Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπαινω στη εφαρμογη της Εθνικης και ως εκ θαυματος βλεπω τα 50ε!

Κανω refresh και δε ξερω γιατι, γινονται 100ε, λεω εδω είμαστε...

Ξανακανω και τα χανω ολα!

Sorry που δεν αναφερω παροχο στην παραπανω αληθινη ιστορια, αλλα δε θυμαμαι αν τα περιμενω απο ηρων ή ελπε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Επειδή ρωτούσαν αρκετοί για το 100αρι της ΕΛΠΕ αν μεταφέρεται σε επόμενο λογαριασμό αυτό που απάντησαν τηλεφωνικά (με ο,τι σημαίνει αυτό) ότι τυχόν υπόλοιπο πάει στον επόμενο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Georgebek2 είπε

Μπαινω στη εφαρμογη της Εθνικης και ως εκ θαυματος βλεπω τα 50ε!

Κανω refresh και δε ξερω γιατι, γινονται 100ε, λεω εδω είμαστε...

Ξανακανω και τα χανω ολα!

Sorry που δεν αναφερω παροχο στην παραπανω αληθινη ιστορια, αλλα δε θυμαμαι αν τα περιμενω απο ηρων ή ελπε...

Άντε ρε και χάρηκα! Διάβασα τις πρώτες λέξεις του μηνύματος σου και μπήκα απευθείας e-banking εθνικής και πήρα μια μούτζα 😁

Επεξ/σία από Greg29M
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ημουν Ηρων απο Σεπτεμβριο με το 50 ρικο αλλα επειδη δεν εκαιγε ρευμα το σπιτι ερχοντουσαν πιστωτικοι λογαριασμοί (τελευταίος 31/10  πιστωτικος -36 ευρω απο  Ηρων).  Πριν κανα μηνα περιπου πηγα elpedison για το 50 + 50 ρικο και βγαίνει 1ος λογαριασμός στις  29/11  μειων -43€ . Ξαφνικα βλεπω απο Ηρων μήνυμα νεος λογαριασμος πιστωτικο -16€ εκδοση 30/11. Γινεται να εκδιδουν 2 εταιρίες λογαριασμο επειδη ηταν πιστωτικος της Ηρων ? Να μην με δωσουν και λεφτα στο χερι?

Παρακατω οι φωτογραφιες η μπλε ειναι Ηρων η ασπρη Αλπεντισον

Screenshot_2023-12-12-14-03-33-59_5d933e4ed2d80510ef50253a94ea6fa2.jpg

IMG_20231212_140503.jpg

Επεξ/σία από hamer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, kronos73 είπε

Φοβερή NRG, μου έστειλε έναντι (1ος λογαριασμός) για περίοδο 1-8/12!!!

Το έχει κάνει και σε άλλους; 

Πιο φθηνή η Ελβετία...

Η Elpedison μου έστειλε 1ο λογαριασμό έναντι περιόδου 25-10 με 10-11. Θεωρώ ότι τότε κλείνει ο μηνιαίος κύκλος που τρέχει στην μηχανογράφηση της εκάστοτε εταιρίας.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, hamer είπε

Ημουν Ηρων απο Σεπτεμβριο με το 50 ρικο αλλα επειδη δεν εκαιγε ρευμα το σπιτι ερχοντουσαν πιστωτικοι λογαριασμοί (τελευταίος 31/10  πιστωτικος -36 ευρω απο  Ηρων).  Πριν κανα μηνα περιπου πηγα elpedison για το 50 + 50 ρικο και βγαίνει 1ος λογαριασμός στις  29/11  μειων -43€ . Ξαφνικα βλεπω απο Ηρων μήνυμα νεος λογαριασμος πιστωτικο -16€ εκδοση 30/11. Γινεται να εκδιδουν 2 εταιρίες λογαριασμο επειδη ηταν πιστωτικος της Ηρων ? Να μην με δωσουν και λεφτα στο χερι?

Παρακατω οι φωτογραφιες η μπλε ειναι Ηρων η ασπρη Αλπεντισον

Screenshot_2023-12-12-14-03-33-59_5d933e4ed2d80510ef50253a94ea6fa2.jpg

IMG_20231212_140503.jpg

Ο Ήρων σου έβγαλε τον δικό του λογαριασμό που είναι πιστωτικός μιας και όπως λες δεν είχες κατανάλωση.Η ΕΛΠΕ σου έβγαλε τον πρώτο δικό της έναντι λογαριασμό που πάλι είναι πιστωτικός.Δεν έχει κάποια σχέση ο ένας λογαριασμός με τον άλλον.Δεν έχει συμβεί κάτι παράξενο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτη φορά αλλαγή παρόχου, πήγα ΕΛΠΕ για το 100αρι. Αίτηση από 4/12 αλλά τίποτα ακόμα. Κάθε μέρα βλέπω στο δεδδηε και προσπαθώ να κάνω λογαριασμό στο app ΕΛΠΕ αφού πλέον με βρίσκει, αλλά στο τέλος βγάζει σφάλμα. Ρωτώντας στο τσατ μου ανέφεραν πως η αίτηση έχει πάρει προσωρινή έγκριση από δεδδηε στις 7/12 και μου έδωσαν και αριθμό πρωτοκόλλου. Υδε ληγμένη κάνα 2 χρόνια πριν. Είπαν συνήθως σε κάνα 3ημερο αλλάζει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε προχθεσινο λογαριασμο απο ΗΡΩΝ, εχουν υπολογισει διπλασια την χρέωση για το  Ελληνικό Δίκτυο Διανομής.

τους μιλησα στο τσατ, η απαντηση τους:

"Θα προβώ σε περαιτέρω ενέργειες ώστε να γίνει έλεγχος του λογαριασμούς σας και εντός 5 εργάσιμων ημερών θα λάβετε από εμάς επικοινωνία για να ενημερωθείτε σχετικά με τον λογαριασμό σας."

να ανοιξω case και στο myrae?

Spoiler

20231209_overcharge.png.55705d51f1e4e762df2bc0889cbac1de.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, razkal είπε

σε προχθεσινο λογαριασμο απο ΗΡΩΝ, εχουν υπολογισει διπλασια την χρέωση για το  Ελληνικό Δίκτυο Διανομής.

τους μιλησα στο τσατ, η απαντηση τους:

"Θα προβώ σε περαιτέρω ενέργειες ώστε να γίνει έλεγχος του λογαριασμούς σας και εντός 5 εργάσιμων ημερών θα λάβετε από εμάς επικοινωνία για να ενημερωθείτε σχετικά με τον λογαριασμό σας."

να ανοιξω case και στο myrae?

  Απόκρυψη περιεχομένων

20231209_overcharge.png.55705d51f1e4e762df2bc0889cbac1de.png

 

Νομίζω πως δε βλέπω κάποιο λάθος στη χρέωση. Γιατί θεωρείς πως είναι διπλάσια η χρέωση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, yazidis said:

Νομίζω πως δε βλέπω κάποιο λάθος στη χρέωση. Γιατί θεωρείς πως είναι διπλάσια η χρέωση;

 25kVA x 4,43400 €/kVA X 29 /365 = 17,61 βγαζει ο ΗΡΩΝ.

εκανα τον πολλαπλασιασμο και μου βγαινουν τα μισα ακριβως (8.8).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, razkal είπε

 25kVA x 4,43400 €/kVA X 29 /365 = 17,61 βγαζει ο ΗΡΩΝ.

εκανα τον πολλαπλασιασμο και μου βγαινουν τα μισα ακριβως (8.8).

Άνοιξε και αίτημα στη ΡΑΕ. Και σε μένα δεν πιστώσαν όλη την ΤΕΜ και ΚΟΤ και τους έκανε και ΡΑΕ, γιατί το έχουν ξεφτιλίσει τα λαμόγια. 

35 λεπτά πριν, Georgegr3 είπε

Πρώτη φορά αλλαγή παρόχου, πήγα ΕΛΠΕ για το 100αρι. Αίτηση από 4/12 αλλά τίποτα ακόμα. Κάθε μέρα βλέπω στο δεδδηε και προσπαθώ να κάνω λογαριασμό στο app ΕΛΠΕ αφού πλέον με βρίσκει, αλλά στο τέλος βγάζει σφάλμα. Ρωτώντας στο τσατ μου ανέφεραν πως η αίτηση έχει πάρει προσωρινή έγκριση από δεδδηε στις 7/12 και μου έδωσαν και αριθμό πρωτοκόλλου. Υδε ληγμένη κάνα 2 χρόνια πριν. Είπαν συνήθως σε κάνα 3ημερο αλλάζει. 

Έλεγξε εδώ https://apps.deddie.gr/LicensedElectricianCertification/

αν έχει αλλάξει ο τελευταίος αριθμός της παροχής σου. Αν ναι είσαι κομπλέ και έχει γίνει η αλλαγή. Όσον αφορά την εγγραφή στο myelpedison καθυστερεί η μηχανογράφηση τους, μην σε ανησυχεί!

14 λεπτά πριν, iliata2410 είπε

Εν το μεταξύ στο τικτοκ ένας χρήστης με όνομα reumareuma  έχει ανεβάσει σαν του korakiou τα excel  αναλυτικα

@korakios σε βρήκαμε και στο τικ τοκ 😂😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Georgebek2 είπε

Μπαινω στη εφαρμογη της Εθνικης και ως εκ θαυματος βλεπω τα 50ε!

Κανω refresh και δε ξερω γιατι, γινονται 100ε, λεω εδω είμαστε...

Ξανακανω και τα χανω ολα!

Sorry που δεν αναφερω παροχο στην παραπανω αληθινη ιστορια, αλλα δε θυμαμαι αν τα περιμενω απο ηρων ή ελπε...

Όποιος θέλει τα πολλά χάνει και τα λίγα 😂🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, Georgegr3 είπε

Πρώτη φορά αλλαγή παρόχου, πήγα ΕΛΠΕ για το 100αρι. Αίτηση από 4/12 αλλά τίποτα ακόμα. Κάθε μέρα βλέπω στο δεδδηε και προσπαθώ να κάνω λογαριασμό στο app ΕΛΠΕ αφού πλέον με βρίσκει, αλλά στο τέλος βγάζει σφάλμα. Ρωτώντας στο τσατ μου ανέφεραν πως η αίτηση έχει πάρει προσωρινή έγκριση από δεδδηε στις 7/12 και μου έδωσαν και αριθμό πρωτοκόλλου. Υδε ληγμένη κάνα 2 χρόνια πριν. Είπαν συνήθως σε κάνα 3ημερο αλλάζει. 

@Georgegr3Έχω πάθει ακριβώς το ίδιο, κι εγώ αίτηση από 04/12 κι ακόμα τίποτα, ούτε το τελευταίο ψηφίο στην ΥΔΕ έχει αλλάξει και μου βγάζει κι εμένα σφάλμα όταν προσπαθώνα κάνω εγγραφή στο MyElpedison, παρόλο που φαίνεται να αναγνωρίζει το email μου που βάζω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...