Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 10/9/2022 στις 10:48 ΠΜ, morgoth_gr είπε

Ξαναπήρα και μου είπαν τα ίδια, η αίτηση μου είναι ακόμα σε αναμονή λόγω ΔΕΔΔΗΕ , σίγουρα δεν μπορεί να ισχύει, έκανε παράθεση ο Κορακιος το τι ισχύει και αυτό ανέφερα και στο email που έστειλα με παράπονα ..

Και η ΔΕΗ την ίδια ενημέρωση έδωσε ότι είναι σε αναμονή, η προτεργια από την άλλη βγάζει λογαριασμούς κανονικά και να δω τι θα χρεωθώ πραγματικά για αυτό το χαμένο διάστημα στον εκκαθαριστικό/τελικό..

Καλησπερα... Πηρες τηλεφωνο;; Εμαθες κατι;; Εστειλες κανενα email..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

30 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Αν αφορούσε τον Αύγουστο, θα έλεγε loyalty pass Αυγούστου.

αν ήταν loyalty pass Αυγούστου θα αφορούσε κατανάλωση Ιουλίου (αλλά δεν ίσχυε τότε)

31 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Ο συμφορουμήτης δηλαδή έκαψε αναλογικά 251+44 = 295kw τον Αύγουστο...

οκ

31 λεπτά πριν, ekrepali είπε

κι η Elpedison δίνει 295kw loyalty pass για τον Σεπτέμβρη ώστε να μη καταλάβει ο καταναλωτής ότι τον Αύγουστο δεν πήρε έκπτωση.

πήρε 295*0,4 όπως φαίνεται στο λογαριασμό :)

32 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Δηλαδή αν ο φίλος αποχωρήσει τέλος Σεπτέμβρη κι έχει κάψει 300kw, στον τελικό θα πάρει επιπλέον για τον Σεπτέμβρη 5kw * 0.04, αν έχει κάψει λιγότερο θα δώσει πίσω χρήματα. 

αν κάψει 300kw το Σεπ θα πάρει 300*loyalty pass Οκτωβρίου (δεν έχει ανακοινωθεί ακόμα)

36 λεπτά πριν, ekrepali είπε

ΟΚ, μπορεί και πάλι να διαφωνείς...

μάγος είσαι ? 😂

36 λεπτά πριν, ekrepali είπε

αλλά κάτσε και σκέψου τι κωλοπάροχος είναι η Elpedison και πώς έχουν κάνει επιστήμη το κλέψιμο.

σίγουρα θα κάνουν την πάπια για το loyalty σε πιθανή αποχώρηση ή αν σταματήσει ο μηχανισμός ,

έχω πάρει αριθμό πρωτοκόλλου απο ΡΑΕ για το συγκεκριμένο , θα δείξει

 

33 λεπτά πριν, ekrepali είπε

  Και για τον Αύγουστο θα πάρει τα @@ του.

πήρε ήδη 295*0,4

42 λεπτά πριν, akaloith είπε

ελα ηρων να μας εξηγεις τους λογαριασμους & να κανουμε ομαδικες καταγγελιες 
οταν βγουν οι τιμες φαρμακι θα ειναι αργα, θα τις χρεωθεις κανα 15 μερες :P

καλά , παίζει και αυτό το σενάριο , δεν έχω θέμα , εννοείται θα κάνω καταγγελία αν κάτσει στραβή

Spoiler


43 λεπτά πριν, akaloith είπε

poll: ποσες εταιρειες εχετε αλλαξει; εγω 3
δεη προτεργια ηρων

δεη->χρόνια Ζενίθ->nrg->volterra

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, korakios είπε

φθηνότεροι ήταν και προ 1/8 , ίιισως αργήσει η αίτηση μιας και παίζει να μη μπορούν να ανταποκριθούν σε πολλές αιτήσεις

Νομίζω οτι δε μπορείς να δώσεις μέτρηση ανα μήνα , θα το επιβεβαιώσουν άλλα μέλη

Μπορεις κανονικα, δινω καθε μηνα απο Ιουνιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχουμε καπου καποιο συγκριτικο με τους παροχους.
Προς το παρον ειμαι NRG, με συμβολαιο πανω απο δυο χρονια σιγουρα και δεν ξερω τι να κανω.
εχασα και τα συμβολαια τα "σταθερα" της δεη και αρχιζω και πιστευω οτι θα το πληρωσουμε ΧΡΥΣΟ το ρευμα σε λιγο

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, leoy είπε

Μπορεις κανονικα, δινω καθε μηνα απο Ιουνιο.

μεσω site δεν είδα κάτι , παίζει ? έστω email ?

4 λεπτά πριν, verylife78 είπε

Εχουμε καπου καποιο συγκριτικο με τους παροχους.

1η σελιδα 1ο ποστ

5 λεπτά πριν, verylife78 είπε

Προς το παρον ειμαι NRG, με συμβολαιο πανω απο δυο χρονια σιγουρα και δεν ξερω τι να κανω.

https://www.nrg.gr/el/dimosieusitimwnenergeias

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, verylife78 είπε

Εχουμε καπου καποιο συγκριτικο με τους παροχους.
Προς το παρον ειμαι NRG, με συμβολαιο πανω απο δυο χρονια σιγουρα και δεν ξερω τι να κανω.
εχασα και τα συμβολαια τα "σταθερα" της δεη και αρχιζω και πιστευω οτι θα το πληρωσουμε ΧΡΥΣΟ το ρευμα σε λιγο

Το πιθανότερο είναι αυτό, με έμμεσο δε σκοπό να μειώσουμε καταναλώσεις, επειδή οι ποσότητες ΦΑ ούτως ή άλλως δεν θα φτάνουν κτλκτλ. Με άλλα λόγια : από κάθε άποψη, όσο λιγότερο καις, τόσο καλύτερα. Δεν θα είναι πλέον τόσο θέμα "συμβολαίων" ή "παρόχου" κτλ.

...κατά τ' άλλα : οι "εναλλακτικοί" από πέρσι που αρχίσανε τα όργανα, ο ένας μετά τον άλλον έχουν αποδειχτεί από αναξιόπιστοι έως και αλήτες (ο ΚΑΘΕ ένας τους έχει ποουστιές στη φαρέτρα του, έτοιμος να τις εκτοξεύσει κατά πάνω σου, δοθείσης της ευκαιρίας. Μη ζητάς ανάλυση, πάει μακρυά η βαλίτσα. Κράτα το όπως στο λέω, ΑΝ θες). Το "μικρότερο κακό" λοιπόν σε όλη αυτή τη φάση, γενικά το περνάς στην ΔΕΗ (και πριν και τώρα και στο μέλλον). Αλλά επειδή ήδη με το που είδε τα τρία αυτά γραμματάκια ο korakios θα έπιασε τα υπογλώσσια, για ό,τι περαιτερω τυχόν θες, πας και ρωτάς στο νήμα της :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μου ήρθε ο τελικός της elpedison. Ο τελευταίος εκκαθαριστικος ήταν 14/2. Από 14/2 μέχρι 1/8 έδινα έναντι, με σύνολο 196€. Τώρα βγήκε ο εκκαθαριστικος για το διάστημα 14/2 - 31/8 (198 ημέρες) και έχει πόσο 199€. Το σύνολο των kWh μου είναι 924. 

Δεν είναι πολλά λεφτά 400€ για 924kwh δεδομένου ότι είχα και 50€ εγγύηση;

Επεξ/σία από hellojim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, hellojim είπε

Μου ήρθε ο τελικός της elpedison. Ο τελευταίος εκκαθαριστικος ήταν 14/2. Από 14/2 μέχρι 1/8 έδινα έναντι, με σύνολο 196€. Τώρα βγήκε ο εκκαθαριστικος για το διάστημα 14/2 - 31/8 (198 ημέρες) και έχει πόσο 199€. Το σύνολο των kWh μου είναι 924. 

Δεν είναι πολλά λεφτά 400€ για 924kwh δεδομένου ότι είχα και 50€ εγγύηση;

δε βγαίνει άκρη όπως τα λες , ανέβασε λογαριασμό

(χωρίς να φαίνονται προσωπικά στοιχεία φυσικά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, hellojim είπε

Τον εβαλα μεσα σε spoiler για να μην ειναι πολυ spam στο thread, γιατι ηταν μεγαλες οι εικονες.

Δες καταρχάς αν το -98,84 αντιστοιχεί στις χρεώσεις Α+Β των έναντι

για τις ΤΕΜ , μπορείς να κάνεις επαλήθευση στο 5ο φύλλο του excel που έχω τις επιδοτήσεις ανα μήνα (σπας τις 784 αναλογικά απο 14/2 μέχρι 1/8)

απο 1/8 είναι οι 140 κιλοβατώρες με ΤΕΜ Αυγούστου (όπου και πήρες και το loyalty pass 0,40)

Όπως και σε όλους σε φέσωσαν αναδρομική ρήτρα

το θετικό είναι οτι έφυγες απο την ακριβότερη εταιρία (ανεξαρτήτου προγράμματος) και με διαφορά

17 λεπτά πριν, leoy είπε

οκ, αν μου κάνει νερά η volterra έχω εναλλακτική , ευχαριστώ :)

Στις 3/9/2022 στις 8:38 ΠΜ, ekrepali είπε

Ήταν μικρά ποσά μέχρι πέρυσι τον Ιούνιο, γενικώς παντού. Όχι μόνο στην Elpedison. Γιατί η χονδρική ήταν στο 50. Μετά πήγε 100, 150, 200... τώρα είναι στο 600!

Πέρυσι το Σεπτέμβριο ή Οκτώβριο που πήρες εκκαθαριστικό, θα έπρεπε ο λογαριασμός σου να είναι 4πλάσιος. Εκεί έγινε η κομπίνα, στείλανε φυσιολογικούς λογαριασμούς και άφησαν τη τιμολόγηση της ρήτρας αναπροσαρμογής για τους επόμενους μήνες. Σαν να σου έδωσαν δάνειο χωρίς να το ζητήσεις. Και κάθε μήνα η χονδρική ανέβαινε, πλήρωνες τη κανονική χρέωση ρεύματος και τη παλιά ρήτρα αναπροσαρμογής, αλλά μετά χρωστούσες την τρέχουσα ρήτρα αναπροσαρμογής πού ήταν ακόμα μεγαλύτερη. Κι ακόμα δεν έχεις ξεμπλέξει, γιατί χρωστάς και ρήτρα αναπροσαρμογής για τη περίοδο 2/6 ώς 31/7!

Με τη προϋπόθεση ότι είχες κάνει αίτηση για το power pass.

Ξεκινάς με αίτημα στο MyRAE κατά της Εlpedison. Φρόντισε πριν μπεις στη πλατφόρμα να έχεις κλείσει το adblock.

Γράφεις όλα τα στοιχεία σου (τον αρ. παροχής χωρίς παύλες στο κουτάκι). Υποβάλλεις παράπονο σχετικά: Με το λογαριασμό --> Αμφισβήτηση λογαριασμού.

Σχόλια: Προς έκπληξη μου διαπίστωσα στον πρόσφατο λογαριασμό που εκδόθηκε στις xx/xx/2022 ότι υπάρχει χρέωση ρήτρας αναπροσαρμογής που αφορά τη περίοδο 1/2 ως 1/6. Δε με ενημερώσατε ποτέ ότι τιμολογούσατε τη ρήτρα αναπροσαρμογής εταιροχρονισμένα με 6 μήνες καθυστέρηση, και τόσο καιρό μου είχατε δώσει τη λανθασμένη εντύπωση ότι η τελική χρέωση κιλοβατώρας στην εταιρία σας, ήταν φτηνότερη σε σχέση με άλλες εταιρίες. Η πρακτική σας αυτή είναι καταχρηστική και επιπλέον με αυτή σας τη καθυστερημένη τιμολόγηση, μού στερήσατε το δικαίωμα να λάβω το πραγματικό ποσό επιστροφής που δικαιούμουν απ'το power pass. Aμφισβητώ την εν λόγω χρέωση ρήτρας αναπροσαρμογής, εκτός αν υπάρχει τρόπος να επικοινωνήσετε με το αρμόδιο υπουργείο για να διορθωθούν αναδρομικά τα ποσά του power pass ώστε να λάβω μεγαλύτερη έκπτωση στον τραπεζικό μου λογαριασμό. Μέχρι την πλήρη επίλυση του ζητήματος ζητώ να μη καταστεί η οφειλή ληξιπρόθεσμη.

Ανεβάζεις σε PDF τον λογαριασμό και την ταυτότητα σου, να είναι σύνολο κάτω από 3MB. Aναλόγως την απάντηση που θα πάρεις, θα σου πούμε τι θα κάνεις στη συνέχεια... πολύ βασικό, μη πατήσεις το πράσινο κουμπί αποδοχής γιατί θα ολοκληρωθεί το αίτημα.

Ίσως το επόμενο σου βήμα θα πρέπει να είναι καταγγελία στον συνήγορο του καταναλωτή ή να βρεις δικηγόρο. Διότι στη Γενική Γραμματεία Εμπορίου θα πετάξουν πάλι το μπαλάκι στη ΡΑΕ και δε θα βγάλεις άκρη.

στο χρήσιμο παραπάνω κείμενο θα πρόσθετα οτι πρώτα θα έκανα αμφισβήτηση της αναδρομικής ρήτρας  στέλνοντας αρχικά email στην elpedison για να πάρω απάντηση οτι δεν είχε γίνει εκκαθάριση απο ΑΔΜΗΕ

μετά καταγγελία μέσω ΡΑΕ ζητώντας αφαίρεση των ποσών (ξέρω οτι κοιμάται απλά για το γμτ της υπόθεσης) με πάτημα οτι αν ήξερες οτι είναι τόσο μεγάλες οι χρεώσεις θα είχες αλλάξει πάροχο νωρίτερα και ποτέ δεν ενημερώθηκες οτι η εκκαθάριση γίνεται αναδρομικά , ασε που ο τύπος υπολογισμού ρήτρας της elpedison δε συμβαδίζει με την οδηγία της ΡΑΕ

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, korakios είπε

στο χρήσιμο παραπάνω κείμενο θα πρόσθετα οτι πρώτα θα έκανα αμφισβήτηση της αναδρομικής ρήτρας  στέλνοντας αρχικά email στην elpedison για να πάρω απάντηση οτι δεν είχε γίνει εκκαθάριση απο ΑΔΜΗΕ

μετά καταγγελία μέσω ΡΑΕ ζητώντας αφαίρεση των ποσών (ξέρω οτι κοιμάται απλά για το γμτ της υπόθεσης) με πάτημα οτι αν ήξερες οτι είναι τόσο μεγάλες οι χρεώσεις θα είχες αλλάξει πάροχο νωρίτερα και ποτέ δεν ενημερώθηκες οτι η εκκαθάριση γίνεται αναδρομικά , ασε που ο τύπος υπολογισμού ρήτρας της elpedison δε συμβαδίζει με την οδηγία της ΡΑΕ

...για ποιο λόγο τελικά να κάνει κάποιος όλα αυτά - συν τα όσα έγραψε ο ekrepali - ρε συ όμως...;

α) Η ΡΑΕ δεν δίνει ΟΥΤΕ ΕΝΑΝ όρχι (...ΟΥΤΕ έναν....)(το λες και μόνος δηλαδή). Τσεκ.

β) Ο ΣτΚ υπάρχει μόνο για να αποφανθεί μετά από,,,πολύ καιρό ότι "δεν μπορεί να κάνει κάτι" (...άρα τον λες και "βαλβίδα εκτόνωσης του συστήματος"...). Τσεκ.

γ) ....καταγγελία σε υπουργείο (...και σε ποιο; ) = λολ & τσεκ.

...το μόνο που μένει, είναι να τους πας δικαστικά που σημαίνει δικηγόρο, έτσι δεν είναι; ....Που σημαίνει κατ' αρχάς λεφτά (να υποθέσω το ελάχιστο 2-3 κατοστάρικα για να ξεκινήσεις το οτιδήποτε, αφού απλά το παράβολο για μια μήνυση είναι ένα κατοστάρι και ιδέα δεν έχω τί άλλο μπορεί να ζητήσει), που επίσης σημαίνει ότι 1) ΠΡΕΠΕΙ να είναι "δικός σου άνθρωπος" (για να μη σε,,,ληστέψει ΚΑΙ αυτός), 2) να ξέρει τί του γίνεται με σχετικές υποθέσεις (...τρέχα βρες τέτοιον.....) 3) λογικά η υπόθεση θα τραβήξει τουλάχιστον 1-2 (για να μην πω 3) χρόνια. Που σημαίνουν ολ' αυτά μαζί,,,,,ΕΧΕΙ νόημα ακόμη κι ο δικηγόρος; Γιατί εμένα μου φαίνεται ως "παίγνιο πολυτελείας", ακόμη και αυτός...(ειδικά αν βάλουμε στην εξίωση την καθόλου απίθανη περίπτωση να δικαιωθεί ο,,,πάροχος στο τέλος....)

Ξαναρωτάω : καλό το επιχείρημα "δικιά σου η τσέπη" ή το "όσο τους αφήνουμε τόσο μας καβαλάνε", αλλά όταν τα παραπάνω τσεκ δεν καταλήγουν σε εξαργύρωση τσεκ, για ποιο λόγο να τα κάνει κάποιος "όλα αυτά"; ΔΕΝ δέχομαι ως απάντηση "ε τότε όποιος δεν θέλει ας μην τα κάνει". Δώσε έναν καλό λόγο για ΝΑ τα κάνει, κι εγώ μαζί σου μετά :-)

Εκτός κι αν χάνω κάτι στις παραπάνω διαδικασίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler

εκτός της πλατφόρμας που έχει "υποστήριξη" , των τηλεφώνων και email προϊστάμενου , υπάρχει και ο Συνήγορος του Πολίτη για πίεση κατά ΡΑΕ, απο εκεί και μετά ο καθένας κινείται όπως νομίζει

Ο ΣτΚ που ανέφερες έχει χρησιμότητα αν κινηθεί κανείς μελλοντικά δικαστικώς (αν δικαιολογείται το ποσό)

Φυσικά μπορεί να ρισκάρει ρίχνοντας απλά μια πιστολιά μέχρι να δοθεί η δυνατότητα να κάνει ο προηγούμενος πάροχος εντολή διακοπής . Φυσικά με δικιά του ευθύνη μιας και πλην της εντολής που ίσως εκτελεστεί κάποια στιγμή μπορεί να πάει δικαστικώς φυσικά η υπόθεση του χρέους ....

19 λεπτά πριν, washcloud είπε

...για ποιο λόγο τελικά να κάνει κάποιος όλα αυτά - συν τα όσα έγραψε ο ekrepali - ρε συ όμως...;

δε χρειάζεται να κάνεις εσύ κάτι , για το συγκεκριμένο μέλος/μέλη που θέλουν κάτι να κάνουν για τη συγκεκριμένη περίπτωση ,

επίσης αν δε γινόταν όλη η ιστορία με τις καταγγελίες δε νομίζω να υπήρχε ο νέος τύπος τιμολογίων που αναφέρουν ξεκάθαρα τις χρεώσεις της ρήτρας στα κυμαινόμενα και η μη ρήτρα αποχώρησης σε αυτά . Δεν εννοώ το μηχανισμό με την ενσωμάτωση της ρήτρας αλλά τα νέα τιμολόγια που βγήκαν τον Ιούλιο απο ελπέδισον και προτέργια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(...sigh...Τεσπα, άντε σπόιλερ...)

Spoiler

...τηλέφωνα ποιανών, της ΡΑΕ εννοείς; Και; Αφού τόσοι και τόσοι έχουν γράψει ότι παίρνουνε και δεν απαντά κανείς. Μέιλ προϊσταμένου; ΡΑΕ και πάλι; Και; Δεν νομίζω ότι το θέμα της ΡΑΕ είναι ότι "βαριούνται"/"δεν προλαβαίνουν" και είναι τελικώς "θέμα υπαλληλών", αλλά υπάρχουν για άλλους λόγους, ίσως "πιο υψηλούς από το ν' ασχολούνται με τους πληβείους" έστω - σε κάθε περίπτωση δεν νομίζω να υπάρχουν για να δώσουν λύση στα προβλήματα του κάθε φουκαρά που τον παίρνει πίπα-κώλο ο πάροχος...Δεν το λέω για να να "σε αντικρούσω", το λέω γιατί έτσι είναι, ή όχι; Βλέπεις κάτι διαφορετικό; Βλέπεις μια "ανεξάρτητη αρχή" που δουλεύει "για το καλό του πολίτη"; Ρωτάω - και ρωτάω γιατί εγώ δεν βλέπω, κι ας είμαι εντελώς άσχετος "με όλα αυτά".

Κατά τ' άλλα : ΣτΚ, ΣτΠ, ΠσΚ - όλα αυτά είναι "διαπιστωμένα" ΓτΠΚ, ή κάνω λάθος; Ξέρω και κόσμο που "έχει ασχοληθεί" με όλες αυτές τις "υπηρεσίες", και το συμπέρασμά τους είναι ότι υπάρχουν εκεί κατά βάση για τον διορισμό τους, υπάρχουν λόγω "υποχρεωτικότητας να υπάρχουν", κοινώς δεν είναι παρά μια βαλβίδα εκτόνωσης των αγανακτισμένων που προσπαθούν να βρουν δίκιο και τελικά συνειδητοποιούν ότι σωτηρία δεν υπάρχει καθώς στην πλειονότητα των περιπτώσεων "δεν έχουν δικαιοδοσία" και ο ΜΟΝΟΣ τρόπος μπας και γίνει τίποτα, είναι τα αστικά δικαστήρια με ιδιώτες δικηγόρους...Για Ό,ΤΙ κι αν μιλάμε...

...τί "πίεση στη ΡΑΕ"; Θα τους άφηναν τους παρόχους ν' αλωνίζουν σε μύρια όσα επίπεδα, αν η ΡΑΕ ήταν κάτι εκ των πραγμάτων σοβαρό; Συνεπώς, τί πίεση ν' ασκηθεί, σε αυτί που δεν ιδρώνει; Που στην καλύτερη των περιπτώσεων είναι κάτι εφιαλτικά γραφειοκρατικό και συνεπώς ανήμπορο για το οτιδήποτε; Προσωπικά πάντςω δεν μπορώ να φανταστώ "την ΡΑΕ να πιέζεται", ούτε και ποτέ πήρε το μάτι/το αυτί μου κάτι που αν υποδηλώνει ότι μιλάμε για κάτι,,,ζωντανό, που ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ για το συμφέρον του κόσμου...Λιγότερο χρήσιμοι κι από ευρωβουλευτές μου φαίνονται...Για την ακρίβεια, μιας κι ανέφερα "ευρώ-", παίζει στην καλύτεηρ των περιπτώσεων να μην ΜΠΟΡΟΥΝ να κάνουν και τίποτα, ελέω "ερωπαϊκής ένωσης" και "μοντέλων που είμαστε υποχρεωμένοι ν' ακολουθούμε" και χέσε μέσα Πολυχρόνη...

Απροπό, ξέρεις πλέον κάτι πιο συγκεκριμένο/νεότερο, αναφορικά με την "δυνατότητα του προηγούμενου παρόχου να μπορεί να δώσει εντολή διακοπής" και ότι ΌΝΤΩΣ αυτή έχει ανασταλλεί ("Θαλής" κλπ); Γιατί τελευταία σαν να το λες ΠΙΟ σίγουρα, ότι "δεν μπορεί"...

...προφανώς δεν ρωτάω για 'μένα. Γενικά το συζητάω/ρωτάω. Για όσους θέλουν "να το τρέξουν" και φυσικά τους ενδιαφέρει.

...η "ιστορία με τις καταγγελίες"; Σε ποια αναφέρεσαι; Για τις "καταγγελίες μέσω ΡΑΕ για την ρήτρα αναπροσαρμογής"; Αν ναι, ακόμη κι αν όντως αυτό οδήγησε στην "επιβολή" των νεών τιμολογίων, τί σχέση έχει με το συγκεκριμένο ζήτημα που συζητάμε; Εκτός κι αν το πας στο γενικότερο "ναι έχει νόημα να το πολεμάς ακόμη και μέσα από εργαλεία του ίδιου του συστήματος - ορίστε μια απόδειξη ότι κάτι κάπου έπιασε κάποιον τόπο"....

Εγώ πάντως νομίζω ότι η προτροπή για "κυνήγι" μέσω όλων αυτών, είναι σαν να λέμε στον κόσμο να πάρει σφεντόνες για να τα βάλει με τεθωρακισμένα. Οι σφεντόνες θα είχαν νόημα μόνο ενάντια σε τίποτα κωλόπαιδα της γειτονιάς....Δηλαδή όχι τίποτ' άλλο, μιλάμε για κόσμο που ΚΑΙΓΕΤΑΙ εδώ και τώρα για κάποιες εκατοντάδες Ευρώ που του ληστεύουνε και του είναι αναγκαία για αν συνεχίσει να υπάρχει (για να μην πω για δεκάδες που του είναι το ίδιο αναγκαία για κάποιους), και φοβάμαι ότι εκεί που ψάχνει κάτι για να πιαστεί, του δημιουργούνται φρούδες ελπίδες για δικαίωση, ενώ ίσως και να μην έπρεπε, γιατί αν βασιστούν σε αυτό, μετά η "συγκρουση με το έδαφος" ίσως και αν είναι χειροτερη.... 

Τα παραπάνω ΔΕΝ σημαίνουν "ωραία, καθίστε στον καναπέ και αφήστε να σας πηδάνε τότε". Ίσως να είχε περισσότερο νόημα να γίνουν άλλα πράγματα, για να ασκηθούν περισσότερες/ουσιαστικότερες "πιέσεις", όπως οργάνωση μαζικών διαδηλώσεων (ζήσε Μάη), ή οργάνωση γκρουπ πολιτών για μαζικές αγωγές (....που και πάλι δεν βλέπω φως στο βάθος του τούνελ, αλλά σε σχέση με το να "ελπίζει" κάποιος με τις "ανεξάρτητες αρχές" και τις εξαρτημένες αρχιδιές.........................).

Τεσπα. Ο λόγος για τα παραπάνω είναι απλώς και μόνο επειδή μου φαντάζει άσχημο πράγμα η δημιουργία προσδοκιών, με μεγάλη πιθανότητα την απουσία αντικρύσματος. Δεν ξέρω, μήπως πρέπει να το έχεις στην άκρη του μυαλού όταν "προτείνεις (συγκεκριμένα) πράγματα". Κουβέντα κάνω ξαναλέω, και σκόρπιες σκέψεις/προβληματισμούς καταθέτω. Τίποτε άλλο/περισσότερο. Γιατί ως γνωστόν, η πλειονότητα "του έργου σου" εδώ μέσα, έχει αν μη τί άλλο εκ των πραγμάτων βοηθήσει/σώσει/ανοίξει έστω τα μάτια σε πολύ κόσμο (εμού συμπεριλαμβανομένου) και κανονικά δεν είναι "να ελέγχουμε" τις προτάσεις σου, αλλά στο συγκεκριμένο,,,,δεν ξέρω ρε αδερφέ....ΙΣΩΣ απλά πρέπει να βάζεις "περισσότερα disclaimer"...;

Τεσπα. Μπορεί κι απλά να λέω μαλακίες, και καν να μην το ξέρω :P Δεν χρειάζεται και ν' ασχοληθείς περαιτέρω, αν έφτασες ως εδώ. Εσύ ξέρεις καλύτερα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...