Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συμφωνα με ενεργειακο επιθεωρητη στην ερτ:

Στον τύπο να κοιτάμε να είναι πολυ κοντά στο 1 το Α και το ανώτατο οριο πανω απο 100.

Η Ραε θα αναρτήσει τις τιμές όλων των παροχων από 1/1/24.

Αυτός θα βάλει κίτρινο τιμολόγιο γιατί εχει υψηλή κατανάλωση και θεωρεί ότι οι τιμές με τα σημερινά δεδομένα έχουν αποκλιμάκωση. 

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, The_Judas είπε

Συμφωνα με ενεργειακο επιθεωρητη στην ερτ:

Στον τύπο να κοιτάμε να είναι πολυ κοντά στο 1 το Α και το ανώτατο οριο πανω απο 100.

Η Ραε θα αναρτήσει τις τιμές όλων των παροχων από 1/1/24.

Αυτός θα βάλει κίτρινο τιμολόγιο γιατί θεωρεί ότι οι τιμές με τα σημερινά δεδομένα έχουν αποκλιμάκωση. 

Έχουν αποκλιμάκωση σύμφωνα με τον ορισμό  Αγορές Επόμενης Ημέρας (Day-Ahead Market – DAM).

https://www.rae.gr/parakolouthisi-agoron/evropaikes-agores-xondrikis/map-graph/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πρότεινα, για να μην γίνονται συνέχεια οι ίδιες ερωτήσεις, να συγκεντρωθούν οι απαντήσεις στα ίδια ερωτήματα περί κίντρινου πράσινου μπλε και να μπουν σε sticky, ώστε να επικεντρωθούμε περισσότερο στην ανάλυση των τιμών από τους παρόχους, προσφορές, προτάσεις κλπ.

Είπαμε διαφορά πράσινου - κίτρινου: Και τα δυο ΕΧΟΥΝ ρήτρα, στο πράσινο την υπολογίζει ο πάροχος και στην βάζει μέσα στην τιμή που σου την ανακοινώνη 1η του μήνα μαζί με τυχόν εκπτώσεις (τις οποίες μπορεί κάθε μήνα να αλλάζει)

το κίτρινο μαθαίνεις την τιμή - έκπληξη, με την έκδοση του λογαριασμού.

Στην 1η περίπτωση κάνει ο πάροχος την εκτίμηση και την τσιμπάει και λίγο για να ελαττώσει το ρίσκο γι' αυτόν. Νοιάζει πολύ τον πάροχο η λειτουργία της χονδρεμπορικής, για να μην μπει μέσα και να μεγιστοποιήσει το κέρδος του από την τιμή που προέβλεψε.
Στην 2η παίρνεις το ρίσκο όλο εσύ και τον πάροχο λίγο τον νοιάζει τί τιμή θα βγάλει η χονδρεμπορική, έχει εξασφαλισμένο το κέρδος. Αλλά αν η χονδρεμπορική κινηθεί χαμηλά, έχεις πιο πολλές πιθανότητες να είσαι οφελημένος σε σχέση με το πράσινο.

Μέσες άκρες αυτές είναι οι διαφορές.

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα χτες μου ενεργοποίησε ο ΗΡΩΝ το Home Fix 2 με τις παλιές τιμές, χάρη στην βοήθεια των μελών που μου είπαν να συμπληρώσω την αίτηση προμήθειας με τις παλιές τιμές. Την δέχτηκαν κανονικά και δεν μου ανέφεραν τίποτα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά εγω εκανα νεα νεα σύνδεση με Δεδηε το καλοκαίρι. Μου εβαλαν το νεο μετρητη το ηλεκτρονικό με το σημα κεραιας μεσα κλπ. Αυτο θεωρείται ως τον έξυπνο μετρητη που λενε στα 4 τιμολόγια; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, nebtios είπε

Παιδιά εγω εκανα νεα νεα σύνδεση με Δεδηε το καλοκαίρι. Μου εβαλαν το νεο μετρητη το ηλεκτρονικό με το σημα κεραιας μεσα κλπ. Αυτο θεωρείται ως τον έξυπνο μετρητη που λενε στα 4 τιμολόγια; 

Ναι αλλά δεν ξέρει κανείς τίποτα για το 4το τιμολόγιο! Εάν βγάλουν ποιος θα βγάλει πως θα είναι! Οπότε μην κρατάς κανένα καλάθι ούτε καν μικρό 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, nebtios είπε

Παιδιά εγω εκανα νεα νεα σύνδεση με Δεδηε το καλοκαίρι. Μου εβαλαν το νεο μετρητη το ηλεκτρονικό με το σημα κεραιας μεσα κλπ. Αυτο θεωρείται ως τον έξυπνο μετρητη που λενε στα 4 τιμολόγια; 

Μπορεί να σου έβαλαν νέο.. Δεν σημαίνει αυτό  ότι υπάρχει η τηλεμετρηση ακόμα..Απλά είναι ηλεκτρονικός.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, katsiletra said:

Εμένα χτες μου ενεργοποίησε ο ΗΡΩΝ το Home Fix 2 με τις παλιές τιμές, χάρη στην βοήθεια των μελών που μου είπαν να συμπληρώσω την αίτηση προμήθειας με τις παλιές τιμές. Την δέχτηκαν κανονικά και δεν μου ανέφεραν τίποτα. 

Ποτε είχες στείλει την αίτηση, εγω την 1-12, πήρα και τηλέφωνο να ρωτήσω τι έγινε αλλά δεν έχουν ιδέα

Επεξ/σία από YPhot
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, YPhot είπε

Ποτε είχες στείλει την αίτηση, εγω την 1-12, πήρα και τηλέφωνο να ρωτήσω τι έγινε αλλά δεν έχουν ιδέα

3/12. Τηλεφωνικά δεν θα βρεις άκρη. Εμένα μαιλ μου ήρθε και με ενημέρωσαν, καθώς είδα άλλαξε το πρόγραμμα στην εφαρμογή. Μίλησα και στο chat, σήμερα για επιβεβαίωση, μήπως έκαναν καμία βλακεία, αλλά όλα οκ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας, είμαι υφιστάμενος πελάτης ΔΕΗ Γ1Ν Οικιακό με σχετικά χαμηλές καταναλώσεις θα έλεγα (περίπου 500-600 το τετράμηνο). Τόσο καιρό ομολογώ ότι δεν είχα ασχοληθεί με αλλαγή παρόχου, καθώς μου φαινόντουσαν χαμηλά τα ποσά που έδινα για το ρεύμα. Ψάχνοντας όμως για το ισχύει με τα νέα τιμολόγια από 01.01.2024 έπεσα πάνω σε αυτό το θέμα και αποφάσισα να μπω κι εγώ στις αλλαγές. Επομένως αν κατάλαβα καλά, το καλύτερο που μπορώ να κάνω τώρα είναι αίτηση στην ΕΛΠΕ και αφού εκδοθεί ο λογαριασμός μετά από ένα μήνα να δω που να πάω μετά;

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε παροχές που έχουν ελάχιστη κατανάλωση ή καθόλου και είναι κάποιος στον Ηρων συμφέρει να πάει στο generous guarantee ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ή να μείνει στο προηγούμενο;

Επεξ/σία από vassilis211973
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, vassilis211973 είπε

Σε παροχές που έχουν ελάχιστη κατανάλωση ή καθόλου και είναι κάποιος στον Ηρων συμφέρει να πάει στο generous guarantee ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ή να μείνει στο προηγούμενο;

χωρίς γιατί παράνομα άλλαξε τους όρους και το πήγε από 0,17 σε 0,22 το "ταβάνι" της προστασίας. Το καλύτερο αυτήν την στιγμή που μιλάμε είναι κάθε 1 μήνα να φεύγει κάποιος από το guarantee χωρίς προστασία, παίρνοντας το 50άρικο δώρο στον λογαριασμό μέσω econtract : https://my.heron.gr/ και μετά να πηγαίνεις Ελπέντισον στο πρόγραμμα  Smart που δίνει για νέους πελάτες 100 ευρώ δώρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...