Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, ekrepali είπε

θα'χουμε γλέντια (στα σκοτάδια).

Και στα κόστη επανασύνδεσης 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

13 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Το θέμα είναι πως όταν υπογράφεις τερματισμό παροχής, πάει αίτημα στον ΔΕΔΔΗΕ για διακοπή παροχής. Φυσικά ο ΔΕΔΔΗΕ βλέπει πως έχεις αλλάξει πάροχο και δε προχωρά σε διακοπή... αλλά αν πέσεις σε κάνα αφηρημένο υπάλληλο και πατήσει το κουμπί, θα'χουμε γλέντια (στα σκοτάδια). 😄

Ναι αλλά μου είπαν αλλιώς δεν γίνεται να ξαναπάει η σύνδεση εκεί....αφου ούτως η αλλως εκπροσωπούμαι απο την Ηρων 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Captain_AMeAKA said:

Ναι αλλά μου είπαν αλλιώς δεν γίνεται να ξαναπάει η σύνδεση εκεί....αφου ούτως η αλλως εκπροσωπούμαι απο την Ηρων 

Δεν αντιλέγω... όντως καμιά φορά αργεί συστεμικά να ενημερωθεί ο παλιός πάροχος ότι τερματίστηκε η εκπροσώπηση, και ο νέος πάροχος ότι ξεκίνησε η εκπροσώπηση. Μπορεί δηλαδή εσύ να βλέπεις ότι άλλαξε το ψηφίο και να φαίνονται και οι ενδείξεις αλλαγής στο mydeddie... όμως τα συστήματα των παρόχων δεν έχουν συγχρονιστεί.

Το να υπογράφεις αίτημα διακοπής ενέχει το ρίσκο που ανέφερα παραπάνω... αν το διαχειριστεί ένας απρόσεκτος υπάλληλος του ΔΕΔΔΗΕ, μπορεί να κάνεις Χριστούγεννα υπο το φως των κεριών.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, dimostr είπε

Και στα κόστη επανασύνδεσης 

Δεν εχει κοστος η επανασυνδεση ρευματος..

Η διακοπη γινεται εντος 2-3  ημερων..Το ιδιο η επαναφορα...

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, takoulou είπε

Δεν εχει κοστος η επανασυνδεση ρευματος..

Η διακοπη γινεται εντος 2-3  ημερων..Το ιδιο η επαναφορα...

Screenshot_20210908-145326_Drive.jpg.a17b04e1595910d8f7c7fc838a0ce810.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις εγκρίθηκε αίτηση για κοινωνικό τιμολόγιο. Είμαι στην NRG αυτή τη στιγμή. Το κοινωνικό με ακολουθεί σε όποιον παροχο και να πάω; τι τιμές έχω με κοινωνικό; οποιαδήποτε βοήθεια ευπρόσδεκτη. Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Μπορεί δηλαδή εσύ να βλέπεις ότι άλλαξε το ψηφίο και να φαίνονται και οι ενδείξεις αλλαγής στο mydeddie... όμως τα συστήματα των παρόχων δεν έχουν συγχρονιστεί.

Στέλνω αίτημα ηρων 24/11 με φωτό μετρητή , μπαίνω χθες Δεδδηε να τσεκάρω εαν έχει αλλάξει το τελευταίο ψηφίο , έχει αλλάξει και έχει σαν προηγούμενη μέτρηση τα νούμερα από τις φωτογραφίες , στην εφαρμογή του ηρων δεν εμφανίζεται ακομα η παροχή μου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, DjTony είπε

Μόλις εγκρίθηκε αίτηση για κοινωνικό τιμολόγιο. Είμαι στην NRG αυτή τη στιγμή. Το κοινωνικό με ακολουθεί σε όποιον παροχο και να πάω; τι τιμές έχω με κοινωνικό; οποιαδήποτε βοήθεια ευπρόσδεκτη. Ευχαριστώ 

Πρέπει να κάνεις καινούργια αίτηση όταν αλλάζεις πάροχο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, dimostr said:

Στέλνω αίτημα ηρων 24/11 με φωτό μετρητή , μπαίνω χθες Δεδδηε να τσεκάρω εαν έχει αλλάξει το τελευταίο ψηφίο , έχει αλλάξει και έχει σαν προηγούμενη μέτρηση τα νούμερα από τις φωτογραφίες , στην εφαρμογή του ηρων δεν εμφανίζεται ακομα η παροχή μου 

Και γω ακριβως στην ιδια κατασταση ειμαι. Θα περιμενω μεχρι 15-20 του μηνα και μετα θα γυρισω ελπε για το 100ρικο. Ελπιζω να μην εχω καποιο θεμα, και χρονικα να με παιρνει, αλλα φανταζομαι οτι και με αιτηση 31/12 το παιρνουμε το 100ρικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, alexioa26 είπε

Πρέπει να κάνεις καινούργια αίτηση όταν αλλάζεις πάροχο 

Οι τιμές είναι ίδιες σε όλους τους παροχους; δηλαδή όσο και να ανέβουν οι τιμές το κοινωνικό έχει στάνταρ τιμή; αν ναι τις γνωρίζουμε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως εχουμε εξασφαλισμενο το ρεβεγιον για φετος...το αν θα κανουν και οι γιαπηδες ρεβεγιον την ιδια ωρα στις εταιρειες τους με απασχολει.

Γιατι αν δεν κανουν κ πανε ολοι μαζι πχ Ντουμπαι, ( Αλη Μπαμπα κ 40 κλεφτες), μαλλον εμας θα τρωνε στο ρεβεγιον τους εκει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, DjTony είπε

Οι τιμές είναι ίδιες σε όλους τους παροχους; δηλαδή όσο και να ανέβουν οι τιμές το κοινωνικό έχει στάνταρ τιμή; αν ναι τις γνωρίζουμε; 

Το μόνο σταθερό είναι η έκπτωση που παίρνεις στο ΚΟΤ Α είναι 0.075 και στο ΚΟΤ Β 0.045 στην τιμή της εκάστοτε τιμή της κιλοβατώρας 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, mens είπε

Και γω ακριβως στην ιδια κατασταση ειμαι. Θα περιμενω μεχρι 15-20 του μηνα και μετα θα γυρισω ελπε για το 100ρικο. Ελπιζω να μην εχω καποιο θεμα, και χρονικα να με παιρνει, αλλα φανταζομαι οτι και με αιτηση 31/12 το παιρνουμε το 100ρικο.

Και εγω μια απο τα ιδια για Ηρων , Αιτηση απο 22/11 , αλλαγη ψηφιου και μετρησης απο 27/11 .Ακομα ΔΕΝ εχω ενεργοποιηθει !!!
Κατι παιζει με τον ΗΡΩΝ ,σαν να κρατανε καθυστερησεις .
Η αλλαγη του παροχου απο ποτε μετραει ?
Απο την ημερομηνια του συμβολαιου ?
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, kacey είπε

Παρακαλώ μια γρήγορη υπενθύμιση, με αφορμή το από πάνω:

τα "α", "β", "Li" και "Lu" θα έχει ο κάθε πάροχος ότι ορίζει εκείνος, ή είναι κοινά για όλους? Και θα αλλάζουν ανά μήνα, ή είναι αυτά που αλλάζουν ανά τρίμηνο?

ο κάθε πάροχος , ανά τρίμηνο

9 ώρες πριν, revmatopliktos είπε

Τι σημαίνει 0,075 λεπτά έκπτωση στο πράσινο της nrg που υπάρχει στο xl;

οτι η βασική τιμή είναι πανάκριβη και οτι η έκπτωση μεταβάλλεται ανα μήνα , δηλαδή το νου σας

1 ώρα πριν, Captain_AMeAKA είπε

Λοιπόν guys για να σας βοηθήσω να μη χάνετε χρόνο, όσοι ήσασταν Elpe πήγατε Ηρων η οπουδήποτε και κάνετε τουρισμό (άρα πήγατε Ηρων 😜) και θέλετε να ξαναγυρίσετε Elpe (λογικά αν παρακολουθείτε το thread δεν έχετε μπερδευτεί) και όλο αυτό σε σύντομο χρονικό διάστημα δηλ εχετε κανα δυο βδομαδες Ηρων και το πάτε ξανά πίσω τεσπα για να γίνει απο Elpe πρέπει να κάνουν τερματισμό της παροχής σας απο εκεί για να να μπορέσετε να ξανακάνετε σύνδεση εκ νέου. Το τηλέφωνο που πρέπει να πάρετε για να κάνετε τερματισμό είναι το 2112117300 και αφού μιλήσετε θα σας στείλουν ένα mail για να αποδεχτείτε τον τερματισμό και την εκκαθάριση. Σημειωτέον οτι θα πάρει 10 μέρες για να γίνει οπότε πρέπει να το υπολογίζετε καθώς ο χρόνος πιέζει για να προλάβετε τα 100. Ελπίζω να βοήθησα

δεν παίζουμε με τέτοια πράγματα , πάρτε κεράκια για καλό και για κακό

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Specs είπε

Παντως εχουμε εξασφαλισμενο το ρεβεγιον για φετος...το αν θα κανουν και οι γιαπηδες ρεβεγιον την ιδια ωρα στις εταιρειες τους με απασχολει.

Γιατι αν δεν κανουν κ πανε ολοι μαζι πχ Ντουμπαι, ( Αλη Μπαμπα κ 40 κλεφτες), μαλλον εμας θα τρωνε στο ρεβεγιον τους εκει...

Αν εννοείς για την πιθανότητα καρτέλ, δεδομένων των εκπτώσεων που έχουν υπάρξει και την ένσταση για τα πράσινα τιμολόγια, δεν νομίζω να υπάρξει καρτέλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...