Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μου βγηκε ο πρωτος λογαριασμος ελπε, με το 50αρι κανονικα, πιστωτικος. Το "προβλημα", που θελω τη γνωμη σας, ειναι οτι βγηκε Εναντι. Εγω εν μεσω της αλλαγης παροχου, εκανα και αλλαγη μετρητη σε ψηφιακο. Τωρα εχω το αγχος οτι αν κανω καταχωρηση χερατη για να βγει ο επομενος εκκαθαριστικος θα γινει λαθος. Δηλαδη απο κει που ηταν 85000 ο προηγουμενος μετρητης, στον νεο θα ειμαι ας πουμε στις 500kwh, και φοβαμαι οτι θα πανε και θα με χρεωσουν οτι καταναλωσα 15500 και θα τρεχω και δε θα φτανω μεχρι να ξεμπλεξω. Να βαλω μηπως τις ενδειξεις στην πλατφορμα του δεδδηε ή παλι το ιδιο αγχος θα υπαρχει? Η αλλη περιπτωση ειναι να το αφησω μεχρι να ερθουν να μετρησουν μονοι τους, αλλα με τοσες αναβολες που κανουν αυτοι σκεφτομαι οτι μπορει να βγαινουν για καιρο εναντι και δε το θελω αυτο. Γνωμες? Εχει ισχυ ο φοβος που λεω μη πανε και χρεωσουν 15000kwh ή το υπεραναλυω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

19 λεπτά πριν, petrox21 είπε

Μου βγηκε ο πρωτος λογαριασμος ελπε, με το 50αρι κανονικα, πιστωτικος. Το "προβλημα", που θελω τη γνωμη σας, ειναι οτι βγηκε Εναντι. Εγω εν μεσω της αλλαγης παροχου, εκανα και αλλαγη μετρητη σε ψηφιακο. Τωρα εχω το αγχος οτι αν κανω καταχωρηση χερατη για να βγει ο επομενος εκκαθαριστικος θα γινει λαθος. Δηλαδη απο κει που ηταν 85000 ο προηγουμενος μετρητης, στον νεο θα ειμαι ας πουμε στις 500kwh, και φοβαμαι οτι θα πανε και θα με χρεωσουν οτι καταναλωσα 15500 και θα τρεχω και δε θα φτανω μεχρι να ξεμπλεξω. Να βαλω μηπως τις ενδειξεις στην πλατφορμα του δεδδηε ή παλι το ιδιο αγχος θα υπαρχει? Η αλλη περιπτωση ειναι να το αφησω μεχρι να ερθουν να μετρησουν μονοι τους, αλλα με τοσες αναβολες που κανουν αυτοι σκεφτομαι οτι μπορει να βγαινουν για καιρο εναντι και δε το θελω αυτο. Γνωμες? Εχει ισχυ ο φοβος που λεω μη πανε και χρεωσουν 15000kwh ή το υπεραναλυω?

δες και στο myelpedison αν έλαβαν την τελευταία ένδειξη απο τον παλιό μετρητή

αλλιώς πριν δώσεις καταχώρηση ρώτα αν έχουν ενημερωθεί απο το ΔΕΔΔΗΕ για τον νέο μετρητή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να μπω στο κίτρινο, είμαι σε πάροχο, μου έχει στείλει email και μου αναφέρει εμπορικά ονόματα προγραμμάτων. Πότε και πως θα μπω σε τιμολόγιο κίτρινο χωρίς να μπλέκω με όλες αυτές τις ανούσιες ονομασίες προγραμμάτων;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Disrespect είπε

Μου προκαλεί κατάθλιψη να βλέπω ότι μοναδικός τρόπος να αντισταθει κάποιος στην κερδοσκοπία των καρτέλ είναι με exploits του συστήματος. 

Οι σοβαρές χώρες που σέβονται τους πολίτες τους κάνουν προθεσμιακες προμήθειες ρεύματος και παρέχουν σταθερά τιμολόγια στους καταναλωτές προστατεύοντας τους απο το κόστος των διακυμάνσεων της αγοράς. 

Οι Μπανανίες μετατρέπουν το ρεύμα (που είναι βασικό κοινωνικό αγαθό) σε χρηματιστηριακό προϊόν και αφήνουν την τιμολόγηση του στις κερδοσκοπικές ορέξεις του ντόπιου καρτέλ ενέργειας μετακυλιωντας ολόκληρο το κόστος στους καταναλωτές.

Καμία ελπίδα. 

Τι συμβαίνει σε άλλες χώρες και ποιες εννοείς?

Στην Ιταλία, η enel και η eni αύξησαν τις τιμές ρεύματος ΧΩΡΙΣ ενημέρωση των πελατών τους. Τέτοια σοβαρότητα 

Επεξ/σία από GREGORYMO
Συμπληρώμα
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιά ερωτησούλα καθώς έχω χάσει λίγο την μπάλα τις τελευταίες μέρες...

δεν κάνω κάποια ενέργεια μέχρι τέλος του μήνα μέχρι να ανακοινωθούν όλα τα προγράμματα από όλους τους παρόχους...

αφού ο πάροχος που είμαι με βάζει αυτόματα σε πρόγραμμα πράσινο ( ισχύει από 1-1-24 έως 31-12-24) αν δεν κάνω κάποια ενέργεια, μέχρι πότε μπορώ να αλλάξω πάροχο χωρίς να έχω φάουλ αποχώρησης;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 minutes ago, kokos23 said:

μιά ερωτησούλα καθώς έχω χάσει λίγο την μπάλα τις τελευταίες μέρες...

δεν κάνω κάποια ενέργεια μέχρι τέλος του μήνα μέχρι να ανακοινωθούν όλα τα προγράμματα από όλους τους παρόχους...

αφού ο πάροχος που είμαι με βάζει αυτόματα σε πρόγραμμα πράσινο ( ισχύει από 1-1-24 έως 31-12-24) αν δεν κάνω κάποια ενέργεια, μέχρι πότε μπορώ να αλλάξω πάροχο χωρίς να έχω φάουλ αποχώρησης;

 

Αν δεν είσαι σε κάποιο σταθερό πρόγραμμα δεν έχεις κανένα φάουλ αποχώρησης

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκεί στον ηρων πετάνε αετό η ΔΕΗ μου έχει στείλει ήδη τελικό λογαριασμό από 30/11 και αυτοί ακόμα δε μπορούν να εμφανίσουν μέσα στην εφαρμογή την παροχή και το συμβόλαιο και στο chat λένε ότι δεν έχουν πάρει μετρησεις , ότι ναναι 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 hours ago, tryfos said:

Όσοι πηγαίνουν από το economy στο smart της ελπε και σας υπόσχονται το 100αρι σας στέλνουν κάτι σχετικό στο email ή μόνο στο μιλητό;

Αν και έχει απαντηθεί και από άλλους.
Σε μένα σε δύο παροχές ρεύματος, κάναμε μετάβαση από το Green Economy στο Smart. Και στις δύο περιπτώσεις λάβαμε από ένα email που συμπεριλάμβανε δύο PDF. Τη σύμβαση για το Smart και το Christmas Promo για τα 100€ δώρο στον πρώτο λογαριασμό. Σήμερα μίλησα τηλεφωνικά μαζί τους και μου επιβεβαίωσαν ότι:
- η συναίνεσή μου που έγινε με ηλεκτρονικό τρόπο (μέσω σχετικού link στο email) καλύπτει και τα δύο PDF (σύμβαση + δώρο 100€)
- δεν χρειάζεται να στείλω υπογεγραμμένο το pdf που αφορά το δώρο
- φαίνεται στο σύστημά τους ότι είναι ενεργοποιημένο το SMART και το δώρο των 100€

Μένει να φανεί και στον 1ο (επόμενο) λογαριασμό. Για να δούμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, θα πάρω το ρεύμα στο όνομα μου σε σπίτι που θα νοικιάσω και θα μένω μόνος. Μάλλον δικαιούμε και Κ.Ο.Τ. Σκέφτομαι να βάλω κάποιο κυμαινόμενο για αρχή, για να δω πως θα κινηθούν τα πράγματα. 'Εχω τις εξής ερωτήσεις:

  1. Αξίζει να ενεργοποιήσω το νυχτερινό; Σε αυτή την περίπτωση πρέπει να πληρώσω έξτρα; Μετράει αν οι προηγούμενοι είχαν τη δυνατότητα νυχτερινού;
  2. Το κυμαινόμενο είναι το πορτοκαλί στο excel. Οι τιμές που βλέπω να φανταστώ είναι ιστορικές και θα αλλάξουν μόλις μπουν σε ισχύ οι νέοι λογαριασμοί;
  3. Να υπολογίζω ως μηνιαία κατανάλωση ~150kWh ανά μήνα μιας και θα μένω μόνος;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, pagouris είπε

Καλημέρα, θα πάρω το ρεύμα στο όνομα μου σε σπίτι που θα νοικιάσω και θα μένω μόνος. Μάλλον δικαιούμε και Κ.Ο.Τ. Σκέφτομαι να βάλω κάποιο κυμαινόμενο για αρχή, για να δω πως θα κινηθούν τα πράγματα. 'Εχω τις εξής ερωτήσεις:

  1. Αξίζει να ενεργοποιήσω το νυχτερινό; Σε αυτή την περίπτωση πρέπει να πληρώσω έξτρα; Μετράει αν οι προηγούμενοι είχαν τη δυνατότητα νυχτερινού;
  2. Το κυμαινόμενο είναι το πορτοκαλί στο excel. Οι τιμές που βλέπω να φανταστώ είναι ιστορικές και θα αλλάξουν μόλις μπουν σε ισχύ οι νέοι λογαριασμοί;
  3. Να υπολογίζω ως μηνιαία κατανάλωση ~150kWh ανά μήνα μιας και θα μένω μόνος;

Καταρχας.. Αναλογα τον παροχο σου.. Θα κοιταξεις αν η παροχη σου εχει νυχτερινο.. Συμφερει αρκετα...

Επεξ/σία από takoulou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση σε εσάς που αλλάζετε πάροχο κάθε μήνα:

Πως βγαίνει ο εκκαθαριστικός από τον πάροχο που αποχωρείτε? Εμπιστεύονται την δική σας μέτρηση ή έρχεται κλιμάκιο από ΔΕΔΔΗΕ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καλημερα αν μπορειτε δωστε μου λιγο τα φωτα σας. Το γραψα και στο τοπικ της Δεη αλλα δε πηρα απαντηση

επειδη ακουω οτι μεχρι τελος ετους καλο ειναι να κλειδωσουμε τιμες, μπορει καποιος παρακαλω να μου πει μια αποψη με βαση τη χρηση που κανω? Εχω 2 κατοικιες με Νυχτερινο σε συμβολαιο MyHomeOpen N Green Pass

Σε Κυρια Κατοικια επαρχια με καταναλωση 3500-5000 KwH το Χρονο

Και Δευτερευουσα στην Αθηνα με 1500-2500 το Χρονο

Αξιζει να κανω καποια ενεργεια?

Τελευταιοι Εκκαθαριστικοι με χρεση κιλοβατωρας

Επαρχια

image.jpeg.b3b89870c59a14c16e93d074dc021dc8.jpeg

Αθηνα

image.jpeg.9709094a7f09917566a0c8b2b97d5e9d.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Moλις με ενοχλησαν απο elpedison για το smart με 100 ευρω και 20 επιπλεον αν φερω και δευτερη παροχη..το σκεφτομαι σοβαρα αφου μιλαμε για 220 συνολο με την παροχη του πατερα μου! Φυσικα επεμενε  για σημερα μιας και δεν ξερουν ποσο θα κρατησει η προσφορα..0,07 η χρεωση για Δεκεμβριο..

Και μετα μου λεει απο 01/01 ειστε ετοιμος για το κιτρινο τιμολογιο το οποιο δεν εχει ρητρα αναπροσαρμογης😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, kaplamas_a είπε

Εμπιστεύονται την δική σας μέτρηση ή έρχεται κλιμάκιο από ΔΕΔΔΗΕ?

Στέλνουμε φωτό από τον μετρητή την ημέρα της αίτησης.

  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...