Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, korakios είπε

ώρα για ελπέ για τα 100€, θα σου έρθει ο τελικός και θα γίνει και επιστροφή της εγγύησης 😛

άνοιξε αίτημα στον Ηρών και αν δε βγάλουν διορθωτικό , myrae

Για να μου κανουν επιστροφη πρεπει να του  δωσω και iban;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, yogi7 είπε

Για να μου κανουν επιστροφη πρεπει να του  δωσω και iban;

ναι , ίσως και ταυτότητα . Έχει αναφερθεί παλιότερα οτι (αν θυμάμαι σωστά) σε Εθνική χρεώσαν προμήθεια , πλέον πιστεύω δε θα υπάρχει πρόβλημα , ρώτησέ το (γραπτώς)

Αυτό σε περίπτωση που είναι πιστωτικό το υπόλοιπο αλλιώς περιμένεις διορθωτικό

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Μόλις τώρα, korakios είπε

ναι , ίσως και ταυτότητα . Έχει αναφερθεί παλιότερα οτι (αν θυμάμαι σωστά) σε Εθνική χρεώσαν προμήθεια , πλέον πιστεύω δε θα υπάρχει πρόβλημα , ρώτησέ το (γραπτώς)

Αυτό σε περίπτωση που είναι πιστωτικό το υπόλοιπο αλλιώς περιμένεις διορθωτικό

ευχαριστω πολυ . ουσιαστικα  ελπε για τον μηνα που διανυουμε και απο το νεο ετος βλεπουμε ; καπως ετσι θα κινηθουμε;

Επεξ/σία από yogi7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, yogi7 είπε

ευχαριστω πολυ . ουσιαστικα  ελπε για τον μηνα που διανυουμε και απο το νεο ετος βλεπουμε ; καπως ετσι θα κινηθουμε;

καπως ετσι

_______________________

η ΦΑ χρωμάτισε το σταθερό διατηρώντας την προνομιακή τιμή 0,60€/kw , όποιος προλάβει 😂

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, korakios είπε

καπως ετσι

_______________________

η ΦΑ χρωμάτισε το σταθερό διατηρώντας την προνομιακή τιμή 0,60€/kw , όποιος προλάβει 😂

Μια απορία.Μεχρι 5 ευρώ πάγιο δε λέει ο νόμος;Στα σταθερά είναι αλλιώς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, thanos206 είπε

Δηλαδή μπορεί και στα κίτρινα να δούμε 10αρια θεωρητικά??!!

ναι , ή και με κλίμακες ανάλογα την κατανάλωση ,αλλά τα περισσότερα αν όχι όλα τα προγράμματα έχουν βγει για το νέο έτος , με κάποια στα 5,5€ και ένα στα 6€, τα άλλα είναι <5€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

9 ώρες πριν, korakios είπε

σε μένα πάντως κομπλέ , τώρα βγήκε ο λογαριασμός , μπορείς να ανεβάσεις screenshot μέσα σε spoiler χωρίς προσωπικά στοιχεία ? Απλά να δω πως γίνεται η διπλοχρέωση , δλδ στη μαθηματική πράξη , διπλάσιες κιλοβατώρες , 2 γραμμές με την ίδια χρέωση?

image.png.db25c2b3173e8397e2effe2f513b1d65.png

Εκεί που έχω σημειώσει....ενώ από τον πολλαπλασιασμό θα έπρεπε να χρεώσει 5,54, έχει χρεώσει το διπλό (11,08)...Και έγινε και σε άλλη παροχή (αλλαγή προγράμματος). Οπότε καταλαβαίνεις, όσοι δεν το έχουν πάρει χαμπάρι τους τρώνε πολλά...αν έχουν ειδικά και 25άρα παροχή.

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγάλο μπλέξιμο! Εγώ στην προτέργια που είμαι στο value+ έχω πάγιο 2,5 και 0,09 νομίζω τιμή … μου έστειλαν το πράσινο με 5παγιο. Ποτε θα ξέρω αν το value+ έχει καλύτερη τιμή απο το πράσινο; Αν δλδ μείνω στο value+ με εντολή μου … και πρώτη του μήνα ανακοινώσουν καλύτερη τιμή στο πράσινο μπορώ να πάω εκεί; Αν πάλι πάω ατο πράσινο και βγει η τιμή στο value+ καλύτερη μπορώ να φύγω απο το πράσινο η θέλει να περάσουν 6 μήνες; 
γιατι αν όπως τα λέτε πιο πάνω και πράσινο και κίτρινο ανακοινωθεί 1/1 τότε οκ πα όπου θες και στην τελική χάνεις 2-3 μέρες άντε 5 που παίρνει η μετάβαση 

τα λέω λάθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, xariskk24 είπε

Μεγάλο μπλέξιμο! Εγώ στην προτέργια που είμαι στο value+ έχω πάγιο 2,5 και 0,09 νομίζω τιμή … μου έστειλαν το πράσινο με 5παγιο. Ποτε θα ξέρω αν το value+ έχει καλύτερη τιμή απο το πράσινο; Αν δλδ μείνω στο value+ με εντολή μου … και πρώτη του μήνα ανακοινώσουν καλύτερη τιμή στο πράσινο μπορώ να πάω εκεί; Αν πάλι πάω ατο πράσινο και βγει η τιμή στο value+ καλύτερη μπορώ να φύγω απο το πράσινο η θέλει να περάσουν 6 μήνες; 
γιατι αν όπως τα λέτε πιο πάνω και πράσινο και κίτρινο ανακοινωθεί 1/1 τότε οκ πα όπου θες και στην τελική χάνεις 2-3 μέρες άντε 5 που παίρνει η μετάβαση 

τα λέω λάθος;

Φεύγεις όποτε θες και από το ένα και από το άλλο χωρίς καμία επίπτωση.Το μόνο που δεν φεύγεις είναι το σταθερό μπλε.Και από εκεί δλδ φεύγεις απλά θα έχεις ένα ποσό -ρητρα πρόωρης αποχώρησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, xariskk24 είπε

Μεγάλο μπλέξιμο! Εγώ στην προτέργια που είμαι στο value+ έχω πάγιο 2,5 και 0,09 νομίζω τιμή … μου έστειλαν το πράσινο με 5παγιο. Ποτε θα ξέρω αν το value+ έχει καλύτερη τιμή απο το πράσινο; Αν δλδ μείνω στο value+ με εντολή μου … και πρώτη του μήνα ανακοινώσουν καλύτερη τιμή στο πράσινο μπορώ να πάω εκεί; Αν πάλι πάω ατο πράσινο και βγει η τιμή στο value+ καλύτερη μπορώ να φύγω απο το πράσινο η θέλει να περάσουν 6 μήνες; 
γιατι αν όπως τα λέτε πιο πάνω και πράσινο και κίτρινο ανακοινωθεί 1/1 τότε οκ πα όπου θες και στην τελική χάνεις 2-3 μέρες άντε 5 που παίρνει η μετάβαση 

τα λέω λάθος;

Το θέμα δεν είναι απλό και ο μέσος καταναλωτής δεν μπορεί να ξέρει, αν το κίτρινο ή το πράσινο του παρόχου του, βγαίνει πιο ακριβό ή πιο φθηνό. Ούτε την 1η του μήνα, γιατί την τιμή του κίτρινου την μαθαίνεις όταν έρθει η λυπητερή.

Οπότε η ουσία καταλήγει στο εξής: αν είσαι φαν του "Πάμε Στοίχημα", "novibet θέλω" "στοίχημαν.γρ" και τζογάρεις ότι θα είσαι ωφελημένος, πας σε κίτρινο. 
Αν δεν θες ούτε να τα βλέπεις ζωγραφιστά τα στοιχήματα και αυτά, πας είτε σε πράσινο και κάθε μήνα βλέποντας και κάνοντας, είτε σε ένα μπλε, προτιμώντας να ξέρεις πού πατάς παρά να έχεις οικονομικότερες τιμές αλλά με κίνδυνο ανά πάσα στιγμή να την φας στο κεφάλι.
 

Πάντως και από το κίτρινο και από το πράσινο φεύγεις ότι ώρα θες, μόνο το "μπλε" έχει ρήτρα αποχώρησης.

Εγώ που έχω και μια Α εξοικείωση ακόμα δεν ξέρω τί θα κάνω. Θα περιμένω 1η του μήνα να δω τι τιμές θα ανακοινώσουν οι εταιρείες και αν τυχόν βγάλουν και κανένα προϊόν-κράχτη ή με δώρο, και τότε θα αποφασίσω!

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά τα λες συμφωνώ άντε να πω στην μητέρα μου εγώ και ο κάθε εγώ τι πρέπει να κάνει όταν μας ρωτάει. Το μπλε είναι πολύ ακριβό 0.35 με συνέπεια και 10 πάγιο είναι πολλά πιστεύω!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, xariskk24 είπε

Καλά τα λες συμφωνώ άντε να πω στην μητέρα μου εγώ και ο κάθε εγώ τι πρέπει να κάνει όταν μας ρωτάει. Το μπλε είναι πολύ ακριβό 0.35 με συνέπεια και 10 πάγιο είναι πολλά πιστεύω!!!

Ναι καλά το μπλε δεν παίζει προς το παρόν, μόνο καμία we energy που είναι στο 0,16 και κάπως τρώγεται, αλλά τώρα που είμαι σε 0,085 γιατί να πάω σε σχεδόν διπλάσια τιμή για ένα χρόνο;
Θα κοιτάξω να δω μήπως και βγει κάποιο πράσινο, με τιμή κοντά στα 0,10 και δώρο. Και κάθε μήνα αλλαγή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά το "πράσινο" τιμολόγιο θα έχει μηχανισμό αναπροσαρμογής της τιμής που θα είναι από 1η του κάθε μήνα ανακοινωμένη;

Κάτι τέτοιο διάβασα εδώ: https://www.google.com/amp/s/www.newsbomb.gr/oikonomia/story/1499175/na-giati-to-prasino-timologio-einai-gia-dynatoys-lytes/amp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...