Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ δεν καταλαβαίνω το εξής. Εφόσον οι τιμές στα πράσινα είναι μαζί με την όποια προσαύξηση/ρήτρα, γιατί βλέπουμε να γράφει στο εξελ προσαύξηση και τελική ημέρας μαζί με αυτό; Για τα κίτρινα το καταλαβαίνω. Για τα πράσινα γιατί; Σορυ αν έχει απαντηθεί. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

21 λεπτά πριν, korakios είπε

πεταμένα λεφτά , θα μπορούσαν να δίνουν παραπάνω σε εμάς 😛

__________________________________

ψιλοσχετικό , έτυχε να την κάνει κάποιος πριν βγει λογαριασμός ?

αν ναι , πήρε το δώρο που ίσχυε τότε στον τελικό ?

Korakie για να ζητησει καποιος αιτηση εκπροσωπησης ειναι ευκολη διαδικασια? Πρεπει να περασουν 14 μερες απ τη μεταβαση στο νεο παροχο για να ξαναλλαξεις ή δεν παιζει ρολο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, desiro είπε

Korakie για να ζητησει καποιος αιτηση εκπροσωπησης ειναι ευκολη διαδικασια? Πρεπει να περασουν 14 μερες απ τη μεταβαση στο νεο παροχο για να ξαναλλαξεις ή δεν παιζει ρολο?

δεν παιζει ρολο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, korakios είπε

πεταμένα λεφτά , θα μπορούσαν να δίνουν παραπάνω σε εμάς 😛

__________________________________

ψιλοσχετικό , έτυχε να την κάνει κάποιος πριν βγει λογαριασμός ?

αν ναι , πήρε το δώρο που ίσχυε τότε στον τελικό ?

Εγώ την έκανα, πέταξα πριν λίγες μέρες στον Ήρωνα 3 παροχές, πριν βγει λογαριασμός στην elpe κ, δυστυχώς, διαβάζω, πως δε θα μ αφήσει εύκολα ο Ήρων να την ξανακάνω για για το 💯 ρι της elpe, θα τσι....τηγανίσω!!🫥🫥

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση αρχάριου.
Λαμβάνω εκκαθαριστικό κάθε 4 μήνες.
Έστω ότι στους τρεις έναντι, κάνουν υπολογισμό πολύ κάτω από την πραγματική κατανάλωση (π.χ. 10kWh/μήνα) και στον εκκαθαριστικό βγαίνει κατανάλωση τετραμήνου 1000kWh, εγώ αυτές τις κιλοβατώρες θα τις χρεωθώ με την τιμή kWh που έχει το πρόγραμμα το μήνα που εκδίδεται ο εκκαθαριστικός;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Eatos είπε

Μια ερώτηση αρχάριου.
Λαμβάνω εκκαθαριστικό κάθε 4 μήνες.
Έστω ότι στους τρεις έναντι, κάνουν υπολογισμό πολύ κάτω από την πραγματική κατανάλωση (π.χ. 10kWh/μήνα) και στον εκκαθαριστικό βγαίνει κατανάλωση τετραμήνου 1000kWh, εγώ αυτές τις κιλοβατώρες θα τις χρεωθώ με την τιμή kWh που έχει το πρόγραμμα το μήνα που εκδίδεται ο εκκαθαριστικός;

θα σπάσουν αναλογικά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όπως η δεη έχει το online και το enter με σταθερή τιμή ,σε άλλες εταιρίες γνωρίζει κανείς ποια είναι τα αντίστοιχα προγράμματα με σταθερή τιμή ; ή αν έχει ψάξει κάποιος ,ποιος προσφέρει την χαμηλότερη σταθερή τιμή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kaykis27 είπε

όπως η δεη έχει το online και το enter με σταθερή τιμή ,σε άλλες εταιρίες γνωρίζει κανείς ποια είναι τα αντίστοιχα προγράμματα με σταθερή τιμή ; ή αν έχει ψάξει κάποιος ,ποιος προσφέρει την χαμηλότερη σταθερή τιμή;

καρφιτσωμένη ανάρτηση , excel , φύλλο σταθερά

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, korakios είπε

πεταμένα λεφτά , θα μπορούσαν να δίνουν παραπάνω σε εμάς 😛

__________________________________

ψιλοσχετικό , έτυχε να την κάνει κάποιος πριν βγει λογαριασμός ?

αν ναι , πήρε το δώρο που ίσχυε τότε στον τελικό ?

Θα το δοκιμάσω σύντομα και θα σου πω 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, korakios είπε

θα σπάσουν αναλογικά

Ευχαριστώ!

Πονηρή ερώτηση αλλά τι γίνεται αν δηλώσουμε μεγαλύτερη κατανάλωση από την κανονική αυτό το μήνα για να αποφύγουμε τη μεγαλύτερη χρέωση που έρχεται στον εκκαθαριστικό του Γενάρη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχετε κατσει να υπολογισετε (με βαση τις ρυθμιζομενες χρεωσεις) εαν συμφερει η χρηση του νυχτερινου σε παροχους που δινουν ιδια τιμη kwh σε ημερησιο και νυχτερινο?
Εαν δεν εχω υπολογισει κατι λαθος  εκτος απο το λογο να μην μαζευονται πανω απο 2000kwh/4μηνο στο ημερησιο και να μην αλλαζει η κλιμακα των ΥΚΩ σε πιο ακριβη, δεν βλεπω καποιο αλλο ωφελος στις χρεωσεις.
Εαν το εχει ψαξει κανεις, ας μας ενημερωσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, CptBill είπε

Εχετε κατσει να υπολογισετε (με βαση τις ρυθμιζομενες χρεωσεις) εαν συμφερει η χρηση του νυχτερινου σε παροχους που δινουν ιδια τιμη kwh σε ημερησιο και νυχτερινο?
Εαν δεν εχω υπολογισει κατι λαθος  εκτος απο το λογο να μην μαζευονται πανω απο 2000kwh/4μηνο στο ημερησιο και να μην αλλαζει η κλιμακα των ΥΚΩ σε πιο ακριβη, δεν βλεπω καποιο αλλο ωφελος στις χρεωσεις.
Εαν το εχει ψαξει κανεις, ας μας ενημερωσει.

Όπως τα λες τα έχω καταλάβει κι εγώ δυστυχώς. 😟πλέον μικρότερο το όφελος. 

Επεξ/σία από messinia3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ερώτηση, για να πάρουμε απόφαση ο καθένας ποιο πρόγραμμα συμφέρει για τον Ιανουάριο, περιμένουμε κάτι άλλο από τους παρόχους? Θεωρεί κανείς ότι θα δοθεί κάτι που συμφέρει ή πχ δεν θα βγει κάτι ποιο οικονομικό από τα 0,16 της we? 

*ας αφήσουμε έξω τα δώρα πχ ηρων50€ ελπε100€ κλπ

Επεξ/σία από userAnon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κανένας δεν νομίζω ότι μπορεί να το πει αυτό. Έχω την αίσθηση πως τίποτα δεν απαγορεύει στους παρόχους να φτιάχνουν νέα προγράμματα και άρα ανά πάσα στιγμή θα μπορούσε να ξεφυτρώσει κάποιο άλλο σταθερό. Τώρα το κατά πόσο θα είμαι φθηνότερο μάλλον θα εξαρτάται από το κόστος της χονδρικής στην παρούσα φαση

Επεξ/σία από lnoldori
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, userAnon είπε

*ας αφήσουμε έξω τα δώρα πχ ηρων50€ ελπε100€ κλπ

αυτά είναι και τα μόνο που μετράνε , αν τα αφήσουμε απ'εξω την κάτσαμε

31 λεπτά πριν, userAnon είπε

Ερώτηση, για να πάρουμε απόφαση ο καθένας ποιο πρόγραμμα συμφέρει για τον Ιανουάριο, περιμένουμε κάτι άλλο από τους παρόχους? Θεωρεί κανείς ότι θα δοθεί κάτι που συμφέρει ή πχ δεν θα βγει κάτι ποιο οικονομικό από τα 0,16 της we? 

μετά τις 25 του μηνός ξαναρώτα που θα έχει υπολογίζεται η ρήτρα με σχετικά καλή ακρίβεια

edit για Ιανουάριο πάντα

1 ώρα πριν, Eatos είπε

Ευχαριστώ!

Πονηρή ερώτηση αλλά τι γίνεται αν δηλώσουμε μεγαλύτερη κατανάλωση από την κανονική αυτό το μήνα για να αποφύγουμε τη μεγαλύτερη χρέωση που έρχεται στον εκκαθαριστικό του Γενάρη;

εκτός απο τις ρυθμιζόμενες που αναλύθηκε πριν , μόνο ελιν, we και ίσως η Φυσικό Αέριο κάνουν εκκαθάριση , οι υπόλοιποι πάλι θα σπάσουν στην ένδειξη του ΔΕΔΔΗΕ (ή αν κάνεις αλλαγή στην ένδειξη που έστειλες στον νέο πάροχο)

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...