Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, sosias είπε

κορακιος το 100 ΕΛΠΕ αφορά μόνο ρεύμα η το σύνολο; και με 500 ΚΙΛΟΒΑΤΟΡΕΣ καθόμαστε δύο μήνες η ένα μήνα και φεύγουμε για τα 50 Ήρωνα;

άγνωστο , τα προηγούμενα ήταν στο σύνολο

προσωπικά πρώτα θα τα έτρωγα και μετά για Ήρων

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

24 λεπτά πριν, sosias είπε

κορακιος το 100 ΕΛΠΕ αφορά μόνο ρεύμα η το σύνολο; και με 500 ΚΙΛΟΒΑΤΟΡΕΣ καθόμαστε δύο μήνες η ένα μήνα και φεύγουμε για τα 50 Ήρωνα;

23 λεπτά πριν, korakios είπε

άγνωστο , τα προηγούμενα ήταν στο σύνολο

προσωπικά πρώτα θα τα έτρωγα και μετά για Ήρων

Στο τηλέφωνο που ρώτησα όταν έκανα την αίτηση μου είπαν ότι αφορά μόνο το ρεύμα και όχι το σύνολο του λογαριασμού και μάλιστα μου ανέφεραν ότι μεταφέρεται το υπόλοιπο (αν το ρεύμα  είναι λιγότερο από 100 ευρώ) στον επόμενο λογαριασμό.

Υ.Γ.: Θα φάω τα 100 και μετά βλέπουμε που θα πάμε.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια ερώτηση: αν καταχωρήσω επίτηδες μεγαλύτερη ένδειξη τώρα που οι τιμές είναι γνωστές και θεωρώ ότι είναι χαμηλότερες από αυτές που έρχονται, όταν γίνει η εκκαθάριση με ένδειξη ΔΕΔΔΗΕ μετά από 4 μήνες η οποία ας υποθέσουμε ότι θα είναι κοντά με την δικιά μου θα χρεωθώ αναδρομικά με τις τιμές κάθε μήνα ή θα βγει σχεδόν μηδενικός ο εκκαθαριστικός;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος. Με πήραν απο την energy πριν λιγο και μου είπαν για ένα κίτρινο πρόγραμμα με 0.05Ε/KWH χωρίς ρήτρα. Υπάρχει τέτοιο πρόγραμμα ή βλακείες μου έλεγε αυτή? Επειδή δε βλέπω καποιο τετοιο πρόγραμμα ούτε στο excel καπου άλλα ουτε και στο site της nrg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, akiros12 είπε

Να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος. Με πήραν απο την energy πριν λιγο και μου είπαν για ένα κίτρινο πρόγραμμα με 0.05Ε/KWH χωρίς ρήτρα. Υπάρχει τέτοιο πρόγραμμα ή βλακείες μου έλεγε αυτή? Επειδή δε βλέπω καποιο τετοιο πρόγραμμα ούτε στο excel καπου άλλα ουτε και στο site της nrg

  

Στις 5/12/2023 στις 2:46 ΠΜ, korakios είπε

Συχνές ερωτήσεις :

- Κάποια κίτρινα γράφουν "χωρίς ρήτρα αναπροσαρμογής" ισχύει? --> όχι έχουν ρήτρα κανονικά

4 λεπτά πριν, fotis1708 είπε

μια ερώτηση: αν καταχωρήσω επίτηδες μεγαλύτερη ένδειξη τώρα που οι τιμές είναι γνωστές και θεωρώ ότι είναι χαμηλότερες από αυτές που έρχονται, όταν γίνει η εκκαθάριση με ένδειξη ΔΕΔΔΗΕ μετά από 4 μήνες η οποία ας υποθέσουμε ότι θα είναι κοντά με την δικιά μου θα χρεωθώ αναδρομικά με τις τιμές κάθε μήνα ή θα βγει σχεδόν μηδενικός ο εκκαθαριστικός;

αν φουσκώσεις κατανάλωση τότε θα σου έρθουν ΥΚΩ +0,08 για >500kw/30 μέρες (αναλογικά)

η we , elin και νομίζω η φυσικό αέριο είναι οι μόνες που κάνουν εκκαθάριση στη μηχανογράφηση και δε σπάνε την κατανάλωση αναλογικά (πρέπει κάποια στιγμή να σημειώσου κάπου τους πάροχους) , αλλά δεν είμαι σίγουρος για τις ΥΚΩ , δε νομίζω να τις πάνε αναλογικά

επίσης θα έχεις θέμα σε αλλαγή πάροχου (όπου εκεί σίγουρα γίνεται εκκαθάριση) όπου και θα ζητήσουν φωτό . Εκεί θα είναι μπλέξιμο αν δώσεις άλλες φωτό και αν περάσει ο ΔΕΔΔΗΕ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, korakios είπε

  

αν φουσκώσεις κατανάλωση τότε θα σου έρθουν ΥΚΩ +0,08 για >500kw/30 μέρες (αναλογικά)

η we , elin και νομίζω η φυσικό αέριο είναι οι μόνες που κάνουν εκκαθάριση στη μηχανογράφηση και δε σπάνε την κατανάλωση αναλογικά (πρέπει κάποια στιγμή να σημειώσου κάπου τους πάροχους) , αλλά δεν είμαι σίγουρος για τις ΥΚΩ , δε νομίζω να τις πάνε αναλογικά

επίσης θα έχεις θέμα σε αλλαγή πάροχου (όπου εκεί σίγουρα γίνεται εκκαθάριση) όπου και θα ζητήσουν φωτό . Εκεί θα είναι μπλέξιμο αν δώσεις άλλες φωτό και αν περάσει ο ΔΕΔΔΗΕ

είμαι στην ΕΛΠΕ που έως 1.600kwh έχει την ίδια χρέωση για τις ρυθμιζόμενες. Πάντως μου φαίνεται είναι ένας τρόπος σταθερού τιμολογίου αυτός αρκεί να πέσεις μέσα στις ενδείξεις 😅 Η ρήτρα αναπροσαρμογής δεν ξέρω αν θα εφαρμοστεί βέβαια..

Επεξ/σία από fotis1708
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, fotis1708 είπε

είμαι στην ELPE που έως 1.600kwh έχει την ίδια χρέωση για τις ρυθμιζόμενες. Πάντως μου φαίνεται είναι ένας τρόπος σταθερού τιμολογίου αυτός αρκεί να πέσεις μέσα στις ενδείξεις 😅 Η ρήτρα αναπροσαρμογής δεν ξέρω αν θα εφαρμοστεί βέβαια..

οι ρυθμιζόμενες δεν έχουν σχέση με πάροχο , είναι κοινές

αν σπάσει αναλογικά η κατανάλωση θα έχεις ρήτρα αναπροσαρμογής για την περίοδο απο 1/1/2024

απο εκεί και μετά σου εξήγησα τα σενάρια που παίζουν , οπότε κινείσαι όπως καταλαβαίνεις :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, korakios είπε

άγνωστο , τα προηγούμενα ήταν στο σύνολο

 

Σημερα που δεχτηκα προσφορα μου ειπαν σιγουρα στο συνολο, αλλα δεν ξερουμε ποσο θα κρατησει κτλ κι ελα τωρα😄 γιατι θα χασεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω χάσει λίγο την μπάλα με το τι θα παίξει από του χρόνου. Τον οκτώβριο η ΕΛΠΕ μου πρότεινε να γυρίσω στο Economy Plus από το ElectricityHome Day που είχα από παλιά για χαμηλότερες χρεώσεις όπου και το έκανα.
Τώρα τί θα γίνει του χρόνου δεν θα ισχύει το νέο πρόγραμμα και θα πρέπει να επιλέξω ανάμεσα στο smart που είναι το κίτρινο ή το αντίστοιχο πράσινο τους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, mewfather είπε

Το Protergia Οικιακό Value+ μου είπαν ότι δεν θα έχει ρήτρα. Ισχύει?

Παραθέτω εδώ https://www.protergia.gr/spiti/oikiako-reuma-proionta/protergia-oikiako-value-plus/

'

συχνές ερωτήσεις

8 λεπτά πριν, jaisonas είπε

Τον οκτώβριο η ΕΛΠΕ μου πρότεινε να γυρίσω στο Economy Plus από το ElectricityHome Day που είχα από παλιά για χαμηλότερες χρεώσεις όπου και το έκανα.

κλείσε σταθερό

Στις 5/12/2023 στις 2:46 ΠΜ, korakios είπε

Όσοι είχατε προτιμήσει ένα ακριβό σταθερό πχ 0,17 ή και 0,23 πέρυσι , ή ξεμείνατε σε κάποιο κυμαινόμενο που είχε ακριβές τιμές το 2022-2023  (είτε επειδή δεν το ψάξατε ή στην αρχή ήταν φθηνό αλλά δεν αντιληφθήκατε οτι ακρίβυνε ή οτι βγήκαν νεότερα φθηνά προγράμματα αργότερα) , τότε προτείνω να κλείσετε πάλι κάποιο σταθερό .

Επεξ/σία από korakios
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, korakios είπε

συχνές ερωτήσεις

κλείσε σταθερό

To σταθερό τους απότι βλέπω είναι αυτό το ειδικό τιμολόγιο που θα μεταφερθούμε αυτόματα εε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, jaisonas είπε

To σταθερό τους απότι βλέπω είναι αυτό το ειδικό τιμολόγιο που θα μεταφερθούμε αυτόματα εε?

Δεν γίνεται αυτο. Το ειδικό τιμολόγιο μόνο σταθερό δεν είναι. Για δες το πάλι

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, jaisonas είπε

To σταθερό τους απότι βλέπω είναι αυτό το ειδικό τιμολόγιο που θα μεταφερθούμε αυτόματα εε?

https://www.insomnia.gr/forums/topic/796374-εναλλακτικοί-πάροχοι-ενέργειας-αποκλειστικά-και-μόνο/?do=findComment&comment=60076211

διάβασε για τα χρωματιστά , είσαι για μπλέ

στο excel φύλλο σταθερά είναι και τα προγράμματα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...