Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Nate είπε

Στο πράσινο τιμολόγιο (στο οποίο είναι υποχρεωμένη η κάθε εταιρεία να σε βάλει αν δεν επιλέξεις εσύ κάτι άλλο) λειτουργεί ως εξής: η κάθε εταιρεία πρέπει να μαντέψει μια τιμή χονδρικής για την κιλοβατώρα και με βάση έναν μαθηματικό τύπο βγαίνει η τελική τιμή της κιλοβατώρας που πληρώνει ο καταναλωτής. Τώρα θα πει κάποιος: ωραία, γιατί η κάθε εταιρεία να μην βάλει την κιλοβατώρα 50 λεπτά και έτσι να έχει σίγουρο κέρδος ή έστω να μην ανησυχεί τόσο αν η τιμή χονδρικής εκτοξευτεί; Ο ανταγωνισμός. Γιατί μπορεί η εταιρεία Α να την βάλει 50 λεπτά, αλλά η εταιρεία Β να την βάλει 15 λεπτά και να τσιμπήσει πελάτες.

Την τιμή του Ιανουαρίου θα την μάθεις 1/1.

Ωραια άρα αν εγώ τώρα που είναι ακόμα νωρίς θέλω κατι καλύτερο απο τηβ τύχη του πρασίνου που θα δω τα αλλά πακέτα; Και τι τιμές κιλοβατορας έχουν; Γιατί τώρα όλοι ξέρουμε πάνω κάτω απο 20 του κάθε μήνα ότι όλες οι εταιρίες έχουν μια τιμή και είναι και χαμηλή πλέον σχεδόν σε όλους. Τώρα απο 1/1 ξαφνικά θα ανέβουν πάλι σε επίπεδα 0.15-0,30 ;; 
το σταθερό της προτεγιας λέει 10ευρω πάγιο και 0,35!!! Η κιμοβατορα με της συνέπεια αλλιώς 0,5! Μιλάμε για τεράστια αλλαγή! Δλδ απο 1/1/24 όλοι θα πληρώνουμε 3 πλαίσιο ρεύμα;

Όμως στο σάιτ τους δεν έχει κάποιο άλλο πρόγραμμα πέρα απο αυτά που είχαν μέχρι τώρα και το σταθερό. Άρα πως και ποτε θα επιλέξουμε κατι άλλο πέρα απο το μειλ που μου έστειλαν;

Επεξ/σία από xariskk24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

20 minutes ago, panosss567 said:

Μιας και το αναφέρατε.

Αν μέσα στο τετράμηνο έχεις μερικές αλλαγές παρόχου , άρα και εκκαθαριστικούς λογαριασμούς με δική σου ένδειξη λόγω των αλλαγών , κινδυνεύεις να αλλάξεις κλίμακα στις ρυθμιζόμενες;

Για παράδειγμα, το δικό μου τετράμηνο είναι από 15 Νοεμβρίου έως 15 Μαρτίου.

Τον πρώτο μήνα καίω 200 kw και αλλάζω πάροχο με δική μου ένδειξη. Το ίδιο και τους δύο επόμενους. Τον τέταρτο και τελευταίο μήνα του τετραμήνου καίω 500 kw . Θα αλλάξω κλίμακα;

Νομίζω τα ΥΚΩ έχουν πλέον ενιαία κλίμακα.

Τα ΚΟΤ δεν έχουν ΥΚΩ αλλά θέλουν προσοχή μη γίνει υπέρβαση αναλογικά στο όριο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, xariskk24 είπε

τι άλλαξε;

Άλλαξε ο Μανολιός κι έβαλε τα ρούχα του αλλιώς, αυτό άλλαξε. 
Και τώρα αν δεν κάνεις τουρισμό κάθε μήνα - δίμηνο - τρίμηνο, βρίσκεσαι από το 0,08 στο 0,18 χωρίς να το καταλάβεις. Δες τo Excel του @korakios.
Ε με το νέο σύστημα, από 20 του μήνα (καταχρηστικά 21) θα μαθαίνεις στάνταρ τιμή για τον τρέχοντα μήνα, την 1η του μηνός, στο πράσινο τιμολόγιο. Εκεί θα πρέπει να περιμένουμε για να δούμε, τί πολιτική θα ακολουθήσουν οι εταιρείες. Προς το παρόν η πολιτική τους είναι αυτή της τρομοκρατίας, ότι θα ανέβουν πολύ οι χρεώσεις αν πάμε σε πράσινο κλπ, ώστε "για το καλό μας" να μας στείλουν στα κίτρινα. Ας βρεθούν 1-2 όμως να βγάλουν πράσινα με μεγάλες εκπτώσεις μέσα, που θα βρεθούν στην τάξη των σημερινών καλών τιμών, και τα λέμε. Δεν ξέρουμε βέβαια, αν θα γίνει αυτό, ούτε αν θα επιλέξουν να έχει ένα πράσινο μόνο η κάθε εταιρεία και τα άλλα κίτρινα, και ποια θα είναι οι "κράχτες" τους, γιατί πάντα κάθε απ... εεε πάροχος που σέβεται τον εαυτό του, έχει ένα προϊόν για "κράχτη" να φέρει πελάτες, το οποίο είναι "το φθηνότερο της αγοράς" την στιγμή που κλείνεις συμφωνία μαζί του, και μετά αλλάζει.
Είμαστε σε μεταβατική φάση, υπομονή. Παίρνουμε τώρα προσφορές 100ευρα, 50ευρα, δωρεάν ενέργεια για τον 1ο μήνα και μετά βλέπουμε!

Επεξ/σία από mechpanos
  • Like 3
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, xariskk24 είπε

Ωραια άρα αν εγώ τώρα που είναι ακόμα νωρίς θέλω κατι καλύτερο απο τηβ τύχη του πρασίνου που θα δω τα αλλά πακέτα; Και τι τιμές κιλοβατορας έχουν; Γιατί τώρα όλοι ξέρουμε πάνω κάτω απο 20 του κάθε μήνα ότι όλες οι εταιρίες έχουν μια τιμή και είναι και χαμηλή πλέον σχεδόν σε όλους. Τώρα απο 1/1 ξαφνικά θα ανέβουν πάλι σε επίπεδα 0.15-0,30 ;; 
το σταθερό της προτεγιας λέει 10ευρω πάγιο και 0,35!!! Η κιμοβατορα με της συνέπεια αλλιώς 0,5! Μιλάμε για τεράστια αλλαγή! Δλδ απο 1/1/24 όλοι θα πληρώνουμε 3 πλαίσιο ρεύμα;

Όμως στο σάιτ τους δεν έχει κάποιο άλλο πρόγραμμα πέρα απο αυτά που είχαν μέχρι τώρα και το σταθερό. Άρα πως και ποτε θα επιλέξουμε κατι άλλο πέρα απο το μειλ που μου έστειλαν;

Τα πακέτα που υπάρχουν μπορείς να τα δεις στο excel του Κοράκιου ή στο site της κάθε εταιρείας, αν τα έχουν ανεβάσει. Η τιμή κιλοβατώρας (στα κίτρινα τουλάχιστον) είναι άγνωστη, γιατί εξαρτάται από την τιμή χονδρικής. Η αλλαγή είναι μεγάλη, αλλά πρέπει να δούμε και τι προσφορές θα παίξουν, αν παίξουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Άλλαξε ο Μανολιός κι έβαλε τα ρούχα του αλλιώς, αυτό άλλαξε. 
Και τώρα αν δεν κάνεις τουρισμό κάθε μήνα - δίμηνο - τρίμηνο, βρίσκεσαι από το 0,08 στο 0,18 χωρίς να το καταλάβεις. Δες τo Excel του @korakios.
Ε με το νέο σύστημα, από 20 του μήνα (καταχρηστικά 21) θα μαθαίνεις στάνταρ τιμή για τον τρέχοντα μήνα, την 1η του μηνός, στο πράσινο τιμολόγιο. Εκεί θα πρέπει να περιμένουμε για να δούμε, τί πολιτική θα ακολουθήσουν οι εταιρείες. Προς το παρόν η πολιτική τους είναι αυτή της τρομοκρατίας, ότι θα ανέβουν πολύ οι χρεώσεις αν πάμε σε πράσινο κλπ, ώστε "για το καλό μας" να μας στείλουν στα κίτρινα. Ας βρεθούν 1-2 όμως να βγάλουν πράσινα με μεγάλες εκπτώσεις μέσα, που θα βρεθούν στην τάξη των σημερινών καλών τιμών, και τα λέμε. Δεν ξέρουμε βέβαια, αν θα γίνει αυτό, ούτε αν θα επιλέξουν να έχει ένα πράσινο μόνο η κάθε εταιρεία και τα άλλα κίτρινα, και ποια θα είναι οι "κράχτες" τους, γιατί πάντα κάθε απ... εεε πάροχος που σέβεται τον εαυτό του, έχει ένα προϊόν για "κράχτη" να φέρει πελάτες, το οποίο είναι "το φθηνότερο της αγοράς" την στιγμή που κλείνεις συμφωνία μαζί του, και μετά αλλάζει.
Είμαστε σε μεταβατική φάση, υπομονή. Παίρνουμε τώρα προσφορές 100ευρα, 50ευρα, δωρεάν ενέργεια για τον 1ο μήνα και μετά βλέπουμε!

 

4 λεπτά πριν, Nate είπε

Τα πακέτα που υπάρχουν μπορείς να τα δεις στο excel του Κοράκιου ή στο site της κάθε εταιρείας, αν τα έχουν ανεβάσει. Η τιμή κιλοβατώρας (στα κίτρινα τουλάχιστον) είναι άγνωστη, γιατί εξαρτάται από την τιμή χονδρικής. Η αλλαγή είναι μεγάλη, αλλά πρέπει να δούμε και τι προσφορές θα παίξουν, αν παίξουν.

Αρα αφου δεν βλεπω καποιο κιτρινο στο σαιτ της προτεργιας (δεν ξερω τι ειναι το κιτρινο) μενω με το Πρασινο που μου εστειλαν.. και οποτε θελω αλλαζω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρώτο μου σχόλιο σαν μέλος και ήθελα να αναφέρω μετά από ψάξιμο στο σάιτ της ζενίθ είδα το Fixed της που έχει πάγιο 5€ και 0.18 λεπτά τιμή κιλοβατώρας. Επιπλέον επιτρέπει ΚΟΤ. Απλά δεν το είδα κάπου να αναφέρεται και είπα να το γράψω μπας και συμφέρει κάποιον 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, xariskk24 είπε

(δεν ξερω τι ειναι το κιτρινο) 

Αρα αφου δεν βλεπω καποιο κιτρινο στο σαιτ της προτεργιας (δεν ξερω τι ειναι το κιτρινο) μενω με το Πρασινο που μου εστειλαν.. και οποτε θελω αλλαζω?

Εγώ θα σε συμβούλευα να πας Ελπέντισον Smart να πάρεις 100€ δώρο στον 1ο λογ/μό και μετά ναι, αλλάζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Εγώ θα σε συμβούλευα να πας Ελπέντισον Smart να πάρεις 100€ δώρο στον 1ο λογ/μό και μετά ναι, αλλάζεις.

ναι αλλα εκτος τις φασαριας να αλλαξω παροχο .. αυτο τι ειναι δλδ παλι ποσο θα ειναι για ιανουριο δεν ξερουμε, πως ξερω οτι θα ειναι χαμηλοτερο απο το αντιστοιχο της προτεργιας? που και εκει ειναι 4 το παγιο

image.png.e1c940c13b9ef98ce459ace7ca2c80f8.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά,

Ήμουν ΔΕΗ με το καλό το online, έληξε τέλη Οκτωβρίου οπότε πήγα Ήρων guarantee, ωστόσο δεν έχει εκδοθεί ακόμα έναντι λογαριασμός (είμαι τώρα 1 μήνα στον Ήρωνα), αν κάνω αλλαγή παρόχου τώρα προς elpedison για παράδειγμα:

1. Ο Ήρων θα εκδόσει τελικό λογαριασμό για το διάστημα του 1ος μήνα, σωστά;

2. Με τη συνέπεια τι γίνεται, γιατί διαβάζω στο excel ότι την τρώει. Πως το έχετε διαχειριστεί; Παίρνετε τηλέφωνο και κυνηγάτε να σας την βάλουν εκ των υστέρων σε κάποιο IBAN ή ζητάτε να εκδοθεί σωστός λογαριασμός με τη συνέπεια πριν πληρώσετε τον τελικό; 

3. Τέλος, με τις πάγιες εντολές γενικώς στις εταιρίες τι κάνετε; Για παράδειγμα, η κάρτα μου δεν αφαιρείται από το mydei και στην εξυπηρέτηση μου είπαν ότι πρέπει να πάρω στην τράπεζα τηλέφωνο να την βγάλουν. Στον Ήρωνα αντίστοιχα, από εμπειρία με άλλη παροχή, πρέπει να κάνεις αίτημα για αλλαγή κάρτας ή αφαίρεση της. Εσείς που αλλάζετε συνέχεια πάροχο τι κάνετε; Τις αφήνετε ή μπαίνετε συνέχεια σε αυτή τη διαδικασία της αφαίρεσης; 

Ευχαριστώ για τη βοήθεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, Sovjohn said:

Keep calm και πο*τάνα όλα η κατάσταση βλέπω :)

Να ρωτήσω, έχω πάει 2 οικιακές παροχές Elpedison με το economy plus πως το λέγανε και περιμένω απλά τα 50ρικα στην Εθνική.

Παίζει περίπτωση να καλέσω στη Befon να κλαφτώ και να με πάνε στο Smart με το 100 €? Ή πρέπει να πάω τις παροχές αλλού πρώτα; Το έχει κάνει κανείς αυτό που ρωτάω και το έκαναν δεκτό;

 

@korakios ή κάποιος άλλος που να το έχει κάνει αυτό, έχει νόημα να τους το ζητήσω ή θα φάω πόρτα; :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 minutes ago, ekrepali said:

Νομίζω τα ΥΚΩ έχουν πλέον ενιαία κλίμακα.

Τα ΚΟΤ δεν έχουν ΥΚΩ αλλά θέλουν προσοχή μη γίνει υπέρβαση αναλογικά στο όριο.

 

Δεν τα έχουν κάνει ακόμα.

Συγκεκριμένα, από 03.12.2019 και εφεξής, ισχύουν οι χρεώσεις του παρακάτω πίνακα για τους οικιακούς καταναλωτές:

Υπηρεσίες Κοινής Ωφέλειας (ΥΚΩ)

Οικιακής χρήσης (χαμηλής τάσης) Καταναλώσεις Ημέρας

Μοναδιαία χρέωση σε €/MWh

0-1600 KWh/τετραμηνία

6,90

1601-2000 KWh/τετραμηνία

50

2001-ΑΝΩ KWh/τετραμηνία

85

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, korakios είπε

τώρα το είδα απο τύχη , 0,004 το άνω όριο , δλδ όταν η ΤΕΑ είναι 4 ενώ είναι καρφωμένη 100+ ? 😂

μακάρι να κάνανε τυπογραφικό αλλά και στα 2

Άστα να πάνε.... σκέτη κοροϊδία. Και δεν μπορεί να το καταλάβει και ο κόσμος εύκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, xariskk24 είπε

ναι αλλα εκτος τις φασαριας να αλλαξω παροχο .. αυτο τι ειναι δλδ παλι ποσο θα ειναι για ιανουριο δεν ξερουμε, πως ξερω οτι θα ειναι χαμηλοτερο απο το αντιστοιχο της προτεργιας? που και εκει ειναι 4 το παγιο

 

Καμία φασαρία. Για Ιανουάριο δεν ξέρει ακόμα κανένας τίποτα, μόνο υποθέσεις και όλοι λίγο-πολύ στα ίδια κυμαίνονται. Παίρνεις το 100ρικο και μέχρι να το φας, έχεις όλο τον χρόνο να ψαχτείς πού θα πας που θα έχει ξεκαθαρίσει το τοπίο και αν είναι φεύγεις, δεν σε κρατάει κανένας, δεν έχει penatly αποχώρησης! (εγώ πήγα Σεπτέμβρη Elpe, έμεινα Οκτώβρη Νοέμβρη, Δεκέμβρη πήγα Volton που δίνει τζάμπα 1000kwh, Γενάρη βλέπουμε).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 minutes ago, Sovjohn said:

@korakios ή κάποιος άλλος που να το έχει κάνει αυτό, έχει νόημα να τους το ζητήσω ή θα φάω πόρτα; :)

Ναι μπορείς να το κάνεις και να πάρεις τα 100 € του σμαρτ για κάθε μία και επειδή είναι 2 παροχές κάντους παζάρια μήπως σου δώσουν και καμμιά δωροεπιταγή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, razkal είπε

Σε όσους είναι στον ηρων. Εχει αναλυθεί αρκετές σελίδες πίσω 

Απλά πλέον δεν είναι εύκολο να παρακολουθώ το νήμα, και γράφονται και πολλές σελίδες κάθε μέρα. Γι' αυτό και ρώτησα.

20 ώρες πριν, bilham είπε

Οι περισσότεροι λέμε να περιμένουμε μέχρι να ξεκαθαρίσουν λίγο τα πράγματα. Έχουμε χρόνο ακόμη

Το κάνεις εσύ από την τράπεζά σου. Να το ξεχάσουν όχι, αλλά καλύτερα να έχεις εσύ τον έλεγχο...

Έχουν πάρει ενημέρωση όλοι νομίζω από τις εταιρείες τους

Ίσως καλύτερα να περιμένεις μέχρι να υπάρχουν περισσότερα δεδομένα

Θα παραμείνω λοιπόν, και θα προσπαθήσω να κάνω keep up με τις αλλαγές. Thanks!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...