Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ θα γελάσω πολύ εάν βγει επιτέλους αυτή η επιδότηση ρεύματος για θέρμανση και σε πει φίλε εξαιρούνται πράσινα κίτρινα κόκκινα και δεν ξερω και γώ τι άλλο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 ώρες πριν, HAthinaia είπε

Έχει βγάλει άραγε κάποιος πάροχος πορτοκαλί (δυναμικό) τιμολόγιο;

Αυτά θα αργήσουμε να τα δούμε γιατί πρακτικά δεν μπορούν να εφαρμοστούν, δεν υπάρχουν ακόμα έξυπνοι μετρητές. Όταν μπουν τότε θα τα δούμε κι αυτά να σκάνε μύτη. Αν τυχόν βγάλει κανένας πάροχος θα είναι σε θεωρητικό επίπεδο - ίσως να μην επιτρέπει καν την μετάβαση, ο ΔΕΔΔΗΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα εμένα μου έστειλαν το παρακάτω απο προτέργια. Τι λέτε πως βγάζω συμπέρασμα; Αν δε συμφωνώ λέει να απαντήσω με υπεύθυνη δήλωση ότι δεν θέλω.image.png.86f310c4cf0fbb5eee5aa72e137c7a80.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρακαλώ μια γρήγορη υπενθύμιση, με αφορμή το από πάνω:

τα "α", "β", "Li" και "Lu" θα έχει ο κάθε πάροχος ότι ορίζει εκείνος, ή είναι κοινά για όλους? Και θα αλλάζουν ανά μήνα, ή είναι αυτά που αλλάζουν ανά τρίμηνο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, HAthinaia είπε

@korakios εδώ είναι στο site του ΦΑ το MAXI Business 2: https://www.fysikoaerioellados.gr/product/reyma-maxi-business-2/?product-category=household

Και η Volton και η Elpedison έχουν στο επαγγελματικό πράσινό τους την ίδια σελίδα με το οικιακό τους πράσινο. Άραγε αυτό σημαίνει ότι έχουν ίδιες χρεώσεις στο πράσινο οικιακό τους με το αντίστοιχο επαγγελματικό; Μου φαίνεται κάπως παράξενο.

Έχει βγάλει άραγε κάποιος πάροχος πορτοκαλί (δυναμικό) τιμολόγιο;

Καλησπέρα σε όλους.. Έχουμε ενημέρωση για την έκπτωση συνέπειας στο ΟΙΚΙΑΚΟ ΡΕΥΜΑ (πρασινο) του φυσικού αερίου Ελλάδας;;;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζεστε που όλοι λέμε όχι στα πράσινα, στο τέλος διαπιστωσουμε ότι συμφέρει αυτό;

Φαντάζεστε που όλοι λέμε όχι στα πράσινα, στο τέλος διαπιστωσουμε ότι συμφέρει αυτό;

Φαντάζεστε που όλοι λέμε όχι στα πράσινα, στο τέλος διαπιστωσουμε ότι συμφέρει αυτό;

Φαντάζεστε που όλοι λέμε όχι στα πράσινα, στο τέλος διαπιστωσουμε ότι συμφέρει αυτό;

Φαντάζεστε που όλοι λέμε όχι στα πράσινα, στο τέλος διαπιστωσουμε ότι συμφέρει αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας. Η απορία μου ....

Αυτη την στιγμή ειμαι στον πάροχο Α και εχει εκδοθεί λογαριασμός με ένδειξη 88000 KWh και ημερομηνία έκδοσης 30-11-23

Υποθέτουμε ότι σήμερα δεχομαι τηλεφώνημα απο τον πάροχο Β και μου λεει μια τιμή Δεκεμβρίου για κυμενόμενο τιμολογιο. Εστω λοτι την αποδεχομαι και στελνω τα δικαιολογητικά για αλλαγη παροχου.

Υποθέτουμε και πάλι ότι η μετάβαση στον νέο πάροχο ολοκληρωνεται στις 10-12-23 με ένδειξη 88100 KWh

Οι 100 Kwh θα τιμολογηθούν με εκκαθαριστικό λογαριασμό από τον πάροχο Α. Σωστά;

Έστω τωρα ότι στις 10-01-2024 δίνω ένδειξη στον νεο πάροχο και η ένδειξη του μετρητή ειναι 88500 ΚWh

Οι 400 Kwh (88500-88100) θα τιμολογηθουν με την τιμή που μου έδωσε ο νέος πάροχος Β για να κανω το συμβολαιο, που ήταν τιμή Δεκεμβρίου ή με την τιμή που θα ισχυει τότε, τιμή Ιανουαρίου; Και αν ισχυει το δευτερο τι νοημα εχει η σημερινη τιμη σαν κριτηριο να μεταβω στον παροχο Β ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, xariskk24 είπε

Καλημέρα εμένα μου έστειλαν το παρακάτω απο προτέργια. Τι λέτε πως βγάζω συμπέρασμα; Αν δε συμφωνώ λέει να απαντήσω με υπεύθυνη δήλωση ότι δεν θέλω.image.png.86f310c4cf0fbb5eee5aa72e137c7a80.png

Από την στιγμή που δεν ξέρουμε την ΤΕΑ, τότε δεν μπορούμε να ξέρουμε πόσο σε συμφέρει. Ας πούμε υπάρχει περίπτωση την κιλοβατώρα να την πληρώνεις 0.14+(1.15*0.209558)=0.3809917 ευρώ. Έχω βάλει την έκπτωση και υποθετικά νούμερα για την ΤΕΑ και για το α. Μπορεί πάλι να την πληρώσεις 0.14+(1.15*0.125)=0.28375 ευρώ.

56 λεπτά πριν, kacey είπε

Παρακαλώ μια γρήγορη υπενθύμιση, με αφορμή το από πάνω:

τα "α", "β", "Li" και "Lu" θα έχει ο κάθε πάροχος ότι ορίζει εκείνος, ή είναι κοινά για όλους? Και θα αλλάζουν ανά μήνα, ή είναι αυτά που αλλάζουν ανά τρίμηνο?

Η Προτέργια αναφέρει ότι ο συντελεστής α επιλέγεται ελέυθερα από τον προμηθευτή. Νομίζω και τα Li και Lu τα έχω δει διαφορετικά ανά πάροχο. Το β τώρα εξαρτάται από δύο ΤΕΑ, αλλά δεν ξέρω αν αυτές οι ΤΕΑ είναι επίσημες ή μαντεύονται από τον προμηθευτή. Κάθε πότε αλλάζουν δεν το γνωρίζω.

Επεξ/σία από Nate
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, kacey είπε

Παρακαλώ μια γρήγορη υπενθύμιση, με αφορμή το από πάνω:

τα "α", "β", "Li" και "Lu" θα έχει ο κάθε πάροχος ότι ορίζει εκείνος, ή είναι κοινά για όλους? Και θα αλλάζουν ανά μήνα, ή είναι αυτά που αλλάζουν ανά τρίμηνο?

Μπορεί να αλλάξουν στο τρίμηνο και ορίζονται ελεύθερα από τον προμηθευτή. Οι εκπτώσεις αλλάζουν ανά μήνα και για αυτό μακρυά από προμηθευτές που έδωσαν τιμή πρασίνου με μεγάλες εκπτώσεις συνέπειας…

2 λεπτά πριν, Nate είπε

Προτέργια αναφέρει ότι ο συντελεστής α επιλέγεται ελέυθερα από τον προμηθευτή. Νομίζω και τα Li και Lu τα έχω δει διαφορετικά ανά πάροχο. Το β τώρα εξαρτάται από δύο ΤΕΑ, αλλά δεν ξέρω αν αυτές οι ΤΕΑ είναι επίσημες ή μαντεύονται από τον προμηθευτή. Κάθε πότε αλλάζουν δεν το γνωρίζω.

Επίσημες ΤΕΑ είναι του προηγούμενου και προ προηγούμενου μήνα…πχ εάν έβγαινε τιμή πρασίνου για Δεκέμβριο το β = α *(ΤΕΑ ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ - ΤΕΑ ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, alfeios said:

.

Υποθέτουμε και πάλι ότι η μετάβαση στον νέο πάροχο ολοκληρωνεται στις 10-12-23 με ένδειξη 88100 KWh

Οι 100 Kwh θα τιμολογηθούν με εκκαθαριστικό λογαριασμό από τον πάροχο Α. Σωστά;

  Nαι

3 minutes ago, alfeios said:

Έστω τωρα ότι στις 10-01-2024 δίνω ένδειξη στον νεο πάροχο και η ένδειξη του μετρητή ειναι 88500 ΚWh

Οι 400 Kwh (88500-88100) θα τιμολογηθουν με την τιμή που μου έδωσε ο νέος πάροχος Β για να κανω το συμβολαιο, που ήταν τιμή Δεκεμβρίου ή με την τιμή που θα ισχυει τότε, τιμή Ιανουαρίου; Και αν ισχυει το δευτερο τι νοημα εχει η σημερινη τιμη σαν κριτηριο να μεταβω στον παροχο Β ;

Αν ο λογαριασμός είναι εκκαθαριστικός (καταχώρηση στο site του ΔΕΔΔΗΕ στο παράθυρο 2μήνου, ή νέα αλλαγή παρόχου) από 11/12 ως 10/1 και η κατανάλωση 400kw... θα χρεωθείς 20 μέρες με τιμή Δεκεμβρίου και 10 μέρες με τιμή Ιανουαρίου.

Αν ο λογαριασμός είναι έναντι (δική σου ένδειξη στο πάροχο), πάλι θα χρεωθείς 20 μέρες με τιμή Δεκεμβρίου και 10 μέρες με τιμή Ιανουαρίου... αλλά η εκκαθάριση θα γίνει στην επόμενη καταμέτρηση του ΔΕΔΔΗΕ. Δηλαδή αν κάψεις επιπλέον 400kw μέχρι 10/2 και γίνει τότε καταμέτρηση... τότε οι 800kw θα σπάσουν αναλογικά 20μέρες τον Δεκέμβριο, 31 μέρες τον Ιανουάριο και 10 μέρες τον Φεβρουάριο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και το αναφέρατε.

Αν μέσα στο τετράμηνο έχεις μερικές αλλαγές παρόχου , άρα και εκκαθαριστικούς λογαριασμούς με δική σου ένδειξη λόγω των αλλαγών , κινδυνεύεις να αλλάξεις κλίμακα στις ρυθμιζόμενες;

Για παράδειγμα, το δικό μου τετράμηνο είναι από 15 Νοεμβρίου έως 15 Μαρτίου.

Τον πρώτο μήνα καίω 200 kw και αλλάζω πάροχο με δική μου ένδειξη. Το ίδιο και τους δύο επόμενους. Τον τέταρτο και τελευταίο μήνα του τετραμήνου καίω 500 kw . Θα αλλάξω κλίμακα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα. Ειμαι στη ηρων. Μιας κ ακομα δεν βγαζω ακρη με τα αλλα τα καινούργια, αν παω στην ελπε με το 100, απο 01.01 θα με παει στο αλλο πρόγραμμα. Ομως δεν ειναι σχετικα ακριβή τωρα η ελπε με βαση το excel; 

Επεξ/σία από nebtios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, nebtios είπε

Καλημέρα. Ειμαι στη ηρων. Μιας κ ακομα δεν βγαζω ακρη με τα αλλα τα καινούργια, αν παω στην ελπε με το 100, απο 01.01 θα με παει στο αλλο πρόγραμμα. Ομως δεν ειναι σχετικα ακριβή τωρα η ελπε με βαση το excel; 

Το excel προς το παρόν δουλεύει με υποθετικές ΤΕΑ, οπότε οι τιμές που σου λέει είναι υποθετικές. Από 1/1 θα ξέρουμε σίγουρα την τιμή για το κάθε πράσινο. Οπότε εγώ θα σου πρότεινα πήγαινε τώρα στην elpedison για το κατοστάρι και μετά βλέπεις που πας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, Nate είπε

Από την στιγμή που δεν ξέρουμε την ΤΕΑ, τότε δεν μπορούμε να ξέρουμε πόσο σε συμφέρει. Ας πούμε υπάρχει περίπτωση την κιλοβατώρα να την πληρώνεις 0.14+(1.15*0.209558)=0.3809917 ευρώ. Έχω βάλει την έκπτωση και υποθετικά νούμερα για την ΤΕΑ και για το α. Μπορεί πάλι να την πληρώσεις 0.14+(1.15*0.125)=0.28375 ευρώ.

Η Προτέργια αναφέρει ότι ο συντελεστής α επιλέγεται ελέυθερα από τον προμηθευτή. Νομίζω και τα Li και Lu τα έχω δει διαφορετικά ανά πάροχο. Το β τώρα εξαρτάται από δύο ΤΕΑ, αλλά δεν ξέρω αν αυτές οι ΤΕΑ είναι επίσημες ή μαντεύονται από τον προμηθευτή. Κάθε πότε αλλάζουν δεν το γνωρίζω.

Η αλήθεια είναι ότι δεβ κατάλαβα. Αυτή τη στιγμή για τον Δεκέμβριο στην προτεγια έχω 2.5 πάγιο και  0,08 στο value + και μου στέλνουν δλδ ότι απο τον Ιανουαρίο θα έχω 4 πάγιο και 0,3 την κιλοβατορα;; Τόσο έχουν και οι άλλες εταιρίες; Ποτε θα ξέρω ακριβώς την τιμή του Ιανουαρίου!; Και τα 2 παραδείγματα σου είναι πολλαπλάσια απο αυτά που η ίδια εταιρία δίνει για Δεκέμβριο. τι άλλαξε;

Επεξ/σία από xariskk24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, xariskk24 είπε

Η αλήθεια είναι ότι δεβ κατάλαβα. Αυτή τη στιγμή για τον Δεκέμβριο στην προτεγια έχω 2.5 πάγιο και  0,08 στο value + και μου στέλνουν δλδ ότι απο τον Ιανουαρίο θα έχω 4 πάγιο και 0,3 την κιλοβατορα;; Τόσο έχουν και οι άλλες εταιρίες; Ποτε θα ξέρω ακριβώς την τιμή του Ιανουαρίου!;

Στο πράσινο τιμολόγιο (στο οποίο είναι υποχρεωμένη η κάθε εταιρεία να σε βάλει αν δεν επιλέξεις εσύ κάτι άλλο) λειτουργεί ως εξής: η κάθε εταιρεία πρέπει να μαντέψει μια τιμή χονδρικής για την κιλοβατώρα και με βάση έναν μαθηματικό τύπο βγαίνει η τελική τιμή της κιλοβατώρας που πληρώνει ο καταναλωτής. Τώρα θα πει κάποιος: ωραία, γιατί η κάθε εταιρεία να μην βάλει την κιλοβατώρα 50 λεπτά και έτσι να έχει σίγουρο κέρδος ή έστω να μην ανησυχεί τόσο αν η τιμή χονδρικής εκτοξευτεί; Ο ανταγωνισμός. Γιατί μπορεί η εταιρεία Α να την βάλει 50 λεπτά, αλλά η εταιρεία Β να την βάλει 15 λεπτά και να τσιμπήσει πελάτες.

Την τιμή του Ιανουαρίου θα την μάθεις 1/1.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...