Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 ώρες πριν, jasonas21 είπε

Εγω ειμαι στην  we απο τον Ιουνιο! Μεχρι στιγμης μια χαρα ειναι, δεν έχω παραπονο!! Οπως και να εχει απο την στιγμη που ειναι το φθηνότερο και δεν εχει δέσμευση γιατί να μην πας? Εμενα ηταν μεγαλο + αυτο! 

Η επικοινωνια μαζί τους ειναι εφικτή ή προσπαθεις καμιά εβδομαδα χωρις αποτελεσμα?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Όσες φορές είχα πάρει στην αρχη που τους χρειάστηκα, δεν είχα θεμα... Μάλιστα μια μέρα με πήραν αυτοί για να μου απαντήσουν σε κάτι ερωτήσεις που τους είχα κάνει μέσω email! Βεβαια αυτό ήταν στην αρχή (Ιουνιο), τωρα δεν ξερω αν έχει πέσει δουλειά και τα έχουν ψιλοχασει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση προς όλους: Σας έχει τύχει να σας κόψουν ρεύμα λόγω οφειλής, μετά απο αίτημα παρόχου απο τον οποίο έχετε ήδη φύγει; Οφείλει να ενημερώσει για τις προθέσεις του; Αν κόψει το ρεύμα ο παλαιός πάροχος, έχει λόγο ο νέος (καθώς με την αποκοπή υφίσταται οικονομική ζημία); Υπόψη οτι ήδη έχει αποσταλλεί mail αμφισβήτησης των χρεώσεων που έκανε ο παλιός πάροχος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, sigipp1972 είπε

Ερώτηση προς όλους: Σας έχει τύχει να σας κόψουν ρεύμα λόγω οφειλής, μετά απο αίτημα παρόχου απο τον οποίο έχετε ήδη φύγει; Οφείλει να ενημερώσει για τις προθέσεις του; Αν κόψει το ρεύμα ο παλαιός πάροχος, έχει λόγο ο νέος (καθώς με την αποκοπή υφίσταται οικονομική ζημία); Υπόψη οτι ήδη έχει αποσταλλεί mail αμφισβήτησης των χρεώσεων που έκανε ο παλιός πάροχος.

Εννοείς ότι σου έκαναν διακοπή ενώ ήσουν σε άλλο πάροχο ή απλά σε ενημερωσαν- απείλησαν για διακοπή προσεχώς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, sigipp1972 είπε

Ερώτηση προς όλους: Σας έχει τύχει να σας κόψουν ρεύμα λόγω οφειλής, μετά απο αίτημα παρόχου απο τον οποίο έχετε ήδη φύγει; Οφείλει να ενημερώσει για τις προθέσεις του; Αν κόψει το ρεύμα ο παλαιός πάροχος, έχει λόγο ο νέος (καθώς με την αποκοπή υφίσταται οικονομική ζημία); Υπόψη οτι ήδη έχει αποσταλλεί mail αμφισβήτησης των χρεώσεων που έκανε ο παλιός πάροχος.

Καλημέρα.. Ναι γινεται αυτό.. Αν έχει δοθεί η εντολή αποκοπής στον Δεδδηε από τον παροχο.. Δεν έχει καμία δουλειά ο νέος παροχος.. Αφού δόθηκε εντολή στον διαχειριστή.... 

Επεξ/σία από takoulou
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, takoulou είπε

Καλημέρα.. Ναι γινεται αυτό.. Αν έχει δοθεί η εντολή στον Δεδδηε από τον παροχο.. 

Απο ποιον παροχο? Αυτον απο τον οποιο εχει κανεις αποχωρήσει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, sigipp1972 είπε

Ερώτηση προς όλους: Σας έχει τύχει να σας κόψουν ρεύμα λόγω οφειλής, μετά απο αίτημα παρόχου απο τον οποίο έχετε ήδη φύγει; Οφείλει να ενημερώσει για τις προθέσεις του; Αν κόψει το ρεύμα ο παλαιός πάροχος, έχει λόγο ο νέος (καθώς με την αποκοπή υφίσταται οικονομική ζημία); Υπόψη οτι ήδη έχει αποσταλλεί mail αμφισβήτησης των χρεώσεων που έκανε ο παλιός πάροχος.

Προς το παρόν δεν υπάρχει η δυνατότητα να σε αποκόψει ο παλιός πάροχος. Στο μέλλον (όπως και στο παρελθόν θα μπορεί). Ο πάροχος στέλνει αίτημα απενεργοποίησης μετρητή φορτίου στον ΔΕΔΔΗΕ (λόγω οφειλών του πελάτη) και υποχρεώνεται να κοινοποιήσει το αίτημα και στον πελάτη. Ο τρέχον πάροχος (όταν ισχύσει πάλι η δυνατότητα αποκοπής από παλιό πάροχο) δεν μπορεί να κάνει τίποτα (θα μπορούσε αν ήταν σωστός βέβαια να μην προχωρήσει την αίτηση σου όταν είδε πως χρωστάς στον παλιό). Εάν υπάρχει αμφισβήτηση χρεώσεων δεν μπορεί να προβεί σε αποκοπή από την στιγμή βέβαια που η αμφισβήτηση έχει γίνει σε αρμόδια αρχή (Συνήγορος, ΡΑΕ κτλ) και από την στιγμή φυσικά που πλήρωσες τις χρεώσεις που δεν αμφισβητείς (δεν γίνεται να αμφισβητείς 50€ και να μην πληρώνεις λογαριασμό 500€)...

15 ώρες πριν, ppetros είπε

Γεια χαρα.

Απο τις 22/8  εχοντας κανει αιτηση στην we energy και μετα απο μερικα email και τηλεφωνα, προχθες μετα απο την τελευταια τηλ. επικοινωνια μου, ειδαν επιτελους την αιτηση ,μου.. Μου ζητησαν καποια εξτρα εντυπα να τους στειλω οπως και εκανα και το προχωρησαν αμεσα.

Οπως αναμενοταν με καλεσαν σημερα απο την protergia και μου προτειναν να παραμεινω με ενταξη  MVP (με πιστωση 90 ευρω στην αξια του ρευματος) στους επομενους λογαριασμους οπως προτεινουν σε ολους τους πιθανους "αποστατες" .

Η αληθεια ειναι οτι το σκεφτομαι την υπαναχωρηση για τους παρακατω λογους:

α. Η μεχρι τωρα εντυπωση μου απο την we energy δεν ειναι η καλυτερη.. ΟΚ καταλαβαινω οτι σαν φθηνοτεροι θα ειχαν πολλες αιτησεις αλλα αν δεν τους επαιρνα τηλεφωνο ξανα και ξανα ακομα δεν θα ειχε γινει τιποτα.. (στα email δεν ειχαν μπει στον κοπο να απαντησουν καμια φορα..)

β. Λογω ρευστοτητας της καταστασης με τις επιδοτησεις ισως ειναι φρονιμο να παραμεινω στην protergia μεχρι να κατασταλαξει καπως το πραγμα και αναλογα κινουμαι μια και δεν υπαρχει ρητρα αποχωρησης..

Ειμαι 6 χρονια στην protergia και πρεπει να ομολογησω οτι δεν εχω ιδιαιτερα παραπονα με τη μεχρι τωρα συνεργασια..

Η θερμανση μου ειναι με κλιματιστικα οποτε με καιει το θεμα οπως και τους περισσοτερους..

Θα εκτιμουσα και μερικες παραπανω γνωμες !

Ε τώρα τι να λέμε...να κάτσεις στην protergia που σου δίνει 90€ win back τα οποία θα τα γλυτώσεις σε 2 μήνες στην we (και προφανώς θα τα επιστρέψεις όταν θελήσεις να φύγεις). Δεν χρειάζεσαι γνώμες φίλε, κομπιουτεράκι χρειάζεσαι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, zevage είπε

Εννοείς ότι σου έκαναν διακοπή ενώ ήσουν σε άλλο πάροχο ή απλά σε ενημερωσαν- απείλησαν για διακοπή προσεχώς?

Δεν μου έκαναν διακοπή, ούτε με απείλησαν. Απλά αμφισβητώ αναδρομική ρήτρα που μου έβαλαν σε τελικό λογαριασμό, για περίοδο που είχε βγεί εκκαθαριστικός λογαριασμός και είχε πληρωθεί. Σκέφτομαι να πληρώσω μόνο την διαφορά και διερευνώ την πιθανότητα αν μπορούν να μου κόψουν το ρεύμα ενώ βρίσκομαι ήδη σε άλλο πάροχο!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με πήραν απο eldedison, να μου αναλύει γιατί να είμαι ακόμα στη προτεργια αφού δίνω 0,14 όταν σε αυτούς είναι το 1/4 της τιμής και το royalty pass προκαταβάλλεται μου είπε και θα σας παρω πάλι στης 21/9 που θα έχετε 3μηνες δει τις τιμές να μου πείτε αν θέλετε να αλλάξετε και να έρθετε σε εμάς. 
Εμείς λέει πάμε για ελάχιστο κέρδος και το υπόλοιπο το επιστρέφουμε στους καταναλωτές μας. Τι λέτε εσείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, ppetros είπε

Εκτος της χαμηλοτερης τιμης που οκ αυτη τη στιγμη ειναι η we και φυσικα δεν ξερουμε τι θα γινει στο μελλον ειμαι λιγο επιφυλακτικος με το θεμα της αξιοπιστιας.. Ισως επειδη δεν ξεκινησα και τοσο καλα με την we σκεφτομαι μηπως το μετανιωσω.. Και παντα εχω στην ακρη του μυαλου μου οτι η we με τις τοσο χαμηλες τιμες το πιο πιθανο ειναι να μαξεψει πελατες απο αλλους παροχους και στην συνεχεια να εναρμονιστει με τους υπολοιπους ωστε να μπορεσει να επιβιωσει. Εκτος αν μου διαφευγει κατι..

Όχι απαραίτητα... Μπορεί να κρατήσει την χρέωση ανά κιλοβατώρα ίδια ή έστω και λίγο υψηλότερη από την κρατική επιδότηση κάθε μήνα έτσι ώστε να έχει σίγουρα τα χρήματα από το κράτος που καίνε οι πελάτες της

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, ParafronGR είπε

https://ibb.co/dGfbKFL

Μπορει κάποιος να μου δικαιολογήσει τα ,50€/κιλοβατώρα;

Δεν καταλαβαίνω πως προκύπτει 

έναντι είναι , δε γράφει καν τα κιλοβάτ που έκαψες ,ούτε ΤΕΜ ,εκτός αν λανθασμένα δεν πόσταρες ολόκληρο το λογαριασμό

άκυρο τώρα είδα τα kw , θα ξανακάνω edit σε λίγο

@ParafronGR καταρχάς να ποστάρεις ολόκληρο το λογαριασμό

μάλλον σου φάγανε τα ΤΕΜ

μάλλον βλακωδως δε σε χρέωσαν πάγιο ξεχωριστά και είναι (61,02-πάγιο)/104 η χρέωση που δείχνουν σε €/kw

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, xariskk24 είπε

Με πήραν απο eldedison, να μου αναλύει γιατί να είμαι ακόμα στη προτεργια αφού δίνω 0,14 όταν σε αυτούς είναι το 1/4 της τιμής και το royalty pass προκαταβάλλεται μου είπε και θα σας παρω πάλι στης 21/9 που θα έχετε 3μηνες δει τις τιμές να μου πείτε αν θέλετε να αλλάξετε και να έρθετε σε εμάς. 
Εμείς λέει πάμε για ελάχιστο κέρδος και το υπόλοιπο το επιστρέφουμε στους καταναλωτές μας. Τι λέτε εσείς;

...λέμε ότι την αλητεία και την ληστεία την έχουν ανάξει σε επιστήμες οι συγκεκριμένη. Έχουν ρημάξει πολύ κοσμάκη, με ένα κάρο τρόπους. Αυτό δεν είναι πάροχος ενέργειας, είναι οι 10 Πληγές Του Φαραώ μαζί σε ένα. Μακρυά, γιατί ΣΤΑΝΤΑΡ θα τους βρεις μπροστά σου, να σου αδειάζουν το πορτοφόλι., με τον έναν ή τον άλλο τρόπο, που σε καμμιά περίπτωση δεν ανταποκρίνεται σε όσα "ροζσυννεφακικά" σου "τάξανε" στο τηλέφωνο. Και έχουν ΠΟΛΛΟΥΣ τρόπους στην φαρέτρα τους...

...αν θες περαιτέρω, ή χρησιμοποίησε την "αναζήτηση" του φόρουμ ή γκούγκλαρε για "elpedison ελπεντισον insomnnia" ή απλά διάβασε προς τα πίσω καμμια 20αριά σελίδες στον παρόν νήμα "στα γρήγορα" και σε ό,τι ποστ βλέπεις τους τρισκατάρατους, σταμάτα και διάβαζε τα χαΐρια τους. Ενδεικτικά (για να μπεις στο γενικό νόημα "τί ρόλο βαράνε") θα αναφέρω γνωστή μου καραμέλα : 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, washcloud είπε

θα αναφέρω γνωστή μου καραμέλα : 

αναφέρει " Για ένα ΑΦΜ που δεν χρωστάει ούτε μισό ευρώ πουθενά! "

αν εννοεί οτι είχε αλλάξει και το ΑΦΜ τότε ο ΔΕΔΔΗΕ έκανε διπλή πατάτα

φυσικά παραμένει ρίσκο , δεν παίζουμε με αυτά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...