Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, korakios είπε

έχει σταματήσει εδώ και μέρες , σου λενε 0,22 τώρα

5 ώρες πριν, Disrespect είπε

Οντως τωρα το αλλαξανε. Φιλος μου παντως το προλαβε χτες με 0,16 μεσω σαιτ με econtract. 

Εμείς μέχρι σήμερα το πουλούσαμε με 0,16. Σήμερα το πρωί ήρθε μήνυμα ότι αλλάζει

3 ώρες πριν, demakhs είπε

Σχώρα με για την ερώτηση, επιλέγω GENEROUS GUARANTEE ή GENEROUS SIMPLY?

Το Simply δίνει 10% έκπτωση, χωρίς να σχετίζεται με την συνέπεια πληρωμής

Στο Guarantee μπορείς να επιλέξεις την προστασίας τιμής GUARANTEE (8 €/μήνα), και έτσι να διασφαλίσεις ότι η χρέωση ενέργειας δεν θα υπερβεί τα 0,2200 €/kWh για όσο παραμένεις στο πρόγραμμα. Συνήθως έβγαινε φθηνότερο

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

48 λεπτά πριν, messinia3 είπε

ξέχασαν το δώρο των 50 ευρώ.

 

Αν και με διαβεβαιωσαν ότι θα προχωρήσουν σε άμεση επίλυση με έκδοση νέου λογαριασμού...

Μην τους περιμένεις, ραε άμεσα.

Εμένα είχαν ξεχάσει τα 80 ευρώ δώρο. Τηλεφωνικά ίδια απάντηση, 3-4 μέρες μετά έστειλα και στο customercare και κάτι μου έτυχε και δεν άνοιξα myrae. 6 μέρες μετά τπτ. Μέσω ραε σε 2 μέρες απάντησαν και είχαν συνημμένο τον πιστωτικό λογαριασμό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, peragialos είπε

και το 100αρικο από το smart στον επόμενο λογαριασμό

αν

11 λεπτά πριν, peragialos είπε

Elpedison economy plus αναγράφει στο τιμολόγιο.

είναι το value

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, peragialos είπε

Ο δικός μου πριν από λίγο με πάγια και μετρήσεις 20/11, 157 KWh. Στις 3/11 πήγα στο value και στις 29/11 στο smart. Υποθέτω αυτό είναι το 50αρικο του value και το 100αρικο από το smart στον επόμενο λογαριασμό. Elpedison economy plus αναγράφει στο τιμολόγιο.

image.png.65fd8cf421b681fccca1ebdb1a5e1016.png

Εμ...εμένα βρήκανε να ξεχάσουνε το δώρο. 😂😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, bilham είπε

Το Simply δίνει 10% έκπτωση, χωρίς να σχετίζεται με την συνέπεια πληρωμής

σωστά , το ξέχασα , παίζει ρόλο για τον τελικό @demakhs

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρωί μου ήρθε μήνυμα πως πλέων ολοκληρώθηκε η μεταφορά σε elpedison. Κατέβασα και την εφαρμογή και έκανα λογαριασμό αλλά δεν βλέπω που πάει η πάγια εντολή ώστε να γλιτώσω την εγγύηση. Το έχει κάνει κάποιος άλλος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, archimidis είπε

Το πρωί μου ήρθε μήνυμα πως πλέων ολοκληρώθηκε η μεταφορά σε elpedison. Κατέβασα και την εφαρμογή και έκανα λογαριασμό αλλά δεν βλέπω που πάει η πάγια εντολή ώστε να γλιτώσω την εγγύηση. Το έχει κάνει κάποιος άλλος;

 

https://www.elpedison.gr/el/pages/credit-card-management-page/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 minutes ago, korakios said:

αν

είναι το value

Ναι θα είμαι σε ετοιμότητα.Στον επόμενο λογαριασμό  θα πρέπει το πιστωτικό να είναι -119,95 και το τιμολόγιο να λέει smart. Πάντως συγκινήθηκα λίγο που είδα πιστωτικό λογαριασμό μετά από τόσα χρόνια...

Επεξ/σία από peragialos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@korakios Στο excel σου, στα προγραμματα NRG prime 4U (οικιακα και επαγγελματικά) για την προσαύξηση συγκρινεις το 1,159*(ΤΕΑ*1,1357) με τα Ll  και Lu  ενώ στους όρους λέει  "όταν ΤΕΑ* (1+ΑΠΩΛΕΙΕΣ ΔΙΚΤΥΟΥ) < Ll" δηλαδή χωρίς το 1,159. Βλέπω κάτι λάθος;

Επεξ/σία από Scorpios0
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, lazurell είπε

Μην τους περιμένεις, ραε άμεσα.

Εμένα είχαν ξεχάσει τα 80 ευρώ δώρο. Τηλεφωνικά ίδια απάντηση, 3-4 μέρες μετά έστειλα και στο customercare και κάτι μου έτυχε και δεν άνοιξα myrae. 6 μέρες μετά τπτ. Μέσω ραε σε 2 μέρες απάντησαν και είχαν συνημμένο τον πιστωτικό λογαριασμό.

Αντε το έκανα να μη χάνω χρόνο 😂😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, macrun είπε

Φυσικο Αεριο, Maxi Home Super, ίδιο με το Home αλλά με 6 ευρώ παγιο και διπλασιο συντελεστη β (ισχυει το 50% εκπτωση) --> https://aerioattikis.blob.core.windows.net/wp-uploads/2023/12/Ειδικοί-Όροι_Ρεύμα-MAXI-Home-Super.pdf

μπήκε στο excel , ευχαριστώ :)

17 λεπτά πριν, Scorpios0 είπε

@korakios Στο excel σου, στα προγραμματα NRG prime 4U (οικιακα και επαγγελματικά) για την προσαύξηση συγκρινεις το 1,159*(ΤΕΑ*1,1357) με τα Ll  και Lu  ενώ στους όρους λέει  "όταν ΤΕΑ* (1+ΑΠΩΛΕΙΕΣ ΔΙΚΤΥΟΥ) < Ll" δηλαδή χωρίς το 1,159.

σωστός , έκανα διόρθωση , ευχαριστώ :)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα ήρθε ο πρώτος λογαριασμός Elpedison με αρνητικό πρόσημο :) 

Εαν κάνω ηλεκτρονική αίτηση αύριο στον Ηρων, θα μεταφερθω σε κάποιες μέρες. Για να ξαναπάω στην Elpedison προς το τέλος του μήνα δεν θα προλάβει να βγει λογαριασμός από Ηρων και θα πρέπει να ζητήσω βεβαίωση εκπροσώπησης. Από τότε που θα την ζητήσω πόσες μέρες χρειάζεται ώστε να την έχω στο email μου; 
 

Στον Ηρων θα μου έρθει μόνο ένας τελικός λογαριασμός για αυτές τις ημέρες που θα μείνω σε αυτόν, σωστά; Ή να περιμενω κάποια εκκαθάριση 2 ή 3 μήνες αργότερα;
 

Τελευταία ερώτηση: Ο τελικός λογαριασμός δεν θα έχει την έκπτωση συνέπειας, σωστά; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Trustworthy είπε

Τελευταία ερώτηση: Ο τελικός λογαριασμός δεν θα έχει την έκπτωση συνέπειας, σωστά; 

ποιανού συνέπεια ? της κατανάλωσης του τελικού ? αν ναι , όχι δε θα την έχει

πας myrae

5 λεπτά πριν, Trustworthy είπε

Στον Ηρων θα μου έρθει μόνο ένας τελικός λογαριασμός για αυτές τις ημέρες που θα μείνω σε αυτόν, σωστά;

άγνωστο , μπορεί και να βγάλουν έναντι αν δεν πάρουν τις μετρήσεις που θα στείλεις για τη μεταφορά στην ελπέ

6 λεπτά πριν, Trustworthy είπε

Εαν κάνω ηλεκτρονική αίτηση αύριο στον Ηρων, θα μεταφερθω σε κάποιες μέρες. Για να ξαναπάω στην Elpedison προς το τέλος του μήνα δεν θα προλάβει να βγει λογαριασμός από Ηρων και θα πρέπει να ζητήσω βεβαίωση εκπροσώπησης. Από τότε που θα την ζητήσω πόσες μέρες χρειάζεται ώστε να την έχω στο email μου; 

στο myheron --> αιτήματα , άμεσα , αρκεί να έχει ολοκληρωθεί η μετάβαση στο σύστημα του Ηρών (αργεί να συγχρονίσει με ΔΕΔΔΗΕ)

7 λεπτά πριν, Trustworthy είπε

Εαν κάνω ηλεκτρονική αίτηση αύριο στον Ηρων

δες λίγο γιατί βαριέμαι , αρχική τιμή guarantee VS τιμή με έκπτωση simply

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Trustworthy είπε

Σήμερα ήρθε ο πρώτος λογαριασμός Elpedison με αρνητικό πρόσημο :) 

Εαν κάνω ηλεκτρονική αίτηση αύριο στον Ηρων, θα μεταφερθω σε κάποιες μέρες. Για να ξαναπάω στην Elpedison προς το τέλος του μήνα δεν θα προλάβει να βγει λογαριασμός από Ηρων και θα πρέπει να ζητήσω βεβαίωση εκπροσώπησης. Από τότε που θα την ζητήσω πόσες μέρες χρειάζεται ώστε να την έχω στο email μου; 
 

Στον Ηρων θα μου έρθει μόνο ένας τελικός λογαριασμός για αυτές τις ημέρες που θα μείνω σε αυτόν, σωστά; Ή να περιμενω κάποια εκκαθάριση 2 ή 3 μήνες αργότερα;
 

Τελευταία ερώτηση: Ο τελικός λογαριασμός δεν θα έχει την έκπτωση συνέπειας, σωστά; 

Εγώ που πήγα Elpedison δεν μου δέχτηκαν τη βεβαίωση εκπροσώπησης από Ήρων και μου είπαν να στείλω τον τελευταίο λογαριασμό του προηγούμενου παρόχου που είχα πριν τον Ήρων (είχα Πρωτέργια).

Ναι, στον Ήρων θα σου έρθει τελικός λογαριασμός μόνο για τις μέρες που η παροχή σου εκπροσωπείται από τον Ήρων. 

Ο πρώτος λογαριασμός που σου βγαίνει από έναν πάροχο ποτέ δεν περιλαμβάνει την έκπτωση συνέπειας, επειδή δεν έχεις προλάβει να τον πληρώσεις εμπρόθεσμα ώστε στον επόμενο να σου πιστωθεί έκπτωση συνέπειας. Αν τον πρώτο τον πληρώσεις εμπρόθεσμα και εν τω μεταξύ συνεχίζεις να είσαι στον ίδιο πάροχο, στον δεύτερο λογαριασμό θα σου πιστωθεί η έκπτωση συνέπειας επειδή πλήρωσες εμπρόθεσμα τον πρώτο. 

Υ.Γ. Αν κάνω κάποιο λάθος ας με διορθώσει κάποιος

Επεξ/σία από HAthinaia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

0,077 με 5€ πάγιο (Guarantee) vs 0,1395 με 3.5€ πάγιο (Simply)

Άρα συμφέρει το Generous Guarantee Home 

4 λεπτά πριν, HAthinaia είπε

τον τελευταίο λογαριασμό του προηγούμενου παρόχου που είχα πριν τον Ήρων (είχα Πρωτέργια

Έχω σε αυτήν την περίπτωση έχω Elpedison και μετά τον Ηρων θέλω να ξαναπάω Elpedison. Άρα δικό τους λογαριασμό θα πρέπει να τους στείλω. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...