Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, motoboots είπε

Επειδή το παρακολουθώ καθημερινά, είμαστε σχεδόν μονίμως στις 3 ακριβότερες χώρες. Αυτό δεν είναι δυο χρόνια πίσω. 

Ποτε είναι 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Σημερα ενημερωθηκα απο δεη οτι εκδοθηκε τελικος λογαριασμος με ημερομηνια καταναλωσης μεχρι 30/11. Ειχα κανει αιτηση προς ηρων. 
Απο Ηρων καμια ενημερωση οτι εχει ξεκινησει η εκπροσωπηση. 
Στο portal τους οταν μπαινω, ακομα βλεπω πως η αιτηση που ειχα κανει ειναι ακομα προς επεξεργασια. 

Μηχανογραφηση απο το 1970

 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 minutes ago, motoboots said:

Επειδή το παρακολουθώ καθημερινά, είμαστε σχεδόν μονίμως στις 3 ακριβότερες χώρες. Αυτό δεν είναι δυο χρόνια πίσω. 

Στην Ισπανία πχ η επιδότηση γίνεται στην χονδρική, για αυτό και βλέπεις χαμηλή τιμή.

Εδώ είχανε επιλέξει η επιδότηση να δίνεται στην λιανική και τα χρήματα να τα παίρνουν απο το την διαφορά στην χονδρική , αυτό είχε σαν αποτέλεσμα η τιμή χονδρικής να είναι φουσκωμένη   απο την νέα χρονιά όλες οι επιδοτήσεις/βοηθήματα απο τα κράτη στην ΕΕ σταματούνε

Επεξ/σία από sdikr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά δεν μπορώ φυσικά να περιμένω το ανύπαρκτο "αρμόδιο τμήμα" της Ελπέ για το 100άρικο όσο γράφει μέρες το value (που μόνο value δεν είναι πλέον), οπότε έφυγα για Ήρωνα guarantee home για τα 50.

Το βασικό πρόβλημα που σκέφτομαι είναι το εξής: Το guarantee βάσει excel θα είναι ένα από τα χειρότερα για Γενάρη, οπότε η αναχώρηση 1/1 πρέπει να θεωρείται δεδομένη. Όμως βάσει των ημερών και των αδειών των υπαλλήλων και του γεγονότος, ότι όλοι τότε θα θέλουν να τακτοποιήσουν τα προγράμματά τους, πιστεύω ότι θα γίνει ο απόλυτος χαμός, θα καταρρεύσουν τα συστήματα κλπ. και θα είναι πολύ δύσκολη η αναχώρηση και η μετάβαση. Αυτό φυσικά θα ισχύει για όλους τους παρόχους. Και ανεξάρτητα από το ότι μέχρι τότε δεν θα έχω λογαριασμό Ήρων, οπότε θα πρέπει να κινηθώ με βεβαίωση εκπροσώπησης (την δίνει εύκολα ο Ήρων;).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπόν έχουμε και λέμε

έχω 2 ρολόγια, το ένα ηρων (1) και το άλλο ελπε (2)...

παίρνω τηλ στα ελπέ να πάω εκεί τον ηρων (1) και μου δίνουν δώρο το 100αρικο

αλλά στα ελπέ (2) που ήδη είμαι δεν μου δίνει το δώρο παρά μόνο την αλλαγή σε σμαρτ από γκριν εκόνομυ...

να την κάνω και να πάω σε ήρων να πάρω τα 50; ...

ή να τους πιέσω μπας και βγάλω άκρη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, tryfos είπε

Τελικά δεν μπορώ φυσικά να περιμένω το ανύπαρκτο "αρμόδιο τμήμα" της Ελπέ για το 100άρικο όσο γράφει μέρες το value (που μόνο value δεν είναι πλέον), οπότε έφυγα για Ήρωνα guarantee home για τα 50.

Το βασικό πρόβλημα που σκέφτομαι είναι το εξής: Το guarantee βάσει excel θα είναι ένα από τα χειρότερα για Γενάρη, οπότε η αναχώρηση 1/1 πρέπει να θεωρείται δεδομένη. Όμως βάσει των ημερών και των αδειών των υπαλλήλων και του γεγονότος, ότι όλοι τότε θα θέλουν να τακτοποιήσουν τα προγράμματά τους, πιστεύω ότι θα γίνει ο απόλυτος χαμός, θα καταρρεύσουν τα συστήματα κλπ. και θα είναι πολύ δύσκολη η αναχώρηση και η μετάβαση. Αυτό φυσικά θα ισχύει για όλους τους παρόχους. Και ανεξάρτητα από το ότι μέχρι τότε δεν θα έχω λογαριασμό Ήρων, οπότε θα πρέπει να κινηθώ με βεβαίωση εκπροσώπησης (την δίνει εύκολα ο Ήρων;).

Η βεβαίωση εκπροσώπησης στον ήρων υπάρχει μέσα στο myheron: αιτήματα -≥νέο αίτημα -≥βεβαίως εκπροσώπησης.

Επεξ/σία από favou2000
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, CptBill είπε

Σημερα ενημερωθηκα απο δεη οτι εκδοθηκε τελικος λογαριασμος με ημερομηνια καταναλωσης μεχρι 30/11. Ειχα κανει αιτηση προς ηρων. 
Απο Ηρων καμια ενημερωση οτι εχει ξεκινησει η εκπροσωπηση. 
Στο portal τους οταν μπαινω, ακομα βλεπω πως η αιτηση που ειχα κανει ειναι ακομα προς επεξεργασια. 

Μηχανογραφηση απο το 1970

 

Υποψιάζομαι , επειδή κι εγω ειμαι στην ίδια φάση , εαν βάλεις 10 εργάσιμες από την ημερομηνία αυτή 30/11 δηλαδή , μάλλον θα ενεργοποιηθούμε στην εφαρμογή κατά τις 14 Δεκεμβρίου 

4 λεπτά πριν, favou2000 είπε

Η βεβαίωση εκπροσώπησης στον ήρων υπάρχει μέσα στο myheron: αιτήματα -≥νέο αίτημα -≥βεβαίως εκπροσώπησης.

Για να υπάρχει μέσα πρέπει αν έχει ενεργοποιηθεί η παροχή στην εφαρμογή και αυτό είναι κάτι που αργεί να γίνει 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@korakios Πιστεύεις ότι μόλις αρχίσει να εφαρμόζεται η μηνιαία καταμέτρηση από τον ΔΕΔΔΗΕ στις αρχές του 2024, θα έχει νόημα να καταχωρούμε εμείς ενδείξεις στους παρόχους; 

IMG_20231207_151736.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, HAthinaia είπε

@korakios Πιστεύεις ότι μόλις αρχίσει να εφαρμόζεται η μηνιαία καταμέτρηση από τον ΔΕΔΔΗΕ στις αρχές του 2024, θα έχει νόημα να καταχωρούμε εμείς ενδείξεις στους παρόχους; 

IMG_20231207_151736.jpg

Θα δείξει πότε  θα γίνει.. Από πότε θα εφαρμοστεί αυτό.. Δεν είναι και εύκολο.. Το είχαν ζητήσει και οι πάροχοι να γίνει αυτό.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, HAthinaia είπε

@korakios Πιστεύεις ότι μόλις αρχίσει να εφαρμόζεται η μηνιαία καταμέτρηση από τον ΔΕΔΔΗΕ στις αρχές του 2024, θα έχει νόημα να καταχωρούμε εμείς ενδείξεις στους παρόχους; 

Έχει τόσους πολλούς υπαλλήλους η ΔΕΗ, που θα τους ξαμολάει κ θα μετράνε κάθε μήνα? Μωρεεε....μπράβο!!🥳

Τον @korakios τον κρατάνε με νύχια Κ με δόντια για να μην πεταχτεί κ να μας πει πως πρέπει να συνεχίσουμε στο άλλο νήμα της ...ΔΕΗ! 😱

Επεξ/σία από demakhs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, demakhs είπε

Έχει τόσους πολλούς υπαλλήλους η ΔΕΗ, που θα τους ξαμολάει κ θα μετράνε κάθε μήνα? Μωρεεε....μπράβο!!🥳

Τον @korakios τον κρατάνε με νύχια Κ με δόντια για να μην πεταχτεί κ να μας πει πως πρέπει να συνεχίσουμε στο άλλο νήμα της ...ΔΕΗ! 😱

Δεν μετράει η *ακατανόμαστη* αλλά ο ΔΕΔΔΗΕ 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά.

Πελάτης της Ελίν η οποία μου έστειλε σήμερα ενημερωτικό για τα νέα πακέτα.

Εκείνο που μου κάνει εντύπωση είναι ότι το κίτρινο έχει βασική τιμή μικρότερη του πράσινου και ότι μου δίνει τη δυνατότητα να κρατήσω αυτό που έχω τώρα (απλά πρέπει να το δηλώσω).

Κάτι τέτοιο είχα ακούσει γενικά. Ότι δηλαδή θα μπορείς να κρατήσεις αυτό που έχεις. 

Θα ήταν ενδιαφέρον αν κάποιος γνωρίζει να μας πει αν τα νέα προγράμματα θα είναι πιο ακριβά από τα υφιστάμενα (π.χ. το πράσινο που θα πάμε όλοι αυτόματα αν δεν δηλώσουμε το αντίθετο)

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...