Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδιά τι με συμφαίρει να κάνω;

Έχω τους γονείς σε Γ1Ν Οικιακό Τιμολόγιο με κατανάλωση Ημέρας  152  Νύχτας 52. Να τους αλλάξω σε ΔΕΗ 4all που μου βγάζει ως καλύτερο το excel ή κάποιο άλλο; (Αν και οι περισσότερες χρεώσεις του λογαριασμού βλέπω ότι είναι από Ρυθμιζόμενες & Διάφορα - Δήμος - ΕΡΤ)

Επίσης εγώ έχω myHome Open και τώρα βλέπω το έχουν σημάνει ως κίτρινο. Κατανάλωση λίγο κάτω από 300. Να παραμείνω εδώ ή να πάω σε κάποιο κυμμενόμενο;

Έχω φάει μεγάλη κάφτρα με τις ρήτρες + protergia στο παρελθόν και βλέπω να έχουμε τα ίδια πάλι.. :fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Oakenfold_ είπε

Έχω φάει μεγάλη κάφτρα με τις ρήτρες + protergia στο παρελθόν και βλέπω να έχουμε τα ίδια πάλι.. :fear:

τα ίδια θα έχεις όπου και να πας αν 2024 νομίζεις οτι θα πληρώνεις μόνο τις διαφημιζόμενες τιμές (εξαίρεση τα σταθερά φυσικά)

1 ώρα πριν, Oakenfold_ είπε

Ρε παιδιά τι με συμφαίρει να κάνω;

Έχω τους γονείς σε Γ1Ν Οικιακό Τιμολόγιο με κατανάλωση Ημέρας  152  Νύχτας 52. Να τους αλλάξω σε ΔΕΗ 4all που μου βγάζει ως καλύτερο το excel ή κάποιο άλλο; (Αν και οι περισσότερες χρεώσεις του λογαριασμού βλέπω ότι είναι από Ρυθμιζόμενες & Διάφορα - Δήμος - ΕΡΤ)

Επίσης εγώ έχω myHome Open και τώρα βλέπω το έχουν σημάνει ως κίτρινο. Κατανάλωση λίγο κάτω από 300. Να παραμείνω εδώ ή να πάω σε κάποιο κυμμενόμενο;

διάβασε τις πρώτες λέξεις στην καρφιτσωμένη ανάρτηση για αρχή και θα καταλάβεις οτι είσαι σε λάθος νήμα , (καλύτερα διάβασέ το όλο) , δεν μας αφορούν τα προγράμματα της ΔΕΗ εδώ. Υπάρχει άλλο νημα , διάβασε εκεί για τα προγράμματα τι παίζει στην αντίστοιχη καρφιτσωμένη ανάρτηση .

πάρε τα 100€ της ελπέδισον με το σμαρτ και απο το νέο έτος βλέπεις πάλι . (τιμές Δεκεμβρίου στην καρτέλα ιστορικό τιμών , τέρμα δεξιά οι πιο πρόσφατες)

τα δώρα μέχρι στιγμής αφορούσαν το σύνολο του λογαριασμού , άγνωστο αν άλλαξε κάτι

Επεξ/σία από korakios
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, mewfather είπε

Το Protergia Οικιακό Value+ μου είπαν ότι δεν θα έχει ρήτρα. Ισχύει?

Παραθέτω εδώ https://www.protergia.gr/spiti/oikiako-reuma-proionta/protergia-oikiako-value-plus/

'

Εγώ είμαι ήδη σε αυτό το πακέτο.. αλλά μου έστειλαν μειλ ότι θα με βάλουν στο πράσινο. Εσύ λες ότι μπορείς απο 1/1/2024 να είσαι στο value+ όπου θα λένε την τιμή κάθε 1η του μήνα; Απλά δε ξέρουμε αν θα είναι καλύτερη απο την τιμή του πρασίνου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, The_Judas είπε

Στο weblue δεν βλέπω κάπου για 50άρι.

https://weenergy.gr/prasino-reuma/prosfores/weblue/

Ούτε στο elin power on:

https://energy.elin.gr/ilektriki-energeia-new/gia-to-spiti-ilektriko-reyma-on/power-on-home-easy/

Στον Ηρωνα ισχύει ακόμη για online αίτηση. Ομοίως και σε elpedison αναλόγα με το πρόγραμμα.

Στον Ήρωνα μου το δώσανε το 50ρι για τρεις παροχές μέσω τηλεφώνου, γιατι το econtract έβγαζε το γνωστό σφάλμα.

Και το 20ρι, από μόνοι τους, λόγω σύστασης....συμμορίας!🙃

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, DjTony είπε

Έβγαλε κανένας άλλος κανένα σταθερό όπως της ΔΕΗ στα 14 λεπτά; 

14???

enter : 0,17900€ (ημέρα) / 0,16900€ (νύχτα)

online : 0,17500€ (ημέρα) / 0,16600€ (νύχτα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καίω εκατομμύρια εγκεφαλικά κύτταρα προσπαθώντας να καταλάβω τον μηχανισμό διακύμανσης. Πχ ΕΛΠΕ smart πράσινο: L1=30, LU=40. Στην ουσία θα ενεργοποιηθεί εάν η διαφορά ΤΕΑ των δύο προηγούμενων μηνών είναι > ±10kwh

Δηλαδή βάση του τύπου τι τιμή πρέπει να έχει η ΤΕΑ_Μ1 για να μηδενίσει; Αν η ΤΕΑ_Μ1 είναι 110kwh πως γίνεται να μπει ανάμεσα στο 30 και το 40.

IMG_20231207_093906.jpg

Επεξ/σία από barimagas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, motoboots είπε

Ο Σκυλακάκης είπε πριν λίγο στην TV, ότι από 1/1 έδωσαν εντολή στο ΔΕΔΔΗΕ να κάνει μέτρηση κάθε μήνα. 

Καλημέρα.. Ακούστηκε οτι θα ξεκινήσει μέσα στους πρώτους μήνες του 2024 η καταμέτρηση του Δεδδηε κάθε μήνα.. Δεν το βλέπω νωρίτερα από Φεβρουάριο Μάρτιο να γίνεται αυτό.. Θα δείξει.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προς το παρόν περιμένω να εγκρίνει ο ΔΕΔΔΗΕ το αίτημα μεταφοράς στην ΗΡΩΝ.

Πριν λίγο είχα την παρακάτω συνομιλία.. 

image.png.62677c06168a9e408d82df8769e9297b.png

είχα την εντύπωση ότι έχει πάει 0,22 από Ιανουάριο, είχα καταλάβει λάθος?

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, barimagas είπε

Καίω εκατομμύρια εγκεφαλικά κύτταρα προσπαθώντας να καταλάβω τον μηχανισμό διακύμανσης. Πχ ΕΛΠΕ smart πράσινο: L1=30, LU=40. Στην ουσία θα ενεργοποιηθεί εάν η διαφορά ΤΕΑ των δύο προηγούμενων μηνών είναι > ±10kwh

Δηλαδή βάση του τύπου τι τιμή πρέπει να έχει η ΤΕΑ_Μ1 για να μηδενίσει; Αν η ΤΕΑ_Μ1 είναι 110kwh πως γίνεται να μπει ανάμεσα στο 30 και το 40.

IMG_20231207_093906.jpg

Ο τύπος του μηχανισμού διακύμανσης είναι στην ουσία τρεις διαφορετικές πράξεις. Η πράξη την οποία θα λάβει υπόψιν της η εταιρεία είναι ανάλογη με την ΤΕΑ. Η ΤΕΑ που λες, αν είναι 110 kwh τότε θα δεις την τρίτη πράξη για να δεις πόσος θα είναι ο μηχανισμός διακύμανσης. Για να μηδενίσει ο μηχανισμός διακύμανσης (με τις τιμές και το παράδειγμα που έχεις δώσει), η ΤΕΑ πρέπει να είναι μεγαλύτερη ή ίση από 30 kwh αλλά και ταυτοχρόνως ίση ή μικρότερη από 40 kwh, π.χ. 35 kwh. Βέβαια αυτό είναι σχεδόν αδύνατο να γίνει με τις τιμές του 2023.

Επεξ/σία από Nate
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, userAnon είπε

προς το παρόν περιμένω να εγκρίνει ο ΔΕΔΔΗΕ το αίτημα μεταφοράς στην ΗΡΩΝ.

Πριν λίγο είχα την παρακάτω συνομιλία.. 

image.png.62677c06168a9e408d82df8769e9297b.png

είχα την εντύπωση ότι έχει πάει 0,22 από Ιανουάριο, είχα καταλάβει λάθος?

Στους ειδικούς όρους γράφει 0,22 οπότε προφανώς ισχύει το 0,22 και το chat δεν έχει ενημερωθεί ως συνήθως.

Στείλε της το screenshot να δούμε τι θα σου πει 😁

Screenshot_20231207-100640~2.png

Επεξ/σία από favou2000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελαβα και επισημη απαντηση απο ΗΡΩΝ περι της σχετικης ερωτησης διαμορφωσης της τιμης Guarantee για τους ηδη εγγεγραμμενους στο προγραμμα οπως συζητηθηκε και στις προηγουμενες σελιδες.. Δεν βρηκα να το δημοσιευσε καποιος ηδη οποτε sorry για το διπλο post αν δημοσιευτηκε ηδη.

 

Αναφορά σε κείμενο

 

Αγαπητέ κύριε - καλησπέρα σας,

Σε συνέχεια της επικοινωνίας σας με την ΗΡΩΝ, σας ενημερώνουμε ότι από την 1η Ιανουαρίου 2024, παύουν τα έκτακτα μέτρα που εφαρμόζονταν από τον Αύγουστο 2022, οπότε και θα έχετε δύο επιλογές: είτε να υπαχθείτε υποχρεωτικά & αυτόματα στο BASIC, που αποτελεί και το πρόγραμμα μετάπτωσης ειδικού τιμολογίου που έχει θεσπισθεί από το ΥΠΕΝ, είτε να παραμείνετε στο υφιστάμενο πρόγραμμά σας, με τους γενικούς & ειδικούς όρους που θα ισχύουν από την 1η Ιανουαρίου 2024, είτε ακόμα και να αλλάξετε πρόγραμμα αν το επιθυμείτε.

Βάσει των ανωτέρω, η ανώτατη τιμή κιλοβατώρας για το πακέτο Generous Guarantee με προστασία,  θα διαμορφωθεί στα 0,22€/kwh, για όλους τους πελάτες που θα επιλέξουν να παραμείνουν ή να αλλάξουν στο αναφερόμενο πακέτο.

 

 

Με λιγα λογια οσοι τζογαραμε με το να πληρωνουμε τα 8€ εξτρα για αυτους τους 2-3 μηνες για την ανωτατη τιμη τελικα πληρωναμε guarantee αποτυχια. Τουλαχιστον απολαυσαμε ζεστο σπιτι για λιγο οσοι ειμαστε μονο με ρευμα για θερμανση 😄 Στην υγεια τους:

Capture.JPG.d5d6b5bc8e2ff5dda91d218348523179.JPG

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα και απο μενα , πριν καμια ωρα καταχωρησα στο site της ΕΛΠΕ τα στοιχεια και ηδη επικοινωνησαν ..

Ενα επαγγελματικο μικρης επιχειρησης και δυο οικιακα.

Απο οτι μου ειπε η κυρια δικαιουμαι 3*100 και 3*20 επιταγες Σκλαβενιτη που θα αποσταλουν με κουριερ.

ξεκιναω την μετακομιση απο NRG λοιπον σε ΕΛΠΕΝΤΙΣΟΝ και να ευχαριστησω τα παιδια που μας ανοιγουν τα ματια σε αυτες τις δυσκολες εποχες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...