Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, zevage είπε

Απο ποιον παροχο? Αυτον απο τον οποιο εχει κανεις αποχωρήσει?

...βεβαίως. Ίσχυε κανονικά μέχρι λίγο πριν μπουκάρει ο μαλάκας στην "ουκρανιασκάγια γκουβέρνια" (ιδέα δεν έχω αν σχετίζονται τα γεγονότα με κάποιον τρόπο....). Μετά, ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ότι μπήκε σ' εφαρμογή απόφαση του ΣτΕ, κόβοντάς τους έτσι την δυνατότητα (και εσχάτως υποτίθεται ότι γκρινιάζουν ΕΝΤΟΝΑ σε ΡΑΕ και κυβέρνηση να τους επαναδοθεί, διότι λέει είναι "καλό μέτρο ενάντια στους καθ' έξιν μπαταχτήδες, ενώ το να τους τρέχουν στα δικαστήρια για να πάρουν τα λεφτά τους, κοστίζει χρόνο και χρήμα" - άσε που αν δεν έχει κάτι στο όνομά του ο οφειλέτης θα πάρουν παπάργια, προσθέτω εγώ. Με άλλα λόγια, ζητάν να ξανα-ισχύσει το μέτρο "βάζουμε το πόδι πάνω στον λαιμό του οφειλέτη, για να σκιστεί να βρει λεφτά να μας πληρώσει, γιατί χωρίς ρεύμα δεν μπορεί").

7 λεπτά πριν, korakios είπε

αναφέρει " Για ένα ΑΦΜ που δεν χρωστάει ούτε μισό ευρώ πουθενά! "

αν εννοεί οτι είχε αλλάξει και το ΑΦΜ τότε ο ΔΕΔΔΗΕ έκανε διπλή πατάτα

φυσικά παραμένει ρίσκο , δεν παίζουμε με αυτά

...ή πατάτα, ή,,,,"έχουνε τα μέσα" στην ΕΛΠΕ για να κόβουν ό,τι θέλουν, για όσα θέλουν, Ο,ΠΟΤΕ το θέλουν....(και μπορεί και να συνεχίζουν και τώρα, ποιος ξέρει. Τους χαλάει; Ποιος θα τους 
"κυνηγήσει"; )

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Spoiler
8 λεπτά πριν, washcloud είπε

...ή πατάτα, ή,,,,"έχουνε τα μέσα" στην ΕΛΠΕ για να κόβουν ό,τι θέλουν, για όσα θέλουν, Ο,ΠΟΤΕ το θέλουν....(και μπορεί και να συνεχίζουν και τώρα, ποιος ξέρει. Τους χαλάει; Ποιος θα τους 
"κυνηγήσει"; )

μέσα δε νομίζω , απλά η κλασσική μπανανία , είδαν εντολή διακοπής και πήγαν απο ΔΕΔΔΗΕ να την εκτελέσουν παράνομα ενώ είναι σε άλλον πάροχο (αν δεν έχει αλλάξει κάτι)

τώρα αν ήταν και σε άλλο ΑΦΜ πάμε σε άλλο επίπεδο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

μέσα δε νομίζω , απλά η κλασσική μπανανία , είδαν εντολή διακοπής και πήγαν απο ΔΕΔΔΗΕ να την εκτελέσουν παράνομα ενώ είναι σε άλλον πάροχο (αν δεν έχει αλλάξει κάτι)

τώρα αν ήταν και σε άλλο ΑΦΜ πάμε σε άλλο επίπεδο

...

Spoiler

...υποτίθεται όμως ότι η όλη φάση δεν τόσο θέμα "παρανομίας", αλλά ότι πρακτικά/ουσιαστικά/χειροπιαστά σταμάτησε η πρόσβαση μέσα από το σύστημα που το κάνανε, not; Τους τραβήξανε την μπρίζα, kind of. Δεν ήταν δηλαδή θέμα "αν στείλουμε εντολή, είναι παράνομο, και διακυνδυνεύουμε επιπτώσεις", και ταυτόχρονα να είχε "νομικές επιπτώσεις κι ο ΔΕΔΔΗΕ που έκανε ό,τι του ζήτησαν ενώ δεν έπρεπε". Για το τελευταίο μάλιστα ψιλοαμφιβάλλω, σε φάση να μην υπήρχε πλαίσιο ούτως ώστε ο ΔΕΔΔΗΕ να είχε περιθώρια "μη συμμόρφωσης με την εντολή. ΛΟΓΙΚΑ όλη η ευθύνη έπεφτε στον πάροχο και την εντολή που - παρανόμως ή μη - έδινε. Σαν να λέμε "ο λοχαγός του έδωσε εντολή να τον εκτελέσει, δεν ευθύνεται αυτός που τον εκτέλεσε, διαταγές ακολουθούσε". Ο ΔΕΔΔΗΕ μάλλον εργαλείο είναι, δεν παίρνει θέση....

Και το δικό μου σενάριο, ακριβώς εκεί κολλάει : στην πιθανότητα να ΜΠΟΡΟΥΝ να "μιλήσουν" με ΔΕΔΔΗΕ (μέσω,,,,"μέσων") τελικά. Βέβαια σε αυτή την περίπτωση οι κατά τόπου ΔΕΔΔΗΕδες που κάνουν κάτι τέτοιο θα είναι ΠΑΝΤΕΛΩΣ εκτεθειμένοι, οπότε μάλλον δεν παίζει,,,,αλλά ξέρω 'γω...; Μπανανία, μόνος σου το είπες....Εδώ οι άλλοι δεν αποδίδανε τα δημοτικά τέλη και δεν είδαμε κανέναν κρεμασμένο Βολτατζή στο Σύνταγμα............ Δεν ξέρω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι γονείς μου έχουν voltera περίπου 2+ ετη, προχθές εκδόθηκε ο εκκαθ. λογαριασμός για περίοδο 15/7-08/09 (55ημ) και έχουν χρέωση  και 58€ ρήτρα αναπροσαρμογής. Έχω την εντύπωση ότι αυτή είχε καταργηθεί. Θα επικοινωνήσω αύριο μαζί τους βέβαια αλλά αν καποιος είναι γνωστής στο αντικείμενο ας με κατατοπίσει, μπορεί να είναι και η σωστή η χρέωση δηλ.

C330F605-29F5-4435-8DF4-6D4D8F1AC486.jpeg

Επεξ/σία από greekparot
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, greekparot είπε

και 58€ ρήτρα αναπροσαρμογής. Έχω την εντύπωση ότι αυτή είχε καταργηθεί.

...σωστή εντύπωση έχεις μεν για το ότι έχει καταργηθεί - λάθος όμως εντύπωση για το ΑΠΟ ΠΟΤΕ : καταργήθηκε (...για την ακρίβεια : έχει ανασταλλεί μέχρι 31/7/23 ή μέχρι,,,νεωτέρας. Όποιο έρθει πρώτο...) από 1/8. Συνεπώς τα 58 αντιστοιχούν στο διάστημα από 15/7 έως 31/7...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, washcloud είπε

...σωστή εντύπωση έχεις μεν για το ότι έχει καταργηθεί - λάθος όμως εντύπωση για το ΑΠΟ ΠΟΤΕ : καταργήθηκε (...για την ακρίβεια : έχει ανασταλλεί μέχρι 31/7/23 ή μέχρι,,,νεωτέρας. Όποιο έρθει πρώτο...) από 1/8. Συνεπώς τα 58 αντιστοιχούν στο διάστημα από 15/7 έως 31/7...

Ευχαριστώ πολύ μόλις τώρα κ εγώ αυτό διαπίστωσα η χρέωση είναι σωστή για τις 15ημ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, greekparot είπε

Ευχαριστώ πολύ μόλις τώρα κ εγώ αυτό διαπίστωσα η χρέωση είναι σωστή για τις 15ημ.

δες για weblue,   Ηρών Generous , ή έστω κάποιο της Ελίν , μιας και δυστυχώς δε συμφέρει πλέον

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, greekparot είπε

Ευχαριστώ πολύ μόλις τώρα κ εγώ αυτό διαπίστωσα η χρέωση είναι σωστή για τις 15ημ.

Να ΄σαι καλά - πάντως (κι εγώ μέχρι αρχές Αυγούστου Βολτέρα είχα τους γονείς και ήμουν κι ο ίδιος), και γενικώς ενώ μέχρι Απρίλη,,,καλά τα πηγαίναμε για 2 και 4 χρόνια αντίστοιχα, μου κάνανε κάτι "νεράκια" (συν ότι για τον Αύγουστο τινάξανε την τιμή τους 0,20 πιο πάνω από ΔΕΗ χωρίς καν "εκπτωσούλες"). Πάνω σε όλα αυτά, βάλε και την αβεβαιότητα του μέλλοντος της Βολτέρα (ένα χρόνο τώρα ακούγεται η πώλησή της) το επόμενο διάστημα που (λογικά) θα ξεσκαρτάρει το τοπίο με τους πολλούς "εναλλακτικούς", θα σου πρότεινα να τους πας από τώρα ΔΕΗ. Μη πχ βαρέσουν κανένα κανόνι στη Βολτέρα και βρεθούν οι πελάτες στην "Καθολική Υπηρεσία" (την οποία την "έχει" η Ελπέντισον με τιμές φαρμάκι - αν και δεν ξέρω τί ακριβώς γίνεται/προβλέπεται σε τέτοια περίπτωση και πόσο γρήγορα θα μπορέσουν όσοι πελάτες το πάρουν χαμπάρι να πάνε αλλού, πριν καταγράψει "τέρατα" το ρολόι τους μέσω "καθολικής" Ελπέντισον, και για λίγες μέρες τους βγει να πληρώσουν "μια μικρή περιουσία"....).

Εκτός κι αν έχουν κανένα παλιό χρέος στη ΔΕΗ, οπότε δεν παίζει για εκεί. 

Είχα ώρα που είχα γράψει το ποστ χωρίς να το ποστάρω και βλέπω σου έγραψε κι ο κοράκιος, προτείνοντάς σου τους φθηνότερους εναλλακτικούς σε σχέση με ΔΕΗ (η Βολτέρα είναι στα ίδια με ΔΕΗ σχεδόν πια ούτως ή άλλως). Εγώ θα πω μη βλέπεις μόνο την φαινόμενη φτήνια όμως :

α) όταν θα επιστρέψει η χρέωση αναπροσαρμογής, θα βρεθείς σε κυμαινόμενο που ίσως να έχει ρήτρα αποχώρησης (όσο έχει ανασταλλεί, πας όποτε θες αλλού).

β) ..αυτό το αλλού όμως σηκώνει συζήτηση, καθώς ΔΕΝ είναι πρακτικά εύκολο να φεύγεις αμέσως από έναν για να πας σε άλλον. Πιθανώς να φας και ενάμιση μήνα κάπου, ίσως και παραπάνω (να μην εξηγώ γιατί). Και αφού οι τιμές του καθένα ανακονώνονται κάθε μήνα πλέον, μπορεί με το το που θα είναι να γίνει η  μετάβαση, οι τιμές του επόμενου μήνα να μη σε συμφέρουν. Άρα καλύτερα να πας κάπου μια κι έξω όπου και ΠΙΘΑΝΩΣ θα μείνεις.

γ) ...η We παρέχει τα ελκυστικότερα τιμολόγια, ΚΑΙ χωρίς "παγίδες", αλλά εγώ που προσπάθησα τέλος Αυγούστου να μεταβώ σε αυτούς, με γράψανε κανονικά (έχουν σταματήσει και τα "online συμβόλαια" - μόνο μέσω μέιλ. Που ούτως ή άλλως σημαίνει καθυστέρηση. Βέβαια εγώ και στους γονείς και σ' εμένα έχω ΚΟΤ, και έχω την βάσιμη υποψία ότι "κάνανε το κορόιδο" λόγω ΚΟΤ. Πάντως ούτε σε μέιλ μου απαντήσανε, τις πολλές φορές που έστειλα. Έχε το κι αυτό υπ' όψη.

δ) Ο Ήρωνας έχει την "παγίδα" του "20% έκτπωση συνέπειας". Που αν πεις να φύγεις κατά πάσα πιθανότητα δεν θα σου δώσει την τελευταία. Και γενικώς με βάση όσα έχω δει από αυτούς σχεδόν ε΄να χρόνο τώρα στα σχετικά θρεντ, μακρυά.

ε) Η Ελίν ΙΣΩΣ και να είναι η "πιο ασφαλής περίπτωση" από τους φθηνούς εναλαλκτικούς, αλλά έχει και αυτή δείξει θέματα κατά καιρούς. 

...και τέλος, για όλους τους παραπάνω υπάρχει η περίπτωση εξαγοράς/συγχώνευσης/ "ανακατέματος" τεσπα και μπορεί αυτό να το βρεις μπροστά σου, ως κακό αποτέλεσμα της διαδικασίας. Για ΟΛΑ αυτά (και για ακόμη άλλα) λοιπόν εγώ θα έλεγα καλύτερα ΔΕΗ και να κάτσεις εκεί (για την σύνδεση των γονιών λέω τεσπα). Εκτός κι αν όπως είπα υπάρχει παλιό χρέος (που θα το απαιτήσει, οπότε μάλλον δεν πας). Για οποιαδήποτε κουβέντα περί ΔΕΗ όμως, στο δικό της θρεντ.

ΥΓ φυσικά μπορείς να τους αφήσις Βολτέρα ακόμα, αλλά τουλάχιστον δες τί θα γίνει από τιμές πρώτα στις 20 που θ' ανακοινωθούν για Οκτώβρη, δεν αποκλείεται πχ να το πάει στο στυλ της Ελπέντισον κι αυτή, οπότε φεύγεις τρέχοντας. Αν μείνει "ως έχει", ασ' τους κι εκεί, αλλά ξαναλέω, καλύτερα ΔΕΗ ΓΕΝΙΚΑ με προοπτική εκεί να μείνεις....(εκτός κι αν δούμε τίποτε τρελές χρεώσεις στην ΔΕΗ για τον Οκτώβρη....Που ΔΕΝ νομίζω, αλλά ποτέ δεν ξέρεις...).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά έχω νέα σύνδεση ΔΕΗ απο Ιούνη. Επειδή η ΔΕΗ είναι χχχ...ανείο (είμαι και ευγενικός) αλλα και επειδή υπάρχουν καλυτερες τιμές στην αγορά σκέφτομαι να πάω weenergy (αλήθεια τι σχέση έχει με την σκέτη energy?)

Μπορώ να πάω άμεσα; υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω ως ρήτρα αποχώρησης κτλ;

Αυτη τη στιγμή είμαι Γ1 και έχω ήδη πληρώσει 100ε εγγύηση. Η εγγύηση θα επιστραφεί με τη διακοπή του συμβολαίου;

σας ευχαριστώ 

Επεξ/σία από madrivermadonus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, madrivermadonus είπε

Παιδιά έχω νέα σύνδεση ΔΕΗ απο Ιούνη. Επειδή η ΔΕΗ είναι χχχ...ανείο (είμαι και ευγενικός) αλλα και επειδή υπάρχουν καλυτερες τιμές στην αγορά σκέφτομαι να πάω weenergy (αλήθεια τι σχέση έχει με την σκέτη energy?)

Μπορώ να πάω άμεσα; υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω ως ρήτρα αποχώρησης κτλ;

Αυτη τη στιγμή είμαι Γ1 και έχω ήδη πληρώσει 100ε εγγύηση. Η εγγύηση θα επιστραφεί με τη διακοπή του συμβολαίου;

σας ευχαριστώ 

Καλημερα... Καλυτερα να περιμενεις να δεις  τις νεες τιμες που θα ανακοινωθουν.. Υπομονη λιγο να δεις.. Μην βιαστεις..  Εχει ακουστει η weenergy δεν απαντα στους πελατες... Κοιταξε τις πισω 7-8 σελιδες...

Επεξ/σία από takoulou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, takoulou είπε

Καλημερα... Καλυτερα να περιμενεις να δεις  τις νεες τιμες που θα ανακοινωθουν.. Υπομονη λιγο να δεις.. Μην βιαστεις..  Εχει ακουστει η weenergy δεν απαντα στους πελατες... Κοιταξε τις πισω 7-8 σελιδες...

Φιλε μου ευχαριστω για την απαντηση. Διαβασα τις προηγουμενες σελιδες και γιαυτο ειμαι επιφυλακτικος και ζηταω τη γνωμη σας αλλιως θα ειχα φυγει απο δεη χθες...θα περιμενω λιγο...οσο αφιρα την επιστροφη της εγγυησης να κανω το ebill για να την παρω πισω η να περιμενω τη μεταβαση σε αλλο παροχο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, madrivermadonus είπε

οσο αφιρα την επιστροφη της εγγυησης να κανω το ebill για να την παρω πισω η να περιμενω τη μεταβαση σε αλλο παροχο;

αν είναι να φύγεις σύντομα ,δεν έχει νόημα

θα σου πρότεινα να κάνεις απο τώρα αίτηση για να αποφύγεις καθυστέρηση , αν τυχών είναι αρκετά ακριβότερη (χλωμό βάση ιστορικού τελευταίου έτους) κάνεις υπαναχώρηση

σε κάποια προγράμματα υπάρχει δυνατότητα "άμεσης εκπροσώπησης" που σημαίνει οτι χάνεις το δικαίωμα υπαναχώρησης , οπότε τσέκαρε το συμβόλαιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθες ενεργοποιήθηκα στον ΗΡΩΝ. Δεν πέρασε ο ΔΕΔΔΗΕ αν και έδωσα την κατανάλωση στον ΗΡΩΝ στις 23/8 (πέντε μέρες μετά την εκκαθάριση) και φαινόταν στο σύστημα του ΔΕΔΔΗΕ πως, ενώ έχω συνήθως γύρω στις 450kwh/μήνα, αυτή τη φορά είχα 90kwh. Βγήκε και πιστωτικός λογαριασμός λόγω εγγύησης από τον προηγούμενο πάροχο (ΔΕΗ). Δεν βρήκα όμως στο myHeron κάποιο σημείο για να δηλώνω κάθε μήνα τις καταναλώσεις. Θα εμφανιστεί μόνο του όταν φτάσει η ώρα να δηλώσω καταμέτρηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, takoulou είπε

Εχει ακουστει η weenergy δεν απαντα στους πελατες... Κοιταξε τις πισω 7-8 σελιδες...

Επειδη εχω γραψει σχετικα με την οχι καλη πρωτη εντυπωση στο θεμα της επικοινωνιας με την we energy να διευκρινισω οτι στο τηλεφωνο απαντανε κανονικα και χωρις αναμονη. Στα email δεν απαντουσαν..

Απο χθες 15 ειμαι πλεον στην we οποτε θα ενημερωνω για την εμπειρια μου.. Ελπιζω να μην το μετανιωσω..

Σιγουρα ηδη μου λειπει η πολυ καλη εφαρμογη myprotergia.. Απ οσο ξερω και η ΔΕΗ εχει φανταζομαι και αλλοι παροχοι..

Στην we δεν δεν υπαρχει δυνατοτητα εγραφης στη σελιδα τους ωστε να βλεπεις οτιδηποτε σχετικα με την παροχη  ή το λογαριασμο σου.. Μονο να δωσεις τις ενδειξεις μπορεις βαζοντας αρ. παροχης , τηλεφωνο και email.. Τοσο δυσκολο τους ειναι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, ppetros είπε

Στην we δεν δεν υπαρχει δυνατοτητα εγραφης στη σελιδα τους ωστε να βλεπεις οτιδηποτε σχετικα με την παροχη  ή το λογαριασμο σου.. Μονο να δωσεις τις ενδειξεις μπορεις βαζοντας αρ. παροχης , τηλεφωνο και email.. Τοσο δυσκολο τους ειναι??

Aκόμα και και για την ένδειξη, δεν έχουν βάλει κουτάκι για νυχτερινό. Δώστε τηλεφωνικά μη γίνει κάνα μπέρδεμα ή ρωτήστε αν γίνεται να γράφετε στο κουτάκι τις ενδείξεις και του ημερήσιου και του νυχτερινού.

Account πελάτη δεν τους βλέπω πρόθυμους να φτιάξουν, όπως και η Ελίν. Χρειάζεται κρυπτογράφηση που κοστίζει, και δεν αξίζει για τόσους λίγους πελάτες. Τουλάχιστον στέλνουν λογαριασμούς εγκαίρως μέσω mail.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...