός. Σήμερα ως δια μαγείας εξαφανίστηκε.

Έχει συμβεί και σε κάποιον άλλο αυτό ή υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να εξαφάνισαν τον πιστωτικό έναντι ώστε να πάρουν πίσω το 50ρικο δώρο;

Υ.Γ. Ως νέο πελάτης υπέγραψα στο value. Δεν ήμουν ήδη ελπέντισον και ζήτησα το 50+50(σε πόντους) κατ' εξαίρεση.

Edit: Εννοείτε πως έχω κρατήσει το pdf του έναντι και υπάρχει και mail τους που με ενημερώνουν για την έκδοση του και για το πιστωτικό του υπόλοιπο.

Επεξ/σία από alexmpl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, alexander098 είπε

Επειδη και εγω σκεφτομαι να βαλω σταθερο προγραμμα. Με τις τωρινες τιμες χονδρικης, ποσο θα εκανε η κιλοβατωρα πχ στην elpe και στον ηρωνα;

κατέβασε το excel και βάλε τιμές χοντρικής να δεις ο ίδιος :)

1 λεπτό πριν, alexmpl είπε

Έχει συμβεί και σε κάποιον άλλο αυτό ή υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να εξαφάνισαν τον πιστωτικό έναντι ώστε να πάρουν πίσω το 50ρικο δώρο;

χοντράδα , δε νομίζω να το ξεφτιλίσουν

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, fysikos είπε

Ημουν απο πριν πελατης αλλα μου ειπε οτι θα το παρω

Στο συμβόλαιο το έγραφε; Για τσέκαρε εκεί που λέει "άλλες πιστώσεις". Αν δε το έγραφε εκεί δεν ισχύει τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, 1comment είπε

Μιας και βλέπω ότι όλα τα επαγγελματικά θα είναι άνω των 0,15Ε στα πράσινα-κίτρινα, σαν πιο συμφέρον βλέπω είτε της we energy με 0,16 για ένα εξάμηνο είτε της ελπεντισον με 0,169 αλλά με δέσμευσ αποχώρησης. 

και εγω λογω αντλιας και μεγαλες καταναλωσεις σε επαγγελματικο βλεπω ειτε ελπεντισον με 0.169 σταθερο ειτε δεη πρασινο με 0.178 περιπου και βλεπουμε τον φλεβαρη. ξαναδες/ρωτα για το we energy με 0,16 γιατι λεει χωρις ρητρα* και στα *αναφερει οτι μπορει κανονικα να βαλει ρητρα. 

 

στο πρασινο θα μπορουμε να ξαναμπουμε η ειναι απλα μεταβατικο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, alan_dalon είπε

ξαναδες/ρωτα για το we energy με 0,16 γιατι λεει χωρις ρητρα* και στα *αναφερει οτι μπορει κανονικα να βαλει ρητρα. 

δεν έχει ρήτρα το σταθερό weyellow

4 λεπτά πριν, alan_dalon είπε

στο πρασινο θα μπορουμε να ξαναμπουμε η ειναι απλα μεταβατικο? 

μπορουμε

5 λεπτά πριν, alan_dalon είπε

ειτε ελπεντισον με 0.169 σταθερο ειτε *** πρασινο με 0.178 περιπου

στα πράσινα δεν έχουν βγει οι τιμές , 25+ του μηνός θα ξανατσεκάρεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...