Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@korakios τι ειναι αυτο που σε ωθει κ αλλαζεις συχνα την μηνιαια καταναλωση στα οικιακα κυμαινομενα ?

 

εδιτ (εβαλες μηνιαιο κ εχεις επιλογη διαστηματος πέον)Αξιος!

Επεξ/σία από Specs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, libertini είπε

 

 

Όποιος αιτηθεί για αλλαγή μετρητή στον ΔΕΔΔΗΕ, να μην αλλάξει πάροχο διότι θα ακυρωθεί η αίτηση στον ΔΕΔΔΗΕ. Αυτό συνέβει σε εμένα. Από την δεύτερη αίτηση στον ΔΕΔΔΗΕ, Οκτώβρη ή Σεπτέμβρη 2022 η αλλαγή έγινε τον Απρίλιο του 2023 λόγω μεγάλου φόρτου του εργολάβου. Ο ΔΕΔΔΗΕ δεν ενημέρωσε τον πάροχό μου για την αλλαγή του μετρητή οπότε δεν πορούσα να δηλώσω τις ενδείξεις για δύο μήνες σίγουρα. Ακόμη κι όταν έφτασε η ημερομηνία για την προγραμματισμένη μέτρηση του τετραμήνου, ο υπάλληλος δεν μπόρεσε να καταχωρήσει τη νέα μέτρηση διότι το σύστημα δεν είχε ενημερωθεί για την αλλαγή του μετρητή κι έφυγε χωρίς να μετρήσει το δικό μου ρολόι. Μετά από πολλά τηλεφωνήματα και αιτήματα σε ΔΕΔΔΗΕ και πάροχο κάποια στιγμή μετά το δίμηνο δήλωσαν ότι άλλαξα μετρητή. Ίσως να έχουν επιταχυνθεί πλέον οι διαδικασίες λόγω της επικείμενης αλλαγής των τιμολογίων. Καλά έκανες και κράτησες την ένδειξη.

Η περίπτωση μου είναι διαφορετική καθώς δεν έκανα αίτημα αλλαγής μετρητή. Έγινε μια βλάβη του εξωτερικού καλωδίου που έρχεται από την κολώνα στο ακίνητο (έκρηξη και μερική απώλεια ρεύματος), ειδοποίησα δεδδηε, αμέσως ήρθε το πρώτο συνεργείο, διέγνωσε τη βλάβη, ειδοποίησε τον εργολάβο και μέσα σε λίγες ώρες ήρθαν, αντικατέστησαν το καλώδιο και μαζί άλλαξαν και το ρολόι. Μου είπαν μάλιστα ότι πλέον δεν θα έρχονται για καταμέτρηση γιατί οι ενδείξεις θα πηγαίνουν αυτόματα (?). Τεσπα, εγώ από μεθαύριο θα ξεκινήσω επικοινωνίες με δεδδηε να δω αν άλλαξε το ρολόι και ήδη ενημέρωσα και τον πάροχο. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@korakiosΣτο excel οι τιμές των πράσινων και κίτρινων τιμολογίων είναι κατά προσέγγιση;

1-1-24 δεν θα ανακοινωθούν οι τιμές των πράσινων και τέλη του κάθε μήνα των κίτρινων;

Επίσης γνωρίζεις εάν το πράσινο της Elpedison δίνει 100€ σε νέους πελάτες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, bakmania είπε

Μια ερώτηση και από εμένα. Μετρητής νυχτερινός που μπήκε το 2022 υπάρχει περίπτωση να είναι ο έξυπνος και να μη χρειαστεί αλλαγή; Υπάρχει κάποιο μοντέλο, φώτο για να καταλάβουμε; Σας ευχαριστώ..

Βγάλε φωτογραφία τον μετρητή.. Δύσκολο να είναι έξυπνος αλλά είναι ηλεκτρονικός.. 

Επεξ/σία από takoulou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα ,εχω ξανακανει την ερωτηση ,αλλα κανεις δεν μου εχει απαντησει,υπαρχει καποιος εδω που ειναι στην weenergy να μου δωσει καποιες πληροφοριες,τι λεει σαν εταιρια,απλα θελω σαφεις απαντησεις ,οχι του στυλ σαν ολες τις αλλες..

ευχαριστω εκ των προτέρων 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, knight666 είπε

@korakiosΣτο excel οι τιμές των πράσινων και κίτρινων τιμολογίων είναι κατά προσέγγιση;

1-1-24 δεν θα ανακοινωθούν οι τιμές των πράσινων και τέλη του κάθε μήνα των κίτρινων;

Επίσης γνωρίζεις εάν το πράσινο της Elpedison δίνει 100€ σε νέους πελάτες;

Στο excel δοκιμάζεις μόνος σου τιμές και βγάζεις αποτελέσματα. Ο @korakios έχει γράψει υπέρ-αναλυτικές οδηγίες χρήσης του στην καρφιτσωμένη ανάρτηση.
Όσον αφορά το δεύτερο ερώτημα ναι.

Το πράσινο της Elpedison με βάση το site όχι δεν δίνει το δώρο. Ισχύει μόνο στο κίτρινο πρόγραμμα smart. 

5 ώρες πριν, teopanta1 είπε

Τελικά σε εκείνο το μυνημα που είχε στείλει ο Ηρων πατήσατε αποδοχή; ή περιμένουμε; 

Αποφασίζεις μόνος σου μελετώντας τι σε συμφέρει. Αν δεν ασχολείσαι καθόλου κλείσε σταθερό πρόγραμμα. Αλλιώς παρακολουθείς κάθε μήνα και αποφασίζεις με βάση και την κατανάλωση σου τι ανταποκρίνεται καλύτερα στις ανάγκες σου.

2 ώρες πριν, ALXIOA είπε

πιο χρωμα να επιλεξουμε/ ? Προσφατα μπηκα elpedison ...

Αν δεν ασχολείσαι καθόλου κλείνεις το πιο συμφέρον σταθερό τιμολόγιο. Αλλιώς παρακολουθείς κάθε μήνα ανακοινωμένες τιμές 1η του μήνα για το πράσινο ή μαντεύεις με βάση τους δείκτες του ρεύματος πως θα κλείσει η τιμή του τέλη του μήνα αφού καταναλώσεις για το κίτρινο (και ίσως πιθανά δώρα που θα υπάρχουν στα κίτρινα).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Greg29M said:

Είναι τεχνική αστοχία του ΗΡΩΝ. Πάρε τηλ για να επιβεβαιώσεις ότι έχουν λάβει τα αρχεία (κι αν λείπει κάτι να το στείλεις εκ νέου) και προχωράει η διαδικασία. 

Το γεγονός ότι ξέρουν το πρόβλημα τόσο καιρό και δεν το διορθώνουν, δείχνει και το επίπεδο της συγκεκριμένης εταιρείας. Η οποία να υπενθυμίσω ότι δεν έχει λογιστήριο οπότε τώρα με τις πολλές αλλαγές σίγουρα θα τα κάνουν σαλάτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη, να κάνω μια ερώτηση:

Πως γίνεται αυτό το ΗΡΩΝ Guarantee να βγαίνει πιο ακριβό στην πράξη σε σύγκριση με άλλα προγράμματα που πχ έχουν τιμή κιλοβατώρας 15 λεπτά του € ενώ το συγκεκριμένο πρόγραμμα λέει τιμή κιλοβατώρας 10 λεπτα και λιγότερο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, lvrysis είπε

Συγνώμη, να κάνω μια ερώτηση:

Πως γίνεται αυτό το ΗΡΩΝ Guarantee να βγαίνει πιο ακριβό στην πράξη σε σύγκριση με άλλα προγράμματα που πχ έχουν τιμή κιλοβατώρας 15 λεπτά του € ενώ το συγκεκριμένο πρόγραμμα λέει τιμή κιλοβατώρας 10 λεπτα και λιγότερο;

Γιατί τα 10 λεπτά που αναφέρεις είναι η βασική τιμή χρέωσης χωρίς την ρήτρα αναπροσαρμογής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 minutes ago, Greg29M said:

Γιατί τα 10 λεπτά που αναφέρεις είναι η βασική τιμή χρέωσης χωρίς την ρήτρα αναπροσαρμογής.

Κάτι τέτοιο φανταστηκα, αλλά επειδή και τα άλλα προγράμματα έχουν τη ρήτρα αλλά με πολύ μεγαλύτερη βασική τιμή χρέωσης...

Δηλαδή σε αυτό το συγκεκριμένο πρόγραμμα, προφανώς η ρήτρα αναπροσαρμογής ενεργοποιείται πιο εύκολα, έτσι;

Επεξ/σία από lvrysis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωριζει κανεις τα 100ευρω της elpedison μεχρι ποτε ισχυει η προσφορα? Πριν λιγο εκανα αιτηση για heron κ θελω να πιστευω εκει στα τελη του μηνα να ξαναεπιστρεψω elpedison... εψαξα αν εχουν καποια ημερομηνια αλλα δε βρηκα κατι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, desiro είπε

Γνωριζει κανεις τα 100ευρω της elpedison μεχρι ποτε ισχυει η προσφορα? Πριν λιγο εκανα αιτηση για heron κ θελω να πιστευω εκει στα τελη του μηνα να ξαναεπιστρεψω elpedison... εψαξα αν εχουν καποια ημερομηνια αλλα δε βρηκα κατι

άγνωστο , μπορεί και αύριο πχ να τη σταματήσουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, desiro είπε

Γνωριζει κανεις τα 100ευρω της elpedison μεχρι ποτε ισχυει η προσφορα? Πριν λιγο εκανα αιτηση για heron κ θελω να πιστευω εκει στα τελη του μηνα να ξαναεπιστρεψω elpedison... εψαξα αν εχουν καποια ημερομηνια αλλα δε βρηκα κατι

Εκτίμηση μου είναι ότι επειδή γράφει Christmas promo ότι θα το διατηρήσουν μέχρι τέλη του μήνα περίπου το πολύ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 minutes ago, korakios said:

άγνωστο , μπορεί και αύριο πχ να τη σταματήσουν

Μπα... δε νομίζω. Έχουν σκάσει ένα σωρό λεφτά για χριστουγεννιάτικες διαφημίσεις.

form-fields-bannerpopup.jpg.11903c4c10c338aea0aaafb574429cfe.jpg

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ekrepali είπε

Μπα... δε νομίζω. Έχουν σκάσει ένα σωρό λεφτά για χριστουγεννιάτικες διαφημίσεις.

form-fields-bannerpopup.jpg.11903c4c10c338aea0aaafb574429cfe.jpg

πεταμένα λεφτά , θα μπορούσαν να δίνουν παραπάνω σε εμάς 😛

__________________________________

ψιλοσχετικό , έτυχε να την κάνει κάποιος πριν βγει λογαριασμός ?

αν ναι , πήρε το δώρο που ίσχυε τότε στον τελικό ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...