Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, takoulou είπε

Πάρε τηλέφωνο να ρωτήσεις.. Μάλλον καθυστερουν λιγο.. Στον Δεδδηε δίνεις τις ενδείξεις;

στη βατ τις δινω εδω κ δυο χρονια μεσω της εφαρμογης και σε 3 μερες βγαζουν εκκαθαριση.

τωρα μου λενε οτι καθυστερουν λογω των περιεργων κοστολογησεων κ των υπολογισμων που πρεπει να κανουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, mclein² είπε

στη βατ τις δινω εδω κ δυο χρονια μεσω της εφαρμογης και σε 3 μερες βγαζουν εκκαθαριση.

τωρα μου λενε οτι καθυστερουν λογω των περιεργων κοστολογησεων κ των υπολογισμων που πρεπει να κανουν...

πάντως είναι αρκετά ακριβή , άρα καλά έτυχε και φεύγεις

για ΔΕΗ (αν πας)  στο άλλο νήμα

2 ώρες πριν, tempo είπε

σε εμένα που επικοινώνησα μαζί τους μου είπαν ότι θα με πάνε στο protergia οικιακό https://www.protergia.gr/el/protergia-oikiako , αλλά δεν είμαι και 100% σίγουρος.

Αν θέλεις κάνε έναν κόπο και εσύ και πάρε ένα τηλέφωνο να τους ρωτήσεις σε ποιό πρόγραμμα θα σε πάνε (πρόσεχε την λεπτομέρεια όλα οικιακό τα λένε στην protergia) και ενημέρωσε και εμας εδώ....

ποτέ τηλέφωνο , μόνο email

6 ώρες πριν, ParafronGR είπε

Υπάρχει περίπτωση να σπάσει συμβόλαιο στην πρότεργια που έγινε τον Απρίλη οικιακό mvp λόγω διαφορετικών χρεώσεων χωρίς πέναλτι; Όπως γίνεται στα συμβόλαια κινητών;

απο 1/8 δεν υπάρχει ρήτρα αποχώρησης στα κυμαινόμενα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 λεπτά πριν, korakios είπε

πάντως είναι αρκετά ακριβή , άρα καλά έτυχε και φεύγεις

οσο ημουν, ειχα σταθερο προγραμμα με 0.22 αλλα με πηραν τηλ κ με αναγκασαν να αλλαξω σε zero.

μετα χαθηκε η μπαλα και εφτασα να πληρωνω διαφορετικα απ'οτι πληρωνα οποτε δεν εχει νοημα να ειμαι σε μια εταιρεια που παρακαλαω για να πληρωσω...

Επεξ/σία από mclein²
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, mclein² είπε

οσο ημουν, ειχα σταθερο προγραμμα με 0.22 αλλα με πηραν τηλ κ με αναγκασαν να αλλαξω σε zero.

δεν ήξερα οτι ήσουν σε σταθερό , πάντως σε μετά απο 60 μέρες μετά το τηλέφωνο (ειδοποίηση) μπορούν να σε αλλάξουν (edit και μετά απο 6 μήνες απο υπογραφή συμβολαίου)

επίσης κατέβασε το excel της 1ης σελίδας να δεις αν σε συμφέρει η μετάβαση , είναι με τιμές Σεπτεμβρίου

για Αυγουστο δες παρακάτω

Spoiler

image.png.e037b13c263278716adf368b60e8ba8c.png

 

Επεξ/σία από korakios
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρα.

Απο τις 22/8  εχοντας κανει αιτηση στην we energy και μετα απο μερικα email και τηλεφωνα, προχθες μετα απο την τελευταια τηλ. επικοινωνια μου, ειδαν επιτελους την αιτηση ,μου.. Μου ζητησαν καποια εξτρα εντυπα να τους στειλω οπως και εκανα και το προχωρησαν αμεσα.

Οπως αναμενοταν με καλεσαν σημερα απο την protergia και μου προτειναν να παραμεινω με ενταξη  MVP (με πιστωση 90 ευρω στην αξια του ρευματος) στους επομενους λογαριασμους οπως προτεινουν σε ολους τους πιθανους "αποστατες" .

Η αληθεια ειναι οτι το σκεφτομαι την υπαναχωρηση για τους παρακατω λογους:

α. Η μεχρι τωρα εντυπωση μου απο την we energy δεν ειναι η καλυτερη.. ΟΚ καταλαβαινω οτι σαν φθηνοτεροι θα ειχαν πολλες αιτησεις αλλα αν δεν τους επαιρνα τηλεφωνο ξανα και ξανα ακομα δεν θα ειχε γινει τιποτα.. (στα email δεν ειχαν μπει στον κοπο να απαντησουν καμια φορα..)

β. Λογω ρευστοτητας της καταστασης με τις επιδοτησεις ισως ειναι φρονιμο να παραμεινω στην protergia μεχρι να κατασταλαξει καπως το πραγμα και αναλογα κινουμαι μια και δεν υπαρχει ρητρα αποχωρησης..

Ειμαι 6 χρονια στην protergia και πρεπει να ομολογησω οτι δεν εχω ιδιαιτερα παραπονα με τη μεχρι τωρα συνεργασια..

Η θερμανση μου ειναι με κλιματιστικα οποτε με καιει το θεμα οπως και τους περισσοτερους..

Θα εκτιμουσα και μερικες παραπανω γνωμες !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μεσω myrae προς το παρον με γραφουν

5 ώρες πριν, tempo είπε

σε εμένα που επικοινώνησα μαζί τους μου είπαν ότι θα με πάνε στο protergia οικιακό https://www.protergia.gr/el/protergia-oikiako , αλλά δεν είμαι και 100% σίγουρος.

Αν θέλεις κάνε έναν κόπο και εσύ και πάρε ένα τηλέφωνο να τους ρωτήσεις σε ποιό πρόγραμμα θα σε πάνε (πρόσεχε την λεπτομέρεια όλα οικιακό τα λένε στην protergia) και ενημέρωσε και εμας εδώ....

εμενα οικιακο με πηγαν για τη μια μερα που ξεμεινα εκτος fixed
ΟΧΙ MVP

Επεξ/σία από akaloith
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, ppetros είπε

Οπως αναμενοταν με καλεσαν σημερα απο την protergia και μου προτειναν να παραμεινω με ενταξη  MVP (με πιστωση 90 ευρω στην αξια του ρευματος) στους επομενους λογαριασμους οπως προτεινουν σε ολους τους πιθανους "αποστατες" .

άρα είδαν απο ΔΕΔΔΗΕ το αίτημα

12 λεπτά πριν, ppetros είπε

Θα εκτιμουσα και μερικες παραπανω γνωμες !

κοίτα , απο τη στιγμή που τελικά μπήκες προσωπικά θα παρέμενα στη WE μιας και παραδοσιακά τους προηγουμενους μήνες ήταν ανταγωνιστική και το 90άρι μάλλον δεν είναι σοβαρό ποσό

τωρα αν βέβαια μετά ακριβύνει (σε σχέση με το mvp) είναι άγνωστο , κανένας δεν ξέρει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, korakios είπε

απο τη στιγμή που τελικά μπήκες προσωπικά θα παρέμενα στη WE μιας και παραδοσιακά τους προηγουμενους μήνες ήταν ανταγωνιστική και το 90άρι μάλλον δεν είναι σοβαρό ποσό

τωρα αν βέβαια μετά ακριβύνει (σε σχέση με το mvp) είναι άγνωστο , κανένας δεν ξέρει

Εκτος της χαμηλοτερης τιμης που οκ αυτη τη στιγμη ειναι η we και φυσικα δεν ξερουμε τι θα γινει στο μελλον ειμαι λιγο επιφυλακτικος με το θεμα της αξιοπιστιας.. Ισως επειδη δεν ξεκινησα και τοσο καλα με την we σκεφτομαι μηπως το μετανιωσω.. Και παντα εχω στην ακρη του μυαλου μου οτι η we με τις τοσο χαμηλες τιμες το πιο πιθανο ειναι να μαξεψει πελατες απο αλλους παροχους και στην συνεχεια να εναρμονιστει με τους υπολοιπους ωστε να μπορεσει να επιβιωσει. Εκτος αν μου διαφευγει κατι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξερω αν υπαρχουν εδω παλιοι πελατες της we και ποτε ανοιξε το μαγαζακι ωστε να σου πουν ποσο ευχαριστημενοι - δυσαρεστημενοι ειναι
κατσε και αν το γυρισουν το παραμυθι ή στους λογαριασμους δινει αλλα προφανως φευγεις
τωρα σε ποσο διαστημα θα σε παρει ο νεος παροχος ειναι επισης αγνωστο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, akaloith είπε

δεν ξερω αν υπαρχουν εδω παλιοι πελατες της we και ποτε ανοιξε το μαγαζακι ωστε να σου πουν ποσο ευχαριστημενοι - δυσαρεστημενοι ειναι
κατσε και αν το γυρισουν το παραμυθι ή στους λογαριασμους δινει αλλα προφανως φευγεις
τωρα σε ποσο διαστημα θα σε παρει ο νεος παροχος ειναι επισης αγνωστο...

Κι εγω η αληθεια ειναι οτι δεν εχω ακουσει γνωμες εδω μεσα (περαν εναν αν δεν κανω λαθος) και αυτο επισης με φρεναρει καπως... Και παρακαλουθω το θεμα αρκετους μηνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, akaloith είπε

δες τι ανακοινωνουν για τον επομενο μηνα
ΤΣΕΚΑΡΕ τι χρεωνουν στο λογαριασμο και πρατεις

Σωστο αλλα ανακοινωση για τον επομενο μηνα νομιζω γινεται στις 20 (εκτος αν κανω λαθος).  Εγω πρεπει να αποφασισω αμεσα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

και γω ξυνισα με την we αλλα για αλλο λογο
με το καλησπερα θελαν ΟΛΑ τα δικαιολογητικα πριν καν λαβω το συμβολαιο στα χερια μου
μια αγνωστη εταιρεια θα πρεπει να συμπληρωνει τηλεφωνικα τα στοιχεια να ετοιμαζει το συμβολαιο να το στελνει και ΕΠΕΙΤΑ να παιρνει τα δικαιολογητικα. επισης προτιμω το econtract που ειχε ο ηρων και εδινε 50ευρω "δωρο"

και γω στη προτεργια ΔΕΝ ειχα θεμα στο fixed τους, ΑΛΛΑ στο οικιακο τα νουμερα δε βγαιναν τη μια μερα που παρεμεινα.
ασε που με το που τραβηξαN το χρηματακι ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΗΚΕ ο τελευταιος λογαριασμος....
αν πας ηρωνα προφανως πριχτους στα τηλεφωνα, εγω αλλαξα αμεσα αλλα ξερω ατομα που αργησαν -γουν
αν κατσεις προτεργια ... καλη τυχη...
γενικα καλη τυχη :P

εγω προσωπικα αν ειχα κανει αιτηση 22/8 με τα δικαιολογητικα και τη βλεπαν 20 μερες μετα....
 δεν.... εκτος αν σου λειπαν ΒΑΣΙΚΑ δικαιολογητικα τα οποια στα παν και ειναι δικο σου λαθος
αλλα και κανεις δε σου υποσχεται οτι οι αλλοι θα τη δουν σε 20 μερες ή 30 ή 40

σε καθε περιπτωση αν εισαι προτεργια οικιακο ΤΣΕΚΑΡΕ και ΣΩΣΕ τους λογαριασμους σου
εμενα και δε βγαιναν τα μαθηματικα που εμαθα στο πανεπιστημιο πατρων και εξαφανισαν τον τελευταιο λογαριασμο, ευτυχως ηταν μονο για 1 μερα το οικιακο

 

Επεξ/σία από akaloith
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω ολους για τις απαντησεις!

Οντως δεν υπαρχει σωστο και λαθος και ολα ειναι ρευστα..

Ισως τελικα εδω που εφτασα να δωσω και στη we μια ευκαιρια.. Και βλεπουμε στην πραξη.. 😏

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ειμαι στην  we απο τον Ιουνιο! Μεχρι στιγμης μια χαρα ειναι, δεν έχω παραπονο!! Οπως και να εχει απο την στιγμη που ειναι το φθηνότερο και δεν εχει δέσμευση γιατί να μην πας? Εμενα ηταν μεγαλο + αυτο! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...