Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Με ξαναπηραν τηλ απο την προτέργια λεγοντας μου οτι το value+ θα ειναι το μονο προγραμμα που δεν θα έχει ρητρα αναπροσαρμογής απο 1/1/24. Στο σαιτ γράφει:

* Για την περίοδο ισχύος της αναστολής (ν.4951). Μετά την αναστολή, η έκπτωση διαμορφώνεται στα 10€/MWh

Ξέρει κανεις τι ακριβώς σημαίνει αυτό?

Αυτοι ορκίζονται οτι θα ειναι το φτηνότερο προγραμμα της αγοράς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, matrixgeo είπε

στο 2181818128

πειτε και οτι προηγουμενος πωλητης μου το εδωσε αλλα επεσε η γραμμή!

 

Έπεσα σε έναν που φαινόταν ότι ήθελε να βοηθήσει. Όμως επειδή μου έχουν στείλει ήδη το mail χωρίς το 2ο pdf για τα 100 δυστυχώς πρέπει να πάει το θέμα στο κλασικό "αρμόδιο τμήμα", δεν μπορούσε να αλλάξει κάτι μόνος του. Μέχρι να απαντήσουν (αν) θα έχει τελειώσει ο μήνας. Μάλλον την πάτησα οριστικά και περιμένω τη συνέχεια της αίτησης στον Ήρωνα.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, energy52 είπε

Moλις με ενοχλησαν απο elpedison για το smart με 100 ευρω και 20 επιπλεον αν φερω και δευτερη παροχη..το σκεφτομαι σοβαρα αφου μιλαμε για 220 συνολο με την παροχη του πατερα μου! Φυσικα επεμενε  για σημερα μιας και δεν ξερουν ποσο θα κρατησει η προσφορα..0,07 η χρεωση για Δεκεμβριο..

Και μετα μου λεει απο 01/01 ειστε ετοιμος για το κιτρινο τιμολογιο το οποιο δεν εχει ρητρα αναπροσαρμογης😁

Πάρτο γραπτώς το 20ρικο γιατί εμένα μου το φάγανε. Και έχουν εκδοθεί δύο λογαριασμοί από τότε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@tryfos μία βολτίτσα στον Ήρωνα για το 50ρι και επιστρέφουμε για το 💯 ρι, τι σε χαλάει...

Επεξ/σία από demakhs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, korakios είπε

δες και στο myelpedison αν έλαβαν την τελευταία ένδειξη απο τον παλιό μετρητή

αλλιώς πριν δώσεις καταχώρηση ρώτα αν έχουν ενημερωθεί απο το ΔΕΔΔΗΕ για τον νέο μετρητή

το ειχα δει, δεν πρεπει να την εχουν λαβει, ως τελευταια ενδειξη εχει αυτη της αλλαγης παροχου. Θεωρω οτι δε τους την εχει στειλει γιατι η αλλαγη μετρητη εγινε πριν 1 μηνα, αρχες Νοεμβριου, οποτε αν την ειχαν λαβει ειχαν ολο το χρονο να τις περασουν και να με χρεωσουν εστω με βαση αυτες τις λιγες κιλοβατορες.

Οποτε μιας και σιγουρα δε τις εχουν δωσει ακομα απο δεδδηε, τι κανω? Απλα περιμενω να δεησουν για να μη γινει χειροτερη μ*κια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάει το διαστημικό πρόγραμμα των ΗΠΑ, κόντεψε να τιναχθεί στον αέρα εξαιτίας των νέων τιμολογίων του ηλεκτρικού ρεύματος στη χώρα μας....🥶

https://tovatraxi.com/business/katerreuse-yperypologistis-tis-nasa/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, demakhs είπε

3η προσπάθεια, 3η πόρτα για το 100ρικο, έχετε πάρει τα 50+50 κύριε, δε γίνεται να πάρετε και τα 100☠️

θα μας αναγκάσουν να πηγαινοερχόμαστε απ΄τον Ήρωνα οι αλήτες 😱

Και εγώ πόρτα έχω φάει έχω κάνει 3-4 προσπάθειες μπορεί και πέντε αλλά πόρτα κανονικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις πελάτης της elpedison.. μπαίνω κάνω εγγραφή και μου βγάζει αυτό σαν πρόγραμμα που έχω 

ELPEDISON Smart Night_NOV23_1F 

είναι επειδή έχω και νυχτερινό μετρητή; με είπαν όμως ότι είναι ενιαία η χρέωση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σας κάνουν τους δύσκολους εκεί στην Elpedison ,θυμίστε τους τα υπέρογκα ποσά των αναδρομικών χρεώσεων  πριν κάνα χρόνο και πιστεύω ότι οι όποιες αντιστάσεις θα καμφθούν.Και έμενα αρχικά,το ίδιο παραμύθι για νέους πελάτες μου αράδιαζαν ,όμως όταν τους ανέφερα τα τερτίπια τους και το αβέβαιο χρωματιστό μέλλον  που θα επακολουθήσει,μου έστειλαν τα 3 promo κατοστάρικα για τρεις παροχές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, usb500ml είπε

Και εγώ πόρτα έχω φάει έχω κάνει 3-4 προσπάθειες μπορεί και πέντε αλλά πόρτα κανονικά

τόσες πόρτες, ούτε ασυνόδευτοι που πηγαίναμε στα μπαράκια, δεν είχαμε φάει...🤣😂🙃

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, barimagas είπε

Πάρτο γραπτώς το 20ρικο γιατί εμένα μου το φάγανε. Και έχουν εκδοθεί δύο λογαριασμοί από τότε...

Δεν το διευκρινησα, τα 20 επιπλεον μεσω δωροεπιταγης που θα μου στειλουν ταχυδρομικως..μηπως ετσι θα γινει κ σε σενα;

1 ώρα πριν, Stathis85 είπε

Με ξαναπηραν τηλ απο την προτέργια λεγοντας μου οτι το value+ θα ειναι το μονο προγραμμα που δεν θα έχει ρητρα αναπροσαρμογής απο 1/1/24. Στο σαιτ γράφει:

* Για την περίοδο ισχύος της αναστολής (ν.4951). Μετά την αναστολή, η έκπτωση διαμορφώνεται στα 10€/MWh

Ξέρει κανεις τι ακριβώς σημαίνει αυτό?

Αυτοι ορκίζονται οτι θα ειναι το φτηνότερο προγραμμα της αγοράς. 

Κατι αντιστοιχο μου λεγαν και μενα σημερα απο elpedison, οτι ειναι το ΜΟΝΟ προγραμμα....τους πιστευεις;;😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά, με πήραν και μένα απο elpedison να μου τονίσουν οτι απο 1/1 θα σταματήσει το πρόγραμμα μου.. Γνωρίζει κανείς λεπτομέρειες για το smart; γράφει ότι δεν εχει ρήτρα αναπροσαρμογής ισχύει; οι τιμές θα ειναι σταθερές στα 10 λεπτά/κιλοβατώρα; υπάρχει κάποια παγίδα;

Επεξ/σία από ekans
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματική εξαιρετική δουλειά @korakios με το excel, αλλά και τις οδηγίες, οι οποίες είναι ιδιαίτερα αναλυτικές και κατατοπιστικές.

Μια μόνο απορία όσον αφορά το excel : Πως βρίσκω το ΛΠ και τις αποκλίσεις; Υπάρχει κάποιο λινκ όπως με την ΤΕΑ και δεν το βλέπω ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, κοιτάζω λίγο τις επιλογές μου και διαβάζοντας καμιά 30αριά σελίδες προς τα πίσω καταλήγω ότι αυτή τη στιγμή επειδή όλα είναι αβέβαια (δεν ξέρουμε πόσο θα είναι η ΤΕΑ το Δεκέμβριο και εφεξής), η καλύτερη επιλογή είναι η ΕΛΠΕ για το περίφημο 100€.

Αυτό που με προβληματίζει -και διορθώστε με αν κάνω λάθος- είναι ότι με τον τύπο υπολογισμού πλέον η kWh στο συγκεκριμένο πρόγραμμα είναι:

1,249*ΤΕΑ+0,0339

Δηλαδή αν (με βάση το ιστορικό) η ΤΕΑ είναι περίπου 100-150€/MWh, η τελική χρέωση kWh θα είναι από 0,1588 - 0,2213 €/kWh (!!!!). Κάνω κάτι λάθος ή τελικά η σταθερή 0,16€/kWh της WeEnergy είναι πολύ καλύτερη (μακροπρόθεσμα);

Συνεχίζοντας τους υπολογισμούς μου και βάζοντας 500 kWh που αναμένεται να κάψω το Δεκέμβρη, φαίνεται ότι το 100€ της ΕΛΠΕ θα έχει "εξανεμιστεί" σε περίπου 3 μήνες συγκριτικά με το σταθερό της We. Ουσιαστικά με ΦΠΑ κλπ το 100€ θα φαγωθεί από τον πρώτο κι όλας λογαριασμό. Άρα ΕΛΠΕ για ένα μήνα και μετά βλέποντας και κάνοντας, σωστά;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...