Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, skantsos είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

image.png.eb3560801fcb249c0812ecd0c35ac544.png

Με αναφορά το θέμα που βρήκατε στον ΗΡΩΝ  για το θέμα τιμολόγησης, ανέτρεξα σε παλιούς λογαριασμούς (Ιούνιος 2023) και είδα ότι το είχανε κάνει και τότε. (Ποτέ δεν θα το επαιρνα χαμπάρι)

εκεί ποντάρουν κι αυτοί! αλλά τώρα τους έχουμε πάρει όλοι σιγά σιγά!

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, skantsos είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

image.png.eb3560801fcb249c0812ecd0c35ac544.png

Με αναφορά το θέμα που βρήκατε στον ΗΡΩΝ  για το θέμα τιμολόγησης, ανέτρεξα σε παλιούς λογαριασμούς (Ιούνιος 2023) και είδα ότι το είχανε κάνει και τότε. (Ποτέ δεν θα το επαιρνα χαμπάρι)

Spoiler

@skantsosευχαριστούμε που το ανέφερες κι εσύ, μόνο τυχαίο δεν είναι λοιπόν

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

ΟΛΟΙ οι πάροχοι δεν πρέπει να ανακοινώσουν και μπλέ σταθερα τιμολόγια η είναι προαιρετικό?

μόνο η Solar δεν έχει οικιακό σταθερό, στα επαγγελματικά δεν έχουν αρκετοί πάροχοι σταθερά, δεν είναι υποχρεωτικό. 

update: Λάθος μου, έχει η Solar απλά δεν υπάρχει στο excel: https://www.senergy.gr/gia-to-spiti/oikiako-programma-fixed/ @korakios

Λάθος μου κιόλας, είναι κανονικά υποχρεωτικό απλά ναι, βαρκούλες ανεμίζουν :)

Επεξ/σία από HAthinaia
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, HAthinaia είπε

μόνο η Solar δεν έχει οικιακό σταθερό, στα επαγγελματικά δεν έχουν αρκετοί πάροχοι σταθερά, δεν είναι υποχρεωτικό. 

είναι υποχρεωτικό , αλλά απο τη μία ξέρουμε τι συμβαίνει , απο την άλλη πετάνε 0,50€/kw και ξεμπερδεύουν

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, HAthinaia είπε

Ο Ήρων σχετικά με το γνωστό ζήτημα με τη διπλή χρέωση προς το Ελληνικό Δίκτυο Διανομής Η/Ε μου απάντησε το εξής:

@razkal @favou2000 @korakios

Ευχαριστώ που περιμένατε. Φοβάμαι ότι αφορά σε ζήτημα του διαχειριστή δικτύου και όχι σε κάτι στο οποίο μπορούμε νε ελέγξουμε εμείς. Θα χρειαστεί να επικοινωνήσετε με το δεδδηε στο 800 400 4000 για να γίνει έλεγχός και ανάλυση της χρέωσης. Οι Ρυθμιζόμενες Χρεώσεις σας τιμολογούνται εκ μέρους μας βάση των στοιχείων που μας δίνει ο ίδιος ο διαχειριστής δικτύου, αν αφορά σε λάθος χρέωση, η διόρθωση επέρχεται και πάλι εκ μέρους του δεδδηε. Θα πρέπει να ολοκηλρωθεί το αίτημα εκ μέρους τους. Για το λόγο αυτό θα χρειαστεί να επικοινωνήσετε μαζί τους.

Πώς κινούμαστε από εδώ και πέρα;

Έστειλα στο μαιλ customercare που το θεωρώ λίγο πιο σοβαρό και αναμένω απάντηση.Θα ενημερώσω. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, HAthinaia είπε

update: Λάθος μου, έχει η Solar απλά δεν υπάρχει στο excel: https://www.senergy.gr/gia-to-spiti/oikiako-programma-fixed/ @korakios

τα 0,50 που έλεγα 😁

θα μπει στο excel μετά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορικά με το θέμα που αντιμετωπίζετε με τις χρεώσεις του δικτυου διανομής εχει γινει αλλαγή στη χρέωση και μάλιστα αναδρομική και ειναι τσουχτερή για όσους έχουμε τριφασικές παροχές. 
Ενδεικτικά δείτε εδώ  :

https://www.naftemporiki.gr/green/energy/1458333/energeia-ayxiseis-stis-chreoseis-dianomis-apo-tin-1i-maioy/

 

Και ένα σκρίνσοτ από λογαριασμό ΕΛΠΕ μου με περίοδο χρήσης 11/04/2023 -31/05/2023 οπου φαίνεται και η διαφορά στην τιμολόγηση για τις 20 μερες του Απριλίου σε σχέση με τις 30 μερες Μαΐου.

 

F812207E-4AFF-48D1-B96C-B5862F12D691.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, dimtech είπε

Αναφορικά με το θέμα που αντιμετωπίζετε με τις χρεώσεις του δικτυου διανομής εχει γινει αλλαγή στη χρέωση και μάλιστα αναδρομική και ειναι τσουχτερή για όσους έχουμε τριφασικές παροχές. 

ναι , ξέρουμε για την αλλαγή απο 1/5/23 , απλά χρεώνεται η διπλάσια στη μηχανογράφηση  σε αρκετούς , εκεί είναι το θέμα

Επεξ/σία από korakios
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, Greg29M είπε

Προσπαθώ να στείλω mail στο

[email protected]

αλλά μετά από δυο μέρες μου εμφανίζει σφάλμα undelivered... το προσπάθησα κι από άλλο mail αλλα τα ιδια. Συμβαινει και σε αλλον ;

 

Κι εγώ το ίδιο έπαθα...και μέσω myrae που έχω ανοίξει αίτημα για κάποιο θέμα δεν έχω λάβει απάντηση...μάλλον έχουν πρόβλημα από την προηγούμενη βδομάδα.2 email και μου γύρισαν πίσω.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, messinia3 είπε

Κι εγώ το ίδιο έπαθα...και μέσω myrae που έχω ανοίξει αίτημα για κάποιο θέμα δεν έχω λάβει απάντηση...μάλλον έχουν πρόβλημα από την προηγούμενη βδομάδα.2 email και μου γύρισαν πίσω.

@messinia3 @Greg29M

Δοκιμάστε να στείλετε στο livechat της Ελπέ, έλαβα άμεση βοήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, nikos20047 είπε

 Elpedison δεν έβαλαν το 100 € στον λογαριασμό  ,το πείρε  κάποιος από τους παλιούς;

είσαι ο πρώτος βασικά

μίλα με το live chat και αν αύριο δε δεις τα λεφτά άνοιξε αίτημα στο myrae

Φυσικά ελπίζω να σου στείλανε το pdf με τη σύμβαση και αν ήσουν παλιός πελάτης να πήρες γραπτώς οτι το δικαιούσαι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...