Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Το σταθερό blue home της Ελίν, το έχεις με πάγιο τον χρόνο 144€. Προφανώς και είναι λάθος.

2.5€ τον μήνα έχει πάγιο 

ωραίος , το διόρθωσα

πυτζάμες έβαλες ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα πέρασα και εγώ από ένα κατάστημα Elpedison και είπα να περάσω μια βόλτα απ'τη σιχαμένη εταιρία που είχα προηγούμενα για να λάβω και εγώ το 100άρικο€.

Θυμόμουν για το θέμα ενδείξεων, και αυτή έγραψε κανονικά στο τελευταία ένδειξη μετρητή το Κ**** και Μ**** στις μετρήσεις επειδή είχα νυχτερινό.
Εντωμεταξύ είμαι στο μήνα που περνάει και ο ΔΕΔΔΗΕ, και είναι να περάσει 28/12. Ελπίζω να περάσουν την αίτηση κανονικα από ΔΕΔΔΗΕ και μετά να ξαναπεράσουν από τον ΔΕΔΔΗΕ στο τέλος του μήνα, οπότε να έχω 2 πρόσφατους εκκαθαριστικούς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, yazidis είπε

Σήμερα πέρασα και εγώ από ένα κατάστημα Elpedison και είπα να περάσω μια βόλτα απ'τη σιχαμένη εταιρία που είχα προηγούμενα για να λάβω και εγώ το 100άρικο€.

Θυμόμουν για το θέμα ενδείξεων, και αυτή έγραψε κανονικά στο τελευταία ένδειξη μετρητή το Κ**** και Μ**** στις μετρήσεις επειδή είχα νυχτερινό.
Εντωμεταξύ είμαι στο μήνα που περνάει και ο ΔΕΔΔΗΕ, και είναι να περάσει 28/12. Ελπίζω να περάσουν την αίτηση κανονικα από ΔΕΔΔΗΕ και μετά να ξαναπεράσουν από τον ΔΕΔΔΗΕ στο τέλος του μήνα, οπότε να έχω 2 πρόσφατους εκκαθαριστικούς

Και εγώ ξεκινάω να διαβάζω με χαρά το μήνυμα σου και λέω θα μας πεις για κανένα έξτρα δώρο που δίνουν στο κατάστημα αλλά… 😓

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, 1comment said:

Σε περίπτωση αλλαγής του παλιού ρολογιού με νέο έξυπνο μετρητή πρέπει να ενημερώσεις τον πάροχο; Ο αριθμός παροχής αλλάζει; 

Ίδιος μένει ο αριθμός παροχής, απλά πρέπει μόλις μπει ο μετρητής... να σημειώσεις την ημερομηνία και τις τελευταίες μετρήσεις του παλιού μετρητή. Το πολύ μετά από 3 μέρες να ρωτήσεις στον ΔΕΔΔΗΕ αν έχει φανεί στο σύστημα η παύση του παλιού μετρητή και η ενεργοποίηση του νέου.

Πολλοί συμφορουμήτες έχουν αναφέρει πως ο ΔΕΔΔΗΕ το κωλοβαράει και καταχωρεί τον νέο μετρητή στο σύστημα μετά από κάνα 6μηνο, ως αποτέλεσμα να μην έρχονται λογαριασμοί για 6 μήνες... και μετά να σκάει λογαριασμός με όλη τη κατάλωση μαζεμένη (με λάθος περιόδο κατανάλωσης, σαν να εγκαταστάθηκε ο μετρητής αργότερα)

  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Greg29M είπε

Και εγώ ξεκινάω να διαβάζω με χαρά το μήνυμα σου και λέω θα μας πεις για κανένα έξτρα δώρο που δίνουν στο κατάστημα αλλά… 😓

Για να μην το γράψει, δεν πήρε , extra δώρο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

Ίδιος μένει ο αριθμός παροχής, απλά πρέπει μόλις μπει ο μετρητής... να σημειώσεις την ημερομηνία και τις τελευταίες μετρήσεις του παλιού μετρητή. Το πολύ μετά από 3 μέρες να ρωτήσεις στον ΔΕΔΔΗΕ αν έχει φανεί στο σύστημα η παύση του παλιού μετρητή και η ενεργοποίηση του νέου.

Πολλοί συμφορουμήτες έχουν αναφέρει πως ο ΔΕΔΔΗΕ το κωλοβαράει και καταχωρεί τον νέο μετρητή στο σύστημα μετά από κάνα 6μηνο, ως αποτέλεσμα να μην έρχονται λογαριασμοί για 6 μήνες... και μετά να σκάει λογαριασμός με όλη τη κατάλωση μαζεμένη (με λάθος περιόδο κατανάλωσης, σαν να εγκαταστάθηκε ο μετρητής αργότερα)

Απαπα... Αυτό μας έλειπε. Οι τεχνικοί βέβαια μου είπαν ότι το πέρασαν άμεσα στο ταμπλετ αλλά έβγαλα κι εγώ μια φωτο τον παλιό μετρητή καλού κακού. Θα πάρω το δεδδηε από Τρίτη να ρωτήσω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, 1comment said:

Απαπα... Αυτό μας έλειπε. Οι τεχνικοί βέβαια μου είπαν ότι το πέρασαν άμεσα στο ταμπλετ αλλά έβγαλα κι εγώ μια φωτο τον παλιό μετρητή καλού κακού. Θα πάρω το δεδδηε από Τρίτη να ρωτήσω. 

Διάβασε εδώ τι έπαθε ο άλλος

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ανακάλυψε την Αμερική και αυτός εκεί στο Βήμα.

Αντί να γράψουν το κόλπο γκρόσο που στήσανε με το ρεύμα, γράφουν μόνο για τα άσπρα κόκκινα κίτρινα μπλε .....   προφυλακτικά κ αυτοί!

Επεξ/σία από demakhs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/12/2023 στις 3:19 ΜΜ, HAthinaia είπε

@korakios Πιστεύεις ότι μόλις αρχίσει να εφαρμόζεται η μηνιαία καταμέτρηση από τον ΔΕΔΔΗΕ στις αρχές του 2024, θα έχει νόημα να καταχωρούμε εμείς ενδείξεις στους παρόχους; 

IMG_20231207_151736.jpg

Και γιατι να εμπιστευτω ον υπαλληλο που θα κανει καταμετρηση.Ποιος μου λεει εμενα επιδη θα γινεται ο κακος χαμος ,οτι δεν θα κανει λαθος κα αντε βγαλε ακρη μετα  😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, giannis22k είπε

Και γιατι να εμπιστευτω ον υπαλληλο που θα κανει καταμετρηση.Ποιος μου λεει εμενα επιδη θα γινεται ο κακος χαμος ,οτι δεν θα κανει λαθος κα αντε βγαλε ακρη μετα  

το έγραψα και στο αντοίστιχο νήμα.Κάποιοι υπάλληλοι που βρίσκουν κλειστές αυλόπορτες στα χωριά,γράφουν ότι να ναι.Ασε που καθυστερούν να περάσουν κάποιες φορές,δέν νομίζω να καταργηθεί να βάζουμε εμείς την ένδειξη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 minutes ago, giannis22k said:

Και γιατι να εμπιστευτω ον υπαλληλο που θα κανει καταμετρηση.Ποιος μου λεει εμενα επιδη θα γινεται ο κακος χαμος ,οτι δεν θα κανει λαθος κα αντε βγαλε ακρη μετα  😄

Φαίνονται στο mydeddie οι ενδείξεις... αν είναι λάθος στέλνεις αίτημα. Αυτό είναι το τελευταίο που μας απασχολεί... το βασικότερο είναι θα ξυλωθούμε τους μήνες αιχμής πληρώνοντας όλη τη κατανάλωση στη πραγματική τιμή.

Ας μη μιλήσω για τις καθυστερήσεις στην αλλαγή παρόχου λόγω απανωτών ενδείξεων. Εμένα ευτυχώς στο μαγαζί παίρνουν καταμετρήσεις περίπου στις 25.  Στο σπίτι όμως παίρνούν καταμέτρηση τέλος του μήνα, αρχές του επομένου. Τελευταία καταμέτρηση ήταν πχ στις 2/10.

Όταν υπογράφεις σε νέο πάροχο, γράφεις ένδειξη στην αίτηση. Αν καθυστερήσει η αίτηση μερικές μέρες να φτάσει στον ΔΕΔΔΗΕ και μεσολαβήσει επιτόπια καταμέτρηση, τότε η ένδειξη μας είναι εκτός ορίων και η αίτηση κολλάει. Δηλαδή εγώ κάθε φορά που θα θέλω να αλλάξω πάροχο στο σπίτι, θα πρέπει να περιμένω να εμφανιστούν στο mydeddie οι επιτόπιες καταμετρήσεις ώστε να πάω μετά να κάνω αίτηση.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, korakios είπε

όλοι , μια μέρα πριν υπογράψουμε 😛

Έχω αρχίσει να πιστεύω ότι δεν θα τα πάρουμε πότε...θα περιμένουν να παρέλθει το πενταμηνο που λέγανε στους όρους και απλά μετά δεν θα υπάρχει και απαίτηση ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...