Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, 1comment είπε

Σου είπαν πώς θα σου πιστώσουν το ποσό; Θα βγει πιστωτικό στον επόμενο;

Ναι, έτσι είχε γίνει και το καλοκαίρι με άλλη παροχή στο εξοχικό.

Επεξ/σία από nvoros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επικοινώνησα κι εγώ τηλεφωνικά με Ήρων. Η κοπέλα ήταν ενήμερη για το θέμα της διπλο-χρέωσης του Αυγούστου, ότι ήταν συστημικό πρόβλημα, αλλά για τον Οκτώβριο ήξερε ότι έχει επιλυθεί και έδειξε απορημένη που είχα θέμα και τότε. Θα προωθήσει το ζήτημα στο τμήμα τιμολόγησης και θα μου πιστώσουν τη διαφορά σε επόμενο λογ/σμο ή θα γίνει διόρθωση (πώς θα γίνει άραγε σε παλιούς λογ/σμους διόρθωση αφού είναι πληρωμένοι;;). 

Επεξ/σία από 1comment
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να καταλάβω το ΗΡΩΝ GENEROUS GUARANTEE HOME, πληρώνεις 5 πάγιο + 8 guarantee και εξασφαλίζεις ότι η τιμή δεν θα υπερβεί τα 0,1700 €/kWh σε όλη τη διάρκεια της σύμβασης. Και φαντάζομαι αν είναι χαμηλότερα θα χρεώνεσαι και χαμηλότερα. Ψήνομαι λόγω μεγάλης κατανάλωσης από την αντλία θερμότητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler

image.png.df6705a1138655dfe27916d7872587e2.png

Μια επιβεβαίωση παρακαλώ. Με τα βασικά μαθηματικά που ξέρω η δεύτερη και η τρίτη γραμμή του Ελληνικού δικτύου διανομής μου βγαίνει διαφορετικό αποτέλεσμα από το χρεώσιμο. Είναι όντως έτσι;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

4 minutes ago, tolis1186 said:

Νομίζω πως άλλαξε και πήγε 0,22 τώρα...

Στους ειδικούς όρους κα στην σελίδα γράφει ακόμα 0,17. Περιμένω να με καλέσουν για να ρωτήσω και θα ενημερώσω.

Επεξ/σία από kax54638
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, kax54638 είπε

Για να καταλάβω το ΗΡΩΝ GENEROUS GUARANTEE HOME, πληρώνεις 5 πάγιο + 8 guarantee και εξασφαλίζεις ότι η τιμή δεν θα υπερβεί τα 0,1700 €/kWh σε όλη τη διάρκεια της σύμβασης. Και φαντάζομαι αν είναι χαμηλότερα θα χρεώνεσαι και χαμηλότερα. Ψήνομαι λόγω μεγάλης κατανάλωσης από την αντλία θερμότητας.

Μείνε προς το παρόν για Δεκεμβριο στο Guarantee και Ιανουάριο δες και τα προγράμματα της ΔΕΗ άμα σε ενδιαφέρει το σταθερό.

Στο παρελθόν έχει δείξει ότι τηρεί τις χρονικές υποχρεώσεις στις συμβάσεις και κρατάει την ίδια τιμή μέχρι το τέλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, tolis1186 είπε

Νομίζω πως άλλαξε και πήγε 0,22 τώρα...

Ρε παίδες έχει κολλήσει το τσατ στους 18 έτσι γίνεται; τι φαση; 

Ήταν 17 λεπτά, το πήγαν 22 και τώρα που μιλάμε είναι στα 18

 

image.png.1d9ebf8a8c9fd508a40aed0e79e8297e.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, AristidisZ said:

Ήταν 17 λεπτά, το πήγαν 22 και τώρα που μιλάμε είναι στα 18

 

image.png.1d9ebf8a8c9fd508a40aed0e79e8297e.png

Έχεις δίκιο. Εγώ κοιτούσα στην σελίδα heron-revma.gr που μάλλον είναι κάποιος συνεργάτης τους και γράφει 0.17

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν είναι έτσι γιατί να πληρώνετε guarantee συνδρομές κλπ και να μην πας κανονικά σε ένα σταθερό πρόγραμμα στα 0.17/kwh?
-> Πχ για μια τυπική κατανάλωση 400kwh, πρέπει η βασική τιμή ενέργειας του guarantee, να είναι κάτω από 0,15€/kwh, ώστε μαζί με τα 8€ η τελική τιμή να συμφέρει περισσότερο, από ένα πρόγραμμα με 5€ πάγιο και τιμή kwh 0,17€.
Όσο ανεβαίνεις σε κατανάλωση βέβαια έχει περισσότερο νόημα γιατί τα 8€ μοιράζονται σε περισσότερες kwh, και βέβαια θα έχει νόημα, μόνο ΑΝ η τιμή ξεπεράσει κάποια στιγμή, τα 0.17€. Και πού θα το ξέρεις ότι θα ξεπεράσει, για να ενεργοποιήσεις το 8€ guarantee (αφού θα είναι "κίτρινο"!) άρα ή το έχεις συνέχεια  ενεργό ή δεν έχει νόημα σαν πρόγραμμα.

Επεξ/σία από mechpanos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Αν είναι έτσι γιατί να πληρώνετε guarantee συνδρομές κλπ και να μην πας κανονικά σε ένα σταθερό πρόγραμμα στα 0.17/kwh?
-> Πχ για μια τυπική κατανάλωση 400kwh, πρέπει η βασική τιμή ενέργειας του guarantee, να είναι κάτω από 0,15€/kwh, ώστε μαζί με τα 8€ η τελική τιμή να συμφέρει περισσότερο, από ένα πρόγραμμα με 5€ πάγιο και τιμή kwh 0,17€.
Όσο ανεβαίνεις σε κατανάλωση βέβαια έχει περισσότερο νόημα γιατί τα 8€ μοιράζονται σε περισσότερες kwh, και βέβαια θα έχει νόημα, μόνο ΑΝ η τιμή ξεπεράσει κάποια στιγμή, τα 0.17€. Και πού θα το ξέρεις ότι θα ξεπεράσει, για να ενεργοποιήσεις το 8€ guarantee (αφού θα είναι "κίτρινο"!) άρα ή το έχεις συνέχεια  ενεργό ή δεν έχει νόημα σαν πρόγραμμα.

Γιατί ελπίζεις να μην ξεπεράσει (τους περισσότερους μήνες) τα 0,15.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα σε Ηρων σωστες φαινονται οι πραξεις σε ολους τους λογαριασμους... Δεν εχει εμφανιστει κατι παρομοιο σε ελπε ετσι, τωρα που ηρθα...? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 minutes ago, mechpanos said:

Αν είναι έτσι γιατί να πληρώνετε guarantee συνδρομές κλπ και να μην πας κανονικά σε ένα σταθερό πρόγραμμα στα 0.17/kwh?
-> Πχ για μια τυπική κατανάλωση 400kwh, πρέπει η βασική τιμή ενέργειας του guarantee, να είναι κάτω από 0,15€/kwh, ώστε μαζί με τα 8€ η τελική τιμή να συμφέρει περισσότερο, από ένα πρόγραμμα με 5€ πάγιο και τιμή kwh 0,17€.
Όσο ανεβαίνεις σε κατανάλωση βέβαια έχει περισσότερο νόημα γιατί τα 8€ μοιράζονται σε περισσότερες kwh, και βέβαια θα έχει νόημα, μόνο ΑΝ η τιμή ξεπεράσει κάποια στιγμή, τα 0.17€. Και πού θα το ξέρεις ότι θα ξεπεράσει, για να ενεργοποιήσεις το 8€ guarantee (αφού θα είναι "κίτρινο"!) άρα ή το έχεις συνέχεια  ενεργό ή δεν έχει νόημα σαν πρόγραμμα.

Φαντάζομαι (χωρίς να είμαι σίγουρος) πως εφόσον η τιμή της kwh είναι κάτω από 0.18 θα χρεώνεσαι αυτήν και μόνο αν ξεπεράσει τα 0.18 θα πας εκεί. Το αντίστοιχο σταθερό της ΔΕΗ είναι 0.18 ανεξαρτήτως της πραγματικής τιμής. Χάνεις δηλαδή τα 8 ευρώ επιπλέον. Εξυπακούεται ότι το έχεις ενεργοποιημένο μόνιμα. Φυσικά μπορεί να βγεις ζημιωμένος αλλά η ζημιά όπως το βλέπω εγώ θα είναι το πολύ 8 ευρώ το μήνα σε σχέση με ένα κυμαινόμενο κίτρινο τιμολόγιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ζήτησα για να υπάρχει στην ηχογράφηση της κλήσης να μου επιβεβαιώσουν ξανά από Elpedison ότι αν δεν εξαντληθούν τα 100 ευρώ στον πρώτο μήνα ότι πάνε στον δεύτερο και μου το επιβεβαίωσαν. Μου είπαν ξανά ότι το Smart είναι κίτρινο και πως όσοι μπαίνουμε τώρα Smart ισοδυναμεί με άρνηση υπαγωγής στο ειδικό τιμολόγιο (Πράσινο). 

 

* @HAthinaia εσύ το είχες ρωτήσει πάλι αυτό ή θυμάμαι αλλά αντί άλλων; 

Επεξ/σία από Rebirth
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, nvoros said:

Πως και γίνεται ρε παιδί μου και ΠΑΝΤΑ το λάθος είναι εις βάρος του πελάτη...ενα μυστήριο πράγμα!!
Χθες με πήραν τηλ. πίσω από την εξυπηρέτηση, μου ζήτησαν συγνώμη για το λάθος...μάλιστα μου είπε ότι είχαν το πρόβλημα γενικά και τους είχαν διαβεβαιώσει από το λογιστήριο ότι από το καλοκαίρι και μετά είχε διορθωθεί.
Εντάξει ευγενική ήταν η κοπέλα... αλλά από Γενάρη με αυτά και με αυτά...πάμε για ΔΕΗ μπλε, πράσινο, κίτρινο (whatever) λόγω κόστους.
Οσοι διαβάζουν το νήμα και είναι Ηρων μην το αφήσουν, διότι στα 8kVA είναι extra χρέωση 35 Ευρώ το χρόνο, στα τριφασικα (25 kVA) ...πάει στα 110 Ευρώ. 
 

Αυτά συμβαίνουν όταν μια εταιρεία δεν έχει λογιστήριο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...