Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, korakios είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

αν έχεις να προτείνεις κάτι ουσιαστικό εννοείται ενημέρωσέ μας :)

 

Ακριβώς δε νομίζω ότι μη εξοφλώντας ένα λογαριασμό έχεις περισσότερες πιθανότητες να κερδίσεις μια αμφισβήτηση. 
 

τουλάχιστον στην περίπτωση μου ο ΗΡΩΝ μια χαρά εξέδιδε πιστωτικούς λογαριασμούς κι ας είχα φύγει πάνω από ένα μήνα. 
Και πέρα από τις χαμηλές τιμές που ανακοίνωσε για το Σεπτέμβρη ήταν και το παραπάνω ένας λόγος να ξαναδοκιμασω κάποιες παροχές ξανά εκεί. 
Φυσικά δεν έχω καμμία σχέση με την εταιρία αλλά σε σχέση με EFA πχ, όταν τους σκάσει my.rae ανταποκρίνονται μέσα σα λίγες μέρες με άμεσο τηλέφωνο και διάθεση τουλάχιστον να βρεθεί λύση. 

3 λεπτά πριν, akaloith είπε

ΡΩΤΗΣΑ
τι γινεται στη περιπτωση που
στελνουν "λαθος" λογαριασμο κατ εσενα
και ταυτοχρονα εχεις συνεπεια και πρεπει να τον πληρωσεις ωστε να παρεις την εκπτωση στον επομενο;;
και ποσο θα εκμεταλευτει αυτο απο τους παροχους;;

δεν προτεινα

και η απαντηση ειναι πληρωνεις με τα μωβ χαρτονομισματα σαν την νταλια και βγαζεις ακρη στους επομενους

Όχι θα κάτσω να χάσω τη συνέπεια με την πιθανότητα ότι ίσως να βρω το δίκιο μου με αντιλογισμούς στο μέλλον. 
Αν ήταν έτσι και στο online δε θα πληρώναμε 2-3 λογαριασμούς -χάνοντας το πρόγραμμα- επειδή μας βάλαν για κάποιες μέρες στο Γ1Ν και πληρώσαμε ρήτρα πέρυσι.

εγινε ο αντιλογισμός στους περισσότερους κι ας άργησε στην παραπάνω περίπτωση. 

3 λεπτά πριν, akaloith είπε

ΡΩΤΗΣΑ
τι γινεται στη περιπτωση που
στελνουν "λαθος" λογαριασμο κατ εσενα
και ταυτοχρονα εχεις συνεπεια και πρεπει να τον πληρωσεις ωστε να παρεις την εκπτωση στον επομενο;;
και ποσο θα εκμεταλευτει αυτο απο τους παροχους;;

δεν προτεινα

και η απαντηση ειναι πληρωνεις με τα μωβ χαρτονομισματα σαν την νταλια και βγαζεις ακρη στους επομενους

Όχι θα κάτσω να χάσω τη συνέπεια με την πιθανότητα ότι ίσως να βρω το δίκιο μου με αντιλογισμούς στο μέλλον. 
Αν ήταν έτσι και στο online δε θα πληρώναμε 2-3 λογαριασμούς -χάνοντας το πρόγραμμα- επειδή μας βάλαν για κάποιες μέρες στο Γ1Ν και πληρώσαμε ρήτρα πέρυσι.

εγινε ο αντιλογισμός στους περισσότερους κι ας άργησε στην παραπάνω περίπτωση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ναι αλλα με τις τωρινες kwh το 500ευρακι δεν ειναι τοσο μακρινο σεναριο....
και δεν περισευουν σε ολους μωβ χαρτονομισματακια ειδικα αν θεωρουν οτι χρεωθηκαν λαθος

χαιρομαι που ο ηρων που πηγα, οπως λες, διορθωνει τα λαθη του
πως εβγαζες ακρη; τηλεφωνικα; γραπτα; ραε; κατι αλλο;

Επεξ/σία από akaloith
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, Rhodion είπε

Είμαι στην ελίν οικιακό εδώ και 2 χρόνια. Δεν έχω διαπιστώσει καμία πουστιά. Σταματήστε τους αφορισμούς.

...δεν είσαι όμως εδώ κι ένα χρόνο στα σχετικά θρεντ.

Και δεν γράφω αφοριστικά - κόσμο προσπαθώ να "σώσω" με ό,τι γνωρίζω/έχω καταλάβει να συμβαίνει ΓΕΝΙΚΑ με τους εναλλακτικούς, και σε καμμία περίπτωση δεν το κάνω ελαφρά τη καρδία. Το ότι σε ΕΣΕΝΑ η ΕΛΙΝ "δεν έκανε καμμιά πουστιά"*, δεν σημαίνει ότι ισχύει για όλες τις περιπτώσεις και ότι ΕΓΩ "αφορίζω". Για την ακρίβεια, το μόνο αφοριστικό εδώ είναι η δικιά σου κουβέντα, προς εμένα. 

Παρ' το πίσω λοιπόν. Ή έστω κάνε μου τη χάρη να μην τυχόν το ξαναγράψεις, χωρίς να ξέρεις τί λες. Δε μου φτάνει δηλαδή που έχω απαυτωθεί πάνω στο πληκτρολόγιο από σχεδόν πέρσι, χωρίς να έχω κανένα απολύτως όφελος - μην "ακούω" και τέτοια...Το ότι είμαι λιγότερο "έξυπνος" εγώ που πράγματι έχω μια τάση "να το φωνάζω", σε σχέση με άλλους που είναι πιο "αυτοπροστατευτικά αποστασιοποιημένοι" (και καλά κάνουν για τον εαυτό τους), δεν σημαίνει ότι κακώς το κάνω (για τον κόσμο).

*...η πλάκα είναι ότι ΜΠΟΡΕΙ ακόμη κι εσύ αν κάνεις έναν έλεγχο σε βάθος χρόνου (τουλάχιστον ενός), αρκεί να ξέρεις να "διαβάζεις" σωστά λογαριασμούς και χρεώσεις, μπορεί και να βρεις πράγματα που δεν ξέρεις ότι υπήρχαν καν. Κι εκτός των άλλων, το ότι εσύ δεν αποχώρησες από Ελίν, είναι ένας λόγος που δεν γεύτηκες κάτι που όμως γεύτηκαν άλλοι που έφυγαν. Τέλος, δεν μπορώ να κάτσω να κάνω πίνακα "αξιολόγησης εταιριών" για να μη γκρινιάζει ο κάθε "διαμαρτυρόμενος"/αλλεργικός στους "αφορισμούς", κρίνοντας εξ' ιδίων. Γι' αυτό τους βάζω όλους σε ένα τσουβάλι, χωρίς διαφοροποίηση/"επιχειρήματα"/"αποδείξεις", καθώς ΟΥΤΕ ΕΝΑΣ εναλλακτικός δεν υπάρχει χωρίς ΟΥΤΕ ΕΝΑ "στραβό", που λειτουργεί κατά των πελατών τους. Άλλοι περισσότερα, άλλοι διαφορετικά, άλλοι πιο πούστικα, άλλοι απλά να σε ταλαιπωρούν. Η Ελίν είναι η αλήθεια ότι είναι ΜΑΛΛΟΝ η λιγότερο χειρότερη. Αυτό όμως δεν την κάνει ούτε ιδανική,  και κυρίως δεν την κάνει κραταιά για να μπορεί να συνεχίζει να είναι το ίδιο "καλή". Συνεπώς ένας ακόμη κίνδυνος με τους πιο μικρούς από τους εναλλακτικούς, είναι να βαρέσουν και κανόνι ή έστω να εξαγοραστούν από καρχαρίες όπως η ΕΛΠΕ άρα ένας καλός λόγος για να μην πάει κάποιος ΟΥΤΕ σε αυτήν - κι ας ΕΙΝΑΙ "από τους πιο αθώους". Άρα,,,,"μακρυά από εναλλακτικούς ΓΕΝΙΚΩΣ".

ΕΑΝ τυχόν θέλεις κάτι περαιτέρω, ευχαρίστως - όχι εδώ όμως : στείλε ΠΜ.

 

edit : τώρα είδα ότι στα έχουν ήδη πει ekrepali και άλλοι...

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, akaloith είπε

χαιρομαι που ο ηρων που πηγα, οπως λες, διορθωνει τα λαθη του
πως εβγαζες ακρη; τηλεφωνικα; γραπτα; ραε; κατι αλλο;

Δεν είχε κάνει κάποιο λάθος απλά διεκδίκησα -μέσω my.rae- την έκπτωση συνέπειας μετά τον τελικό λογαριασμό γιατί βάσει όρων τους δεν τη δίνανε στους περισσότερους εδώ μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει περίπτωση να σπάσει συμβόλαιο στην πρότεργια που έγινε τον Απρίλη οικιακό mvp λόγω διαφορετικών χρεώσεων χωρίς πέναλτι; Όπως γίνεται στα συμβόλαια κινητών;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, korakios είπε

άρα δεν έχει Αυγούστου

λογικά ήδη έχεις μπει στο Generous με τις δημοσιευμένες τιμές μιας και δεν έχει αναρτήσει τιμοκατάλογο ο Ηρών για άλλα προγράμματα

στείλε email για επαλήθευση

Από ό,τι κατάλαβα είναι καλό να ακολουθήσω την προτροπή τους και να ενταχθώ στο Generous Home, καθώς είμαι απόλυτα ικανοποιημένος τόσα χρόνια με τον Ήρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από προσωπική εμπειρία, το παροχοσερφινγκ παντως δεν παιζει. 

Έχω κάνει αίτηση στην Φ.Α. από 24 Αυγούστου και σήμερα ακόμα δεν έχει ενεργοποιηθεί, που σημαίνει ότι ο τελικός της ΔΕΗ θα βγει με χρεώσεις Σεπτεμβρίου. 

Αν τον άλλο μήνα η ΦΑ γίνει η ακριβότερη, χαιρετίσματα. 


Τι νόημα έχει το όλο θέμα των μηνιαίων τιμών εναλλακτικτών παρόχων αν χρειάζεται ένα μήνα η αίτηση να ολοκληρωθεί; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, Stavmitsos είπε

Τι νόημα έχει το όλο θέμα των μηνιαίων τιμών εναλλακτικτών παρόχων αν χρειάζεται ένα μήνα η αίτηση να ολοκληρωθεί; 

Ίσως το κάναν κυρίως για τρομάξουν τους παρόχους... και σε περίπτωση κάποιου "χοντρού" θέματος να φεύγει ο πολίτης χωρίς να ακούει τις απειλές των παρόχων

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το αν και το ποτε θα γινει η μεταφορα ειναι 100% θεμα του "καινουργιου" παροχου. Οπως ειχα πει και πιο πριν θα υπαρξουν παροχοι που θα βγαζουν τιμες χωμα και θα σφυριζουν αδιαφορα οταν γινονται αιτησεις μεταφορας, θα υπαρχουν και παροχοι που απλα δεν εχουν την υποδομη να υποδεχτουν 1-2-3-5 χιλιαδες αιτησεις σε ενα μηνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Stavmitsos είπε

Από προσωπική εμπειρία, το παροχοσερφινγκ παντως δεν παιζει. 

Έχω κάνει αίτηση στην Φ.Α. από 24 Αυγούστου και σήμερα ακόμα δεν έχει ενεργοποιηθεί, που σημαίνει ότι ο τελικός της ΔΕΗ θα βγει με χρεώσεις Σεπτεμβρίου. 

Αν τον άλλο μήνα η ΦΑ γίνει η ακριβότερη, χαιρετίσματα. 


Τι νόημα έχει το όλο θέμα των μηνιαίων τιμών εναλλακτικτών παρόχων αν χρειάζεται ένα μήνα η αίτηση να ολοκληρωθεί; 

Καλησπέρα... Ο παροχος ο νέος έχει υποβάλει την αίτηση σου στον Δεδδηε για την αλλαγη;; Το κοίταξες αυτό; Πηρες τηλέφωνο;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, takoulou είπε

Καλησπέρα... Ο παροχος ο νέος έχει υποβάλει την αίτηση σου στον Δεδδηε για την αλλαγη;; Το κοίταξες αυτό; Πηρες τηλέφωνο;;

Πήρα, θα το δουν και θα με πάρουν πίσω υποτίθεται. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, @ggelos4 είπε

Καλησπέρα.

Εχω protergia οικιακο απο περυσι με 0,11€/kwh , αλλα ληγει σε μια βδομαδα και το πηρα χαμπαρι τωρα, τι προτεινετε; Αν δεν κανω ανανεωση εγω, υπαρχει ορος οτι ανανεωνεται αυτοματ, γνωριζει καποιος σε ποιο προγραμμα θα με παει κ αν συμφερει να το αφησω;

Ευχαριστω!

edit: να προσθεσω οτι μιλαω για καταναλωση <300kwh/μηνα

σε εμένα που επικοινώνησα μαζί τους μου είπαν ότι θα με πάνε στο protergia οικιακό https://www.protergia.gr/el/protergia-oikiako , αλλά δεν είμαι και 100% σίγουρος.

Αν θέλεις κάνε έναν κόπο και εσύ και πάρε ένα τηλέφωνο να τους ρωτήσεις σε ποιό πρόγραμμα θα σε πάνε (πρόσεχε την λεπτομέρεια όλα οικιακό τα λένε στην protergia) και ενημέρωσε και εμας εδώ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχει περιπτωση να φυγω απο watt&volt και να γυρισω δεη και να μη μου ζητηθει εγγυηση για επαγγελματικο χωρο ;

υγ - δεν εχω προβλημα με τις χρεωσεις κλπ απλα ειναι ο δευτερος μηνας που στελνω μετρηση και καθυστερουν να βγαλουν εκκαθαριση και επειδη ειμαι του προγραμματος κ της ταξης με ενοχλει. 

ευχαριστω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, mclein² είπε

υπαρχει περιπτωση να φυγω απο watt&volt και να γυρισω δεη και να μη μου ζητηθει εγγυηση για επαγγελματικο χωρο ;

υγ - δεν εχω προβλημα με τις χρεωσεις κλπ απλα ειναι ο δευτερος μηνας που στελνω μετρηση και καθυστερουν να βγαλουν εκκαθαριση και επειδη ειμαι του προγραμματος κ της ταξης με ενοχλει. 

ευχαριστω :)

Πάρε τηλέφωνο να ρωτήσεις.. Μάλλον καθυστερουν λιγο.. Στον Δεδδηε δίνεις τις ενδείξεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...