Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

To Mάιο που έγινε η τροποποίηση όρων στο Only Business στο μαγαζί (στον 10ο μήνα της σύμβασης) είχα στείλει μεταξύ άλλων και καταγγελία στον ΣτΚ. Δε περίμενα με τίποτα να δικαιωθώ καθώς μετά το 6μηνο κάνουν ό,τι γουστάρουν οι πάροχοι... αλλά επειδή είχα το προωθητικό pdf που έλεγε για "κλειδωμένη" τιμή κι όχι απλά σταθερή, είπα να δοκιμάσω.

Μου απάντησαν σήμερα μετά από 4 μήνες (!!!), να μου πούνε τι; Ότι ο ΣτΚ δεν είναι αρμόδιος για διαφορές που αφορούν επαγγελματικές παροχές!

Spoiler

43.jpg.dcee7fa4374a78a3eb78fcf6f20edf4c.jpg

Φανταστείτε δηλαδή πόσο τους παίρνει να διαχειριστούν καταγγελίες από οικιακούς καταλωτές... 6μηνο και βάλε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

15 ώρες πριν, washcloud είπε

οι "εναλλακτικοί" από πέρσι που αρχίσανε τα όργανα, ο ένας μετά τον άλλον έχουν αποδειχτεί από αναξιόπιστοι έως και αλήτες 

Είμαι στην ελίν οικιακό εδώ και 2 χρόνια. Δεν έχω διαπιστώσει καμία πουστιά. Σταματήστε τους αφορισμούς.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο Ήρων που δίνει δώρο 50€ αν κάνεις εγγραφή από το site, σημαίνει ότι στον πρώτο λογαριασμό αν είναι να δώσω και 50€ εγγύηση τότε ουσιαστικά μπορώ να κάνω εγγραφή χωρίς να πληρώσω κάτι έξτρα?

Επεξ/σία από hellojim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Rhodion είπε

Είμαι στην ελίν οικιακό εδώ και 2 χρόνια. Δεν έχω διαπιστώσει καμία πουστιά. Σταματήστε τους αφορισμούς.

Φάγανε μικροποσά από εκπτώσεις συνέπειας... τότε που μέσα σε 3 μήνες έκαναν 4 τροποποιήσεις... αρχικά η έκπτωση 10% πήγε 5%, μετά καταργήθηκε μετά ανέβηκε 2 φορές η τιμή κλπ. Τα έκαναν μπάχαλο με τη συνέπεια στον έναντι που ακολουθεί τον εκκαθαριστικό. Εγώ βρήκα τα λάθη και τα επισήμανα (αφού είχα κρατήσει αναλυτικά σκονάκια με τις ημερομηνίες ειδοποιήσεων & εφαρμογής τροποποιήσεων) και τα πήρα πίσω... αλλά αποκλείεται να έστειλαν διορθωτικούς σε όλους όταν κατάλαβαν τη μαλακία τους.

Spoiler

4.jpg.616f3d1c82882cf3ceb6ef9be4b82cb5.jpg

Επίσης όταν έφυγα πήγανε να μου φάνε την έκπτωση συνέπειας του τελικού λογαριασμού... εκεί με ζόρισαν αρκετά.

Spoiler

44.jpg.b1ed22980a82f2a97cea22203cddd102.jpg

Ήταν επίσης ο 1ος πάροχος που έκανε τροποποίηση τιμών και παγίου με αναδρομική ισχύ χρησιμοποιώντας ένα παραθυράκι στη διατύπωση του ΚΠΗΕ... ευτυχώς αυτό δεν έγινε σε όλους τους πελάτες.

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, Rhodion είπε

Είμαι στην ελίν οικιακό εδώ και 2 χρόνια. Δεν έχω διαπιστώσει καμία πουστιά. Σταματήστε τους αφορισμούς.

μαλλον δεν πήρες χαμπάρι τι σου φάγαν ή απλα είσαι τυχερός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

Φάγανε μικροποσά από εκπτώσεις συνέπειας... τότε που μέσα σε 3 μήνες έκαναν 4 τροποποιήσεις... αρχικά η έκπτωση 10% πήγε 5%, μετά καταργήθηκε μετά ανέβηκε 2 φορές η τιμή κλπ. Τα έκαναν μπάχαλο με τη συνέπεια στον έναντι που ακολουθεί τον εκκαθαριστικό. Εγώ βρήκα τα λάθη και τα επισήμανα (αφού είχα κρατήσει αναλυτικά σκονάκια με τις ημερομηνίες ειδοποιήσεων & εφαρμογής τροποποιήσεων) και τα πήρα πίσω... αλλά αποκλείεται να έστειλαν διορθωτικούς σε όλους όταν κατάλαβαν τη μαλακία τους.

Επίσης όταν έφυγα πήγανε να μου φάνε την έκπτωση συνέπειας του τελικού λογαριασμού... εκεί με ζόρισαν αρκετά.

Ήταν επίσης ο 1ος πάροχος που έκανε τροποποίηση τιμών και παγίου με αναδρομική ισχύ χρησιμοποιώντας ένα παραθυράκι στη διατύπωση του ΚΠΗΕ... ευτυχώς αυτό δεν έγινε σε όλους τους πελάτες.

53 λεπτά πριν, cyberguy είπε

μαλλον δεν πήρες χαμπάρι τι σου φάγαν ή απλα είσαι τυχερός

Ευχαριστώ για τις επισημάνσεις σας. Τώρα που σας βρήκα, θα είμαι πιο προσεκτικός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καμιά ιδέα γιατί σε εκκαθαριστικό λογαριασμό protergia 1400kw περίπου σύνολο, 400€ χρέωση σύνολο το 4μηνο, είχε μόνο 1€ επιδότηση ρήτρας αναπροσαρμογής; 

(διάστημα έως 08/08/22)

Ακυρο, τους πήρα τηλέφωνο και την είχαν περάσει στους έναντι, αλλά δεν φαινόταν στον εκκαθαριστικό ως επιδότηση.. 

Επεξ/σία από dimitris_st13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

με τα τωρινά δεδομένα ποιος έχει το πιο "φτηνό" ρεύμα αυτή την εποχή; Έχω w&v και μου χρεώνουν 0.64 , με 0.33 επιδότηση. Είναι καλά η έχει και πιο φτηνά;

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, alexx είπε

Καλησπέρα,

με τα τωρινά δεδομένα ποιος έχει το πιο "φτηνό" ρεύμα αυτή την εποχή; Έχω w&v και μου χρεώνουν 0.64 , με 0.33 επιδότηση. Είναι καλά η έχει και πιο φτηνά;

we energy 0.001/kwh με έκπτωση συνέπειας
ηρων μηδενική χρέωση (0.111/kwh και έκπτωση συνέπειας 0.15/kwh στον επόμενο λογαριασμό)

Καλύτερα περίμενε να ανακοινωθούν οι τιμές Οκτωβρίου σε μια εβδομάδα. Η w&v για Σεπτέμβριο έχει 0.145/kwh.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, alexx είπε

Είναι καλά η έχει και πιο φτηνά;

Εμένα σήμερα με κάλεσε ο ΉΡΩΝ (είμαι χρόνια σε αυτούς) και λένε "θα σε βάλουμε στο GENEROUS Home, όπου με την επιχορήγηση + την έκπτωση συνέπειας θα πληρώνεις 0,000 την κιλοβατώρα" "ο ΉΡΩΝ προστατεύει τους πελάτες του" "θα πληρώνεις μόνο το πάγιο".

 

Πίνουν κάτι εκεί ή όντως στέκουν αυτά που λεν;;;

Έχω τρεις συνδέσεις σε αυτούς, όπου πλέον με την βοήθεια σας 

  • Μια κανονική
  • Μια με νυχτερινό
  • Μια με ΚΟΤ Β

Να τις βάλω όλες στο Generous Home;

image.png.64c8a46b58c06df47f8ae1a93a9c63aa.png

 

Επεξ/σία από Alkazar21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Alkazar21 είπε

Πίνουν κάτι εκεί ή όντως στέκουν αυτά που λεν;;;

για Σεπ τόσο είναι , Οκτ άγνωστο

σε ποιο είσαι και τι σε χρέωσαν Αυγουστο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω απάντηση στην ερώτηση μου προς elpedison - οποτε τι μπορω να κανω τώρα ? δεν ειχα θεμα με powerpass επειδη εχω μεγαλυτερο εισοδημα οποτε ημουν εκτος

Ερώτηση:

Συγκεκριμένα στον τελικό λογαριασμό βλέπω : Αναπροσαρμογή χρέωσης προμήθειας: 01/05/2022 - 01/08/2022 1214 kWh  - 351,08€ Όμως στον λογαριασμό από 01/05/2022 - 01/06/2022 – έχει χρέωση Αναπροσαρμογή χρέωσης προμήθειας: 102,95 Στον λογαριασμό από 09/02/2022 - 08/06/2022– έχει χρέωση Αναπροσαρμογή χρέωσης προμήθειας: 520,68 Σαν αποτέλεσμα θα περίμενα στον τελικό να έχει Αναπροσαρμογή χρέωσης προμήθειας από 09/06/2022 – 01/08/2022 . Για τον λόγο αυτό ζητάω εξήγηση / αμφισβήτηση την χρέωσης και θα ήθελα να μου σταλεί αναλυτική χρέωση από 01/01/2022 – 01/08/2022.

Απάντηση

Σε συνέχεια του αιτήματος σας , παραθέτουμε πίνακα με την ανάλυση της αναπροσαρμογής χρέωσης προμήθειας επί του τελικού τιμολογίου με ημερομηνία έκδοσης 30.08.2022 ανά διάστημα κατανάλωσης.

image.png.be0cb7f33e112fa0d85413ce2dad2143.png

Επιπλέον, θα θέλαμε να σας διευκρινίσουμε ότι η χρέωση της αναπροσαρμογής υπολογίζεται με βάση τα κόστη χονδρεμπορικής για την κατανάλωση των δύο (2) προηγούμενων μηνών. Τα  δεδομένα των Λογαριασμών Προσαυξήσεων (ΛΠ), τα οποία είναι απαραίτητα για τον υπολογισμό της παραπάνω χρέωσης, εκκαθαρίζονται και γνωστοποιούνται σε εμάς από τον Διαχειριστή Συστήματος (ΑΔΜΗΕ) επτά (7) βδομάδες μετά την περίοδο που αφορούν. Συνεπώς, η ρήτρα αναπροσαρμογής χρεώνεται στον λογαριασμό που εκδίδεται δύο (2) περιόδους κατανάλωσης μετά, όταν πλέον τα παραπάνω δεδομένα είναι διαθέσιμα προς τιμολόγηση. Να σημειωθεί ότι κατά την εκκαθάριση του λογαριασμούς σας , αφαιρείται το συνολικό πόσο της χρέωσης αναπροσαρμογής που έχετε τιμολογηθεί στους έναντι λογαριασμούς και τιμολογείται εκ νέου.

Στο σημείο αυτό , επισημαίνουμε  ότι από 01.08.2022, βάσει του Νόμου 4951 ΦΕΚ Α 129/4.7.2022, αναστέλλεται η χρέωση της ρήτρας αναπροσαρμογής . Η χρέωση ρήτρας αναπροσαρμογής που αφορά περίοδο κατανάλωσης πριν την 01/08 αποτυπώνεται κανονικά στους λογαριασμούς σε ειδικό πεδίο. Οι χρεώσεις προμήθειας ηλεκτρικής ενέργειας θα ανακοινώνονται σε μηνιαία βάση στην επίσημη ιστοσελίδα του κάθε προμηθευτή. Για περισσότερες πληροφορίες παρακαλούμε όπως επισκεφτείτε την ιστοσελίδα μας www.elpedison.gr.

Θα χαρούμε να έλθετε ξανά σε επικοινωνία μαζί μας, για οποιαδήποτε περαιτέρω πληροφορία ή διευκρίνιση τυχόν προκύψει. Δεσμευόμαστε, ότι θα στεκόμαστε πάντα δίπλα σας με όλη μας την ενέργεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, korakios είπε

σε ποιο είσαι και τι σε χρέωσαν Αυγουστο ?

Είχαν βάλει (μόνοι τους) και τις τρεις παροχές στο Protect home

25€ για 64 kWh με τιμή 0,11000 (17/8/2022)
129€ για 389 kWh με τιμή 0,06590 (31/08/2022)
110€ για 275 kWh με τιμή 0,11000 (17/8/2022)

Επεξ/σία από Alkazar21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler
6 λεπτά πριν, sotiriadisc είπε

Έχω απάντηση στην ερώτηση μου προς elpedison - οποτε τι μπορω να κανω τώρα ? δεν ειχα θεμα με powerpass επειδη εχω μεγαλυτερο εισοδημα οποτε ημουν εκτος

Ερώτηση:

Συγκεκριμένα στον τελικό λογαριασμό βλέπω : Αναπροσαρμογή χρέωσης προμήθειας: 01/05/2022 - 01/08/2022 1214 kWh  - 351,08€ Όμως στον λογαριασμό από 01/05/2022 - 01/06/2022 – έχει χρέωση Αναπροσαρμογή χρέωσης προμήθειας: 102,95 Στον λογαριασμό από 09/02/2022 - 08/06/2022– έχει χρέωση Αναπροσαρμογή χρέωσης προμήθειας: 520,68 Σαν αποτέλεσμα θα περίμενα στον τελικό να έχει Αναπροσαρμογή χρέωσης προμήθειας από 09/06/2022 – 01/08/2022 . Για τον λόγο αυτό ζητάω εξήγηση / αμφισβήτηση την χρέωσης και θα ήθελα να μου σταλεί αναλυτική χρέωση από 01/01/2022 – 01/08/2022.

Απάντηση

Σε συνέχεια του αιτήματος σας , παραθέτουμε πίνακα με την ανάλυση της αναπροσαρμογής χρέωσης προμήθειας επί του τελικού τιμολογίου με ημερομηνία έκδοσης 30.08.2022 ανά διάστημα κατανάλωσης.

image.png.be0cb7f33e112fa0d85413ce2dad2143.png

Επιπλέον, θα θέλαμε να σας διευκρινίσουμε ότι η χρέωση της αναπροσαρμογής υπολογίζεται με βάση τα κόστη χονδρεμπορικής για την κατανάλωση των δύο (2) προηγούμενων μηνών. Τα  δεδομένα των Λογαριασμών Προσαυξήσεων (ΛΠ), τα οποία είναι απαραίτητα για τον υπολογισμό της παραπάνω χρέωσης, εκκαθαρίζονται και γνωστοποιούνται σε εμάς από τον Διαχειριστή Συστήματος (ΑΔΜΗΕ) επτά (7) βδομάδες μετά την περίοδο που αφορούν. Συνεπώς, η ρήτρα αναπροσαρμογής χρεώνεται στον λογαριασμό που εκδίδεται δύο (2) περιόδους κατανάλωσης μετά, όταν πλέον τα παραπάνω δεδομένα είναι διαθέσιμα προς τιμολόγηση. Να σημειωθεί ότι κατά την εκκαθάριση του λογαριασμούς σας , αφαιρείται το συνολικό πόσο της χρέωσης αναπροσαρμογής που έχετε τιμολογηθεί στους έναντι λογαριασμούς και τιμολογείται εκ νέου.

Στο σημείο αυτό , επισημαίνουμε  ότι από 01.08.2022, βάσει του Νόμου 4951 ΦΕΚ Α 129/4.7.2022, αναστέλλεται η χρέωση της ρήτρας αναπροσαρμογής . Η χρέωση ρήτρας αναπροσαρμογής που αφορά περίοδο κατανάλωσης πριν την 01/08 αποτυπώνεται κανονικά στους λογαριασμούς σε ειδικό πεδίο. Οι χρεώσεις προμήθειας ηλεκτρικής ενέργειας θα ανακοινώνονται σε μηνιαία βάση στην επίσημη ιστοσελίδα του κάθε προμηθευτή. Για περισσότερες πληροφορίες παρακαλούμε όπως επισκεφτείτε την ιστοσελίδα μας www.elpedison.gr.

Θα χαρούμε να έλθετε ξανά σε επικοινωνία μαζί μας, για οποιαδήποτε περαιτέρω πληροφορία ή διευκρίνιση τυχόν προκύψει. Δεσμευόμαστε, ότι θα στεκόμαστε πάντα δίπλα σας με όλη μας την ενέργεια.

Δες καταρχάς το συμβόλαιο που υπέγραψες μιας και online έχουν αλλάξει , αν αναφέρεται κάπου το

"Τα  δεδομένα των Λογαριασμών Προσαυξήσεων (ΛΠ), τα οποία είναι απαραίτητα για τον υπολογισμό της παραπάνω χρέωσης, εκκαθαρίζονται και γνωστοποιούνται σε εμάς από τον Διαχειριστή Συστήματος (ΑΔΜΗΕ) επτά (7) βδομάδες μετά την περίοδο που αφορούν."

Αν όχι , τότε απαντάς

Λόγω του :

1. Στη σύμβαση που υπέγραψα δεν ενημερώθηκα ποτέ για την αναδρομική εκκαθάριση .

2. Στους προηγούμενους λογαριασμούς δεν υπήρχε ξεκάθαρα και αναλυτικά η περίοδος εφαρμογής της ρήτρας αναπροσαρμογής

Δε υπήρχε τρόπος να αντιληφθώ οτι το πρόγραμμά σας δεν ήταν ανταγωνιστικό ώστε μεταβώ σε άλλο πάροχο/πρόγραμμα ,αιτούμαι την αφαίρεση της αναδρομικής χρέωσης και της έκδοσης νέου λογαριασμού

Σε περίπτωση αρνητικής απάντησης ή μη απάντησης εντός 10 ημερών η αίτηση αμφισβήτησης του ποσού θα γίνει μέσω Συνήγορου Καταναλωτή και ΡΑΕ υπόψιν Γενικής Γραμματεία Εμπορίου και Προστασίας Καταναλωτή

 

11 λεπτά πριν, Alkazar21 είπε

Είχαν βάλει (μόνοι τους) και τις τρεις παροχές στο Protect home

25€ για 64 kWh με τιμή 0,11000 (17/8/2022)
129€ για 389 kWh με τιμή 0,06590 (31/08/2022)
110€ για 275 kWh με τιμή 0,11000 (17/8/2022)

Τα νούμερα που πόσταρες δε λένε κάτι

είσαι βέβαιος οτι η περίοδος κατανάλωσης είχε και Αύγουστο μέσα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα.

Εχω protergia οικιακο απο περυσι με 0,11€/kwh , αλλα ληγει σε μια βδομαδα και το πηρα χαμπαρι τωρα, τι προτεινετε; Αν δεν κανω ανανεωση εγω, υπαρχει ορος οτι ανανεωνεται αυτοματ, γνωριζει καποιος σε ποιο προγραμμα θα με παει κ αν συμφερει να το αφησω;

Ευχαριστω!

edit: να προσθεσω οτι μιλαω για καταναλωση <300kwh/μηνα

Επεξ/σία από @ggelos4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...