Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ερώτηση που αφορά τα κίτρινα.

Ας υποθέσουμε ότι είναι Ιανουάριος και όσο πλησιάζει το τέλος του μήνα θέλω να κάνω εκτίμηση για το που θα καταλήξει η Μεσοσταθμική Τιμή Αγοράς. Πως το κάνω αυτό;

Επίσης, βλέπω ότι η τιμή Τιμής Εκκαθάρισης Αγοράς

https://www.dei.gr/el/dei-omilos/i-dei/dimosiefseis/miniaia-pliroforiaka-deltia/miniaia-timi-ekkatharisis-agoras/

ταυτίζεται με το παρακάτω site, όταν για Τιμή εκκαθάρισης της Aγοράς Επόμενης Hμέρας δώσω διάρκεια από πρώτη μέχρι τέλος του εκάστοτε μήνα (προφανώς)

https://www.enexgroup.gr/el/day-ahead-market-figures

 

Οπότε γυρνάω στην αρχική ερώτηση, δεδομένου του site

https://www.admie.gr/agora/enimerotika-deltia/mesostathmiki-timi-agoras?since=01.11.2023&until=30.11.2023&op=Υποβολή

Πως μπορώ να κάνω εκτίμηση για την ΜΤΑ; Πως συνδέονται ΜΤΑ & ΤΕΑ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, charilaos είπε

Ας υποθέσουμε ότι είναι Ιανουάριος και όσο πλησιάζει το τέλος του μήνα θέλω να κάνω εκτίμηση για το που θα καταλήξει η Μεσοσταθμική Τιμή Αγοράς. Πως το κάνω αυτό;

βάζεις ημερομηνία απο 1/12 στο λινκ για ΤΕΑ

https://www.enexgroup.gr/el/day-ahead-market-figures

5 λεπτά πριν, charilaos είπε

Πως μπορώ να κάνω εκτίμηση για την ΜΤΑ; Πως συνδέονται ΜΤΑ & ΤΕΑ;

ΜΤΑ = ΤΕΑ (ΑΓΟΡΑ ΕΠΟΜΕΝΗΣ ΗΜΕΡΑΣ ΚΑΙ ΕΝΔΟΗΜΕΡΗΣΙΑ ΑΓΟΡΑ) + Αποκλίσεις + ΛΠ(σύνολο)

5 λεπτά πριν, charilaos είπε

Πως μπορώ να κάνω εκτίμηση για την ΜΤΑ;

μαντεύεις και ΛΠ και Αποκλίσεις

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα με τα πράσινα τιμολόγια η λογική δεν λέει ότι θα έπρεπε να ανακοινώνουν τις τιμές από 20 του προηγούμενου μήνα ώστε να προλάβεις να αλλάξεις αν δεν σε συμφέρει όπως πριν; Τώρα 1 του μήνα θα ανεβάζουν τιμές, μέχρι να σε αλλάξουν θα πηγαίνει 10.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Strategos είπε

Τώρα με τα πράσινα τιμολόγια η λογική δεν λέει ότι θα έπρεπε να ανακοινώνουν τις τιμές από 20 του προηγούμενου μήνα ώστε να προλάβεις να αλλάξεις αν δεν σε συμφέρει όπως πριν;

δεν έχει λογική αυτό που λες σύμφωνα με τον τρόπο που τιμολογούνται τα πράσινα

2 λεπτά πριν, Strategos είπε

ώρα 1 του μήνα θα ανεβάζουν τιμές, μέχρι να σε αλλάξουν θα πηγαίνει 10.

ας πηγαίνει και 15 , το θέμα είναι να μετρά η ημερομηνία αίτησης ή εντολής εκπροσώπησης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρασε και η 3η εργάσιμη και ακόμα δεν ξεκίνησε η εκπροσώπηση στην Elpedison.
Υποψιάζομαι πως τα καταστήματα τους είναι μόνο διακοσμητικά, για να δέχονται τις αιτήσεις και να τις "στέλνουν" στα κεντρικα για να τις διεκπεραιώσουν από εκεί, εν αντιθέσει με τη ΔΕΗ και τη Ζενιθ που έχω εμπειρία και μάλλον τα συστήματα στα καταστήματα τους είναι "συνδεδεμένα" με το σύστημα.

Και αυτό το λέω και για έναν ακόμη λόγο: Πήγα πρώτα στο κατάστημα της Μαρτίου στη Θεσσαλονίκη για να κάνω την αίτηση, αλλά μου έλεγε πως δε δούλευε το φωτοτυπικό και πως απλά θα κάνει την αίτηση και θα έρθει άτομο από Δευτέρα να την παραλάβει για να την στείλει στα κεντρικά. Κάτι τέτοια μου έλεγε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@korakios Αν θυμάμαι κάποτε είχες πει να δούμε αν κάποιος τρόπος μέσω δεδδηε δείχνει πιο γρήγορα την αλλαγή παρόχου.

07/12 αίτηση econtract ήρων και επικοινωνία-αποστολή σύμβασης με mail. Σήμερα πρωί (χθες βράδυ είχα κοιτάξει και δεν) αλλαγή ψηφίου και με τους 2 τρόπους. Στο δεδδηε app επίσης με τις μετρήσεις μου με ημερομηνία 08/12.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, yazidis είπε

Πέρασε και η 3η εργάσιμη και ακόμα δεν ξεκίνησε η εκπροσώπηση στην Elpedison.

πάρε τηλ ΔΕΔΔΗΕ αν έλαβαν αίτημα . Τις περισσότερες φορές καθυστερεί ο πάροχος να σε ενημερώσει .

Εμένα με ενημέρωσε ο Ήρων οτι ολοκληρώθηκε η μετάβαση ....ένα μήνα πριν (ήταν η προηγούμενη τράμπα 😂)

Πάντως είναι ευκαιρία να παρακολουθήσεις και τους 2 τρόπους τσεκαρίσματος μετάβασης, πιστεύω ο 2ος είνια πιο έγκυρος και ενημερώνεται πιο γρήγορα απο τον 1ο 

Μόλις τώρα, lazurell είπε

@korakios Αν θυμάμαι κάποτε είχες πει να δούμε αν κάποιος τρόπος μέσω δεδδηε δείχνει πιο γρήγορα την αλλαγή παρόχου.

07/12 αίτηση econtract ήρων και επικοινωνία-αποστολή σύμβασης με mail. Σήμερα πρωί (χθες βράδυ είχα κοιτάξει και δεν) αλλαγή ψηφίου και με τους 2 τρόπους. Στο δεδδηε app επίσης με τις μετρήσεις μου με ημερομηνία 08/12.

το θέμα είναι αν παρατήρησες το αν ήταν ετεροχρονισμένοι οι 2 τρόποι . Πχ να το παρακολουθούσες καθημερινά και να φάνηκε μόνο με τον έναν και μετά να φάνηκε στον άλλον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, korakios είπε

το θέμα είναι αν παρατήρησες το αν ήταν ετεροχρονισμένοι οι 2 τρόποι . Πχ να το παρακολουθούσες καθημερινά και να φάνηκε μόνο με τον έναν και μετά να φάνηκε στον άλλον

Αυτό έκανα, κάθε μέρα το κοιτούσα. Σήμερα το έδειξε και στα τρία. Αν έχει καθυστέρηση από τον έναν στον άλλον τρόπο, θα είναι 1-2 ώρες μόνο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, korakios είπε

πάρε τηλ ΔΕΔΔΗΕ αν έλαβαν αίτημα . Τις περισσότερες φορές καθυστερεί ο πάροχος να σε ενημερώσει .

Εμένα με ενημέρωσε ο Ήρων οτι ολοκληρώθηκε η μετάβαση ....ένα μήνα πριν (ήταν η προηγούμενη τράμπα 😂)

Πάντως είναι ευκαιρία να παρακολουθήσεις και τους 2 τρόπους τσεκαρίσματος μετάβασης, πιστεύω ο 2ος είνια πιο έγκυρος και ενημερώνεται πιο γρήγορα απο τον 1ο 

το θέμα είναι αν παρατήρησες το αν ήταν ετεροχρονισμένοι οι 2 τρόποι . Πχ να το παρακολουθούσες καθημερινά και να φάνηκε μόνο με τον έναν και μετά να φάνηκε στον άλλον

Μπα, πουθενά δεν έχει γίνει η αλλαγή. Μπαίνω και στο app για την ΥΔΕ να δω αν άλλαξε το τελευταίο ψηφίο, αλλά ανοίγω και το app του ΔΕΔΔΗΕ στο κινητό να δω αν έχουν βάλει στις μετρήσεις την μέτρηση που έδωσα και γραφόταν κανονικά στην 1η σελίδα και το ημερήσιο και το νυχτερινό.
Πιστεύω πως δε θα προχώρησαν την αίτηση από την ίδια την Elpedison. Τον Αύγουστο που είχα πάει στη Ζενίθ μέσα σε 2 εργάσιμες είχε τελειώσει η μεταφορά, μπαμ μπαμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για μας που ειμαστε ήδη Elpedison, παίζει να μας δώσουν πάλι το 100αρι? :D

(Εννοώ αν υπογράψουμε στο σταθερό)

Επεξ/σία από greg4
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, greg4 είπε

Για μας που ειμαστε ήδη Elpedison, παίζει να μας δώσουν πάλι το 100αρι? :D

απο μόνοι τους χλωμό , εκτός αν έχεις γραπτώς απο υπάλληλο οτι θα τα πάρεις, που δε σημαίνει οτι θα τα δώσουν 100% αλλά οτι θα μπορέσεις να τα διεκδικήσεις

Μόλις τώρα, atrias είπε

μπορεί να μου πει κάποιος αν αντιμετωπίζει πρόβλημα αυτή τη στιγμή στο να κατεβάσει τον λογαριασμό από το my heron ;

τα έχει παίξει (μου ήρθε και άκυρη ειδοποίηση)  , μάλλον κάνουν αλλαγές .

Πάντως ποτέ η σελίδα δεν άνοιγε σωστά . Πάντα πρέπει να κάνω refresh

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, yazidis είπε

Μπα, πουθενά δεν έχει γίνει η αλλαγή. Μπαίνω και στο app για την ΥΔΕ να δω αν άλλαξε το τελευταίο ψηφίο, αλλά ανοίγω και το app του ΔΕΔΔΗΕ στο κινητό να δω αν έχουν βάλει στις μετρήσεις την μέτρηση που έδωσα και γραφόταν κανονικά στην 1η σελίδα και το ημερήσιο και το νυχτερινό.
Πιστεύω πως δε θα προχώρησαν την αίτηση από την ίδια την Elpedison. Τον Αύγουστο που είχα πάει στη Ζενίθ μέσα σε 2 εργάσιμες είχε τελειώσει η μεταφορά, μπαμ μπαμ.

Αύριο το αργότερο μεθαύριο θα είσαι κομπλέ.Ουτως η άλλως με την  μέτρηση που έδωσες θα βγει ο τελικός του προηγούμενου,και στο νέο πάροχο ήδη χρεώνεσαι με την ενδειξη αυτή και μετά οπότε μην χολοσκας.

3 λεπτά πριν, atrias είπε

μπορεί να μου πει κάποιος αν αντιμετωπίζει πρόβλημα αυτή τη στιγμή στο να κατεβάσει τον λογαριασμό από το my heron ;

Και σε εμένα τα ίδια κάνει 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, favou2000 είπε

Αύριο το αργότερο μεθαύριο θα είσαι κομπλέ.Ουτως η άλλως με την  μέτρηση που έδωσες θα βγει ο τελικός του προηγούμενου,και στο νέο πάροχο ήδη χρεώνεσαι με την ενδειξη αυτή και μετά οπότε μην χολοσκας.

για τη μέτρηση οκ, σημασία έχει και να αναγράφεται σωστή ημερομηνία εκπροσώπησης μιας και αν καθυστερήσει και γίνει με ετεροχρονισμένη ημερομηνία φαίνεται μεγάλη κατανάλωση σε λίγες μέρες , εκεί είναι και το ουσιαστικό πρόβλημα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, greg4 είπε

Για μας που ειμαστε ήδη Elpedison, παίζει να μας δώσουν πάλι το 100αρι? :D

(Εννοώ αν υπογράψουμε στο σταθερό)

Δεν υπάρχει λόγος να πας στο σταθερό ακόμη καθώς έχεις πέναλτι για να φύγεις. Όσο δίνουν δώρα ακολουθούμε ενεργειακό τουρισμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...