Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, morgoth_gr είπε

Καλημέρα, η αλλαγή ζητήθηκε 18/8, επικοινώνησα με ΔΕΔΔΗΕ (εξυπηρέτηση πελατών) και μου είπαν ότι έγραψα πιο πάνω, ότι δηλαδή απαιτείται μέτρηση από τεχνικό και ότι η μέτρηση θα γίνει 4/10. Στον Γέρακα μένω εν τω μεταξύ .

 

Έστειλα email με αναλυτικά ημερομηνίες κτλ στον ΔΕΔΔΗΕ και στην ΔΕΗ και περιμένω 

Δεν νομιζω να ισχυει αυτο... Λαθος σου ειπαν...Μηπως σου ειπαν οτι η τακτικη καταμετρηση ειναι σε αυτη την ημερομηνια...  Εσυ ξαναπηρες τηλεφωνο  για να  το δεις αυτο...Σε αλλαγες αυτες γινονται αμεσα... Ανηκεις σε ποια περιοχη του Δεδδηε...Μεσογεια...

Επεξ/σία από takoulou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, takoulou είπε

Δεν νομιζω να ισχυει αυτο... Λαθος σου ειπαν...Μηπως σου ειπαν οτι η τακτικη καταμετρηση ειναι σε αυτη την ημερομηνια...  Εσυ ξαναπηρες τηλεφωνο  για να  το δεις αυτο...Σε αλλαγες αυτες γινονται αμεσα... 

Ξαναπήρα και μου είπαν τα ίδια, η αίτηση μου είναι ακόμα σε αναμονή λόγω ΔΕΔΔΗΕ , σίγουρα δεν μπορεί να ισχύει, έκανε παράθεση ο Κορακιος το τι ισχύει και αυτό ανέφερα και στο email που έστειλα με παράπονα ..

Και η ΔΕΗ την ίδια ενημέρωση έδωσε ότι είναι σε αναμονή, η προτεργια από την άλλη βγάζει λογαριασμούς κανονικά και να δω τι θα χρεωθώ πραγματικά για αυτό το χαμένο διάστημα στον εκκαθαριστικό/τελικό..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, morgoth_gr είπε

Ξαναπήρα και μου είπαν τα ίδια, η αίτηση μου είναι ακόμα σε αναμονή λόγω ΔΕΔΔΗΕ , σίγουρα δεν μπορεί να ισχύει, έκανε παράθεση ο Κορακιος το τι ισχύει και αυτό ανέφερα και στο email που έστειλα με παράπονα ..

Και η ΔΕΗ την ίδια ενημέρωση έδωσε ότι είναι σε αναμονή, η προτεργια από την άλλη βγάζει λογαριασμούς κανονικά και να δω τι θα χρεωθώ πραγματικά για αυτό το χαμένο διάστημα στον εκκαθαριστικό/τελικό..

Για παρε να ρωτησεις απο Δευτερα..

22990 20395,  22990 20300 2299020306 2299020394 [email protected]   [email protected]

Επεξ/σία από takoulou
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, stefanidisg είπε

Μάλλον αυτό θα γίνεται , κομπίνα, θα κάνουμε αίτηση για άλλο πάροχο πιο φθηνό ,ο άλλος πάροχος θα μαζεύει κόσμο , θα ανεβάζει τις τιμές στο Θεό γιατί έτσι και αλλιώς μέχρι να γίνει αλλαγή θα περάσει και δεύτερος μήνας , και γενικά ένα μπαχαλο που στην τελική εμείς θα τα πληρώνουμε. Αρε ξύλο που θέλουν.

Δεν είναι τόσο μεγάλες οι καθυστερήσεις. Από τη δική μου εμπειρία:

  • Αλλαγή Γ1 από ελίν σε ΔΕΗ: 4 ημέρες
  • Αλλαγή Γ21 από Watt+Volt σε ελίν: 9 ημέρες
  • Αλλαγή Γ1 από ΔΕΗ σε ελίν: 7 ημέρες
  • Αλλαγή Γ22 από Volterra σε WeEnergy: 15 ημέρες
1 ώρα πριν, teodgeor είπε

Καλημέρα επειδη ψαχνω για πάροχο να αλλάξω και δεν εχω ξαναχρησιμοποιησει το αρχειο excel , τι μας συμφέρει να κοιτάμε τα σταθερά ή τα κυμαινόμενα;

Κυμαινόμενα, φίλε. Τα σταθερά δεν παίρνουν επιδότηση από το κράτος με αποτέλεσμα να βγαίνουν ακριβότερα.

Τα σταθερά σού εξασφαλίζουν μεν τιμή για 6 μήνες, αλλά μπορούμε να πιστέψουμε ότι τα κυμαινόμενα θα εξακολουθούν να λαμβάνουν υψηλές επιδοτήσεις για την ίδια περίοδο, καθώς ακολουθούν εκλογές.

Τα παραπάνω δεν ισχύουν απαραίτητα για Γ22, όπου οι επιδοτήσεις είναι πολύ μικρότερες.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ερώτηση επειδή στο excel δε το βλέπω. Elpedison max for business 1 να υπόθεση είναι κυμαινόμενο; Τι τιμή έχει για Σεπτέμβριο ;
δηλαδη ποσο είναι η τελική τιμή μετά τις επιδοτησεισ Του κράτους 

Ευχαριστώ 

Επεξ/σία από xariskk24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, xariskk24 είπε

Ερώτηση επειδή στο excel δε το βλέπω. Elpedison max for business 1 να υπόθεση είναι κυμαινόμενο; Τι τιμή έχει για Σεπτέμβριο ; Ευχαριστώ 

1η σελίδα , αλλά δεν το έχω μιας και έχει κυμαινόμενη έκπτωση

1,1040€/kw με άγνωστη έκπτωση και 3€ πάγιο και κρατική επιδότηση 0,342 άρα 0,798 μείον ότι περισσέψει απο την ελπέ που θα το ανακοινώσει τέλος του μήνα

Για Αυγουστο βγήκε 0,9623-0,40=0,5623€/kw και κρατική επιδότηση 0,25 άρα 0,3123

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, teodgeor είπε

Καλημέρα επειδη ψαχνω για πάροχο να αλλάξω και δεν εχω ξαναχρησιμοποιησει το αρχειο excel , τι μας συμφέρει να κοιτάμε τα σταθερά ή τα κυμαινόμενα;

...τα σταθερά δεν βλέπονται, αδερφέ...

ΔΕΗ Γ1. ΑΝ δεν είσαι, πάνε. Αν είσαι, μην το κουνάς : οι "εναλλακτικοί" δεν είναι να τους βασίζεσαι για ΤΙΠΟΤΑ πια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, washcloud είπε

...τα σταθερά δεν βλέπονται, αδερφέ...

ΔΕΗ Γ1. ΑΝ δεν είσαι, πάνε. Αν είσαι, μην το κουνάς : οι "εναλλακτικοί" δεν είναι να τους βασίζεσαι για ΤΙΠΟΤΑ πια...

σεβαστή η άποψή σου να πηγαίνουν όλοι στο Γ1 για τα οικιακά αλλά να γράφεις και

"συνέχεια στο νήμα για ΔΕΗ" μιας και θα ακολουθούνε oftopic συζητήσεις

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, morgoth_gr είπε

Ξαναπήρα και μου είπαν τα ίδια, η αίτηση μου είναι ακόμα σε αναμονή λόγω ΔΕΔΔΗΕ , σίγουρα δεν μπορεί να ισχύει, έκανε παράθεση ο Κορακιος το τι ισχύει και αυτό ανέφερα και στο email που έστειλα με παράπονα ..

Και η ΔΕΗ την ίδια ενημέρωση έδωσε ότι είναι σε αναμονή, η προτεργια από την άλλη βγάζει λογαριασμούς κανονικά και να δω τι θα χρεωθώ πραγματικά για αυτό το χαμένο διάστημα στον εκκαθαριστικό/τελικό..

...πάντως κι εγώ που είμαι "υπό ΔΕΔΔΗΕ Κορωπίου" (Λούτσα) όπως εσύ στον Γέρακα κι έκανα και για 'μένα αλλά και για τους γονείς (Ανθούσα) σύμβαση (5 και 8 Αυγούστου αντίστοιχα) έχοντας δώσει ενδείξεις μετρητή (προφορικά στον υπάλληλο της Teleperformance μέσω της οποίας έκανα τα συμβόλαια - ούτε καν φωτό δλδ), ενεργοποιήθηκαν ΚΑΙ οι δύο συνδέσεις στις 9/8, χωρίς να περάσει "καταμετρητής ΔΕΔΔΗΕ" (ειδικά από τους γονείς, ΓΕΝΙΚΑ δεν,,,περνάνε τα τομαράκια, ανέκαθεν, επειδή το σπίτι είναι χωμένο λίγο πριν από ένα ρέμα, κι αν δεν δίνω εγώ μέτρηση, πούλο εκκαθαριστικό....).

Τώρα τί σου είπαν τα βλήματα στο τηλέφωνο και γιατί (και πού ακριβώς) έχει κολλήσει η περίπτωσή σου..........(Υποψιάζομαι ότι είναι θέμα ΔΕΗ και παιξίματος πετσακίου, παρά ΔΕΔΔΗΕ, ΚΑΙ σε δουλεύουν κι από πάνω, ρίχνοντάς τα στον ΔΕΔΔΗΕ......)

8 λεπτά πριν, korakios είπε

σεβαστή η άποψή σου να πηγαίνουν όλοι στο Γ1 για τα οικιακά αλλά να γράφεις και

"συνέχεια στο νήμα για ΔΕΗ" μιας και θα ακολουθούνε oftopic συζητήσεις

εχ πανάθεμά σε κι εσένα....:ρ

Νταξ'.

(...το γράφω καμμιά φορά, αλλά δεν μας έχει μείνει μυαλό ρε μπρο.....Τεσπα το ξες ότι σε σέβομαι και θα προσπαθήσω περισσότερο )

13 ώρες πριν, morgoth_gr είπε

Και η ΔΕΗ

.....όπως λέει κι ο αποπάνω, ΜΗΝ ΤΟΛΜΗΣΕΙΣ να το συνεχίσεις εδώ....:P

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας, εχω απορία  σχετικά με εκκαθαριστικό λογαριασμό της elpedison. Στην χρέωση της ρήτρας  μου εμφανίζει ότι αφορά το διάστημα 01/04/2022 - 01/07/2022. Το διάστημα ωστόσο 01/04/2022 - 03/05/2022 συμπεριλαμβάνεται ήδη στον εξοφλημενο εκκαθαριστικό του Ιουνίου (αφορούσε περίοδο κατανάλωσης 31/12/2021 -  03/05/2022) και έχω ήδη πληρώσει την χρέωση της ρήτρας για αυτήν την περίοδο, επομένως υπάρχει διπλή χρέωση ρήτρας? Επίσης στο πεδίο <<Έναντι Χρέωση/Πίστωση:>> μου εμφανίζει μείωση -19 (σε αυτό το πεδίο στους προηγούμενους λογαριασμούς μου αφερούσαν τους έναντι). Οι έναντι ωστόσο λογαριασμοί που τους έχω πληρώσει όλους είχαν αθροισμα 85 ευρώ. Είναι νόμιμες αυτές οι χρεώσεις? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, georgekokkinidis είπε

Γεια σας, εχω απορία  σχετικά με εκκαθαριστικό λογαριασμό της elpedison. Στην χρέωση της ρήτρας  μου εμφανίζει ότι αφορά το διάστημα 01/04/2022 - 01/07/2022. Το διάστημα ωστόσο 01/04/2022 - 03/05/2022 συμπεριλαμβάνεται ήδη στον εξοφλημενο εκκαθαριστικό του Ιουνίου (αφορούσε περίοδο κατανάλωσης 31/12/2021 -  03/05/2022) και έχω ήδη πληρώσει την χρέωση της ρήτρας για αυτήν την περίοδο, επομένως υπάρχει διπλή χρέωση ρήτρας?

Η elpedison χρέωσε τη ρήτρα με 2 μήνες καθυστέρηση. Στο λογαριασμό Ιουνίου πλήρωσες ρήτρα μέχρι και τον Μάρτιο.
 

1 ώρα πριν, georgekokkinidis είπε

Επίσης στο πεδίο <<Έναντι Χρέωση/Πίστωση:>> μου εμφανίζει μείωση -19 (σε αυτό το πεδίο στους προηγούμενους λογαριασμούς μου αφερούσαν τους έναντι). Οι έναντι ωστόσο λογαριασμοί που τους έχω πληρώσει όλους είχαν αθροισμα 85 ευρώ. Είναι νόμιμες αυτές οι χρεώσεις? 

Από τους έναντι αφαιρούνται μόνο η χρέωση προμήθειας ρεύματος και οι ρυθμιζόμενες χρεώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, georgekokkinidis είπε

Γεια σας, εχω απορία  σχετικά με εκκαθαριστικό λογαριασμό της elpedison. Στην χρέωση της ρήτρας  μου εμφανίζει ότι αφορά το διάστημα 01/04/2022 - 01/07/2022. Το διάστημα ωστόσο 01/04/2022 - 03/05/2022 συμπεριλαμβάνεται ήδη στον εξοφλημενο εκκαθαριστικό του Ιουνίου (αφορούσε περίοδο κατανάλωσης 31/12/2021 -  03/05/2022) και έχω ήδη πληρώσει την χρέωση της ρήτρας για αυτήν την περίοδο, επομένως υπάρχει διπλή χρέωση ρήτρας? Επίσης στο πεδίο <<Έναντι Χρέωση/Πίστωση:>> μου εμφανίζει μείωση -19 (σε αυτό το πεδίο στους προηγούμενους λογαριασμούς μου αφερούσαν τους έναντι). Οι έναντι ωστόσο λογαριασμοί που τους έχω πληρώσει όλους είχαν αθροισμα 85 ευρώ. Είναι νόμιμες αυτές οι χρεώσεις? 

Εδώ έχω εξηγήσει αναλυτικά.

Η δικαιολογία τους είναι γελοία (ότι άργησε να εκδώσει τα στοιχεία ο ΑΔΜΗΕ). Η βασική χρέωση της ρήτρας αναπροσαρμογής που είναι η χονδρεμπορική τιμή είναι γνωστή σε καθημερινή βάση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον μολις μου ηρθε ο πρωτος εκκαθαριστικος λογαριασμος της weenergy και εχω καποια ερωτηματικα!

1) Καταρχας βλεπω (αν δεν κανω λαθος) να με εχουν χρεωσει με δυο διαφορετικες τιμες τις kwh! Δηλαδη πχ της ημερας εχω 0,0925 και 0,49! Φανταζομαι η τιμη 0,49 ειναι η νεα τους τιμη που θα με χρεωνουν απο εδω και περα? Εγω ειχα υπογραψει στα 0,092!

2)Στους προηγουμενους λογαριασμους αλλου παροχου, στον εκκαθαριστικο που τα ειχε ολα αναλυτικα, μου αφαιρουσε και τα εναντι που ειχα πληρωσει ωστε να μεινει το καθαρο ποσο! Σε αυτον εδω το εχει κανει? Ρωταω γιατι στον εναντι ειχα πληρωσει 287 και δεν βλεπω καπου αυτο το ποσο! Να πω οτι στον εναντι δεν μου ειχαν υπολογισει πιστωση ΤΕΜ, ουτε καποια αλλη επιδοτηση! Δηλαδη ειχα πληρωσει ολο το ποσο ατοφιο και μου ειπαν οτι η πιστωση ΤΕΜ κλπ θα γινει στον εκκαθαριστικο μονο!

3) Οι καταναλωσεις εδω λογω απουσιας στο εξοχικο ειναι μικρες, τωρα με την επιστροφη θα αυξηθουν και θα 2πλασιαστουν (τουλαχιστον), αξιζει να μεινω με αυτη την τιμη ή να ψαξω για αλλου?

ρευμα1.png

ρευμα2.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

let the party begin
τωρα που θα ρθουν οι νεοι λογαριασμοι και κανεις δε θα βγαζει ακρη....
ο κλεψας του κλεψαντος

Επεξ/σία από akaloith
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, jasonas21 είπε

Φανταζομαι η τιμη 0,49 ειναι η νεα τους τιμη που θα με χρεωνουν απο εδω και περα? Εγω ειχα υπογραψει στα 0,092!

έχει αλλάξει λόγω νομοθεσίας , αυτά τιμολογείσαι :

https://weenergy.gr/wp-content/uploads/2022/09/We-Blue_September-22.pdf

19 λεπτά πριν, jasonas21 είπε

Σε αυτον εδω το εχει κανει? Ρωταω γιατι στον εναντι ειχα πληρωσει 287 και δεν βλεπω καπου αυτο το ποσο!

το 237,96 τι είναι δηλαδή? υπόψιν δε μετράνε τέλη, παρα μόνο η χρέωση ενέργειας

19 λεπτά πριν, jasonas21 είπε

να πω οτι στον εναντι δεν μου ειχαν υπολογισει πιστωση ΤΕΜ, ουτε καποια αλλη επιδοτηση! Δηλαδη ειχα πληρωσει ολο το ποσο ατοφιο και μου ειπαν οτι η πιστωση ΤΕΜ κλπ θα γινει στον εκκαθαριστικο μονο!

ζήτα ανάλυση αν δεν καταλαβαίνεις τις ΤΕΜ που σου ήρθαν στον εκκαθαριστικό (πχ τα 0,185 είναι για Ιούνιο , δες 5ο φύλλο του excel)

19 λεπτά πριν, jasonas21 είπε

3) Οι καταναλωσεις εδω λογω απουσιας στο εξοχικο ειναι μικρες, τωρα με την επιστροφη θα αυξηθουν και θα 2πλασιαστουν (τουλαχιστον), αξιζει να μεινω με αυτη την τιμη ή να ψαξω για αλλου?

προς το παρών είναι απο τις φθηνότερες

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...