Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

On 02/12/2023 at 20:12, marinna said:

ζήτα κατευθείαν από ΕΛΠΕ τα κατοστάρικα τώρα, πες ότι βαριέσαι να πηγαίνεις ΗΡΩΝ και να γυρίζεις και αν γίνεται να στα δώσουν τώρα να τελειώνεις. Αυτό έκανα και σήμερα για παροχή γονιών και έστειλε αλλαγή σύμβασης από economy plus σε smart μαζί με το promo. Από το κανονικό τηλέφωνο της ΕΛΠΕ, -> υπάρχων πελάτης ->, εκπρόσωπος. Τώρα αν μας έχουν δουλέψει και δεν τα βάλουν, δεν ξέρω, αλλά είμαστε πολλοί.

Και εγω ετσι το σκεφτομαι, αλλα γιατι να μη παμε ΗΡΩΝ να παρουμε και απο κει το 50ρικο (περαν της κουρασης του πηγαινε-ελα);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αν αντέχεις και θεωρείς ότι θα προλάβεις, φυσικά μπορείς. Κανονικά προλαβαίνεις, απλώς ενίοτε σκαλωνει η φάση κάπου και περνάνε περισσότερες μέρες και εγώ είπα να μην το ρισκαρω καν. Ο ηρων ίσως δίνει και μετά 50ρικο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, Swimmer21 said:

Το θέμα είναι στο WeYellow, ότι στους 6 μήνες μπορούν αυτοί μονομερώς να σου αλλάξουν την τιμή, αλλά η δική μας δέσμευση θα είναι υποχρεωτικά για 12μηνες;

Αν δηλαδή την άνοιξη βγει πιο χαμηλή τιμή από 0,16€ θα είσαι υποχρεωμένος να μείνεις μέχρι το 12μηνο.

Τα δικά τους δικά τους, και τα δικά μας δικά τους.

Σε κάθε περίπτωση, αν ο πάροχος αλλάξει τιμές μπορείς να φύγεις αζημίως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Μάλλον είναι τεραβατώρα. 😅

😂

άσχετο , στην ελπέ που λέγαμε γαι το πράσινο , είναι στους ειδικούς όρους τέρμα χαμηλά οι τιμές

2 λεπτά πριν, sdikr είπε

Σε κάθε περίπτωση, αν ο πάροχος αλλάξει τιμές μπορείς να φύγεις αζημίως.

έχει αναλυθεί πόσο λάθος κείμενο ήταν (δεν έχει δέσμευση της we , ούτε σπάει πριν το 6μηνο όπως νόμιζαν άλλοι)

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, dasnowy είπε

Αν κάνεις econtract στην elpe, συμφωνείς μέσω email ή παίρνουν τηλέφωνο;

σε παίρνουν και τηλ για λίγο μπίρι-μπίρι αλλά ουσιαστικά απαντάς συμφωνώ στο email

10 λεπτά πριν, antoniosss99 είπε

Το excel με τις τιμές από 1/1/24 που είναι και δεν το βλέπω;

εκεί που ήταν πάντα (καρφιτσωμένη ανάρτηση)

σύντομες προσωρινές οδηγίες εκεί

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έπαιξα λίγο με το excel και ξεχώρισα τα εξής

Από κίτρινα που έχω σίγουρα κέρδος σε σχέση με το ηρων guarantee:

1) ζενίθ power home value με κέρδος γύρω στο 20αρικο/μήνα αλλά σίγουρα θα αυξηθεί ο συντελεστής β μετά τους 3 μήνες προς όφελος ενός καινούριου προγράμματος

2) elpedison smart που βγαίνει ίδια τιμή με το guarantee αλλά με 100 ευρώ δώρο

3) πρώτα elpedison για τα 100 ευρώ και μετά ζενίθ

Από πράσινα, που έχουν κάποιο ρίσκο στο αν θα έχω κέρδος έναντι του ηρων, ξεχώρισα μονο το ΔΕΗ 4all.

Στην παροχή που έχω με τη μικρή κατανάλωση ή θα την πάω στο φυσικό αέριο maxi home ή θα την πάω elpe για τα 100 ευρώ και θα την αφήσω εκεί. 

Έχει κανείς εμπειρία από ζενίθ; Από εκδόσεις λογαριασμών πως πάει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, dasnowy είπε

Έχει κανείς εμπειρία από ζενίθ; Από εκδόσεις λογαριασμών πως πάει; 

κομπλέ

μόνο τον τελικό καθυστέρησαν λίγο

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Trustworthy είπε

Πήρες βεβαίωση εκπροσώπησης από την Ελπε? Με ποιον τρόπο και πόσο καιρό σου την έστειλαν μετά την αίτησή σου; Εγώ είμαι στην Ελπέ από 3/11 και θέλω να κάνω αυτό που αναφέρεις.

Μέσα σε μια μέρα.. Εκανα ι-κοντρακτ μέσα από την σελίδα... στους παλιους λογαριασμούς εβαλα κατι καλοκαιρινούς. Με πηρε την ίδια μέρα ενας τηλ και μου λεει δεν υπάρχει θέμα... Και να απαντησω στο ι-μειλ συμφωνω και τα κλασικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος βρει χρόνο κάνει και ένα τσεκάρισμα τα φύλλα και για επαγγελματικά

Η volton έχει την ίδια σελίδα για τα πράσινα απο οικιακά , η ΦΑ δεν έχει ακόμα στη σελίδα το MAXI Business 2

για Γ22 δεν κατάφερα να δω τι παίζει με τη Χρέωση Ισχύος , αν δεν αναφέρεται το έχω κενό , σε κάποια που είχα βρει παλιότερα οτι δε χρεώνει έχω μηδέν

Σύντομες οδηγίες εκεί προσωρινά  (ίδια φάση με οικιακά)

Τα δυναμικά τιμολόγια δεν το κόβω να τα βάζω καν , όποιος θέλει να ασχοληθεί και να φτιάξει excel ας ποστάρει για να μπει λινκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, korakios είπε

Όποιος βρει χρόνο κάνει και ένα τσεκάρισμα τα φύλλα και για επαγγελματικά

Η volton έχει την ίδια σελίδα για τα πράσινα απο οικιακά , η ΦΑ δεν έχει ακόμα στη σελίδα το MAXI Business 2

για Γ22 δεν κατάφερα να δω τι παίζει με τη Χρέωση Ισχύος , αν δεν αναφέρεται το έχω κενό , σε κάποια που είχα βρει παλιότερα οτι δε χρεώνει έχω μηδέν

Σύντομες οδηγίες εκεί προσωρινά  (ίδια φάση με οικιακά)

Τα δυναμικά τιμολόγια δεν το κόβω να τα βάζω καν , όποιος θέλει να ασχοληθεί και να φτιάξει excel ας ποστάρει για να μπει λινκ

@korakios εδώ είναι στο site του ΦΑ το MAXI Business 2: https://www.fysikoaerioellados.gr/product/reyma-maxi-business-2/?product-category=household

Και η Volton και η Elpedison έχουν στο επαγγελματικό πράσινό τους την ίδια σελίδα με το οικιακό τους πράσινο. Άραγε αυτό σημαίνει ότι έχουν ίδιες χρεώσεις στο πράσινο οικιακό τους με το αντίστοιχο επαγγελματικό; Μου φαίνεται κάπως παράξενο.

Έχει βγάλει άραγε κάποιος πάροχος πορτοκαλί (δυναμικό) τιμολόγιο;

Επεξ/σία από HAthinaia
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, HAthinaia είπε

@korakios εδώ είναι στο site του ΦΑ το MAXI Business 2: https://www.fysikoaerioellados.gr/product/reyma-maxi-business-2/?product-category=household

ευχαριστώ :)

έχω μια υποψία οτι το 0,02 (ίσως και το πάγιο) είναι ήδη με 50% έκπτωση 😁

24 λεπτά πριν, HAthinaia είπε

Και η Volton και η Elpedison έχουν στο επαγγελματικό πράσινό τους την ίδια σελίδα με το οικιακό τους πράσινο. Άραγε αυτό σημαίνει ότι έχουν ίδιες χρεώσεις στο πράσινο οικιακό τους με το αντίστοιχο επαγγελματικό; Μου φαίνεται κάπως παράξενο.

και μένα , θα δείξει

απο όσο κατάλαβα τζάμπα περίμενα(με) απο 1/12 , θα τους πάρει καμιά εβδομάδα να φτιαξουν τις ιστοσελίδες σωστά ....

24 λεπτά πριν, HAthinaia είπε

Έχει βγάλει άραγε κάποιος πάροχος πορτοκαλί (δυναμικό) τιμολόγιο;

δεν είδα απολύτως τίποτα γιαυτά

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...