Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 λεπτά πριν, Rebirth είπε

Ζήτησα για να υπάρχει στην ηχογράφηση της κλήσης να μου επιβεβαιώσουν ξανά από Elpedison ότι αν δεν εξαντληθούν τα 100 ευρώ στον πρώτο μήνα ότι πάνε στον δεύτερο και μου το επιβεβαίωσαν. Μου είπαν ξανά ότι το Smart είναι κίτρινο και πως όσοι μπαίνουμε τώρα Smart ισοδυναμεί με άρνηση υπαγωγής στο ειδικό τιμολόγιο (Πράσινο). 

 

* @HAthinaia εσύ το είχες ρωτήσει πάλι αυτό ή θυμάμαι αλλά αντί άλλων; 

σίγουρα κάποιος άλλος 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

---ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΠΛΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥ ΗΡΩΝ---

Επικοινώνησαν μαζί μου τηλεφωνικά μετά από αίτημα που είχα κάνει για επικοινωνία από το livechat, ο υπάλληλος δεν είχε ιδέα σε τι αναφερόμουν, και με ρώτησε 3-4 φορές "δηλαδή καθίσατε και υπολογίσατε τον τύπο;" και στο τέλος με ρώτησε αν θέλω να παραμείνω στον Ήρων (έχω κάνει αίτημα να πάω Elpedison), του απάντησα ότι τον ευχαριστώ αλλά δεν θέλω και μου λέει μετά "άρα απλά θέλετε διόρθωση του ήδη πιστωτικού λογαριασμού;" και λέω ναι και μου το κλείνει στα μούτρα. :) 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, lazarnik είπε

Είπα να δω και εγώ τον πρώτο μου λογαριασμό ελπε. Νομίζω και αυτοί λάθος κάνανε. Για δείτε και πείτε.

Screenshot_20231212_215356_myElpedison.jpg

@lazarnikΠαρατηρώ ότι δεν έχεις νυχτερινό οπότε συνολικά για Ρυθμιζόμενες χρεώσεις πρέπει να έχεις χρεωθεί το άθροισμα από τα εξής:

1. Ελληνικό Σύστημα Μεταφοράς Η/Ε: 220 kWh (συνολική κατανάλωση)x 0,00844 ευρώ/kWh = 1,8568 (στον λογαριασμό σε έχουν χρεώσει 0,24+0,24+1,37=1,85, πολύ σωστά δηλαδή)

2. Ελληνικό Δικτυο Διανομής Η/Ε: [8kVA (ισχύς μονοφασικής παροχής) x 4,434 ευρώ/kWh x 23 μέρες κατανάλωσης / 365 = 2,23] + [220 x 0,01415 = 3,113] = 5,343 ευρώ (εδώ στον λογαριασμό σου έχουν βάλει συνολική χρέωση 0,29 + 0,41 +0,70 + 1,65 + 2,29 = 5,34 ευρώ, σωστά δηλαδή)

3. Λοιπές Χρεώσεις: 220 kWh x 0,00008 ευρώ/kWh = 0,0176 (στο έχουν στρογγυλοποιήσει σε 0,02 στον λογαριασμό)

4. ΥΚΩ ημέρας: 29 kWh x 0,0069 ευρώ/kWH = 0,2001 (στο έχουν στρογγυλοποιήσει σε 0,2)

5. ΕΤΜΕΑΡ Ν.816/2014: 220 kWh x 0,017 ευρώ/kWh = 3,74 

Άρα ΣΥΝΟΛΙΚΑ πρέπει να σε έχουν χρεώσει σε ΡΥΘΜΙΖΟΜΕΝΕΣ ΧΡΕΩΣΕΙΣ: 1,85 + 5,34 + 0,0176 + 0,2 + 3,74 = 11,1476 (λογικά θα στο έχουν στρογγυλοποιήσει) :) 

1 ώρα πριν, panoszavra είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

image.png.df6705a1138655dfe27916d7872587e2.png

Μια επιβεβαίωση παρακαλώ. Με τα βασικά μαθηματικά που ξέρω η δεύτερη και η τρίτη γραμμή του Ελληνικού δικτύου διανομής μου βγαίνει διαφορετικό αποτέλεσμα από το χρεώσιμο. Είναι όντως έτσι;

 

@panoszavraΔες το από πάνω παράδειγμα που απάντησα σχετικά με τον λογαριασμό της Ελπέ

Επεξ/σία από HAthinaia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

και εμένα μου "έφαγαν" το 50αρικο στην ΕΛΠΕ αναφέροντας μάλιστα ότι αντικαταστάθηκε αυτό το δώρο από τα 100€ του smart. Φυσικά ανέφερα ότι ουδέποτε είχε συμφωνηθεί κάτι τέτοιο και μου είπαν ότι θα το ελέγξει το τμήμα τιμολόγησης απαντώντας τηλεφωνικά. Να στείλω myrae? Αν το ήξερα θα πήγαινα ΗΡΩΝ και μετά πάλι ΕΛΠΕ ώστε να μην είχα τέτοια μπλεξίματα, σε άλλες παροχές (υπήρχε 1 στην οποία ήταν και ο 1ος λογ/σμος) μπήκαν κανονικά τα 50,αναμένουμε τα 100. 

Επεξ/σία από fotis1708
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε λογαριασμούς ελιν το δυκτιο διανομής είναι ακριβώς στο διπλάσιο ,και νομίζω ότι όλοι πρέπει να ελέγξουν το δυκτιο διανομής ,έχει πέσει μεγάλη κλεψιά και άντε να βρούμε ακρη

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, lazarnik είπε

Είπα να δω και εγώ τον πρώτο μου λογαριασμό ελπε. Νομίζω και αυτοί λάθος κάνανε. Για δείτε και πείτε.

Screenshot_20231212_215356_myElpedison.jpg

Οχι μια χαρά είσαι, απλά έχουν σπάσει τις 23 μέρες και κατανάλωση σε πολλές γραμμές...σύνολο Ελληνικού δικτύου διανομής για 23 μέρες και 220 kWh είναι σωστά 5,34 Ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, fotis1708 είπε

και εμένα μου "έφαγαν" το 50αρικο στην ΕΛΠΕ αναφέροντας μάλιστα ότι αντικαταστάθηκε αυτό το δώρο από τα 100€ του smart. Φυσικά ανέφερα ότι ουδέποτε είχε συμφωνηθεί κάτι τέτοιο και μου είπαν ότι θα το ελέγξει το τμήμα τιμολόγησης απαντώντας τηλεφωνικά. Να στείλω myrae? Αν το ήξερα θα πήγαινα ΗΡΩΝ και μετά πάλι ΕΛΠΕ ώστε να μην είχα τέτοια μπλεξίματα, σε άλλες παροχές (υπήρχε 1 στην οποία ήταν και ο 1ος λογ/σμος) μπήκαν κανονικά τα 50,αναμένουμε τα 100. 

myrae...μαζευομαστε αρκετοι ήδη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, sosias είπε

Σε λογαριασμούς ελιν το δυκτιο διανομής είναι ακριβώς στο διπλάσιο ,και νομίζω ότι όλοι πρέπει να ελέγξουν το δυκτιο διανομής ,έχει πέσει μεγάλη κλεψιά και άντε να βρούμε ακρη

@sosiasΑν θες ανέβασέ μας το τμήμα που γράψει για την ανάλυση των ρυθμιζόμενων χρεώσεων στον λογαριασμό σου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συμφερει να παει καποιος για 1 χρονο ελπε με 0.17 και 100 ευρω δωρο, με 3€ πάγιο και για 1 χρόνο συμβόλαιο (μου ειπαν οτι τωρα το εβγαλαν αυτο το πρόγραμμα) ή να παει στα 0.10 και 100ευρω δωρο,με 5€ πάγιο και φεύγει οποτε θελει;

Επεξ/σία από stylish
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, HAthinaia είπε

@sosiasΑν θες ανέβασέ μας το τμήμα που γράψει για την ανάλυση των ρυθμιζόμενων χρεώσεων στον λογαριασμό σου 

το ανέβασα τσεκαρε το

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 10/12/2023 στις 7:53 ΜΜ, knight666 είπε

Στο Elpedison Smart η τιμή 0,1688 Τελική Ημέρας πως προέκυψε;

Η ίδια η Elpedison πάντως εκτιμά ότι η χρέωση θα είναι περίπου 0,2143 €/kWh επομένως πολύ μακριά από το φθηνότερο σταθερό τιμολόγιο αυτή τη στιγμή. Προσωπικά -λόγω κατανάλωσης- προβλέπω να "τρώω" το 100αρικάκι-δώρο από τον πρώτο μήνα κι όλας, επομένως σύντομα πάω για αλλαγή παρόχου πάλι...

image.png.5711082405cd4d84e1c0b399eb41fd5b.png

Επεξ/σία από atom7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...