Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, HAthinaia είπε

Αν τον πρώτο τον πληρώσεις εμπρόθεσμα και εν τω μεταξύ συνεχίζεις να είσαι στον ίδιο πάροχο, στον δεύτερο λογαριασμό θα σου πιστωθεί η έκπτωση συνέπειας επειδή πλήρωσες εμπρόθεσμα τον πρώτο. 

Υ.Γ. Αν κάνω κάποιο λάθος ας με διορθώσει κάποιος

στην εκκαθάριση (τελικός) νομίζω επιστρέφουν το ποσό που πλήρωσες στον προηγούμενο αλλά χρεώνουν τη συνέπεια ωστε να μηδενιστεί οποιαδήποτε χρέωση/πίστωση .

Θα δείξει

7 λεπτά πριν, Trustworthy είπε

0,077 με 5€ πάγιο (Guarantee) vs 0,1395 με 3.5€ πάγιο (Simply)

Άρα συμφέρει το Generous Guarantee Home 

με διαφορά και ας μη βάλουν τη συνέπεια στον τελικό

11 λεπτά πριν, HAthinaia είπε

Εγώ που πήγα Elpedison δεν μου δέχτηκαν τη βεβαίωση εκπροσώπησης από Ήρων

εμένα τη δέχτηκαν , μάλλον ανάλογα τον υπάλληλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ενεργοποιήθηκα κι εγώ σήμερα στην Elpedison και μπόρεσα να φτιάξω λογαριασμό. Μπαίνω μέσα και βλέπω:

Περίοδος Καταχώρισης Ενδείξεων
05/12/2023 - 05/12/2023

Τελευταία μέτρηση γράφει ότι είναι από ΔΕΔΔΗΕ στις 1/12 και είναι οι δικές μου που έδωσα όταν πήγα στο κατάστημα για την αλλαγή.

Περίεργο δεν είναι να με αφήνει με το καλημέρα να περάσω πάλι ένδειξη; Και κυρίως: Με συμφέρει να το κάνω ή όχι; Το εμφάνισε σε άλλους σας αυτό όταν ξεκίνησε η εκπροσώπηση από Elpedison;

Υπ' όψιν ότι προηγουμένως είχα το διετές myHome online της ΔΕΗ με τη χαμηλή κατανάλωση, που έληξε 1/12 και μετά στη διαχείρηση μου εμφάνιζε ότι είχα μεταπέσει στο Open. Οι ημέρες από την Παρασκευή μέχρι τη Δευτέρα σε ποιόν θα χρεωθούν εν τω μεταξύ;

Αν έχει κάποιος μια απάντηση πριν τις 00:00 έτσι ώστε να προλάβω να περάσω μετρήσεις αν συμφέρει.

Ευχαριστώ.

Επεξ/σία από Basketikos_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Basketikos_ είπε

Ενεργοποιήθηκα κι εγώ σήμερα στην Elpedison και μπόρεσα να φτιάξω λογαριασμό. Μπαίνω μέσα και βλέπω:
Περίοδος Καταχώρισης Ενδείξεων
05/12/2023 - 05/12/2023

Τελευταία μέτρηση γράφει ότι είναι από ΔΕΔΔΗΕ στις 1/12 και είναι οι δικές μου που έδωσα όταν πήγα στο κατάστημα για την αλλαγή.

Περίεργο δεν είναι να με αφήνει με το καλημέρα να περάσω πάλι ένδειξη; Και κυρίως: Με συμφέρει να το κάνω ή όχι; Προηγουμένως είχα το διετές myHome online της ΔΕΗ με τη χαμηλή κατανάλωση, που έληξε 1/12 και μετά στη διαχείρηση μου εμφάνιζε ότι είχα μεταπέσει στο Open. Οι ημέρες από την Παρασκευή μέχρι τη Δευτέρα σε ποιόν θα χρεωθούν;

δεν είναι περίεργο , το θέμα είναι γιατί γράφει 05/12/2023 - 05/12/2023, μάλλον θα ήταν και πιο μπροστά αλλά δε σε έβλεπε σαν πελάτη και έχει μόνο μέχρι σήμερα 23:59 να δώσεις

αν σε συμφέρει ή όχι για τόσες λίγες μέρες δεν έχει νόημα η ανάλυση και έναντι πόσο να φουσκώσουν ?

Οι ημέρες από την Παρασκευή μέχρι τη Δευτέρα θα χρεωθούν στην ελπέ

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, korakios είπε

δεν είναι περίεργο , το θέμα είναι γιατί γράφει 05/12/2023 - 05/12/2023, μάλλον θα ήταν και πιο μπροστά αλλά δε σε έβλεπε σαν πελάτη και έχει μόνο μέχρι σήμερα 23:59 να δώσεις

αν σε συμφέρει ή όχι για τόσες λίγες μέρες δεν έχει νόημα η ανάλυση και έναντι πόσο να φουσκώσουν ?

Οι ημέρες από την Παρασκευή μέχρι τη Δευτέρα θα χρεωθούν στην ελπέ

Ευχαριστώ για την απάντηση κατ' αρχάς.

Όταν ρωτάω αν με συμφέρει, το έλεγα με βασική έγνοια να μη χρεωθώ αυτές τις ενδιάμεσες μέρες στο Open της ΔΕΗ που είναι πιο ακριβό αυτή τη στιγμή.

Απλά σκέφτηκα μήπως περάσω σήμερα τη μέτρηση και λόγω αυτού χρεωθούν οι Παρασκευή έως Δευτέρα στη ΔΕΗ, ενώ αν το άφηνα χωρίς να περάσω τίποτα, μόνο τότε χρεώνονταν στην Elpedison ( το οποίο και προτιμώ).

Αλλά πήρα την απάντησή μου. Εφόσον οι μέρες αυτές θα χρεωθούν στην Elpedison όπως και να έχει σύμφωνα με όσα έγραψες, μάλλον γίνεται αδιάφορο το αν θα περάσω μέτρηση ή όχι. Δε με ενδιαφέρει δηλαδή σε επίπεδο λογαριασμών έναντι, εκκαθαριστικών κλπ.

Επεξ/σία από Basketikos_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Basketikos_ είπε

Ενεργοποιήθηκα κι εγώ σήμερα στην Elpedison και μπόρεσα να φτιάξω λογαριασμό. Μπαίνω μέσα και βλέπω:

Περίοδος Καταχώρισης Ενδείξεων
05/12/2023 - 05/12/2023

Τελευταία μέτρηση γράφει ότι είναι από ΔΕΔΔΗΕ στις 1/12 και είναι οι δικές μου που έδωσα όταν πήγα στο κατάστημα για την αλλαγή.

Περίεργο δεν είναι να με αφήνει με το καλημέρα να περάσω πάλι ένδειξη; Και κυρίως: Με συμφέρει να το κάνω ή όχι; Το εμφάνισε σε άλλους σας  αυτό όταν ξεκίνησε το πρόγραμμα;

Προηγουμένως είχα το διετές myHome online της ΔΕΗ με τη χαμηλή κατανάλωση, που έληξε 1/12 και μετά στη διαχείρηση μου εμφάνιζε ότι είχα μεταπέσει στο Open. Οι ημέρες από την Παρασκευή μέχρι τη Δευτέρα σε ποιόν θα χρεωθούν;

Αν έχει κάποιος μια απάντηση πριν τις 00:00 έτσι ώστε να προλάβω να περάσω μετρήσεις αν συμφέρει.

Ευχαριστώ.

Ακριβώς ίδιες ημερομηνίες έχω και εγώ. Δεν νομίζω ότι θα προσφέρει κάτι να βάλεις μετρήσεις.

image.png.a8112b945453d72fffa5c229d17f13fc.png

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ακριβώς ίδιες ημερομηνίες έχω και εγώ. Δεν νομίζω ότι θα προσφέρει κάτι να βάλεις μετρήσεις.

image.png.a8112b945453d72fffa5c229d17f13fc.png

Οπότε δε θα περάσεις ούτε εσύ ε;

Μήπως είναι κανείς στην Elpedison αρκετό καιρό έτσι ώστε να μας διαφωτίσει πώς δουλεύει η ατομική δήλωση μέτρησης σε αυτούς; Έτυχε τώρα και πέσαμε στο 5θήμερο που σε αφήνουν να καταχωρήσεις μέτρηση (ίσως ήταν 1 έως 5/12 π.χ.) ή συμβαίνει κάτι άλλο;

Επεξ/σία από Basketikos_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν βλέπω το νόημα.

Το αφήνω κι εγώ, απλά θα περιμένω από περιέργεια να πάει 00:00 για να δω αν θα απενεργοποιηθεί η δυνατότητα.

Edit:
Πήγε 6/12 και με αφήνει πάλι. Τώρα γράφει:
Περίοδος Καταχώρισης Ενδείξεων
06/12/2023 - 06/12/2023

Ό,τι να 'ναι. Τσάμπα η αγωνία.😄

Επεξ/σία από Basketikos_
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου προκαλεί κατάθλιψη να βλέπω ότι μοναδικός τρόπος να αντισταθει κάποιος στην κερδοσκοπία των καρτέλ είναι με exploits του συστήματος. 

Οι σοβαρές χώρες που σέβονται τους πολίτες τους κάνουν προθεσμιακες προμήθειες ρεύματος και παρέχουν σταθερά τιμολόγια στους καταναλωτές προστατεύοντας τους απο το κόστος των διακυμάνσεων της αγοράς. 

Οι Μπανανίες μετατρέπουν το ρεύμα (που είναι βασικό κοινωνικό αγαθό) σε χρηματιστηριακό προϊόν και αφήνουν την τιμολόγηση του στις κερδοσκοπικές ορέξεις του ντόπιου καρτέλ ενέργειας μετακυλιωντας ολόκληρο το κόστος στους καταναλωτές.

Καμία ελπίδα. 

  • Like 22
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άααλλο θέμα...

Πάω να βάλω πάγια εντολή μέσω του myelpedison και μου πετάει:
An error occurred. Please try again.

@liakjim για δοκίμασε και δώσε feedback. Οι υπόλοιποι από εκεί την ενεργοποιήσατε ή κατ' ευθείαν μέσω web banking μόνο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Basketikos_ είπε

Άααλλο θέμα...

Πάω να βάλω πάγια εντολή μέσω του myelpedison και μου πετάει:
An error occurred. Please try again.

@liakjim για δοκίμασε και δώσε feedback. Οι υπόλοιποι από εκεί την ενεργοποιήσατε ή κατ' ευθείαν μέσω web banking μόνο;

Βραχυκυκλωσαν τα συστήματα τους.Δοκιμασε αύριο 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, Basketikos_ είπε

Το αφήνω κι εγώ, απλά θα περιμένω από περιέργεια να πάει 00:00 για να δω αν θα απενεργοποιηθεί η δυνατότητα.

Edit:
Πήγε 6/12 και με αφήνει πάλι. Τώρα γράφει:
Περίοδος Καταχώρισης Ενδείξεων
06/12/2023 - 06/12/2023

Ό,τι να 'ναι. Τσάμπα η αγωνία.😄

κατέβασε το application να τα δεις σωστά αυτά είναι λάθος συστημικο

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Disrespect είπε

Μου προκαλεί κατάθλιψη να βλέπω ότι μοναδικός τρόπος να αντισταθει κάποιος στην κερδοσκοπία των καρτέλ είναι με exploits του συστήματος. 

Οι σοβαρές χώρες που σέβονται τους πολίτες τους κάνουν προθεσμιακες προμήθειες ρεύματος και παρέχουν σταθερά τιμολόγια στους καταναλωτές προστατεύοντας τους απο το κόστος των διακυμάνσεων της αγοράς. 

Οι Μπανανίες μετατρέπουν το ρεύμα (που είναι βασικό κοινωνικό αγαθό) σε χρηματιστηριακό προϊόν και αφήνουν την τιμολόγηση του στις κερδοσκοπικές ορέξεις του ντόπιου καρτέλ ενέργειας μετακυλιωντας ολόκληρο το κόστος στους καταναλωτές.

Καμία ελπίδα.

 

Το ρεύμα είναι όντως κοινωνικό αγαθό του σύγχρονου πολιτισμού το οποίο σαν μορφή ενέργειας δεν έχει ποιοτικά χαρακτηριστικά.Δεν υπαρχουν βαθμοί ποιότητας στο ρεύμα.

Άρα για να έχουν λόγω ύπαρξης πολλές εταιρίες μόνο μέσω ενός χρηματιστηριου θα ήταν εφικτό αυτό.

Δεν λέω ότι συμφωνώ ή διαφωνώ αλλά ή έτσι ή με μια εταιρία όπως παλιά.Δεν λειτουργεί αλλιώς 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@korakios  Στο excel, στον τυπο της προσαύξησης του προγραματος Volterra FORWARD HOME βάζεις μέσα, το κελι D48 το οποίο είναι κενό αντί για το D47 όπου βρισκετε το ΛΠ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Scorpios0 είπε

@korakios  Στο excel, στον τυπο της προσαύξησης του προγραματος Volterra FORWARD HOME βάζεις μέσα, το κελι D48 το οποίο είναι κενό αντί για το D47 όπου βρισκετε το ΛΠ.

ήθελε τέχνη αυτό , δε μπορώ καν να καταλάβω πως το κατάφερα 😛

έγινε διόρθωση , ευχαριστώ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...