Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, giorgosvet είπε

Μια διευκρίνιση.Πριν  8 μέρες αίτημα για αλλαγή απο ελπε σε Ήρων.Στον  δεδδηε έχει αλλάξει το τελευταίο ψηφίο της παροχής.Στο myelpe η παροχή φαίνεται ακόμα ενεργη ενώ στο myheron << το αίτημα έχει προωθηθεί στον Δεδδηε.>>. Τελικά που είμαι τώρα ΕΛΠΕ ή Ήρων;

Ίδια περίπτωση και γω, στο my Ηρων φαίνεται ότι εκκρεμεί η αίτηση στο ΔΕΔΔΗΕ παρόλο που άλλαξε το τελευταίο ψηφίο της παροχής, όμως δεν είναι ενεργοποιημένη στις Αιτήσεις η βεβαίωση εκπροσώπησης. Μπορώ να φύγω στην ΕΛΠΕ που ήμουν πριν χωρίς βεβαίωση ή λογαριασμό της Ηρων?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

@korakios

Την έκανε ο ΗΡΩΝ πάλι τη λαμογιά με τη καθυστερημένη τιμολόγηση.

Εκκαθαριστική καταμέτρηση 4μήνου στις 2/10, βγήκε λογαριασμός 30/10

Τον Οκτώβριο δεν έδωσα ένδειξη έναντι στο MyHeron.

21/11 έδωσα 2μηνη καταμέτρηση στο mydeddie

30/11 βγήκε λογαριασμός έναντι (με ένδειξη κατά προσέγγιση) για τη περίοδο 2/10 - 25/10.

Τώρα αν φύγω... πέρα απ'τη τελική κατανάλωση που θα φάνε τη συνέπεια (21/11 και μετά), μάλλον θέλουν να φάνε και τη συνέπεια του εκκαθαριστικού για τη περίοδο 25/10-21/11.

Σκέφτομαι στον έναντι που βγήκε τώρα να πληρώσω παραπάνω, ώστε όταν εκδωθούν εκκαθαριστικός και τελικός μαζί, να είναι πιστωτικός ο εκκαθαριστικός ώστε αυτόματα να πάρω τη συνέπεια του στον τελικό.

-

Όσοι είστε ΗΡΩΝ κοιτάξτε να τη κάνετε μ'ελαφρά πηδηματάκια... γιατί από του χρόνου που θα είναι ακριβότερες οι αρχικές τιμές και μεγαλύτερες οι εκπτώσεις... θα πέσει τρελό κλέψιμο στις τελικές καταναλώσεις.

 

  • Like 3
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ekrepali είπε

Σκέφτομαι στον έναντι που βγήκε τώρα να πληρώσω παραπάνω, ώστε όταν εκδωθούν εκκαθαριστικός και τελικός μαζί, να είναι πιστωτικός ο εκκαθαριστικός ώστε αυτόματα να πάρω τη συνέπεια του στον τελικό.

ότι και να πληρώσεις στον έναντι , ότι κατανάλωση και να έβαζες (εσύ η ο Ηρών) , θα τα αφαιρούσε στον εκκαθαριστικό και θα χρέωνε ξανά όλες τις κιλοβατώρες στην αρχική τιμή αποφεύγοντας την απόδοση συνέπειας

Απλά άνοιξε αίτημα στο myare και στείλε στο info να εξετάσει το κατα πόσο νόμιμος είναι ο όρος μη απόδοσης συνέπειας της κατανάλωσης σε έναν τελικό λογαριασμό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, korakios said:

ότι και να πληρώσεις στον έναντι , ότι κατανάλωση και να έβαζες (εσύ η ο Ηρών) , θα τα αφαιρούσε στον εκκαθαριστικό και θα χρέωνε ξανά όλες τις κιλοβατώρες στην αρχική τιμή αποφεύγοντας την απόδοση συνέπειας

Απλά άνοιξε αίτημα στο myare και στείλε στο info να εξετάσει το κατα πόσο νόμιμος είναι ο όρος μη απόδοσης συνέπειας της κατανάλωσης σε έναν τελικό λογαριασμό

Τους καλύπτει το Παράρτημα ΙΙ, Άρθρο 3, παρδ: "Για προϊόντα ή χρεώσεις όπου προσφέρονται εκπτώσεις, πρέπει να διευκρινίζεται με απόλυτη σαφήνεια το ύψος της έκπτωσης και που εφαρμόζεται αυτή, τα κριτήρια εφαρμογής, η διάρκεια ισχύος, οι όροι ακύρω σης ή άρσης της έκπτωσης, με πιστή τήρηση και της βασικής αρχής της μη−διακριτικής μεταχείρισης μεταξύ πελατών της ίδιας κατηγορίας."

Εκεί ακριβώς πατούσα και τους ανάγκαζα να βγάλουν έκτακτο πριν αλλάξουν τους όρους.

Για την τελική κατανάλωση το ξέρω ότι δε πρόκειται να πάρω συνέπεια (με έκτακτο)... εγώ σου λέω πως όταν φύγω θα βγούν 2 λογαριασμοί απανωτά, ο ένας εκκαθαριστικός 2/10 - 21/11 και ο άλλος τελικός 22/1 έως τελική ημερομηνία.

Αν ο εκκαθαριστικός είναι χρεωστικός έστω και 1 ευρώ, και ο τελικός που θα βγει στα καπάκια περιέχει ανεξόφλητο υπόλοιπο του εκκαθαριστικού... τότε στον τελικό δε θα αποδωθεί αυτόματα η έκπτωση συνέπειας του εκκαθαριστικού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Όσοι είστε ΗΡΩΝ κοιτάξτε να τη κάνετε μ'ελαφρά πηδηματάκια

Ακόμα δεν ήρθαμε αλλα μέσα στα Χριστούγεννα θα την κάνουμε όπως φαίνεται την αλλαγή , άντε να δούμε που θα πάμε για τη νέα χρονια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά προσπαθώ εδώ και 4-5 μέρες ως υφιστάμενος στην ελπε να κάνω αλλαγή στο smart και όλο 'θα το μεταβιβάσουμε στο αρμόδιο τμήμα, θα σας πάρουμε'και τίποτα. Προσπάθησα και απευθείας τηλέφωνο στην befon,και πάλι τα ίδια. Και μέσω τσατ μου λένε τα ίδια.

Έχει κανείς καμιά ιδέα; Θυμάμαι το είχα κάνει παλιότερα πολύ εύκολα μέσω τσατ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, tryfos είπε

Ρε παιδιά προσπαθώ εδώ και 4-5 μέρες ως υφιστάμενος στην ελπε να κάνω αλλαγή στο smart και όλο 'θα το μεταβιβάσουμε στο αρμόδιο τμήμα, θα σας πάρουμε'και τίποτα. Προσπάθησα και απευθείας τηλέφωνο στην befon,και πάλι τα ίδια. Και μέσω τσατ μου λένε τα ίδια.

Έχει κανείς καμιά ιδέα; Θυμάμαι το είχα κάνει παλιότερα πολύ εύκολα μέσω τσατ.

Είμαι ακριβώς στην ίδια φάση.Χθες τους πήρα σήμερα μίλησα στο τσατ.Παει με σειρά προτεραιότητας λενε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, thanos206 είπε

Είμαι ακριβώς στην ίδια φάση.Χθες τους πήρα σήμερα μίλησα στο τσατ.Παει με σειρά προτεραιότητας λενε

Τους πήρα τηλ μόλις (μετάβαση από economy σε smart) και μου το έστειλαν επιτόπου. Δε κάνεις άλλο ένα τηλέφωνο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, tryfos είπε

Ρε παιδιά προσπαθώ εδώ και 4-5 μέρες ως υφιστάμενος στην ελπε να κάνω αλλαγή στο smart και όλο 'θα το μεταβιβάσουμε στο αρμόδιο τμήμα, θα σας πάρουμε'και τίποτα. Προσπάθησα και απευθείας τηλέφωνο στην befon,και πάλι τα ίδια. Και μέσω τσατ μου λένε τα ίδια.

Έχει κανείς καμιά ιδέα; Θυμάμαι το είχα κάνει παλιότερα πολύ εύκολα μέσω τσατ.

δεν τους λες να σε συνδέσουν απευθείας στο αρμόδιο τμήμα?

1 λεπτό πριν, Stavmitsos είπε

Τους πήρα τηλ μόλις (μετάβαση από economy σε smart) και μου το έστειλαν επιτόπου. Δε κάνεις άλλο ένα τηλέφωνο; 

εσύ πέτυχες κατευθείαν το "αρμόδιο τμήμα" 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, iliata2410 είπε

φαντάζεστε στο τέλος να διαπιστώσουμε ότι μας συμφέρει το πράσινο;Εκεί θα γελάμε μετά.

Το πράσινο συμφέρει πελάτες και το κίτρινο παρόχους... έτσι το καταλαβαίνω!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Stavmitsos είπε

Τους πήρα τηλ μόλις (μετάβαση από economy σε smart) και μου το έστειλαν επιτόπου. Δε κάνεις άλλο ένα τηλέφωνο; 

Τους ζήτησα και τα 100 και δέχτηκαν.Μπορει να ζοριζονται 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού ...προτείνουν το κίτρινο τιμολόγιο ως πιο οικονομικό από το πράσινο οι εταιρείες προμήθειας... αυτό κάτι μας λέει. 
Εδώ οι εταιρίες θέλουν να μας ξεζουμίζουν οικονομικά και στο κίτρινο θα κάνουν το παιχνίδι τους😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...