Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, mechpanos είπε

Στέλνουμε φωτό από τον μετρητή την ημέρα της αίτησης.

Ευχαριστώ! Επομένως εμπιστεύονται την δική μας μέτρηση.

Αναρωτιέμαι αν θα φτιάξουν κάποιο πρόγραμμα μηνιαίας αυτόματης εναλλαγής στον πιο οικονομικό πάροχο και εδώ στην Ελλάδα , όπως έχω δει σε κάποιες άλλες χώρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλημέρα. Μάλλον η elpedison δεν θέλει να κρατήσει πελάτες. Σε δεύτερη επικοινωνία σήμερα για να πάω στο smart και να μου δώσουν το 100€ πάλι μου αρνήθηκαν. Με βλέπω στον Ηρων

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Basketikos_ είπε

Άααλλο θέμα...

Πάω να βάλω πάγια εντολή μέσω του myelpedison και μου πετάει:
An error occurred. Please try again.

@liakjim για δοκίμασε και δώσε feedback. Οι υπόλοιποι από εκεί την ενεργοποιήσατε ή κατ' ευθείαν μέσω web banking μόνο;

Κατευθείαν μέσω ebanking μόλις βγήκε ο πρώτος λογαριασμός. Έχεις καλύτερο έλεγχο της πάγιας, ενώ αν το κάνεις μέσω της εφαρμογής του παρόχου με χρεωστική/πιστωτική κάρτα, αν θες να διακόψεις την πάγια, θα πρέπει να επικοινωνήσεις με τον πάροχο. Μέσω ebanking τα κάνεις όλα μόνος σου. Αν βάλεις την πάγια της Elpe στην Εθνική νομίζω δεν χρεώνεσαι ούτε προμήθεια προς την τράπεζα σε κάθε εκτέλεση της πάγιας, επειδή είναι συνεργάτες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, HAthinaia είπε

Κατευθείαν μέσω ebanking μόλις βγήκε ο πρώτος λογαριασμός. Έχεις καλύτερο έλεγχο της πάγιας, ενώ αν το κάνεις μέσω της εφαρμογής του παρόχου με χρεωστική/πιστωτική κάρτα, αν θες να διακόψεις την πάγια, θα πρέπει να επικοινωνήσεις με τον πάροχο. Μέσω ebanking τα κάνεις όλα μόνος σου. Αν βάλεις την πάγια της Elpe στην Εθνική νομίζω δεν χρεώνεσαι ούτε προμήθεια προς την τράπεζα σε κάθε εκτέλεση της πάγιας, επειδή είναι συνεργάτες.

Ο ηρων αντίστοιχα με ποια τράπεζα έχει συνεργασία ξέρεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, pagouris είπε

Καλημέρα, θα πάρω το ρεύμα στο όνομα μου σε σπίτι που θα νοικιάσω και θα μένω μόνος. Μάλλον δικαιούμε και Κ.Ο.Τ. Σκέφτομαι να βάλω κάποιο κυμαινόμενο για αρχή, για να δω πως θα κινηθούν τα πράγματα. 'Εχω τις εξής ερωτήσεις:

  1. Αξίζει να ενεργοποιήσω το νυχτερινό; Σε αυτή την περίπτωση πρέπει να πληρώσω έξτρα; Μετράει αν οι προηγούμενοι είχαν τη δυνατότητα νυχτερινού;
  2. Το κυμαινόμενο είναι το πορτοκαλί στο excel. Οι τιμές που βλέπω να φανταστώ είναι ιστορικές και θα αλλάξουν μόλις μπουν σε ισχύ οι νέοι λογαριασμοί;
  3. Να υπολογίζω ως μηνιαία κατανάλωση ~150kWh ανά μήνα μιας και θα μένω μόνος;

1. Αξίζει Ακόμα και αν ο πάροχός σου δεν έχει τώρα νυχτερινή χρέωση μπορεί αργότερα να βγάλει ή να πας κάπου που να έχει. Δεν χάνεις κάτι

2. Κυμαινόμενα είναι τα πράσινα και τα κίτρινα και τα πορτοκαλί αλλά τα τελευταία είναι για όσες παροχές έχουν έξυπνους συνδεδεμένους μετρητές. Οι τιμές θα αλλάζουν κάθε μήνα

3. Περίπου, ανάλογα και τι θα έχεις ως θέρμανση

Μόλις τώρα, dimostr είπε

Ο ηρων αντίστοιχα με ποια τράπεζα έχει συνεργασία ξέρεις ?

Πειραιώς

  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 minutes ago, energy52 said:

Moλις με ενοχλησαν απο elpedison για το smart με 100 ευρω και 20 επιπλεον αν φερω και δευτερη παροχη..το σκεφτομαι σοβαρα αφου μιλαμε για 220 συνολο με την παροχη του πατερα μου! Φυσικα επεμενε  για σημερα μιας και δεν ξερουν ποσο θα κρατησει η προσφορα..0,07 η χρεωση για Δεκεμβριο..

Και μετα μου λεει απο 01/01 ειστε ετοιμος για το κιτρινο τιμολογιο το οποιο δεν εχει ρητρα αναπροσαρμογης😁

Σε μας που είχαμε και παροχή αερίου, με μετάβαση στο νέο GasHomeFix μας έδωσαν κι εκεί "δώρο" 120€ (χωρίς ρήτρα αναπροσαρμογής). Από ότι κατάλαβα σε αυτή την περίπτωση το δώρο μπαίνει / πιστώνεται σταδιακά στους λογαριασμούς και το χάνεις (την αναλογία του, δηλαδή) αν φύγεις πριν τη λήξη του 1ου χρόνου (2ετές συμβόλαιο). Προσωπικά θα κοιτάξω άλλα πακέτα προς το τέλος του 1ου χρόνου, καθότι στον 2ο χρόνο γίνεται κυμαινόμενη η χρέωση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, stelios120 είπε

Καλημέρα. Μάλλον η elpedison δεν θέλει να κρατήσει πελάτες. Σε δεύτερη επικοινωνία σήμερα για να πάω στο smart και να μου δώσουν το 100€ πάλι μου αρνήθηκαν. Με βλέπω στον Ηρων

Πάρε 2112117300.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι στον Ήρωνα. Λέω να πάρω το 100ρικο του Elpedison Smart. Κοίταξα τους όρους και δεν είδα κάτι για ελάχιστη παραμονή μετά τον πρώτο λογαριασμό ή κάτι άλλο για να ισχύσει το κατοστάρικο. Επιβεβαιώνει κανείς;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, daniel's_saving_grace είπε

Είμαι στον Ήρωνα. Λέω να πάρω το 100ρικο του Elpedison Smart. Κοίταξα τους όρους και δεν είδα κάτι για ελάχιστη παραμονή μετά τον πρώτο λογαριασμό ή κάτι άλλο για να ισχύσει το κατοστάρικο. Επιβεβαιώνει κανείς;

Επιβεβαιώνω, διάβασε και προηγούμενες σελίδες αν έχεις χρόνο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kaplamas_a είπε

Ερώτηση σε εσάς που αλλάζετε πάροχο κάθε μήνα:

Πως βγαίνει ο εκκαθαριστικός από τον πάροχο που αποχωρείτε? Εμπιστεύονται την δική σας μέτρηση ή έρχεται κλιμάκιο από ΔΕΔΔΗΕ?

 

Ανάλογα την περιοχή του Δεδδηε.. Μπορεί να περάσει απο τον Δεδδηε μπορεί και όχι.. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3η προσπάθεια, 3η πόρτα για το 100ρικο, έχετε πάρει τα 50+50 κύριε, δε γίνεται να πάρετε και τα 100☠️

θα μας αναγκάσουν να πηγαινοερχόμαστε απ΄τον Ήρωνα οι αλήτες 😱

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, demakhs είπε

3η προσπάθεια, 3η πόρτα για το 100ρικο, έχετε πάρει τα 50+50 κύριε, δε γίνεται να πάρετε και τα 100☠️

θα μας αναγκάσουν να πηγαινοερχόμαστε απ΄τον Ήρωνα οι αλήτες 😱

4η προσπάθεια με άλλον πωλητή και έστειλε το 100ρικο, οπότε συνέχισε. Στα προηγούμενα τα ίδια μου είπαν και εμένα για τα 50

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, matrixgeo είπε

4η προσπάθεια με άλλον πωλητή και έστειλε το 100ρικο, οπότε συνέχισε. Στα προηγούμενα τα ίδια μου είπαν και εμένα για τα 50

 

25 λεπτάκια στην τηλεφωνική εξυπηρέτηση του Ηρωνα για 3 παροχές...😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, matrixgeo είπε

4η προσπάθεια με άλλον πωλητή και έστειλε το 100ρικο, οπότε συνέχισε. Στα προηγούμενα τα ίδια μου είπαν και εμένα για τα 50

 

Σε ποιο τηλέφωνο παίρνεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...