Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους!

Κορακιε αν βρεθείς ποτέ Ήπειρο, στείλε ένα μήνυμα να κεράσω φαγητό+ποτό, γιατί με την δουλειά σου τόσο καιρό έχω γλυτώσει αρκετά χρήματα.

Αυτή την στιγμή είμαι στον ήρωνα στο GENEROUS GUARANTEE με 0,0693 για τον Δεκέμβριο. Με όλες τις αλλαγές που έρχονται  τι πιστεύετε ότι πρέπει να κάνω? Σκέφτομαι να πάω από 1/1 στο weeergy με 0,16 σταθερό για ένα εξάμηνο, γιατί το σπίτι έχει 1.000 Kw το μήνα κατανάλωση τώρα το χειμώνα (180τμ με ενδοδαπέδια και 2 αντλίες). Υπάρχει περίπτωση να με συμφέρει κάθε μήνα να αλλάζω πάροχο??

Σας ευχαριστώ!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 minutes ago, perlepes said:

Αυτή την στιγμή είμαι στον ήρωνα στο GENEROUS GUARANTEE με 0,0693 για τον Δεκέμβριο. Με όλες τις αλλαγές που έρχονται  τι πιστεύετε ότι πρέπει να κάνω?

πηγαινε μεχρι 1/1 στο ελπεδισον smart να παρεις τα 100 ευρω εκπτωση.

και μετα βλεπεις (οπως ολοι μας).

Επεξ/σία από razkal
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις πήγα στο Φυσικό Αέριο στο πρόγραμμα maxi-free-save (Προερχόμενος από το Online της ΔΕΗ, το διετές με τα 0,096€/Kwh)

Θα δείξει αν ηταν καλη επιλογή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, kaktos77 είπε

 

3. Τέλος, με τις πάγιες εντολές γενικώς στις εταιρίες τι κάνετε; Για παράδειγμα, η κάρτα μου δεν αφαιρείται από το mydei και στην εξυπηρέτηση μου είπαν ότι πρέπει να πάρω στην τράπεζα τηλέφωνο να την βγάλουν. 

Έχεις ebanking; Αν ναι, μπες από το σάιτ της τράπεζας σου, όχι από το κινητό και υπάρχει πεδίο πάγιες εντολές. Εκεί μπορείς να τροποποιήσεις τα όρια ή και να τη διαγράψεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Rebirth είπε

Έχεις ebanking; Αν ναι, μπες από το σάιτ της τράπεζας σου, όχι από το κινητό και υπάρχει πεδίο πάγιες εντολές. Εκεί μπορείς να τροποποιήσεις τα όρια ή και να τη διαγράψεις. 

Καλημέρα! Φυσικά και έχω αλλά δεν μου εμφανίζει εκεί τις πάγιες εντολές στην κάρτα και φαντάζομαι ότι ο λόγος είναι ότι ενεργοποίησα την πάγια εντολή απευθείας στο site της ΔΕΗ και του Ήρων και όχι μέσα από την τράπεζα μου (τράπεζα eurobank και alpha bank). 

Επεξ/σία από kaktos77
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, kaktos77 είπε

Καλημέρα! Φυσικά και έχω αλλά δεν μου εμφανίζει εκεί τις πάγιες εντολές στην κάρτα και φαντάζομαι ότι ο λόγος είναι ότι ενεργοποίησα την πάγια εντολή απευθείας στο site της ΔΕΗ και του Ήρων και όχι μέσα από την τράπεζα μου (τράπεζα eurobank και alpha bank). 

Πολύ σωστά 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, kaktos77 said:

Καλημέρα! Φυσικά και έχω αλλά δεν μου εμφανίζει εκεί τις πάγιες εντολές στην κάρτα και φαντάζομαι ότι ο λόγος είναι ότι ενεργοποίησα την πάγια εντολή απευθείας στο site της ΔΕΗ και του Ήρων και όχι μέσα από την τράπεζα μου (τράπεζα eurobank και alpha bank). 

για τον ηρων παντως, εχουν ειδικη φορμα που τους την στελνεις με μειλ για να αφαιρεσουν την παγια εντολη.

aitisi anaklisis pagias entolis.pdf

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, razkal είπε

πηγαινε μεχρι 1/1 στο ελπεδισον smart να παρεις τα 100 ευρω εκπτωση.

και μετα βλεπεις (οπως ολοι μας).

Μια γρήγορη ερώτηση, δεν έχει 12μηνη δέσμευση??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, razkal είπε

για τον ηρων παντως, εχουν ειδικη φορμα που τους την στελνεις με μειλ για να αφαιρεσουν την παγια εντολη.

aitisi anaklisis pagias entolis.pdf 157.98 kB · 0 downloads

Το γνωρίζω, η ερώτηση μου είναι γενική απλώς, πως το διαχειρίζεστε εσείς; Κάθε φορά που κάνετε αλλαγή παρόχου μπαίνετε σε αυτή τη διαδικασία της αφαίρεσης της πάγιας εντολής;

Επίσης, με την συνέπεια τι κάνετε; Σας την βάζουν μόνοι τους, τους κυνηγάτε μετά για να την επιστρέψουν σε λογαριασμό αφού πληρώσετε τον τελικό ή ζητάτε εκ νέου έκδοση λογαριασμού με συνέπεια; 

Προβληματίζομαι γιατί όπως έγραψα στο προηγούμενο μήνυμα μου, είμαι 1 μήνα στον Ήρων, δεν έχει εκδοθεί ακόμα ο πρώτος λογαριασμός και σκέφτομαι την elpedison με το 100αρι. Φαντάζομαι ότι ο Ήρων, μόλις κάνω αίτηση αλλαγής παρόχου, θα εκδόσει τελικό με τις κανονικές τιμές χωρίς συνέπεια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, kaktos77 είπε

Το γνωρίζω, η ερώτηση μου είναι γενική απλώς, πως το διαχειρίζεστε εσείς; Κάθε φορά που κάνετε αλλαγή παρόχου μπαίνετε σε αυτή τη διαδικασία της αφαίρεσης της πάγιας εντολής;

 

Θα σου πω για εμένα. ΕΛΙΝ είχα βάλει πάγια με όριο τα 100€ από το Ebanking της τράπεζας. Όταν έφυγα την άφησα, δεν την έκλεισα. ΕΛΠΕ δεν έκανα πάγια μου μπήκε η εγγύηση 100€ την πλήρωσα κανονικά συμψηφίστηκε με τα 100€ και την βρίσκω μπροστά μου τώρα που έφυγα. Volton θα βάλω πάγια πάλι από την τράπεζα, όταν ενεργοποιηθώ, πάλι με όριο τα 100€. Βάζω όριο γιατί άνθρωποι είμαστε, μην μπει και τα τραβήξει όλα ο πάροχος αν κάνω υπερκατανάλωση, να υπάρχει ένα φρένο!

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικό Αέριο, πράσινο τιμολόγιο, με ΤΕΑ που παίζουν συνήθως τριψήφια έβαλε όρια ασφαλείας μεταξύ 2 και 4 Ευρώ το Μεγαβάτ. Τι σατανικό μυαλό το βγαλε αυτό; Φοβόμαστε και να γελάσουμε μην πεταχτεί σε κανενα συντελεστή που δεν είδαμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, razkal είπε

για τον ηρων παντως, εχουν ειδικη φορμα που τους την στελνεις με μειλ για να αφαιρεσουν την παγια εντολη.

στη φόρμα γράφει =>

 'αναγνωρίζω ότι ενεργοποιείται αυτομάτως το άρθρο 8 της Συμβάσεως
Προμήθειας Ηλεκτρικής Ενέργειας με την ΗΡΩΝ ΑΝΩΝΥΜΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΩΝ ΥΠΗΕΡΕΣΙΩΝ, τα συμφωνηθέντα εις το οποίο έχω αποδεχθεί με την υπογραφή της Συμβάσεως, και συνεπώς οφείλω να προβώ άμεσα στην κατάθεση Εγγύησης, σύμφωνα με τα ρητώς οριζόμενα στο ως άνω αναφερόμενο άρθρο 8 της Συμβάσεως Προμήθειας.'

Αν χρεώσουν την εγγύηση και αλλάξω πάροχο θα την επιστρέψουν αυτομάτως στον τελικό λογαριασμό ?

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 minutes ago, gtkminsomnia said:

στη φόρμα γράφει =>

 'αναγνωρίζω ότι ενεργοποιείται αυτομάτως το άρθρο 8 της Συμβάσεως
Προμήθειας Ηλεκτρικής Ενέργειας με την ΗΡΩΝ ΑΝΩΝΥΜΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΩΝ ΥΠΗΕΡΕΣΙΩΝ, τα συμφωνηθέντα εις το οποίο έχω αποδεχθεί με την υπογραφή της Συμβάσεως, και συνεπώς οφείλω να προβώ άμεσα στην κατάθεση Εγγύησης, σύμφωνα με τα ρητώς οριζόμενα στο ως άνω αναφερόμενο άρθρο 8 της Συμβάσεως Προμήθειας.'

Αν χρεώσουν την εγγύηση και αλλάξω πάροχο θα την επιστρέψουν αυτομάτως στον τελικό λογαριασμό ?

 

 

 

εξαρταται, αν βγαλεις την παγια και πανω στο μηνα φυγεις για αλλο παροχο, δεν θα χρεωσουν εγγυηση.

αν μεινεις ηρων χωρις παγια, θα στην χρεωσουν στον επομενο και οταν φυγεις θα στην αφαιρεσουν απο τον τελικο εκκαθαριστικο λογαριασμο.

αν εκει βγει πιστωτικο, μιλας μαζι τους στο τσατ, δινεις iban κλπ, και στα επιστρεφουν σε 10 μερες περιπου.

ετσι εγινε σε μενα τουλαχιστον, πριν 1 μηνα.

Επεξ/σία από razkal
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδα λίγο αναλυτικά τους τύπους, τις εκπτώσεις και τους μηχανισμούς προσαρμογής των τιμών.

Εάν ο Δεκέμβριος ήταν ο πρώτος μήνας τιμολόγησης (αντί του Ιανουαρίου) και το β του πρώτου μήνα δεν ήταν μηδέν επίσης με ΤΕΑ ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 111,20€ και ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 105,40€ τότε οι χρεώσεις των προμηθευτών θα ήταν:

image.png.a3beae0a3095ca590f00c6c59e0e3005.png

Η ΔΕΗ φθηνότερη στα Γ1 μέχρι 500kWh Και μετά την έκπτωση του 20%

 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...