Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, visualmaster είπε

Είχα πάει ΕΛΠΕ 14/11 για τα δωράκια. Παρασκευή έκανα αίτηση για τον Ήρωνα. Μόνο 50 ευρώ και τπτ για κοινωνικό τιμολόγιο. Ίσως σου δώσουν και κανένα 20 ευρώ αν πας πολλές παροχές... Μέχρι τα Χριστούγεννα θα γυρίσω ΕΛΠΕ για το 100. Προς το παρόν όλα πάνε καλά. Από πόντους τις εθνικής δεν έχει μπει κάτι.

Πήρες βεβαίωση εκπροσώπησης από την Ελπε? Με ποιον τρόπο και πόσο καιρό σου την έστειλαν μετά την αίτησή σου; Εγώ είμαι στην Ελπέ από 3/11 και θέλω να κάνω αυτό που αναφέρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 minutes ago, ekrepali said:

Έκανα δοκιμές στο excel... πω πω τι ληστεία είναι αυτή στα πράσινα.

10Ε/ΜWH αύξηση αν έχει ο Δεκέμβριος συγκριτικά με Νοέμβριο, η προσαύξηση στη ρήτρα είναι  ~0.03Ε/Κwh.

Εγώ αυτό που κατάλαβα είναι πως πρέπει πάλι κάθε 1η του μήνα να ψάχνεις. Αν δεις πως η ΤΕΑ τον προηγούμενο μήνα έπεσε σε σχέση με την ΤΕΑ του προπροηγούμενου μήνα τότε αξίζουν τα πράσινα, αλλιώς τα κίτρινα. Και πρέπει και να κοιτάς τις εκπτώσεις στα πράσινα. Μάλλον θα πάω σε πάροχο που να αξίζει και στα δύο τιμολόγια και θα πηγαίνω πέρα δώθε.

Επεξ/σία από dasnowy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dasnowy είπε

Αν δεις πως η ΤΕΑ τον προηγούμενο μήνα έπεσε σε σχέση με την ΤΕΑ του προπροηγούμενου μήνα τότε αξίζουν τα πράσινα, αλλιώς τα κίτρινα.

πάλι πρέπει να ξέρεις ΤΕΑ του τρέχων μήνα (πχ Ιανουάριο) για να πεις με σιγουριά αν συμφέρει 😛

το μόνο καλό στη φάση είναι οτι 25 του μηνός θα ξέρεις πάνω κάτω τι παίζει με τα πράσινα τον Ιανουάριο μιας και έχουν αναρτήσεις τις εκπτώσεις

Απο Φεβρουάριο θα μας το κρατάνε έκπληξη μάλλον για πάγιο/έκπτωση 1/2/2024

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Αν αλλάξεις πάροχο γίνεται εκκαθάριση.

Ωραιος εμμεσος τροπος! Μα πες οτι καιω 1500 για Νοεμβρη κ Δεκεμβρη, ενω απο 01/01 εκουσια τις μισες (αφου μπορει να παμε σε 2πλασια χρεωση).. Επειδη λοιπον θα σπασει αναλογικα ειναι σα να με κλεβει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, energy52 είπε

Ωραιος εμμεσος τροπος! Μα πες οτι καιω 1500 για Νοεμβρη κ Δεκεμβρη, ενω απο 01/01 εκουσια τις μισες (αφου μπορει να παμε σε 2πλασια χρεωση).. Επειδη λοιπον θα σπασει αναλογικα ειναι σα να με κλεβει..

δωσε ενδειξεις στο διμηνο, μεχρι εκει παει. Αν θες καταμετρηση καθε μηνα περιμενε να  μπει τηλεμετρηση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, fredd0 said:

δωσε ενδειξεις στο διμηνο, μεχρι εκει παει. Αν θες καταμετρηση καθε μηνα περιμενε να  μπει τηλεμετρηση

@energy52 υπόψιν ότι το "παράθυρο" καταχώρησης 2μήνου στον ΔΕΔΔΗΕ μπορεί να είναι καμιά 10ριά μέρες νωρίτερα συγκριτικά με τη προγραμματισμένη καταμέτρηση 4μήνου. Πρέπει να τηλεφωνήσεις νωρίτερα στον ΔΕΔΔΗΕ να μάθεις ποιες ημερομηνίες μπορείς να δώσεις ένδειξη.

Και προσοχή όσοι έχετε ΚΟΤ... όταν δίνεται ένδειξη 2μηνου στον ΔΕΔΔΗΕ ή όταν αλλάζετε πάροχο, να μη χάσετε το ΚΟΤ (σπάει κι αυτό αναλογικά). Δεν έχουμε όλους τους μήνες την ίδια κατανάλωση κυρίως λόγω κλιματιστικών.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Keep calm και πο*τάνα όλα η κατάσταση βλέπω :)

Να ρωτήσω, έχω πάει 2 οικιακές παροχές Elpedison με το economy plus πως το λέγανε και περιμένω απλά τα 50ρικα στην Εθνική.

Παίζει περίπτωση να καλέσω στη Befon να κλαφτώ και να με πάνε στο Smart με το 100 €? Ή πρέπει να πάω τις παροχές αλλού πρώτα; Το έχει κάνει κανείς αυτό που ρωτάω και το έκαναν δεκτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, georgeouzou είπε

Επίσης στο κελί της προσαύξησης για το Φυσικό Αέριο Ρεύμα Οικιακό τα Lu/Ll έχουν σφάλμα.

τώρα το είδα απο τύχη , 0,004 το άνω όριο , δλδ όταν η ΤΕΑ είναι 4 ενώ είναι καρφωμένη 100+ ? 😂

μακάρι να κάνανε τυπογραφικό αλλά και στα 2

https://www.fysikoaerioellados.gr/nea-timologia/

https://www.fysikoaerioellados.gr/product/revma-oikiako/?product-category=household

0,004 το έχει 😁

ΥΓ. Τα επαγγελματικά τα κάνω με /MWh στη φόρμουλα , έτσι έπρεπε και τα οικιακά αλλά αργά πλέον ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, Sovjohn είπε

Keep calm και πο*τάνα όλα η κατάσταση βλέπω :)

Να ρωτήσω, έχω πάει 2 οικιακές παροχές Elpedison με το economy plus πως το λέγανε και περιμένω απλά τα 50ρικα στην Εθνική.

Παίζει περίπτωση να καλέσω στη Befon να κλαφτώ και να με πάνε στο Smart με το 100 €? Ή πρέπει να πάω τις παροχές αλλού πρώτα; Το έχει κάνει κανείς αυτό που ρωτάω και το έκαναν δεκτό;

 

Εγώ το έκανα σήμερα .Το έκανε δεκτό ,email όμως δεν μου έστειλε ακόμα , υποθέτω λόγω Κυριακής.

 

Επεξ/σία από thanos206
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, supermarioarv είπε

και δεχτηκαν να παρεις 100 ενώ εισαι elpedison economy plus και να πας στο άλλο?

Ναι.Να σου πω όμως ότι είμαι χρόνια elpe .Δεν κάνω τουρισμό.Το λέω μήπως παίζει ρόλο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, dasnowy είπε

@korakios τα δώρα που δίνει ο κάθε πάροχος είναι υπολογισμένα στην τελική τιμή του excel;

όχι και δε θα τα βάλω , απλά υπάρχει αναφορά στα σχόλια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...